Go

We protect life, health and property

Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search

Main menu

Hasiči Královéhradeckého kraje bodovali v nejnáročnější soutěži na Mistrovství Evropy v Německu

Sportovní družstvo Hasičského záchranného sboru (HZS) České republiky se o víkendu vrátilo z německého Mönchengladbachu, kde proběhlo Mistrovství Německa a zároveň Evropy v disciplínách TFA ( „Toughest Firefighter Alive“, volně přeloženo „Nejtvrdší hasič přežívá“).

Členy reprezentačního družstva jsou také hasiči z HZS Královéhradeckého kraje Pavel Kubín, Štěpán Karban oba z Jičína a Ondřej Rosenkranz z Hradce Králové. Ti se v konkurenci 144 závodníků rozhodně neztratili a dosáhli skvělého umístění ve čtyřech disciplínách.

Na prvním stanovišti v nejnáročnější hasičské soutěži závodníci zapojili dvě hadice k hasičské cisterně, rozmotali je, následně přeběhli k dalším dvěma hadicím, které naopak smotali.
V další náročné disciplíně hasiči museli posouvat závaží v keiser boxu, proběhnout tunelem s kanystrem, transportovat figurínu kolem kuželu a na závěr překonat s pomocí lana třímetrovou bariéru.
Na třetím stanovišti závodníci opřeli dva žebříky o schodovou konstrukci a se dvěma barely vystoupali na konstrukci. Následovalo vytažení hadic pomocí lan a následně snesení barelů zpět na stanoviště. Závěrem museli upevnit koncový kus proudnice na určené místo.
Následovala nejnáročnější disciplína, výběh po schodech do 14. patra v budově nemocnice.

Hasiči zasahovali v kompletní výstroji, zásahovém oděvu Fireman s opaskem, přilbě, rukavicích, v zásahové obuvi a u některých disciplín také s dýchacím přístrojem. Kompletní výstroj, kterou hasiči měli na sobě, vážila kolem 15ti kilogramů. Soutěžící byli rozděleni do několika kategorií.

V kategorii mužů do 30 let skončil Ondřej Rosenkranz na skvělém třetím místě, o jedno místo lépe si vedl v kategorii nad 30 let Pavel Kubín, který získal stříbrnou medaili. A pozadu nezůstal ani Štěpán Karban, který v kategorii nad 40 let vybojoval čtvrtou příčku.
Členem vítězné české štafety, která za sebou nechala dalších 20 týmů, byl i Pavel Kubín.

V celkovém pořadí Mistrovství Evropy v TFA bez rozdílů kategorií skončil Pavel Kubín na čtvrtém místě, Ondřej Rosenkranz šestnáctý a Štěpán Karban o dvě příčky za ním. Celkovým vítězem se stal český reprezentant Lukáš Novák.