Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Jak zabezpečit byt nebo dům před odjezdem na dovolenou.

Rady od hasičů 

 
Léto je již v plném proudu, školní prázdniny začaly a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. Je to však také období, kdy se ze svých domovů vzdalujeme na delší čas. Před odjezdem na dovolenou bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.
 
Proto uvádíme několik rad pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené.
 
 
  • Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.
  • Pokud může vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.
  • Při odchodu zhasněte všechna světla.
  • Doporučujeme také odpojit televizor od antény.
  • Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.
  • Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.
  • Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů, nebo v bytě, například na ledničce.
 
 
Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření, zakládání ohňů v přírodě. V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích. Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.
 
V roce 2012 došlo v období prázdnin k 3 263 požárům, při kterých zemřelo 6 lidí a 175 jich bylo zraněno.
 
V domácnostech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem v 384 případech. Celková škoda se vyšplhala na téměř 47 milionů korun.
 
Včasná pomoc hasičů pomohla loni o prázdninách uchránit majetek v hodnotě 2,42 miliardy korun.
 
 
 
 
 
(HZS ČR)

Print  E-mail