Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Výstava mapuje 150letou historii chebských hasičů

Dne 4. Srpna 2014 byla na chebské radnici slavnostně zahájena výstava, kterou město Cheb ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje připravilo u příležitosti letošního 150. výročí požární ochrany v Chebu. Výstavu, která mapuje celou historii zdejších hasičských sborů, si veřejnost může ve vstupní části budovy radnice na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad prohlédnout až do pátku 12. září.  

 

Podnět k založení chebského sboru dobrovolných hasičů vyšel od zdejšího tělovýchovného spolku, který byl založen v roce 1863. Tehdejší gymnaziální profesor Eduard Kittel si předsevzal přivést k životu tělocvičný hasičský sbor. Jeho nápad byl s nadšením přijat a roku 1864 se záměr uskutečnil. Prvním velitelem se stal bývalý učitel tělocviku Franz Thoma, který pocházel ze sousedního Vogtlandu, kde také posbíral řadu zkušeností s fungováním a organizací hasičství. K setkávání členů sloužila místnost v přízemí tzv. „Geschirrhofu“ v Mincovní ulici.
     Brzy po založení čekala spolek první ´zkouška ohněm´. V noci 16. listopadu 1864 se v plamenech ocitla střecha starých kasáren na dnešním Kasárním náměstí. Nejdůležitější bylo ochránit před plameny nedaleko stojící kostel sv. Mikuláše. Tehdejší ředitel chebského archivu JUDr. Karl Siegl si o události zaznamenal: „Ještě dnes vidím, jak tehdy létaly stovky patron jako rakety k nebi.“ Následovaly další zásahy, například při velkém požáru před Lodní branou, ve Waldsassenu, kde plameny pohltily135 domů a musel být zachraňován i klášter, nebo při požáru Sieglovy továrny v dnešní Sládkově ulici.
Profesionální hasičský sbor, Městská požární policie, v Chebu vznikl krátce po skončení druhé světové války v červnu 1945. Jeho zakladatelem byl zkušený hasič Jan Draský, který do Chebu přišel na pozvání zdejší Místní správní komise z Rokycan. Hasičská stanice v té době sídlila v zadním traktu městského úřadu. Do stávajícího objektu v dnešní ulici 17. listopadu se hasiči přesunuli v roce 1958.
 
     „Na této výstavě je dobře vidět, jak nezastupitelnou roli hasiči v životě města hrají. Platilo to v historii a platí to i dnes. Město Cheb si to plně uvědomuje, a proto zdejší profesionální hasičskou jednotku významně finančně podporuje. Každoročně od nás dostává 2,5 milionu korun. Před třemi lety jsme kvůli rekonstrukci hasičské stanice naše příspěvky za několik následujících let sdružili a hasičům poskytli najednou více než 13 milionů korun,“ řekl chebský starosta Pavel Vanoušek.
 
     U příležitosti letošního kulatého výročí se v sobotu 13. září uskuteční na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad celodenní akce. Vedle ukázek hasičských zásahů a techniky bude připraven i bohatý doprovodný program nebo atrakce a soutěže pro děti. „Na náměstí bude k vidění historická i současná technika. Snažíme se zajistit to nejzajímavější, čím hasiči v české republice disponují. Všichni zájemci, děti i dospělí, si také budou moci vyzkoušet některé činnosti hasičů u zásahů. V rámci doprovodného programu na náměstí zahraje například skupina Kabát revival,“ upřesnil ředitel chebských hasičů plk. Jan Doubrava. 
 
V souvislosti s výročím vyjde rovněž publikace, kde bude celá 150letá historie chebských hasičů podrobně zmapována.  
 
 
Text a foto: plk.Ing.Jan Doubrava, ÚO Cheb, HZS Karlovarského kraje

Print  E-mail