Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Ochrana obyvatelstva za mimořádných událostí

V našem kraji probíhá ve dnech 26. března až 28. března 2013 rozsáhlé cvičení s názvem ZÓNA 2013. 

  •  
  • Evakuace
  • Nouzové přežití
  • Improvizovaná ochrana dýchacích cest a povrchu těla
  • Varování a vyrozumění
  • Ukrytí

 

V souvislosti s tímto cvičením vám přinášíme několik užitečných rad, jak se při mimořádných událostech zachovat. Zároveň zdůrazňujeme, že toto cvičení se vás v běžném životě nedotkne, není tedy nutné přijímat jakákoliv opatření v oblasti ochrany obyvatelstva a přiložené dokumenty berte pouze jako informační!!!

 

 

Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Evakuace

Evakuace je přemístění osob, zvířat, a věcných prostředků z míst ohrožených mimořádnou událostí na bezpečné místo, kde je pro evakuované obyvatelstvo zajištěno náhradní ubytování, a stravování.
 
O způsobu provedení evakuace se dozvíte z vysílání Českého rozhlasu, České televize nebo z obecního rozhlasu. Všechno je závislé na konkrétní situaci, ale vždy je nutné respektovat nařízený způsob evakuace, aby nedošlo ke zbytečné panice a dopravním problémům.
 
V praxi byla vyzkoušeno provedení evakuace naposled při cvičení Zóna 2008, kdy byla provedena evakuace školy ze zóny havarijního plánování EDU v Mohelně.
 
Co mám dělat při opuštění bytu (domu)?
 
1. uhaste otevřený oheň v topidlech
2. vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček)
3. uzavřete přívod vody a plynu
4. ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt (dům)
5. dětem vložte do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou
6. kočky a psy si vezměte s sebou (v uzavřených schránkách)
7. ostatní domácí zvířata, nechte doma a dobře je předzásobte vodou a potravou 8. vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste jej opustily a dostavte se na určené místo
 
Co mám mít v evakuačním zavazadle?
 
Základní trvanlivé potraviny, pitnou vodu, předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor (otvírač na konzervy), osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti, přenosné rádio s rezervními bateriemi, mobilní telefon (nabíječka), toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel (přikrývku), kapesní nůž, zápalky, šití, hračky (kniha) pro děti.
Zavazadlo označte visačkou se jménem a adresou.

 Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Nouzové přežití

Zákon č.239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému vytvořil legislativní podmínky pro plnění úkolů v oblasti ochrany obyvatelstva .Jedním z hlavních úkolů ochrany obyvatelstva je zabezpečení opatření nouzového přežití obyvatelstva postiženého mimořádnou událostí, které vyžadují provedení záchranných a likvidačních prací. Opatření nouzového přežití mají umožnit obyvatelstvu postiženému mimořádnou událostí překonat určité časové období v nestandardních podmínkách. Tato opatření navazují na evakuaci obyvatelstva z postiženého území nebo jsou realizována přímo v prostoru ohroženém následky mimořádných událostí. Výše uvedený zákon č.239/2000 Sb., v § 10 odst.5 ukládá hasičskému záchrannému sboru kraje ( HZS kraje) plnit úkoly kraje pro zabezpečení záchranných a likvidačních prací, kde je mimo jiné uvedena povinnost organizovat a koordinovat nouzové ubytování, nouzové zásobování pitnou vodou, potravinami a dalšími nezbytnými prostředky k přežití obyvatelstva, organizovat a koordinovat humanitární pomoc. HZS Kraje Vysočina tato opatření zapracoval v souladu s Vyhláškou vlády ČR č.429/2003 Sb., do plánu nouzového přežití obyvatelstva, který je součástí havarijního plánu kraje Vysočina. Plán nouzového přežití obyvatelstva obsahuje: nouzové ubytování, nouzové stravování, nouzové zásobování potravinami, nouzové zásobování pitnou vodou , nouzové základní služby obyvatelstvu, nouzové dodávky energií, organizování humanitární pomoci a rozdělení odpovědnosti za provedení opatření pro nouzové přežití obyvatelstva. Výpisy z těchto plánů mají k dispozici obce s rozšířenou působností. V zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany ( JEDU ) jsou vybraná opatření k nouzovému přežití obyvatelstva zapracována do plánu evakuace osob, který je součástí vnějšího havarijního plánu JEDU. Zákon č.239/2000 Sb. v § 15 ukládá obecnímu úřadu podílet se na zajištění nouzového přežití obyvatel obce, k čemuž může obec využívat zařízení civilní ochrany, provádět školení a seznamování právnických a fyzických osob s charakterem možného ohrožení a s připravenými záchrannými a likvidačními pracemi. Starostovi obce pak § 16 tohoto zákona a § 23 zákona č.240/2000 Sb., o krizovém řízení, ukládá povinnost organizovat činnost obce v podmínkách nouzového přežití obyvatel obce.

Pro případy mimořádných událostí, např. velké dopravní nehody, teroristické akce, rozsáhlé požáry, větrné smršti, sněhové kalamity, jejichž vznik a působení nelze zpravidla časově a co do počtu postižených osob předvídat, jsou v působnosti Hasičského záchranného sboru ČR připravena další opatření k nouzovému přežití osob postižených důsledky obtížně předvídatelné mimořádné události. Jedná se zejména o poskytnutí nouzového přístřeší, náhradního ošacení, stravy a nápojů po dobu nezbytně nutnou, než se budou postižené osoby moci vrátit do svých domovů nebo než budou zahájeny další opatření podle havarijního plánu.

Tato opatření jsou diferencovaně připravena na centrální, krajské a územní úrovni. V Kraji Vysočina jsou na každé požární stanici HZS kraje uloženy tzv. soupravy pro okamžité použití, které obsahují základní ošacení a přikrývky pro 20 osob, na centrálních požárních stanicích území okresů je pak ještě souprava pro následné použití, která obsahuje základní ošacení a obuv, hygienické potřeby, přikrývky, jídelní nádobí pro 50 osob.

HZS Kraje Vysočina má dále k dispozici ve svém skladu letní i zimní ošacení a obuv pro 600 osob a přikrývky pro 200 osob. Mimo tohoto materiálu disponuje HZS Kraje Vysočina dalším materiálem určeným pro poskytnutí humanitární pomoci (lehátka, pracovní a sportovní oděvy, nářadí, jídelní nádobí a termosy, vařiče, stany apod.).

Pro pomoc obyvatelstvu při odstraňování následků povodní nebo při zatopení budov má HZS Kraje Vysočina k dispozici 23 vysoušečů zdiva a 6 výkonných naftových teplometů. Pro stavění protipovodňových hrází má HZS kraje jednu mobilní plničku protipovodňových pytlů, 2 násypná zařízení pro plnění dvoukomorových pytlů, protipovodňové pytle a pryžové protipovodňové stěny. Ke stavění těchto hrází je připraveno odborně a materiálně i 5 JPOIII SDH obcí.

 
 

HZS Kraje Vysočina je vybaven i mobilním kontejnerem nouzového přežití k poskytnutí účinné a neodkladné pomoci postiženému obyvatelstvu. Kontejner umožní ochranu minimálně 25 osob před nepříznivými povětrnostními vlivy počasí , přípravu a poskytnutí horkých nápojů, poskytnutí studené nebo ohřáté stravy, současnou konzumaci stravy pro 25 sedících osob, základní hygienickou očistu rukou a obličeje , předlékařské vyšetření ležících osob a užití WC (viz obrázky). Materiál pro nouzové přežití byl doplněn nákupem 3 ks kontejnerů na pitnou vodu o obsahu 1000 litrů, 21 ks termosů s výpustným ventilem a rozšířen byl i sortiment zásob pro nouzové přežití o dětské oblečení.

K poskytnutí humanitární pomoci řidičům a osádkám vozidel uvizlých při nebezpečné dlouhodobé poruše plynulosti silniční dopravy, zejména na dálnici D1 v zimních podmínkách, je připraveno několik jednotek SDH obcí, které jsou vybaveny zimním oblečením, přikrývkami, termosy pro dovoz teplého nápoje. Mimo tohoto materiálu může HZS Kraje Vysočina využít i materiál nouzového přežití, který je uložen ve skladech Generálního ředitelství HZS ČR. Pro řešení krizových stavů a mimořádných událostí většího rozsahu má HZS kraje Vysočina uzavřeny v oblasti humanitární pomoci a nouzového přežití Dohody o pomoci na vyžádání s Armádou ČR a humanitárními organizacemi - oblastními spolky Českého červeného kříže Pelhřimov, Jihlava a Diecezními charitami Brno a České Budějovice. Diecézní charity mohou poskytnout v kraji nouzové ubytování až 80 osobám, ale také mohou poskytnout důležitou psychosociální pomoc. Spolky Českého červeného kříže poskytují mimo zdravotní předlékařské pomoci postiženým osobám i materiální pomoc.

Pro případy krizových stavů a mimořádných událostí, které vyžadují poskytnutí pomoci z centra, jsou podle zákona č.241/2000 Sb., vytvořeny Správou státních hmotných rezerv (SHR) zásoby pro humanitární pomoc ( jde o balíčky obsahující potraviny a předměty denní potřeby ).O vydání těchto zásob rozhoduje předseda SHR na základě požadavku krajského úřadu, obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo určené obce. Za přidělení zásob pro humanitární pomoc fyzickým osobám postiženým krizovou situací zodpovídá ten, kdo tuto pomoc vyžádal (hejtman, starosta). Tyto vydané zásoby se nevracejí ani neuhrazují.

 Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Improvizovaná ochrana dýchacích cest a povrchu těla

Základním principem improvizované ochrany je využití vhodných oděvních součástí, které jsou k dispozici v každé domácnosti a pomocí kterých je možné chránit jak dýchací cesty, tak celý povrch těla. Při použití této ochrany je třeba dbát následujících zásad:

  • celý povrch musí být zakryt, žádné místo nesmí zůstat nepokryté;
  • všechny ochranné prostředky je nutno co nejlépe utěsnit;
  • k dosažení vyšších ochranných účinků kombinovat více ochranných prostředků nebo použít oděvu v několika vrstvách.

 Ochrana hlavy

K ochraně hlavy se doporučuje použít čepice, šátky a šály, přes které je vhodné převléci kapuci případně nasadit ochranné přilby (motocyklové, pracovní ochranné přilby, cyklistické, lyžařské atd.), které takto chrání i před padajícími předměty.

Ochrana obličeje a očí

Ochraně obličeje a očí je nutno věnovat největší pozornost. Jedná se zde o kombinaci ochrany povrchu těla s ochranou dýchacích cest. Zvláštní pozornost je proto nutné věnovat ochraně úst a nosu, které jsou vstupní branou dýchacích cest. Nejvhodnějším způsobem je překrytí úst a nosu složeným kusem flanelové látky či froté ručníkem, mírně navlhčeným ve vodě či ve vodném roztoku sody nebo kyseliny citrónové, a upevněným v zátylku převázaným šátkem či šálou.

K improvizované ochraně očí jsou nejvhodnějším prostředkem brýle uzavřeného typu (potápěčské, plavecké, lyžařské a motocyklové, u kterých je nutné přelepit větrací průduchy lepicí páskou). V případě, že nejsou takové brýle k dispozici, lze oči jednoduchým způsobem chránit přetažením průhledného igelitového sáčku přes hlavu a jeho stažením tkanicí či gumou v úrovni lícních kostí.

 
 
Ochrana trupu

Obecně platí zásada, že každý druh oděvu poskytuje určitou míru ochrany, přičemž větší počet vrstev zvyšuje koeficient ochrany.

K ochraně trupu jsou nejvhodnější následující druhy oděvů:

  • dlouhé zimní kabáty;
  • bundy;
  • kalhoty;
  • kombinézy;
  • šusťákové sportovní soupravy.

Použité ochranné oděvy je nutné dostatečně utěsnit u krku, rukávů a nohavic. U krku lze k utěsnění použít šálu nebo šátek, který omotáme přes zvednutý límec. Bundu je nutné utěsnit v pase, nejlépe pomocí opasku či řemene. Netěsné zapínání a různé nežádoucí trhliny v oděvu je nutné přelepit lepicí páskou. Ke všem ochranným oděvům je vhodné použít pláštěnku nebo plášť do deště. Tyto se utěsňují pouze u krku, pokud jsou z pogumované nebo vrstvené tkaniny musí být pogumovaná strana zvenčí. V případě, že nemáme pláštěnku k dispozici, můžeme ji nahradit přikrývkou, dekou či plachtou, kterou přehodíme přes hlavu a zabalíme se do ní.

Ochrana rukou a nohou

Velmi dobrým ochranným prostředkem rukou jsou pryžové rukavice. Ochranný účinek je tím větší, čím je materiál silnější. Vhodnější jsou rukavice delší, neboť chrání zápěstí a částečně i předloktí.

Rukávy přesahující přes okraj rukavic, pokud nejsou ukončeny nápletem nebo pryží, převážeme u okrajů řemínkem nebo provázkem. Jestliže by mezi rukavicí a rukávem vzniklo nechráněné místo, musíme zápěstí ovinout šálou, šátkem, igelitem apod.

Nemáme-li k dispozici žádné rukavice, ovineme si ruce látkou, šátkem apod., aby byly alespoň krátkodobě chráněny a nepřišly do přímého styku se škodlivými látkami.

Pro ochranu nohou jsou nejvhodnější pryžové a kožené holínky, kozačky, kožené vysoké boty. K ochraně nohou je nutno zabezpečit, aby mezi nohavicí a botou nezůstalo nechráněné místo. Nohavici přesahující přes botu u dolního okraje převážeme provázkem nebo řemínkem. Nepřesahuje-li nohavice přes boty ovineme nechráněné místo kusem látky, šátkem apod. Při použití nízkých bot je vhodné zhotovit návleky z igelitových sáčků či tašek.

Vymezení použití improvizované ochrany

Improvizovaná ochrana dýchacích cest a povrchu těla je určena:

  • k přesunu osob do stálých úkrytů;
  • k úniku ze zamořeného území;
  • k překonání zamořeného prostoru;
  • k ochraně v ochranném prostoru jednoduchého typu (OPJT);
  • k evakuaci obyvatelstva.
 Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Varování a vyrozumění

 

HZS Kraje Vysočina využívá k varování obyvatelstva celkem 406 ks dálkově ovládaných sirén systémem selektivního rádiového návěštění (SSRN) a 42 ks dálkově ovládaných místních informačních systémů (obecní rozhlasy). Z těchto sirén je 14 ks elektronických a 392 ks rotačních. Dalších 239 ks sirén ve vlastnictví HZS Kraje Vysočina, obcí a ostatních vlastníků je ovládaných pouze ručními tlačítky. V kraji je tak k varování obyvatelstva využíváno celkem 644 ks sirén a 42 ks obecních rozhlasů. Průnik dostatečného signálu je realizován 11 vysílači. Všechny sirény zapojené v systému SSRN jsou dálkově spouštěny z krajského operačního a informačního střediska (KOPIS), které je zároveň vybaveno i programem pro sledování funkce tohoto systému. Každou první středu v měsíci se koná zkouška sirén zapojených do SSRN.

 

Vyrozumění složek IZS, hejtmana kraje, krizového štábu kraje (KŠ) a určených obcí, povodňové komise kraje a starostů postižených obcí mimořádnou situací je prováděno v souladu s poplachovým plánem IZS a havarijním plánem kraje. Vyrozumění zabezpečuje KOPIS HZS Kraje Vysočina. K vyrozumění využívá především telefonické spojení s možností použít v případě vzniku mimořádné situace přednostního spojení na vybraná telefonní čísla. Předání tísňové informace o vzniku závažné mimořádné události, při níž je nutno neprodleně poskytnout obyvatelstvu potřebné informace zajišťuje KOPIS cestou veřejnoprávních hromadných sdělovacích prostředků. K tomu jsou uzavřeny smlouvy s Českým rozhlasem 1 Radiožurnál, Českou televizí a Českým rozhlasem Region. Místně zajišťují vyrozumění obyvatelstva orgány obce ve spolupráci s velitelem zásahu a PČR.
 
Počty instalovaných sirén a dálkově ovládaných rozhlasů, jejich typ a způsob ovládání v kraji:
Vlastník
Sirény
Obecní rozhlas
Rotační
Elektronické
Celkem
Ovládání
Celkem
Ovládání
SSRN
Ručně
SSRN
Ručně
HZS KV
239
213
16
7
7
0
0
260
69
191
6
6
0
42
Jiný
141
109
32
1
1
0
0
Celkem
630
392
239
14
14
0
42
 

 

 

 

 

rotační siréna elektronická siréna
 
Pro vyrozumění a varování obyvatelstva je snaha využívat i operátorů mobilních , pevných, speciálních komunikačních sítí, internetu a linek tísňového volání. Od července 2007 zabezpečuje HZS Kraje Vysočina přijatými technickými a organizačními opatřeními vyrozumění a varování desítek sluchově postižených spoluobčanů a také přijímání jejich tísňových zpráv. K provozu a příjmu SMS tísňových služeb pro sluchově postižené spoluobčany s trvalým bydlištěm na území Kraje Vysočina uzavřel HZS kraje dohodu o spolupráci se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR.
 
Obyvatelstvo je před hrozící nebo již nastalou mimořádnou událostí varováno kolísavým tónem sirény v délce 140 vteřin, který se nazývá Všeobecná výstraha.
 
 
Zvuk sirény -"Všeobecná výstraha"znamená vždycky nějaké nebezpečí. Upozorňuje, že může dojít nebo již došlo k mimořádné události, která ohrožuje životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí.
 
Co mám dělat, když zazní varovný tón "Všeobecná výstraha" -
 
1. Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Jestliže cestujete automobilem, zaparkujte a vyhledejte úkryt.
 
2. Zavřete všechny dveře a okna. Může se jednat o únik toxických látek - plynů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.
 
3.Zapněte rádio, nebo televizi. Informace co se stalo, proč byla siréna spuštěna a co máte dělat dále se dozvíte v mimořádných zpravodajských relacích hromadných informačních prostředků. Tyto informace mohou být sdělovány i obecním rozhlasem.
 
Český rozhlas Region
Český rozhlas 1 Radiožurnál
Rádio Vysočina
Rádio Impuls
 
FM 87,9 MHz
FM 90,7 MHz
FM 94,3 MHz
FM 100,3 MHz

 Pří cvičení ZÓNA 2013 budou spuštěny  zkušebním tónem sirény v zóně havarijního plánování (tj. ve dvacetikilometrové zóně od Jaderné elektrárny Dukovany). Zkušební tón je nepřerušovaný v délce trvání 140 vteřin.

 Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Ukrytí

Doma
Jestliže se v době vyhlášení ukrytí nacházíte doma, doporučujeme Vám dodržovat následující opatření:
  • Zachovejte klid.
  • Shromážděte všechny přítomné ve vhodné místnosti (nejlépe středově, suterénní nebo sklepní s minimálním počtem oken, dveří a jiných větracích otvorů) s možností poslechu televize nebo rozhlasového vysílání. Nesmí však být omezen přístup k pokynům sdělovaných prostřednictvím rozhlasových a případně televizních kanálech, protože přístup k informacím je stejně důležitý jako ochranné opatření ukrytí.
  • Zapněte rozhlas nebo televizi na určených kanálech, na kterých Vám budou sdělovány pokyny pro Vaši další činnost. Tam, kde máte v obcích místní rozhlas nebo kabelovou televizi, sledujte pokyny, které bude vydávat obecní nebo městský úřad.
  • Vypněte ventilační a klimatizační zařízení a uzavřete větrací otvory (v koupelnách, na WC, ve spižírnách apod.)
  • Uhaste (vypněte) všechna zařízení na spalování paliv.
  • Uzavřete domácí zvířectvo.
  • Zavřete okna a dveře a pokud možno je utěsněte.
  • Telefon použijte jenom v nejnutnějších případech.
  • Neopouštějte zvolený úkryt, pokud prostřednictví rozhlasu, televize nebo místních sdělovacích prostředků, případně od orgánů krizového řízení nedostanete pokyny pro jinou činnost.
 
Na pracovišti a jinde
 
Postupujte podle pokynů svých nadřízených nebo podle havarijních plánů, pokud je má Vaše pracoviště zpracováno. Ve zdravotnických, sociálních a kulturních, dopravních a jiných zařízeních dodržujte pokyny jejich personálu.
 
Péče o vaše děti
 
V případě, že Vaše děti jsou doma bez dozoru, snažte se dopravit co nejrychleji k nim. Pokud se nacházejí v předškolních zařízeních nebo ve školách, nepokoušejte se je za každou cenu vyzvednou nebo s nimi nějakým způsobem navázat kontakt. Zbytečný pohyb na volném prostranství může být pro Vaše děti i pro Vás nezdravý. V předškolních zařízeních i ve školách bude o děti postaráno. Každé z těchto zařízení má vypracován podrobný postup činností k zabezpečení potřebně ochrany Vašich dětí v případě vzniku radiační havárie.
 
Péče o tělesně postižené občany
 
Vzpomeňte si, zda ve Vaší blízkosti nežijí lidé, kteří pro stáří, nemoc, upoutání na lůžko, omezené zrakové anebo sluchové schopnosti a podobně, mohli vyhlášení signálu přeslechnout nebo v důsledku svých omezených možností na ně nedokáží patřičně reagovat. Upozorněte je na vzniklou situaci a pomozte jim provést vyhlášená ochranná opatření nebo kontaktujte krizový štáb obce nebo starostu.
 
Obdobný způsobem se postarejte o děti bez dozoru.

Logo cvičení ZÓNA 2013 - 2.jpg

Print  E-mail