Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Hasiči předají nové sirény obcím v polovině Moravskoslezského kraje

 

Celkem 37 moderních elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, předají postupně od konce září do konce listopadu 2014 příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) více než třem desítkám obcí z poloviny svého kraje. Některé obce je jistě přivítají, protože sirény mohou vedle varování při mimořádných událostech nahradit neexistující místní rozhlasy, a zlepšit tak informovanost o běžném dění v obci.
 
Tyto sirény nyní půjdou do tří okresů – Ostrava-město, Opava a Bruntál. V okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná bylo loni předáno 92 nových elektronických sirén. Na konci roku 2014 tak bude v Moravskoslezském kraji v provozu celkem úctyhodných 785 koncových prvků varování, z toho 351 rotačních motorových sirén, 344 elektronických („mluvicích“) sirén a 90 obecních rozhlasů. Je to nejmodernější a nejhustější krajská síť v rámci ČR.
 
Hasiči je pořídili především z peněz Evropské unie - z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 41 (23 mil. FM, NJ, KA +18 mil. OV, OP, BR) milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR. Umístění sirén se velmi pečlivě vybíralo. Do projektu, který začal v roce 2009, patří také realizace digitálního povodňového plánu a nákup celkem 18 mobilních sirén pro jednotky HZS MSK.
 
Elektronické sirény jsou umisťovány především na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, kulturní domy, bytové domy, pošty). Lze z nich pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí.
 
Zařízení lze ovládat jak dálkově z krajského operačního střediska hasičů (které je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), tak přímo u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.
 
Velkým usnadněním je ovládání pomocí mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Jediným limitem pro hovor z mobilního telefonu je délka 3 minut. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v každé obci až 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, může to být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.
 
Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, poruše plynu, odvozu odpadu, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem.
 
Fotografie jsou z loňského předávání sirén v prvních třech okresech MS kraje.
 

Print  E-mail