Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Středočeští letečtí záchranáři jsou v ČR druhým „Kolektivem roku“

Středočeští letečtí záchranáři převzali v úterý odpoledne v Top Hotelu Praha na pražském Chodově z rukou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslava Ryby a 1. náměstka ministerstva vnitra Jaroslava Hrušky ocenění za 2. místo v kategorii Kolektiv roku ankety Hasič roku 2012. 

Záchranné práce s využitím vrtulníků ve spojení s lanovou technikou, prováděné leteckými záchranáři, se systémově začaly v České republice využívat od roku 1997. Tím se podstatně rozšířily možnosti záchrany ohrožených osob, kdy standardní postupy jsou příliš zdlouhavé, problematické nebo nebezpečné. Vrtulníky záchranářům umožňují dostat se ve velmi krátkém čase na místo události, a tím zvýšit pravděpodobnost úspěšné záchrany ohrožené osoby. Letečtí záchranáři vrtulníků využívají i na další činnost - letecké hašení pomocí závěsného vaku, monitoring, vyhledávání osob apod.

Systém letecké záchrany se začal v rámci HZS ČR organizovaně budovat od roku 2001. V roce 2002 byla ustavena skupina leteckých záchranářů HZS Středočeského kraje v počtu 14 příslušníků (11 ze stanice HZS Kladno a 3 ze stanice HZS Rakovník). V roce 2006 došlo k rozšíření počtu na 16 příslušníků (14 ze stanice HZS Kladno, 1 ze stanice HZS Rakovník a 1 ze stanice HZS Stochov) a v roce 2010 se skupina rozrostla o dva příslušníky ze stanice HZS Kladno.

Určitým milníkem v činnosti skupiny leteckých záchranářů HZS Středočeského kraje byl 3. duben 2006, kdy byl zahájen pravidelný výkon služby na Hlavní letecké základně Praha, Letecké služby P ČR (letiště Praha Ruzyně), což vedlo k zefektivnění systému. Hotovostní osádka vrtulníku tvořena 2 x pilot, 1 x palubní technik (všichni příslušníci P ČR) a 2 x letečtí záchranáři (příslušníci HZS), mohla prakticky okamžitě po tísňovém hlášení vzlétnout. K výkonu služby na Letecké službě PČR jsou určeni vždy dva letečtí záchranáři s nástupem zpravidla od 07:00 hodin do západu slunce.

Před zařazením do výcviku pro získání odborné způsobilosti leteckého záchranáře musí uchazeč úspěšně absolvovat odbornou přípravu hasiče se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou (teoretický i praktický kurz lanové techniky) a v této činnosti musí mít minimálně dva roky praxe. Po vyškolení každý letecký záchranář, který je určen k provádění záchranných prací pomocí palubního jeřábu a lanové techniky, musí zvládat záchranu z budov a dalších výškových objektů, exponovaného terénu (např. skalní stěny, propasti, apod.), klidné i tekoucí vodní hladiny, ze stromu, sedačkové i kabinové lanovky, z drátů vysokého napětí, věží, sloupů a podobných míst a objektů. Letečtí záchranáři jsou však vyškoleni i vybaveni k zásahům typu velkých dopravních nehod, železničních a leteckých neštěstí a všech mimořádných událostí. Podporují pozemní zásah nebo jej nahrazují tam, kde není možný nebo je velmi komplikovaně proveditelný.

Pro profesionální činnost každého leteckého záchranáře je nezbytné kvalitní technické vybavení i pravidelná teoretická a hlavně praktická příprava. K výcviku jsou využívány lokality jako je Vojenský výcvikový prostor Jince, budovy bývalých kasáren v Milovicích, lanovky v Monínci, Jánských Lázních a Mariánských Lázních, vodní hladiny v Ejpovicích, Padrťské rybníky, řeka Berounka, sportovní vodní kanál Veltrusy na řece Vltavě, lokality v lesích na Křivoklátsku a mnoho dalších.

Během doby svého působení se příslušníci podíleli na řadě zásahů při řešení mimořádných událostí jak dílčího, tak i rozsáhlého významu, např. záchrana osob při povodních, likvidace rozsáhlých požárů, hromadných dopravních nehod apod. V roce 2012 se skupina leteckých záchranářů HZS Středočeského kraje zúčastnila například těchto událostí: záchrana paraglidistky u Jíloviště (25. 3.) a Všenor (19. 9.), záchrana osob u Pikovic (18. 7.), pátrání po utonulém u Liblína (3. 9.), hašení lesního požáru u Bzence (24.-26. 5.) a dalších, včetně výcviků s jednotkami HZS a Policie ČR. Za celé období své činnosti skupina zachránila a evakuovala 60 osob, při povodních v roce 2002 zachránila nebo evakuovala 25 osob.
 

Foto: Milan Vávrů a archiv HZS Středočeského kraje

Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
 

Print  E-mail