Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Zlaté záchranářské kříže pro ty, kteří zachránili život druhým

28.3. 2014 (Nicole Zaoralová) - Včera, dne 27. března 2014, byly na Pražském hradě předány z rukou prezidenta republiky, pana Miloše Zemana, prestižní ocenění Zlaté záchranářské kříže.  

 

Spolupořadatelem letošního, již patnáctého ročníku, se stalo MV – generální ředitelství HZS ČR.
 
Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků – dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů.
 
Prestižní ocenění obdrželi od prezidenta ČR za záchranu člověka tonoucího ve skládce také hasiči z HZS Plzeňského kraje, konkrétně ze stanic Domažlice a Staňkov společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů Horšovský Týn, za záchranu člověka tonoucího ve skládce.
 
V neděli 22. prosince 2013 v dopoledních hodinách se propadl pracovník ostrahy skládky v Lazcích při pravidelné kontrole areálu až po krk do odkalovací jímky. Hladina, kterou pokrývala silná vrstva odpadu, v tomto mrazivém počasí splývala se zpevněnými pěšinami. Odkalovací jímka komunálního odpadu se při propadnutí osoby chová jako bažina, muž se při pokusech dostat ven propadal čím dál hlouběji do skládky.
Muže zhruba po hodině nalezl jeho syn. Držel mu hlavu nad úrovní odpadků a zavolal na pomoc prostřednictvím tísňové linky 112 hasiče.
I pro samotné hasiče byl zásah velmi náročný a nebezpečný. Zatímco jedna skupina se podílela na samotné záchraně života, další připravovala přistávací plochu pro vrtulník LZS a takzvaně jistící skupina musela bedlivě sledovat kroky svých kolegů, aby se sami nepropadli do skládky.
Hasiči muže vyprostili pomocí nosítek a silně podchlazeného ho přenesli do sanitky, kterou byl následně muž transportován do vrtulníku LZS.
 
Cenu generálního ředitele HZS ČR si odnesli nprap. Ondřej Línek a nstržm. Martin Pilát, z HZS hlavního města Prahy, kteří zachránili tonoucího se muže z řeky Rokytky.
 
O neskutečném štěstí může dodnes mluvit asi padesátiletý muž, který vloni 2. června po půlnoci spadl do nečekaně dravé Rokytky. Operační středisko ten den vyslalo dva potápěče - nprap. Ondřeje Línka a nstržm. Martina Piláta - zkontrolovat stav otevřených protipovodňových vrat, která jsou u ústí toku do Vltavy. Při vizuální kontrole uviděli v kuželu světla baterky muže, který se za vrata vší silou držel. Martin Pilát se běžel rychle připravit na akci v rozbouřené vodě, Ondřej Línek se zatím snažil s mužem komunikovat. Několikrát to vypadalo, že muž se pustí, ale nprap. Línek ho vždy hlasitým řevem probral a donutil ho držet se tak dlouho, než se nstržm. Pilát převlékl do potápěčského obleku a vlezl do nebezpečné říčky. Doplaval pro tonoucího a s pomocí lana, které ze břehu tahal Ondřej Línek, dokázali muže přes silný proud dostat do bezpečí, čímž muži zachránili život.
 
 
Další ocenění si v následujících kategoriích odnesli:
 
Cena policejního prezidenta
pprap. Jakub Štaffa, příslušník Policie ČR, Územní odbor Blansko, za záchranu dvou mladých lidí z hořícího auta.
 
Dne 16. listopadu loňského roku jel policistapprap. Jakub Štaffave svém osobním volnu po trase Konice - Prostějov. Na silnici došlo k dopravní nehodě, a proto, aby zabránil dalšímu střetu s projíždějícími vozidly, strhl policista řízení vlevo mimo silnici, kde zastavil na poli a běžel k havarovanému vozu. Přímo z hořícího auta, u něhož se navíc zablokovaly dveře, vytáhl lehce zraněnou dívku a těžce zraněného řidiče, jemuž okamžitě začal poskytovat první pomoc. Díky jeho včasnému a rozhodnému zásahu oba nehodu přežili.
 
Záchranářský čin laiků (subkategorie dospělých)
Jan Tyburec, Karel Kubovec za záchranu dvou mladíků z jezu.
 
Dne 18. června 2013 se dva mladíci ve věku 15 a 18 let koupali v řece Otavě v těsné blízkosti jezu Na Křemelce (okres Strakonice). Řeka měla tou dobou značně zvýšený průtok způsobený povodňovou situací z počátku června. Mladíci se dostali až do bezprostřední blízkosti jezu, nestačili včas opustit nebezpečný prostor a vodní vír je stáhl pod samotný jez. Mezi lidmi, kteří topící se mladíky v tu chvíli pozorovali z břehu, byli i kamarádi Karel Kubovec a Jan Tyburec, který již jednou z jezu topícímu se člověku pomáhal a věděl, jak je jez nebezpečný. Přesto ani na chvíli nezaváhal, skočil za mladíky do vody a křičel, aby plavali k prostřednímu pilíři jezu, kde by se mu je podařilo zachytit. Jednomu se povedlo k pilíři doplavat, Jan Tyburec mu pomohl vylézt na prostřední pilíř a značně vyčerpaného jej uložil do stabilizované polohy. Druhému ale došly síly a pod jezem zůstal, zhruba po sedmi minutách tělo vyplavalo na volnou řeku, kde ho Jan Tyburec zachytil. Do vody za ním šel i jeho kamarád Karel Kubovec, s jehož pomocí společně táhli bezvládné tělo na břeh. Již ve vodě započali s neodkladnou resuscitací, ve které pokračovali i na břehu, až do příjezdu lékařů. Jan Tyburec a Karel Kubovec v rozhodujícím okamžiku neváhali riskovat svůj život pro záchranu života druhého, projevili obrovskou duchapřítomnost a statečnost a svým úctyhodným činem zachránili život chlapcům, kteří by bez jejich pomoci neměli šanci přežít. 
 
Záchranářský čin laiků (subkategorie děti a mládež do 18 let)
František Nový za záchranu života svého otce
 
Počátkem ledna 2013 se Františkova maminka v noci vzbudila vedle svého muže a zjistila, že nedýchá a nejeví známky života. Vzbudila Františka, v té době studenta 1. ročníku střední školy v Rakovníku, který začal s masáží srdce svého otce a vytrval až do příjezdu rychlé záchranné služby. František Nový prokázal neskutečnou aktivní vůli k záchraně lidského života, která byla o to náročnější, že se jednalo o osobu jemu jednu z nejbližších. Díky jeho vytrvalému zásahu je tatínek v pořádku.
 
Záchranářský čin profesionálů jednotlivců
Jan Žáček, člen jednotky sboru dobrovolných hasičůz Ohrobce, za pomoc napadenému člověku.
 
V září loňského roku večer se Jan Žáčekvracel s přáteli z hub a v Dobříši se stali svědky napadení, při němž tři muži kopali ležícího muže na ulici do hlavy a zad a bili ho dřevěnou tyčí. Nikdo z přihlížejících nezareagoval a nešel muži pomoci. Pan Žáček nezaváhal a útočníky se snažil odehnat. Jeden z násilníků začal napadat i jeho, ale nakonec útočníci utekli a napadeného muže nechali ležet. Pan Žáček muži poskytl první pomoc a zavolal záchrannou službu a policii. Napadený muž byl těžce zraněn a brzy začal kolabovat. Zasahující záchranáři se podle svých slov s tak surovým napadením nesetkali a pan Žáček svým zásahem a poskytnutím první pomoci napadenému muži zachránil život.
 
Záchranářský čin profesionálního týmu
pprap. Bc. Iveta Vávrová, pprap. Michal Durda a pprap. Petr Dvořák, příslušníci Policie ČR, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, územní odbor Třebíčza záchranu lidí z hořícího domu.
 
Dne 30. dubna 2013 byla dvoučlenná policejní hlídka ve složení pprap. Bc. Iveta Vávrová a pprap. Michal Durda vyslána v nočních hodinách do obce Štěměchy na Třebíčsku. Na tísňovou linku zdravotnické záchranné služby zatelefonovala krátce před jednou hodinou v noci žena, která požádala o pomoc pro svého partnera. Dále již nebyl její telefon kontaktní. Po příjezdu na místo se policisté snažili kontaktovat obyvatele uzamčeného domu. Nikdo však na bouchání ani volání nereagoval, jen z vnitřních prostor bylo slyšet pláč dítěte. Policisté proto neváhali, rozbili okno a vstoupili do obydlí. V jedné z místností nalezli osamocenou čtyřletou holčičku, která postrádala rodiče. Dítě odnesli z domu ven, a tím mu zachránili život. Policisté vstoupili zpět do domu a hledali další osoby, které se měly uvnitř nacházet. Po prohlídce objevili ve sklepních prostorách další dvě ležící lidská těla, která i přes tíživé podmínky v zakouřeném domě zamořeném oxidem uhličitým vynesli před budovu. Zde byla prováděna následná resuscitace, na které se aktivně podílel pprap. Petr Dvořák. Přivolaným zdravotníkům se i přes veškerou snahu nepodařilo muže oživit a lékař konstatoval jeho smrt. Avšak aktivním a včasným zákrokem všech zainteresovaných policistů došlo k záchraně dvou lidských životů, matky s dcerou, a to v podmínkách, kdy policisté neváhali a riskovali při zákroku vlastní zdraví a život.
 
 
Výjimečný přínos pro záchranářství
MUDr. Jiří Pudil, lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, za celoživotní práci.
 
MUDr. Jiří Pudil pomohl za více než 20 let své práce v přednemocniční neodkladné péči ve Zlínském kraji vybudovat zdravotnickou záchrannou službu výborné úrovně. Od roku 1991 vedl záchrannou službu spadající pod Baťovu nemocnici ve Zlíně, v letech 1996 až 2002 se stal ředitelem Okresního střediska zdravotnické záchranné služby Zlín a po transformaci se stal v letech 2003-2005 ředitelem Územního střediska zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Od roku 2005 do roku 2013 se pak jako vedoucí lékař krizového řízení a připravenosti zaměřil na činnost ZZS za mimořádných událostí a na spolupráci složek IZS. MUDr. Pudil se věnoval také soustavnému vzdělávání zdravotnických pracovníků – stál u zrodu oboru zdravotnický záchranář na tehdejší SZŠ Zlín, kde také externě vyučoval. O své poznatky se dělil se všemi kolegy v rámci vlastní publikační a přednáškové činnosti.
 
Cena RESCUE reportu za informační a osvětovou činnost
Česká televize za informační přínos při ochraně zdraví a majetku při povodních 2013
 
Komplexní a vysoce profesionální preventivně informační a zpravodajská kampaň ČT významně pomohla tisícovkám občanů postiženým povodněmi účinně ochránit své zdraví a majetek před ničivým vlivem stoupající vody. Velmi efektivní byla práce regionálních reportérů v terénu, jejich součinnost se záchranářskými profesionály a poctivá práce na aktualizaci a doplňování informací. Mnozí redaktoři byli v plném nasazení téměř po stejnou dobu, jako zasahující záchranářští profesionálové.
Informační kampaň České televize považujeme v tomto speciálním případě za záchranářský akt, protože svou důsledností a profesionalitou pomohla uchránit mnoho životů a až miliony korun na majetku občanů v postižených regionech.
 
Cena generálního mediálního partnera
Nikolka Kodalíková za záchranu života své maminky
 
Dne 10. dubna loňského roku volala šestiletá Nikolkaz Plzněna linku 155 a prosila o pomoc pro svou maminku, která náhle upadla na zem. Holčička dokázala velmi dobře a podrobně popsat, co se s maminkou děje a dispečerce záchranné služby řekla, že maminka trpí epilepsií. Nikolka prováděla veškeré úkony podle telefonické asistence: zaklonila mamince hlavu a pokoušela se ji otočit na záda, což však pro drobnou dívenku byl nesplnitelný pokyn, proto klepala a zvonila na sousedy, aby jí pomohli, ale bohužel marně. Vrátila se zpět a hlídala dýchání až do příjezdu ZZS. Tísňový hovor trval skoro 8 minut, během nichž se Nikolčina maminka nacházela v nepřerušovaném křečovém stavu, který pro laiky vypadá velmi děsivě. Malá Nikolka se zachovala velice odvážně a díky tomu zachránila své mamince Lucii život.
 
 
Projekt je časopisem RESCUE report každoročně vyhlašován již od roku 1998 na území České republiky, od roku 2006 také na Slovensku. V roce 2000 laureáty Zlatého záchranářského kříže poprvé přivítal prezident České republiky na Pražském hradě, kde jim za jejich činy osobně poděkoval. V roce 2008 byly Zlaté záchranářské kříže poprvé předány přímo z rukou prezidenta České republiky
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
 
Foto: Pavla Jakoubková, HZS Plzeňského kraje
 
 

Print  E-mail