Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Víkend má být slunečný a teplý, hrozí riziko vzniku požárů v přírodním prostředí

 
Od začátku prázdnin zasahovali hasiči na Vysočině u čtrnácti požárů v přírodním prostředí, hořely louky, lesy i pole. Plameny pohltily majetek za více než 600 tisíc korun. Ve většině případů stála za požáry nedbalost nebo neopatrnost.
 
Nadcházející víkend má být slunečný, teplý a hlavně suchý a přímo tedy vybízí k rozdělání ohně a opékání buřtů a špekáčků v přírodě. Aby se pohodový piknik nezměnil v drama za účasti hasičů, je nutné řídit se následujícími radami a doporučeními.
 
Pokud se rozhodneme rozdělávat oheň v přírodě, pak bychom měli mít na paměti, že od okraje lesa se smí oheň rozdělávat ve vzdálenosti 50m, od stohu ve 100m vzdálenosti,“ upozorňuje krajský vyšetřovatel příčin vzniku požáru kpt. Ing. Jiří Zelenka.
 
Pro zdárný průběh celé akce je velmi důležitý správný výběr místa, kde budeme ohýnek rozdělávat. Ohniště by mělo být dostatečně vzdálené od budov a dalších objektů. Jiskra, která nám z ohniště odlétne totiž velmi snadno může zapálit třeba střechu domu. Jako jeden příklad za všechny může posloužit květnový požár kopule věže zámku v Červené Řečici, právě tady totiž kastelán nedodržel dostatečnou vzdálenost ohniště od objektu a  jiskra, která z ohniště odlétla, způsobila požár, u kterého zasahovalo celkem sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.
 
Vždy rozděláváme ohýnek jen takový, který umíme zvládnout. Ohniště by mělo také být obloženo kameny, aby nám z něj oheň „neutekl“. Po ruce musíme mít vždy dostatek vody, na případné rychlé uhašení ohně a oheň nikdy nenecháváme bez dozoru“, upozorňuje Zelenka.
 
Někdy se stane, že nám ohýnek nechce chytnou a ve snaze zapálit jej co nejdříve se uchýlíme k té krajní a velmi nebezpečné možnosti, že použijeme naftu, benzín nebo jinou vysoce hořlavou látku. Tímto způsobem se ale oheň nezapaluje a plameny, které z ohniště vyšlehnou, nás mohou velmi vážně zranit.
 
Rozhodně je lepší obrnit se trpělivostí, nikam nepospíchat a k zapálení ohýnku použít tuhý podpalovač, například PEPO, který nám udělá v konečném důsledku stejnou službu“, dodává Zelenka.
 
Stejně jako rozdělání, je důležité i správné uhašení ohně. Ohniště bychom měli dostatečně prolít vodou a zkontrolovat jej. Pokud z ohniště vybíráme uhlíky, pak je vždy ukládáme do plechové nádoby. Nikdy ne do nádoby plastové!
 
Ohýnek nám také ohlaste, a to buď přes aplikaci na našich webových stránkách http://palenihzsvyk.webrex.cz/), kde vyplníte jednoduchý formulář nebo telefonicky na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina na čísla 950 270 102 – 105. Ohlášením předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům.
 
Pamatujte, že povinností každého občana je ze zákona chovat se tak, aby požár nevznikl. Pokud už k té nemilé události dojde, pak je každý vzniklý požár nutné oznámit hasičům“, dodává Zelenka.
 
 

Print  E-mail