Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 12/2013
Kouzlu Vánoc je již tradičně přizpůsoben rozbor zásahové činnosti jednotek PO sestavený z tzv. kuriózních zásahů. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA dále analyzujeme zásah na požár výrobny nábytku v Přezleticích v okrese Praha-východ a přinášíme statistické údaje o činnosti jednotek PO za období leden až září 2013. V části zaměřené na oblast IZS hodnotíme desetiletí záchranářské kynologie a přinášíme závěry mezinárodní konference věnované problematice potřeb lidí se sluchovým nebo zrakovým postižením v situacích katastrof. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA informujeme o stavu výuky problematiky ochrany člověka za mimořádných událostí v základních a středních školách, seznamujeme s činností HZS Jihomoravského kraje v oblasti územního plánování a přibližujeme Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030. Analýza projektu Evropské referenční sítě pro ochranu kritické infrastruktury (ERNCIP) a závěry konference ESREL 2013 jsou náplní části časopisu věnované KRIZOVÉMU ŘÍZENÍ.
- Požár ve výrobně nábytku
- Na konci nechyběl úsměv a úleva
- Deset let záchranářské kynologie v rámci IZS
- Cílem zavedení samostatného předmětu
- Koncepce ochrany obyvatelstva
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Požár ve výrobně nábytku
Dne 13. července byl v 16.04 hodin na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje (KOPIS) ohlášen požár výrobny nábytku v Přezleticích v okrese Praha-východ. Na jeho likvidaci se podílelo patnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Celková škoda byla vyčíslena na více než dva miliony korun a uchráněn byl majetek za deset milionů korun.
Popis objektu
Požár zasáhl skladovací a výrobní halu firmy Woodface, spol. s r.o., která se zabývá výrobou nábytku, dveří, podlah a zařízení interiérů. Celý objekt se skládá z haly na výrobu a skladování výrobků a otevřených přístřešků pro skladování materiálu. Obvodové zdivo haly je z plynosilikátových tvárnic zvenku obloženo OSB deskami, stropy tvoří dřevěné trámy a OSB desky. Střecha je z heraklitu.
Průběh zásahu
Na místo události byla v prvním stupni požárního poplachu vyslána jednotka PO ze stanice Stará Boleslav s CAS 32 a CAS 15 a jednotky SDH obcí Veleň s CAS 32, Brandýs nad Labem s CAS 32 a AP 22 a Podolánka s CAS 24. Vzhledem k nahlášenému rozsahu a místu požáru bylo požádáno KOPIS HZS hl. m. Prahy o vyslání výškové techniky a další požární techniky. Na místo události vyjely jednotky PO ze stanic Satalice s CAS 24 a Holešovice. Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že požár zasáhl velkou část výrobní haly a dál se šíří. Po dohodě s majitelem objektu byl vypnut elektrický proud a přívod plynu.
Po příjezdu jednotek HZS hl. m. Prahy s výškovou technikou se prováděl hasební zásah i z AP 37. Z druhé strany objektu byla nasazena AP 22 jednotky SDH Brandýs nad Labem, osádka AP mimo hašení ochlazovala přilehlé střechy a bránila rozšíření požáru na okolní rodinné domy.
V průběhu hašení došlo k propadnutí prohořelého stropu haly a ohrožení zasahujících hasičů. Velitel zásahu proto rozhodl, že zásah bude veden pouze zvnějšku a do haly vstoupili hasiči až při dohašovacích pracích.
Velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu a vyžádal si na místo události další jednotky PO s požární technikou. Postupně přijely Letištní hasičská jednotka 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, HZS hl. m. Prahy - jednotky ze stanic Sokolská, Strašnice, Krč a Petřiny, a jednotky SDH Dolní Měcholupy a Kolovraty. Tyto jednotky PO zabezpečovaly doplňování vody do zasahujících cisteren. Ze stanice Mladá Boleslav se na místo události dostavil příslušník pro zjišťování příčin vzniku požárů, řídicí důstojník a velitel čety, který převzal velení zásahu. Později byl povolán protiplynový automobil, aby bylo možné doplňovat tlakové lahve pro dýchací přístroje.
Lokalizace a likvidace požáru
Krátce před 19.00 hodinou byl požár lokalizován. Jednotky PO následně vyhledávaly zbývající ložiska požáru a prováděly dohašovací práce a rozebírání střešní konstrukce.
Při dohašovacích pracích ohrožovalo zasahující hasiče, vzhledem k charakteru výroby (nábytek se skleněnými výplněmi), značné množství rozbitého skla a zrcadel, došlo i k protržení několika hadic.
V 19.30 hodin byly síly a prostředky redukovány a požár byl postupně dohašován. Byl ukončen druhý stupeň požárního poplachu, část jednotek PO byla odeslána zpět na základny. Ve 20.06 hodin byla ohlášena likvidace požáru. Na místě události zůstala pouze jedna jednotka SDH Podolánka, která dalších 24 hodin dohlížela na místo požáru.
Příčina vzniku požáru
Příčinou vzniku požáru byla stanovena technická závada na rychlovarné konvici.
Specifika zásahu
Pozitiva
→ dobrá spolupráce jednotek PO dvou krajů,
→ dostatečné a blízké zdroje vody pro hašení,
→ dobrá spolupráce s obecním úřadem, který zajistil občerstvení zasahujícím hasičům,
→ dobrá spolupráce s majitelem objektu.
Negativa
→ hořlavá střešní konstrukce, prohoření stropů ještě před příjezdem jednotek PO,
→ nedostatečné nástupní plochy pro požární techniku,
→ špatné povětrnostní podmínky – silný vítr, který přispíval k rozhořívání ohně.
npor. Mgr. Zdeňka VRZALOVÁ, foto por. ing. Michal MACOUN, HZS Středočeského kraje
Na konci nechyběl úsměv a úleva
Práce hasiče s sebou přináší nejen obrovské nároky na fyzickou připravenost a odborné znalosti, ale také velkou dávku stresu. Právě hasiči „z výjezdu“ jsou jako první konfrontováni s následky vážných nehod, rozsáhlých požárů, ničivých povodní a dalších mimořádných událostí. Ale mezi tyto zásahy se občas vloudí ten, který vyvolá na tvářích zasahujících úsměv, ať už z úlevy ze zachráněného života nebo z kuriózní situace, které čas od času přináší sám život.
Dolů nechtěla
Na začátku případu, který se odehrál 19. ledna, byla nepozornost majitele bytu a zkušeného chovatele v jedenáctém podlaží bytového domu v Ostravě-Porubě. Při odchodu z terária, kde choval pět krajt písmenkových, zapomněl dovřít posuvné dveře. Čtyři velcí hadi (délka tři až čtyři metry) unikli úzkou škvírou, tři z nich se mu podařilo chytit a vrátit. Čtvrtá krajta si ale rychle našla místo na horní ploše podhledu v koupelně, kam pronikla nezalištovanou mezerou.
Majitel nejprve zavolal Městskou policii Ostrava. Ani se strážníkem, také chovatelem hadů, se jim nepodařilo krajtu stáhnout dolů. Aby se nepokusila dostat do stupaček a k sousedům, nalil do rozprašovače vodku (hadi nesnášejí alkohol…) a prostor jím pořádně vystříkal.
Na místo události byla vyslána jednotka ze stanice Ostrava-Přívoz, která se mimo jiné specializuje i na odchyt zvířat. Obvyklé nástroje pro odchyt hadů, kleště nebo speciální ohlávka, byly zbytečné. Hasiči proto použili teleskopickou tyč se speciálním trhacím hákem, jímž hada zachytili. I když krajta nebyla obtočena kolem žádné trubky a jen ležela na horní straně podhledové desky, přilnula k ní velmi silně. Tři hasiči tak museli použít veškerou sílu, aby krajtu stáhli dolů.
„Utonulá“ v řece
Na OPIS HZS Plzeňského kraje byla v zimě procházejícím se párem nahlášena utonulá osoba v řece. Hasiči prohledali vodní tok a břehy od Kozlu až po Šťáhlavy, po několikahodinovém a usilovném pátrání byla z řeky vytažena figurína (Morana), která byla do řeky vhozena o masopustu.
Velká hlavička
Asi jako lev v kleci si 10. dubna připadala sedmiletá dívenka z Prostějova. Těsně po páté hodině odpolední vyjeli místní hasiči k její záchraně, když při hře strčila hlavu do mřížované branky od vstupu ke kontejnerům a nemohla ji vytáhnout. Rozpínacím nářadím hasiči mříž roztáhli a holčičku osvobodili. Událost se obešla bez zranění.
Projedu nebo neprojedu…
Dne 10. dubna zasahovali prostějovští profesionální hasiči v obci Čehovice. Na opravovaném železničním přejezdu uvízlo předním kolem v kolejišti osobní vozidlo a majitel nebyl schopen ho vlastními silami z železniční trati odstranit. Co ho přivedlo k myšlence, že přes přejezd projede, nevěděl potom ani on sám. Pomoci museli až přivolaní hasiči, kteří vozidlo s použitím zvedacích vaků nadzvedli a z kolejiště vyprostili. Zraněn nebyl nikdo, v době události byla naštěstí na trati výluka.
Umouněnec v komíně
Bruntálští profesionální hasiči jsou mimo jiné i odborníky na záchranu němých tváří. Dokázali to 2. května, když z paty komína vysvobodili krásného, byť právě velmi umouněného čapího krasavce. Zřejmě se tam komínem propadl. Aby se hasiči dostali „pod“ komín, museli po žebříku dolů. Na milého čápa, který si tam vykračoval ve volném prostoru, si připravili „lovnou“ deku. Velmi rychle jej (na chvíli) zajali a vynesli opatrně na světlo.
Když zjistili, že umouněný opeřenec nemá žádné viditelné zranění, darovali mu svobodu. Pták roztáhl křídla a po anglicku zmizel mezi bruntálskými domy.
O plynu bez plynu
Na základě nahlášení unikajícího plyn vyjela 6. května do rodinného domu v obci Branišov jednotka ze stanice České Budějovice. Hasiči provedli měření koncentrace plynu, ale žádnou nenaměřili – do domu totiž nebyl plyn ani zaveden.
Koupel za dozoru hasičů
Hasiči ze stanice Písek vyjeli 18. května do Sulanova k záchraně osoby z vody, kdy podle oznamovatele na tísňovou linku skočil muž do řeky Otavy a nebyl od té doby viděn. Když přijeli na místo, byl muž již nalezen – prý se pouze koupal.
Neplánované přistání
Asi jinak, než si představoval, přistál 13. června odpoledne paraglidista v lese u obce Ptení na Prostějovsku. Zůstal totiž viset na záložním padáku na 17 m vysokém stromě. Hasiči ze stanic Konice a Prostějov ho za použití lezecké techniky slanili dolů a následně sundali i záložní padák, který zůstal viset na stromě. Paraglidista vyvázl bez zranění.
Nežádoucí spolubydlící
V průběhu letních měsíců jsou hasiči zvyklí vyjíždět k odstraňování nebezpečného bodavého hmyzu. Ne vždy se však setkají se situací, která je čekala koncem července v bytě panelového domu v brněnské městské části Lesná. Hasiči byli přivoláni k likvidaci sršního hnízda. Tentokrát se ale nacházelo přímo v bytě. Starší obyvatelka bytu hasičům uvedla, že jí přišlo podezřelé, kolik sršňů jí poletuje po bytě. Když se pak odebrala do pokoje, který neobývala, zůstala v němém úžasu. Sršni si totiž vytvořili obří hnízdo přímo u stropu místnosti. Hasiči hnízdo během několika minut odstranili.
Pod mostem neprojel
Pět jednotek PO zasahovalo 27. července odpoledne v Ostravě-Přívoze v Hlučínské ulici, kde pod širokým železničním mostem uvízl prázdný domíchávač betonu. Po dvou a půl hodinách se hasičům podařilo domíchávač úspěšně vytáhnout.
Chyťte pštrosa!
Dvě jednotky hasičů byly povolány 11. srpna odpoledne k neobvyklému zásahu - odchycení urostlého pštrosa emu, který pobíhal v okolí Petřvaldu (okres Nový Jičín) i v blízkosti frekventované spojovací silnice mezi Ostravou a letištěm v Mošnově. Hasiči z Hrabůvky si do výbavy akčně vzali nestandardní technickou pomůcku (jeden z nich se prý v chovu velkých ptáků vyzná) – volejbalovou síť, která se ukázala jako rozhodující při úspěšném odchycení zmateného tvora na okraji lesa asi 400 metrů od zmíněné silnice, odkud před nimi prchal.
Láska je láska
Jedné letní noci při romantické procházce pod pražským Petřínem došlo za nejasných okolností k zasunutí dívčího kolínka do zábradlí, chránícího přechod nad lanovou dráhou tak nešťastně, že dívka se nedokázala sama, ani za pomoci partnera, vyprostit. Proto byla povolána jednotka HZS hl. m. Prahy a ta kolínko pomocí hydraulického nářadí osvobodila. Zábradlí pak uvedla do původního stavu.
Tady bydlím já!
Hasiči ze stanice Dačice (HZS Jihočeského kraje) zasahovali 15. srpna v obci Červený Hrádek, kde se před vchodem jednoho z domů usadila agresivní labuť a ohrožovala majitele syčením. Zasahující hasiči labuť od domu zahnali.
Masochista
Dva příslušníci HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Fifejdy byli 24. září večer hlavními aktéry záchrany silně hnisajícího prostředníčku levé ruky dospělého muže, který po několika dnech trápení v soukromí překonal bolest a hlavně strach a přišel do zdejší Městské nemocnice Ostrava úpěnlivě požádat o rychlou pomoc.
Muž nosil prstýnek z chirurgické oceli. Když si na prostředníčku propíchl malý vřídek, začal mu prst levé ruky natékat. Prsten z chirurgické oceli se zarýval hlouběji do oteklého masa až ke kosti. Jak dlouho muž trpěl, než překonal strach z chirurgického zákroku a přišel do nemocnice, sám neřekl.
Hasiči použili na rozřezání kolečka z chirurgické oceli elektrickou brusku s malým řezným kotoučem. Postupovali opatrně, aby zraněnému muži nezpůsobili další zbytečnou bolest. Zásah jim trval nejméně dvacet minut, než kousky prstýnku skončily v umyvadle. Pak už si vzal mužovu levou ruku do parády personál Městské nemocnice Ostrava.
Corrida po česku
Tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů zachraňovaly 15. října dopoledne vzrostlého býka z nádrže plné močůvky v areálu bývalého zemědělského družstva v obci Vražné u Nového Jičína. Statný býk (hmotnost kolem 800 kg) spadl do nádrže společně s teletem v noci na úterý. Teleti už nebylo pomoci. Býk dostal na začátku zásahu uklidňující injekci od veterináře, takže jen bezvládně visel na provaze u stěny nádrže a nevypadalo to, že by se měl k životu. Hasiči plovoucími čerpadly a zemědělci fekálním vozem vyčerpali močůvku z nádrže na možné minimum.
Pak pod býkem dva nejstatečnější profesionální hasiči na žebřících podvlekli zvedací popruhy a býk pomalu putoval nahoru (zvedal jej vyprošťovací automobil na podvozku Tatra 815 ze stanice v Novém Jičíně).
V okamžiku, kdy téměř zachráněný býk ucítil pevnou půdu pod nohama, začal sebou a popruhy docela svižně škubat. Jen ona utlumovací injekce, kterou dostal do svalu ještě v nádrži, napomohla, aby se z areálu bývalého družstva nestala španělská corrida. Býk se i tak velmi zručně z dvojice popruhů bez cizí pomoci vyvlékl. Ve svobodném a radostném pobíhání v blízkosti hasičů mu bránil (naštěstí) už jen popruh, kterým byl přivázán za krk k bytelné kovové konstrukci jednoho z oken.
Kočky se nehoní!
Začátkem listopadu vyjížděli jihomoravští hasiči ze stanice v Židlochovicích k záchraně psa, který uvízl pod betonovou deskou. Na místě velitel zásahu zjistil, že pes pronásledoval kočku, která před ním utekla pod betonový panel. Pes se v bojovém opojení vrhnul za ní. Nemohl však již zpět. Nicméně i tak kočku zardousil a pak už jen mohl čekat na hasiče, kteří jej za použití ženijního nářadí dostali během několika málo minut ven.
Kominická rapsodie
O tom, že lézt na vysokou střechu a vymetat komín nemusí být ta nejbezpečnější činnost, se přesvědčil na vlastní kůži čtyřiaosmdesátiletý pán z Kunčic pod Ondřejníkem (okres Frýdek-Místek). Ve středu 13. listopadu hodinu před polednem se „zaháknul“ na okraji střechy svého dvoupodlažního rodinného domu a už se ani nepohnul. Pomoci dolů mu musely až dvě jednotky hasičů s dlouhým žebříkem a lezeckou technikou.
Odvážnému seniorovi, který chtěl zřejmě ušetřit za profesionální kominické služby, sjela při slézání ze střechy na žebříku noha z druhé horní příčky. Zůstal zde viset zaháknutý nohou na žebříku a okapu střechy. Na tísňovou linku hasičů zavolal jeho soused. Muži se naštěstí nic vážnějšího nestalo.
Zpracováno redakcí podle podkladů tiskových mluvčích HZS krajů
Deset let záchranářské kynologie v rámci IZS
Jedním z mnoha úkolů HZS ČR je i poskytnutí účinné a včasné pomoci při mimořádných událostech vyžadujících vyhledání a záchranu osob ze sutin zřícených objektů a budov a poskytnutí sil a prostředků ve prospěch Policie ČR (dále jen „PČR“) při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu.
Pro záchranné práce se při těchto událostech aktivuje a nasazuje kynologický tým. Záchranářská kynologie je kynologický obor, jehož posláním je výcvik psovoda se psem k vyhledávání osob v sutinách, ve volném terénu, lavinách, pod vodní hladinou apod. za využití čichových schopností psa. Psovod a pes, kteří provádějí výcvik v oboru záchranářské kynologie, tvoří nedílnou kynologickou dvojici. Při indispozici psovoda je pes nevyužitelný, při indispozici psa je nevyužitelný psovod. V letošním roce oslavila záchranářská kynologie 10. výročí svého uceleného fungování v rámci integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“).
Historie
V ČR má záchranářská kynologie vybudovanou tradici. Dlouhodobě se jí zabývali kynologové sdruženi v různých organizacích a spolcích. Kynologové se psy jsou nedílnou součástí záchranného týmu, který je nasazován při mezinárodních záchranných operacích k nalezení osob zavalených v sutinách domů a objektů. V minulosti již několikrát zasahovali v zahraničí na místech postižených devastující seismickou činností. Po zemětřesení v Turecku a na Taiwanu v roce 1999, kde zasahovali i kynologové z ČR (Svaz záchranných brigád kynologů ČR) bylo jasné, že se HZS ČR bude muset zabývat myšlenkou úzké spolupráce s dobrovolnými kynology ve vazbě na začlenění psovodů do záchranné jednotky a stanovení standardů technického a materiálního vybavení, přepravy, taktiky nasazení apod. Do té doby byli dobrovolní kynologové sjednoceni v různých organizacích a spolupracovali zejména s Hlavním úřadem CO a výcvikovými základnami Armády ČR.
Bylo také potřeba najít účinnou a objektivní metodu pro výběr a přezkoušení záchranářských týmů, tak, aby byla zajištěna garance odborné, fyzické a zdravotní připravenosti psovoda se psem, které lze využít k zásahu při sutinovém vyhledávání, k plošnému vyhledávání při pátrání po pohřešovaných osobách a k zapojování do mezinárodních záchranných operací (dále jen „MZO“).
Standardy atestačních zkoušek
V roce 2003 byla ustanovena odborná kynologická komise generálního ředitele HZS ČR (dále jen „OKK“), která má statut poradního orgánu. Jedná se o mezirezortní odbornou kynologickou komisi, která společně řeší metodiku výcviku a zkoušení a jejímiž členy jsou osoby zastupující všechny obecně známé subjekty činné v problematice záchranářské kynologie. Úkolem komise je sjednocení postupů a vymezení kompetencí jednotlivých složek IZS v oblasti záchranářské kynologie a předcházení rozporům mezi občanskými sdruženími působícími v oblasti záchranářské kynologie a dotčenými státními orgány.
Prvním výsledkem práce OKK byl vznik nové normy, která upravuje výběr a přezkoušení záchranářských týmů s ohledem na odborné znalosti, fyzickou připravenost a psychickou odolnost. Kritéria pro kynologické atestační zkoušky vznikla po dohodě všech zástupců v OKK a všechny organizace zastoupené v komisi je odsouhlasily. Jedná se o ucelený soubor atestačních zkoušek, který je stejný pro všechny kynology přihlášené k atestaci.
V souladu s Pokynem generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky a náměstka ministra vnitra č. 48/2003, který stanovuje kvalifikační požadavky pro psovody se psem předurčeným k nasazení v rámci záchranných prací, se v listopadu 2003 poprvé v rámci ČR konaly jednotné kynologické atestační zkoušky Ministerstva vnitra ve specializaci S-sutinové vyhledávání. Svým způsobem šlo o historický a přelomový okamžik, neboť se poprvé sešli záchranářští kynologové z různých organizací z celé České republiky, aby složili zkoušku v sutinovém vyhledávání. Celkem se v Ostravě sešlo 16 kynologů se psy, z nichž sedm uspělo a získalo první kynologický atest v sutinovém vyhledávání. V plošném vyhledávání se první atestace uskutečnily v červenci 2004 a z 13 kynologů získali atest v této specializaci čtyři psovodi.
Současnost
Záchranářská kynologie v rámci IZS se s ohledem na svou specifiku prioritně řeší především využitím zdrojů ostatních složek IZS, které se záchranářskou kynologií aktivně zabývají, popř. využitím statutu osobní a věcné pomoci. MV-generální ředitelství HZS ČR (dále jen „MV-GŘ HZS ČR“) pro tyto účely odpovídá za oblast záchranářské kynologie, kterou v rámci IZS koordinuje a řídí. Na základě výše uvedeného MV-GŘ HZS ČR administruje seznam držitelů kynologického atestu MV, vede seznam přihlášených k atestaci a vydává kynologický atest. MV-GŘ HZS ČR je gestorem pro kynologický atest MV ve specializaci sutinové a plošné vyhledávání. Ve specializaci P-plošné vyhledávání organizuje a provádí kynologický atest v součinnosti s Policií ČR, neboť ta má ze zákona odpovědnost za pátrání po pohřešovaných osobách a věcech. Kvalifikační požadavky na psovoda (odborná, fyzická a zdravotní způsobilost) a psa (odborná příprava a požadovaný stupeň vycvičenosti), jsou při zkoušce na danou specializaci ověřovány před zkušební komisí stanovenou OKK. Každý rok bývají vypsány dva termíny atestačních zkoušek pro každou specializaci.
MV-GŘ HZS ČR pravidelně a soustavně organizuje a technicky zajišťuje odbornou způsobilost kynologů se psy, zejména se jedná o odbornou přípravu, výcviky a cvičení. Několikrát do roka je organizováno instrukčně metodické zaměstnání pro držitele kynologického atestu, které je zaměřeno na sutinové vyhledání, záchranné práce, pohyb a práci psovoda se psem na místě zásahu a spolupráci kynologa s jednotkou PO. Od roku 2008 se každý druhý rok koná mezinárodní setkání kynologických týmů, jehož základním cílem je navázání spolupráce mezi jednotlivými kynologickými skupinami působícími v rámci USAR odřadů, porovnání úrovně výcviku a taktického nasazení v oblasti záchranářské kynologie. Každý rok se koná Mistrovství ČR složek IZS v záchranářské kynologii, kde soutěžní týmy měří své síly v sutinovém a plošném vyhledávání. V případě aktivace a nasazení záchranné jednotky USAR na MZO jsou kynologové se psy nedílnou součástí týmu a jsou začleněni do struktury záchranné jednotky.
Pro potřeby operačního řízení pro nasazení v rámci záchranných prací a zapojování do mezinárodních záchranných operací MV-GŘ HZS ČR zpracovává a eviduje seznam držitelů kynologických atestů. Seznam držitelů kynologického atestu je k dispozici na místně příslušném operačním a informačním středisku HZS kraje (dále jen „OPIS HZS kraje“). Na jeho základě jsou k mimořádné události různého typu (zřícení objektu, výbuch plynu s následnou demolicí objektu, pátrání po pohřešované osobě atd.) povoláváni atestovaní kynologové se psy.
V současné době je v ČR 26 atestovaných psovodů se psy ve specializaci sutinové vyhledávání a 17 atestovaných psovodů se psy ve specializaci plošné vyhledávání, kteří jsou na základě požadavků cestou OPIS HZS krajů připraveni k nasazení v ČR a v zahraničí. Mezi atestované kynology se v roce 2010 zařadili i příslušníci ZÚ HZS ČR a koncem roku 2011 i příslušník HZS Libereckého kraje, příslušník HZS Pardubického kraje a jeden zaměstnanec MV-GŘ HZS ČR. Koncem roku 2012 byl vydán Pokyn generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky č. 41/2012, kterým se stanoví podmínky pro zřízení služební kynologie u Hasičského záchranného sboru České republiky (podmínky pro zřízení služební kynologie u HZS ČR, úkoly a povinnosti psovoda HZS ČR, zřízení a vedení evidence služebních psů, výcvik a odborná příprava služebního psa a psovoda, výživa a veterinární péče o služebního psa a finanční záležitosti s tím spojené), který nahradil předchozí Pokyn generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky č. 1/2006.
Závěr
Za 10 let se poměrně dobře podařilo ucelit systém odborné přípravy, výcviku, atestací a také nasazení kynologických týmů při mimořádných událostech, a to z řad různých občanských sdružení, bezpečnostních sborů a dalších subjektů (Městská policie hl. m. Prahy, Svaz záchranných brigád kynologů ČR, Kynologická záchranná jednotka ČR, Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR, Policie ČR, Městská policie Ostrava, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska atd.).
Držitelé kynologického atestu MV jsou kdykoli na vyzvání připraveni poskytnout pomoc při záchranně lidských životů na vysoce profesionální úrovni i přesto, že se převážně jedná o jejich dobrovolnou činnost.
Toto již mnohokrát dokázali při zásazích, jako např. v roce 2013 při likvidaci následků výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze nebo při zřícení objektu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kdy byli nasazeni při vyhledávacích a záchranných pracích a svou činností výrazně napomohli jednotkám PO a složkám IZS přesně určit místa, kde byly pod troskami zřícených budov zavalené osoby. Nesmíme opomenout ani kynology se specializací na plošné vyhledávání, kteří jsou také pravidelně nasazováni na pátrání po pohřešovaných osobách.
Všem kynologům a záchranářským psům patří obrovské poděkování za jejich nadšení a profesionalitu, kterou prokazují při záchraně lidských životů.
pplk. Ing. Roman HEJZLAR, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autora
Cílem zavedení samostatného předmětu
Dne 4. března 2003 byl vydán Pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k začlenění tematiky ochrany člověka za mimořádných událostí do vzdělávacích programů č.j. 12 050/03-22 a současně s ním Dodatek k učebním dokumentům pro základní, střední, speciální a vyšší odborné školy č.j. 13 586/03-22 (Pokyn MŠMT).
Tímto dokumentem došlo k aktualizaci tehdy platného pokynu k výuce dané tematiky ve školách vydaného již v roce 1999, který vznikl jako reakce na absenci témat bezpečnosti ve výuce žáků a studentů po roce 1991, kdy byla zrušena branná výchova.
V době vzniku Pokynu MŠMT byla situace pro zavádění předmětné tematiky do vzdělávání velice nepříznivá. Zrušením branné výchovy ve školách došlo k absolutní absenci vzdělávání v oblastech důležitých pro jednotlivce, ale v konečném důsledku i pro celou společnost, konkrétně témat zabývajících se bezpečností a ochranou obyvatel. Společnost v té době odmítala jakékoliv zmínky týkající se těchto oblastí, protože převládal názor, že už nemáme žádné nepřátele, a tudíž jsou témata z oblasti bezpečnosti zbytečná.
Řada odborníků však už v té době volala po obnovení výuky, protože si uvědomovala důsledky nevědomosti populace v tak zásadních otázkách, jako je ochrana vlastního života a zdraví. A kde jinde je možné získat trvalé znalosti a dovednosti než ve škole. Nicméně sama příroda napomohla k určitému posunu, když v roce 1997 a zejména v roce 2002 dala jasně najevo svou sílu v podobě ničivých povodní. Na základě úkolu z usnesení vlády ze dne 8. ledna 2003 č. 11 k přehledu vybraných problémů k prioritnímu řešení, které byly identifikovány v průběhu řešení krizové situace vzniklé v důsledku rozsáhlých povodní v srpnu 2002, byl v roce 2003 schválen Pokyn MŠMT.
Tento pokyn nově stanovoval obsah a rozsah vyučované problematiky a kompetence pro její realizaci ve školách. Vzhledem k tomu, že to byl metodický dokument, měl pro školy pouze doporučující charakter. Pokyn MŠMT stanovoval rozsah výuky této tematiky na šest vyučovacích hodin ročně v každém ročníku. Z hlediska obsahové náplně se výuka zaměřovala na rozpoznávání varovného signálu, činnosti po jeho zaznění, linky tísňového volání a jejich správné používání, jak sbalit evakuační zavazadlo, zásady opuštění ohroženého prostoru, činnost integrovaného záchranného systému a poskytování první pomoci při zraněních v případě mimořádných událostí. Obsah byl dále zaměřen na ochranu osob před následky živelních pohrom, únikem nebezpečných látek nebo hrozby použití výbušniny. Kompetence rozhodnout o nejvhodnějším zařazení této tematiky do výuky byla dána řediteli školy, a to buď jako samostatný předmět, nebo v rámci příslušných předmětů. K tomu byla ze strany MV-generální ředitelství HZS ČR vydána metodická příručka, jejíž distribuci na školy zajistily HZS krajů.
Vydání Pokynu MŠMT mělo za cíl alespoň v nějaké formě, v té době nejpřijatelnější, dostat zpět do výuky problematiku ochrany člověka za mimořádných událostí.
Co ukázala praxe
Vzhledem k tomu, že si HZS ČR uvědomoval náročnost dané problematiky a nepřipravenost učitelů a škol na výuku, příslušníci HZS ČR věnující se preventivně výchovné činnosti začali nabízet školám přípravu učitelů, která se konala buď přímo v zařízeních HZS ČR, nebo byla navázána spolupráce s krajskými odbory školství a krajskými pobočkami Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV). Tyto kurzy byly zaměřeny spíše na teoretickou stránku problematiky s cílem vybavit učitele teoretickým základem pro jejich práci ve škole. Zájem ze strany učitelů však byl velmi malý. Příslušníci HZS ČR i přesto neustále toto školení nabízeli, ale chodili i do škol, pomáhali s organizací praktických cvičení ve školách, pořádali besedy s žáky nebo samotnými učiteli. Na základě této mravenčí práce se do roku 2013 podařilo proškolit přes 17 tisíc učitelů. Při pohledu na tento počet se nabízí otázka: Je potřeba ještě někoho vzdělávat? Bohužel, při obrovské fluktuaci učitelů ve školství je to pořád kapka v moři.
Vydání Pokynu MŠMT nemělo větší vliv ani na začleňování předmětné problematiky do výuky. Velkou roli sehrával fakt, že Pokyn MŠMT měl pouze doporučující charakter, a také skutečnost, že o způsobu začlenění rozhodoval ředitel školy. K začlenění do výuky rovněž přispívalo i to, zda školu navštívili příslušníci HZS ČR. Tam, kde školy navázaly spolupráci s hasiči, byla výuka problematiky dobrá, tam kde tato spolupráce téměř nebyla nebo nebyla navázána vůbec, neprobíhala. Jak ukazovaly výsledky praxe, druhá skupina převládala.
Na podporu výuky a jako pomoc učitelům byly postupně vydávány příručky, učebnice a další pomůcky. Jako základ sloužily příručky pro učitele základních a středních škol „Ochrana člověka za mimořádných událostí“, „Výchova dětí v oblasti požární ochrany“ a „Výchova a prevence v oblasti požární ochrany“, dále příručka pro obyvatele „Pro případ ohrožení“ a soubor filmů na videokazetách, později na DVD. Všechny tyto materiály byly cestou HZS krajů distribuovány do jednotlivých škol. K tomu postupně začaly vznikat učebnice pro žáky, na kterých se autorsky podíleli příslušníci MV-GŘ HZS ČR, ale vydány byly nakladatelstvím ALBRA a FORTUNA. První sada učebnic byla postavena na linii podle ročníků, druhá sada byla zpracována podle jednotlivých předmětů.
HZS ČR po celou dobu výuku na školách maximálně podporoval a navíc nabízel i doplňkové akce jako návštěvy škol na hasičských stanicích, různé soutěže, ať už literární, výtvarné nebo pohybově vědomostní. Přes všechny tyto snahy se úroveň vzdělávání tematiky ochrany člověka za mimořádných událostí kvalitativně ani kvantitativně nerozvíjela.
Byla navázána spolupráce s Českou školní inspekcí, která v roce 2004 provedla inspekci na školách k začlenění tematiky ochrany člověka za mimořádných událostí a první pomoci do vzdělávacích programů škol včetně šetření znalostí samotných žáků. Inspekce probíhala v 59 školách. Přinesla vůbec první ucelené informace o stavu vzdělávání v této problematice, i když vzhledem k celkovému počtu škol v republice neměly výsledky dostatečnou vypovídací hodnotu. Už v této době se začínaly objevovat požadavky učitelů na zavedení samostatného předmětu a na zpracování podrobné metodiky.
Ve stejném roce MŠMT schválilo nové principy v politice vzdělávání žáků od tří do 19 let zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Na základě tohoto zákona základní a střední školy začaly postupně přecházet na tzv. rámcové vzdělávací programy (RVP), které umožňovaly školám tvořit vlastní vzdělávací program. Přinesly určitou volnost do vzdělávání, protože učitelé na rozdíl od původních osnov v plánech nemuseli popisovat „co se má probrat“, ale jaké dovednosti mají jeho žáci mít.
Do těchto nových vzdělávacích dokumentů byla ze strany MŠMT zapracována i tematika ochrany člověka za mimořádných událostí, ale ne zcela vyhovujícím způsobem (v nedostatečném rozsahu a roztříštěně do jednotlivých předmětů), což také nepřineslo žádnou změnu ve stavu výuky předmětné problematiky ve školách.
Nutnost systémové změny
Jediná cesta, jak situaci změnit, bylo přistoupit k řešení systémově. V první řadě bylo třeba podívat se na vzdělávací dokumenty a vyhodnotit, zda ve stávající podobě vyhovují vzdělávání v oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí, nadále se věnovat vzdělávání učitelů, ale snažit se jej kvalitativně posouvat dále, zapracovat na kvalitě pomůcek, nadále podporovat školní aktivity dalšími projekty a akcemi a v neposlední řadě znovu navázat spolupráci s orgánem provádějícím kontroly na školách, tj. Českou školní inspekcí.
Kroky vedoucí ke zlepšení
Aby navržený systém začal dostávat konkrétní podobu, bylo potřeba uskutečnit řadu jednání zejména s tím nejpovolanějším, tj. s MŠMT. Vzhledem k tomu, že ani v tomto období nebyla společnost připravena na samostatný předmět a učitelé si čím dál více stěžovali na zavádění dalších a dalších problematik do výuky bez navýšení hodinové dotace, bylo rozhodnuto spojit síly s resorty, které usilovaly o stejnou věc z hlediska jejich kompetencí. Proto MV-GŘ HZS ČR zahájilo spolupráci nejprve s Ministerstvem zdravotnictví (MZ) - problematika první pomoci a ochrany zdraví a následně s Ministerstvem dopravy (MD) - dopravní výchova. Snahou všech bylo vyváženě zapracovat tyto problematiky do vzdělávání tak, aby se nedublovaly nebo vzájemně nepřekrývaly. Zároveň byla nastartována i spolupráce s vysokými školami vzdělávajícími budoucí učitele. Časem se k těmto aktivitám přidalo i Ministerstvo obrany (MO) - příprava občana k obraně státu.
Co se podařilo
Nejzásadnějším a nejdůležitějším krokem vpřed je aktualizovaná verze platných vzdělávacích dokumentů pro základní školy. Do rámcových vzdělávacích programů se podařilo zahrnout problematiku ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v daleko širší míře. Došlo ke specifikaci učiva a dílčích cílů. Rozsáhlost tématu nejlépe dokládá fakt, že z celkových devíti oblastí je tato problematika obsažena v sedmi z nich. Takto upravené programy byly schváleny začátkem roku 2013 a učitelé podle nich začali učit od letošního září.
Vzhledem ke složitosti problematiky bylo potřeba nově nastartovat také vzdělávání učitelů. HZS ČR si uvědomoval důležitost jejich přípravy, protože oni budou působit na školách a budou muset zvládnout předávání dosti složité problematiky žákům. Také jsme si byli vědomi toho, že věnovat se pouze přípravě stávajících učitelů nebude stačit. Při jejich velké fluktuaci by to byl nikdy nekončící proces. Pozornost se proto zaměřila i na budoucí pedagogy, studenty vysokých škol.
Ve spolupráci s vysokými školami připravujícími budoucí učitele tak vznikl materiál (schválen usnesením vlády č. 734/2011), který stanovil tři tzv. studijní základy pro jednotlivé obory vzdělávání těchto škol. Jednalo se o Studijní základ I. určený všem studentům napříč obory k získání základních znalostí a dovedností, jak předcházet mimořádným událostem a jak ochránit sebe a svěřené žáky v případě jejího vzniku. Studijní základ II. je určen studentům oboru Výchova ke zdraví, kteří by se měli navíc naučit tuto problematiku vyučovat a Studijní základ III. pro studenty jedno a dvouoborových studijních programů zaměřených na ochranu obyvatelstva. Tyto studijní základy se v současné době postupně zavádějí do vzdělávání jednotlivých vysokých škol.
HZS ČR ale neustával ani ve vzdělávání stávajících učitelů. Kurzy, které se pro ně připravovaly, byly donedávna zaměřeny více na teorii. Ze strany učitelů však zaznívala poptávka po kurzech zaměřených více prakticky. Toto se potvrdilo i při posledním vzdělávání učitelů, které probíhalo právě k revidovaným RVP ZV na základě rezortního úkolu MŠMT ve spolupráci s NIDV a MD a bylo zaměřeno zejména prakticky.
Pro učitele byla navíc ve spolupráci s Výzkumným ústavem pedagogickým, MZ a Asociací Záchranný kruh zpracována metodická pomůcka nazvaná Podklady k výuce témat ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v základních školách, která pedagogům nabízí soubor základních pojmů, návrh na rozložení učiva do jednotlivých ročníků, doporučené metody a formy práce, literaturu, pomůcky, užitečné odkazy, nástin začlenění problematiky ve stávajícím RVP a návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky základní školy. Je volně dostupná na stránkách MŠMT, ale i HZS ČR v sekci „preventivně výchovná činnost“.
Pro výuku byly postupem času zpracovávány jednotlivými HZS krajů vhodné pomůcky, které by usnadnily učiteli práci v hodině. Velká poptávka po kvalitních a multimediálních pomůckách vedla HZS ČR ke spolupráci s Asociací záchranný kruh, jež se věnuje podpoře vzdělávání ve školách velice intenzivně. Vznikl tak portál pro učitele, ale i pro záchranáře a širokou veřejnost a soubor multimediálních DVD s jednotlivými problematikami od osobního bezpečí až k mimořádným událostem. Jak portál, tak tyto pomůcky jsou učiteli velice kvitovány, navíc jejich používání je bezplatné, a řada škol je maximálně využívá při své práci.
HZS ČR podporuje výuku i jinak, zejména konkrétními akcemi ve školách nebo mimo ně. Jako velice podpůrný se osvědčil projekt „Hasík CZ“, který velice vhodným způsobem doplňuje výuku. Pro školy jsou pořádány i různé vědomostně pohybové, výtvarné nebo literární soutěže jako například „Mladý záchranář“ a již léta probíhají návštěvy škol na hasičských stanicích. Současně i příslušníci chodí do škol na besedy, pomáhají při organizaci praktických cvičení apod. Svými činnostmi však nemohou suplovat roli učitele, která je v systému pravidelného vzdělávání nezastupitelná.
Co nás ještě čeká
Koncem letošního roku a v příštím roce, obdobně jako u základního vzdělávání, bude MV-GŘ HZS ČR s MŠMT spolupracovat i na revizi rámcových vzdělávacích programů pro střední vzdělávání. Pokud se na základní škole žáci seznamují s běžnými riziky a mimořádnými událostmi z pohledu prevence a své vlastní ochrany, na středních školách bude pozornost zaměřena více na teoretickou část, na právní normy, práva a povinnosti občanů a právnických subjektů apod.
Vzdělávací aktivity pro učitele chce HZS ČR rozšířit o vlastní kurzy zařazené do systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP). Dosud tyto kurzy realizoval HZS ČR bez akreditace a mimo systém DVPP. Proto usiluje o akreditaci vzdělávacích seminářů pro učitele základních a středních škol, na nichž budou účastníci seznamováni s aktualizací a rozšířením předmětných témat v příslušných RVP. Součástí seminářů budou i informace o možných metodách implementace tematiky ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí do výuky, proběhne představení materiálů a pomůcek i příkladů dobré praxe, které lze využít při vyučování. Důraz bude kladen zejména na praktické způsoby a formy práce, jak daná témata předat žákům.
A v neposlední řadě bude MV-GŘ HZS ČR ve spolupráci s ostatními rezorty (MZ, MD a MO) neustále usilovat o zavedení samostatného předmětu s problematikou bezpečnosti do výuky jak v základních, tak ve středních školách. Poptávka po tomto řešení už není jen ze strany odborníků, ale stále více zaznívá i z úst samotných učitelů. Proto je tento úkol obsažen i v Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030.
Závěr
Deset let je pro někoho dlouhá doba. Lidem, kteří se věnují přípravě obyvatelstva v oblasti prevence a ochrany před mimořádnými událostmi, ale utekla velice rychle. Za tu dobu se udělal obrovský kus práce nejen v oblasti vzdělávání žáků a studentů, ale i dalších cílových skupin. Cesta vpřed je v této oblasti mnohdy trnitá a nelehká a bez osobního nasazení tuto práci ani dělat nelze, a proto bych touto cestou chtěla všem, kteří se podíleli a podílejí na zkvalitňování výchovy a vzdělávání obyvatelstva, poděkovat.
Veškerá práce vykonávaná v této oblasti je během na dlouhou trať a to, zda jsme postupovali a postupujeme správným směrem, ukáže až dlouhodobá praxe.
plk. Mgr. Eleonóra TILCEROVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv SDH Brandýs nad Labem
Koncepce ochrany obyvatelstva
Povinnost zpracovávat koncepci ochrany obyvatelstva vychází z ustanovení § 7 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Za celou dobu účinnosti zákona o integrovaném záchranném sytému spatřily světlo světa celkem tři dokumenty.
Rozmezí jejich platnosti bylo následující:
→ do roku 2006 s výhledem do roku 2015,
→ do roku 2013 s výhledem do roku 2020 a
→ do roku 2020 s výhledem do roku 2030.
Poslední, aktuálně platná, Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 (dále jen „koncepce“) byla projednána a schválena vládou České republiky a bylo přijato usnesení č. 805 ze dne 23. října 2013. Při jejím zpracování byla důsledně dodržována zásada „multiresortního přístupu“. Ochrana obyvatelstva je velmi širokou disciplínou, která vyžaduje aktivní zapojení celé řady odborných orgánů. Koordinací zpracování koncepce bylo pověřeno Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Zohlednění širokého zapojení ostatních orgánů vyžadovalo zřízení odborné pracovní skupiny při Výboru pro civilní nouzové plánování (složené ze zástupců vybraných ústředních orgánů státní správy) a zároveň zapojení zástupců vybraných krajských úřadů, hasičských záchranných sborů krajů a zástupců akademické obce. Výsledkem je dokument, který vychází z Bezpečnostní strategie České republiky a rozpracovává její závěry do podmínek systému ochrany obyvatelstva. Cílem zpracovatelského týmu bylo vyhodnotit aktuální národní a mezinárodní trendy a navrhnout nezbytné kroky k úpravě stávajícího systému.
Vymezení úkolu ke zpracování
Přípravné práce na koncepci byly zahájeny na podzim roku 2012. Prvotní pozornost byla věnována zejména sběru a vyhodnocení všech dostupných materiálů, vizí, strategií, koncepcí a dalších podpůrných dokumentů, které se vztahují k problematice bezpečnosti. Vzhledem k záměru zpracovat materiál strategického významu bylo nutné velmi pečlivě posoudit vazby mezi jednotlivými, již existujícími materiály a zvolit správnou formu a strukturu koncepce, zejména potom stanovit její „rozlišovací úroveň“. Znamenalo to tedy přesně vymezit to, co je potřeba řešit v samotné koncepci a eliminovat z jejího obsahu to, co je možné řešit efektivně na běžné pracovní úrovni.
Co je to „ochrana obyvatelstva“?
Ochranu obyvatelstva obecně tvoří činnosti (plánování, připravenost, analýza, předcházení a řešení), které vedou k ochraně životů, zdraví a majetku obyvatel. S ohledem na značný rozsah bylo nutné vymezit vykonávání jednotlivých činností určitým časovým rozsahem. Tímto mezníkem je „mimořádná událost“ a „krizová situace“, a to bez ohledu na jejich konkrétní druh. Navržené „širší“ pojetí ochrany obyvatelstva napomohlo také vyřešit vleklý terminologický problém s „civilní ochranou“ a „civilní obranou“. Tyto pojmy se v právním řádu, ale také v odborné terminologii, vyskytují poměrně často a jsou používány v různých významech a souvislostech. V rámci koncepce jsou uvedeny pouze ve smyslu vysvětlujícím a dále za účelem určitého „vypořádání se s minulostí“. Do budoucna je cílem nahradit tyto pojmy v právních předpisech souhrnným pojmem ochrana obyvatelstva.
Strategická rovina potřeb
Analýzou všech dostupných dokumentů byla identifikována celá řada dílčích úkolů, které se vzájemně lišily délkou svého trvání, rozsahem a v neposlední řadě významem. Bylo tedy nutné zvolit strategii, jakým způsobem je možné jednotlivé úkoly soustředit a následně z nich správně odvodit tolik potřebný strategický rozměr. Strategickým rozměrem budou definována témata, která považuje odborná komunita v oblasti ochrany obyvatelstva za naprosto klíčová, a kterým bude nutné v rámci realizace jednotlivých úkolů definovaných koncepcí věnovat maximální pozornost. Dá se tedy velmi zjednodušeně říci „to, co ochranu obyvatelstva pálí“.
Za strategický rozměr byl zvolen časový rozsah odpovídající délce platnosti koncepce včetně jejího výhledového období – tedy 17 let. Je samozřejmé, že práce na jednotlivých strategických úkolech musí být zahájeny ihned po přijetí koncepce a budou pokračovat po celou vymezenou dobu. Tímto zpracovatelé získají určitý, předem definovaný okruh témat, který budou moci během jednotlivých let blíže analyzovat a vyhodnocovat, jakým způsobem jsou tato témata naplňována.
Z časového rozsahu koncepce vyplynula potřeba existence zpětné kontroly a koordinace konkrétně vykonávaných činností. Tento úkol bude plnit Ministerstvo vnitra, které bude zpracovávat a předkládat vládě ke schválení v pravidelných tříletých intervalech materiál s názvem „Zpráva o stavu ochrany obyvatelstva v České republice“. Termín prvního předložení je stanoven na konec roku 2015. Zpráva bude obsahovat:
→ prioritizaci jednotlivých úkolů z koncepce,
→ precizování úkolů koncepce do konkrétních kroků s délkou plnění max. 3 roky,
→ stanovení „operativních“ úkolů v koncepci neuvedených (doba plnění max. 3 roky).
Vyhodnocování a prioritizace jednotlivých úkolů bude probíhat zejména s ohledem na aktuální potřeby systému ochrany obyvatelstva s přihlédnutím k aktuální ekonomické, politické nebo jiné situaci v České republice. Důležitý bude tedy faktor schopnosti a reálnosti splnění daného úkolu v definovaném tříletém období.
Vrcholové strategické cíle
Koncepce si klade za cíl jednoznačným způsobem rozpracovat vize a úkoly nastavené v základních strategických dokumentech a zajistit tak jejich implementaci a realizaci. Všechny nově definované strategické cíle směřují k zajištění základních funkcí státu – zajištění bezpečnosti obyvatelstva, ochrany jejich života, zdraví a majetku. To vše v souladu s širší definicí ochrany obyvatelstva jako „Plnění úkolů v oblasti plánování, organizování a výkonu činností za účelem předcházení vzniku, zajištění připravenosti na mimořádné události a krizové stavy a jejich řešení; ochranou obyvatelstva je dále plnění úkolů civilní obrany podle Ženevských protokolů“.
Při zpracování koncepce byla pečlivě posouzena šíře problematiky ochrany obyvatelstva, a to zejména ve vazbě na současnou dynamiku změn, jakou oblast bezpečnosti v posledních letech zaznamenala. Pro účely strategického rozměru dokumentu byly vydefinovány vrcholové strategické cíle, které představují dlouhodobé „politické“ prohlášení zainteresovaných stran. Tyto dlouhodobé cíle nepředstavují konkrétní úkoly, ale spíše obecný trend, který musí být v oblasti ochrany obyvatelstva trvale sledován.
Těmito vrcholovými strategickými cíli jsou:
→ bezpečnost obyvatelstva – je chápána jako kontinuální, nikdy nekončící, proces postavený na zdokonalování schopností a dovedností všech zainteresovaných složek. Systém musí být postaven na dostatečném povědomí o úkolech jednotlivých odpovědných orgánů, ale také na posilování principu sebeochrany a vzájemné pomoci;
→ nedělitelnost/komplexnost – cílem je vytváření univerzálních nástrojů a postupů, které umožní efektivně využívat všechny dostupné síly a prostředky k rychlému zvládnutí nastalé krizové situace;
→ udržitelnost – všechny nastavené cíle a úkoly musí být plněny s ohledem na jejich dlouhodobou udržitelnost a efektivní začlenění do již existujícího systému;
→ institucionálnost – ochrana obyvatelstva představuje nezpochybnitelnou součást bezpečnostního systému ČR, jehož základní funkcí je integrovat, koordinovat a řídit jednotlivé složky a pružně reagovat na vzniklé hrozby.
Pro splnění výše uvedených vrcholových strategických cílů a vizí v oblasti ochrany obyvatelstva, jejichž záměrem je zajištění trvalého a kvalitativně se zlepšujícího systému ochrany života, zdraví a majetku občanů, je nutné se zaměřit zejména na strategické priority. Tyto priority pak představují konkrétní směřování systému ochrany obyvatelstva, tzn. to, čemu je potřeba věnovat maximální pozornost. Jedná se tedy o určité množiny, které jsou dále podrobně analyzovány a jsou jim přiřazovány jednotlivé úkoly. Strategickými prioritami pro oblast ochrany obyvatelstva v letech 2014 - 2030 jsou:
Širší zapojení občanů do systému ochrany obyvatelstva cestou zvýšení jejich schopnosti sebeochrany za využití informací a znalostí získaných v rámci plošného a cíleného systému výchovy a přípravy.
Širší zapojení právnických a podnikajících fyzických osob do přípravy na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení cestou užší spolupráce s odpovědnými orgány veřejné správy a zvýšeným podílem na realizaci konkrétních úkolů u subjektů představujících zvýšené riziko pro své okolí.
Zvýšení odolnosti a ochrany prvků kritické infrastruktury proti možným rizikům a zajištění širšího zapojení subjektů kritické infrastruktury do procesu přípravy na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení.
Cílená podpora vědy, výzkumu, vývoje a inovací s důrazem na využívání dosažených výsledků v aplikační sféře v rámci systému vzdělávání a přípravy odborníků.
Vyvážené a komplexně využitelné úkoly a nástroje ochrany obyvatelstva umožňující efektivní přípravu na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení založené na přesně definovaném a zakotveném systému ochrany obyvatelstva.
Oblasti a nástroje
Pro účely zpracování koncepce a k identifikaci nezbytných úkolů byl zvolen postup nastavení základních oblastí ochrany obyvatelstva, které jsou následně popsány prostřednictvím shodné sady nástrojů. Smyslem vytvoření této „matice“ bylo zajištění jednotného přístupu k jednotlivým oblastem a dodržení obsahové vyváženosti a měřitelnosti jednotlivých oblastí.
Základními oblastmi ochrany obyvatelstva jsou:
→ síly (kdo) – složky integrovaného záchranného systému, orgány veřejné správy, právnické a podnikající fyzické osoby, občané;
→ věcné zdroje (čím) – materiálové vybavení, technika a další zdroje nezbytné pro řešení mimořádné události nebo krizové situace, a to bez ohledu v čím vlastnictví se nacházejí (státní nebo soukromé) ;
→ úkoly ochrany obyvatelstva (co) – přehled konkrétních úkolů využitelných při řešení všech typů událostí;
→ krizové řízení (co) – přehled úkolů a kompetencí, které jsou využitelné při řešení krizových situací a zasahují do základních práv a svobod (nejzásadnější rozdíl od úkolů ochrany obyvatelstva);
→ výchova a vzdělávání (nějak) – systém, v rámci kterého jsou síly vzdělávány a zdokonalovány;
→ věda, výzkum, vývoj a inovace (v něčem) – hnací motor pokroku umožňující efektivní využití státních prostředků a kapacit soukromého sektoru k dosažení cíleného postupu v rámci ochrany obyvatelstva.
Každá ze základních oblastí byla detailně rozpracována prostřednictvím následujících nástrojů:
→ právní předpisy,
→ finanční prostředky,
→ úkoly veřejné správy,
→ úkoly právnických a fyzických osob,
→ věda a školství (obecný systém školství reprezentovaný činností Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, nikoliv vzdělávání „uvnitř“ ochrany obyvatelstva),
→ public relations a
→ mezinárodní vztahy.
Výsledkem rozpracování a porovnání jednotlivých oblastí jsou identifikované úkoly, které jsou popsány v závěrečné části koncepce a sledují naplňování vrcholových strategických cílů a priorit ochrany obyvatelstva. Koncepce obsahuje celkem 24 úkolů, které jsou rovnoměrně rozloženy v čase tak, aby bylo zaručeno jejich reálné splnění, a přitom je zohledněn faktor vzájemné provázanosti a hierarchie postupu jejich plnění. Valná většina úkolů sleduje naplňování stanovených pěti strategických priorit a je dále doplněna o některé aktuální otázky k řešení (např. zpracování analýzy hrozeb, vytvoření metodického pokynu pro prezentaci dosažených výsledků, připravení záměru nebo strategie činností České republiky v mezinárodních organizacích atp.).
Závěr
Navržené úkoly ve schválené koncepci představují realizovatelný a udržitelný směr vývoje, kterým by se do budoucna ochrana obyvatelstva měla ubírat. Koordinace plnění těchto úkolů a naplnění myšlenky koncepce je úkolem Ministerstva vnitra. Vzhledem k multiresortnímu rozsahu systému ochrany obyvatelstva se však neobejde bez aktivní pomoci dotčených ministerstev a jiných ústředních správních úřadů, orgánů samosprávných celků, ale také vybraných právnických a podnikajících fyzických osob. Odborný základ a podporu při realizaci úkolů pak bude vytvářet početná a zkušená komunita vědeckých pracovníků. Poděkování patří všem, kteří se na zrodu této koncepce aktivně podíleli a bez jejichž pomoci by nebylo možné materiál zpracovat.
plk. Ing. Daniel MIKLÓS, MPA, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv redakce
V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Hasiče prověřily nejen povodně
plk. Dr. Jaroslav Vykoukal, pplk. Ing. Vladimír Vonásek
• VĚDA-VÝZKUM-ZKUŠEBNICTVÍ
Působení požáru na lidský organismus
Ing. Otto Dvořák, Ph.D.
• ČR A EU
Evropská referenční síť pro ochranu kritické infrastruktury
kpt. Mgr. Lukáš Pidhaniuk
• PŘÍLOHA
Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030