Vysoká úroveň přednášek hasičů (nejen) pro děti
30. října 2014 (Ivana Svitáková) Jak se zachovat při požáru ve svém bytě, domě? Jaké jsou tísňové linky? Jak použít hasicí přístroj? A mnoho dalších otázek a hlavně odpovědí se dozví děti a jejich učitelé na přednáškách organizovaných hasiči v moderní učebně hasičské stanice v Modřanech.
Na území hlavního města Prahy hasiči likvidují průměrně denně šest požárů (rok 2013), a proto výchova k jejich předcházení a chování při vzniku požáru je velmi důležitá.
„Pražští hasiči přednáší v rámci tématu Ochrana člověka za mimořádných událostí nejen o prevenci vzniku požáru, ale také o chování při jeho vzniku nejrůznějším cílovým skupinám. Nejvíce přednášek organizujeme pro základní školy. V období od ledna do září 2014 navštívilo naši učebnu 1 158 žáků právě ze základních škol,“ dodává koordinátorka preventivně výchovné činnosti HZS hl. m. Prahy por. PaedDr. Luďka Palzerová.
A to, že se dětem i pedagogům přednáška líbí a je důležitým přínosem, svědčí velký zájem o účast i děkovné dopisy.
Z dopisu Mgr. Zdeňky Olmerové a Mgr. Jany Nedvědové ze Základní školy v Praze 12 – Modřanech:
„Dne 23. 6. 2014 jsme navštívili se žáky druhých tříd HS-11 v Modřanech. Náplní návštěvy byla preventivně výchovná přednáška a prohlídka technického zázemí a vybavení stanice.
Obsahem přednášky byla práce hasičů, fungování záchranného systému, tísňová volání, určování polohy v neznámém prostředí, informace o hasicích přístrojích i výstražných signalizačních zařízeních a především informace o správném chování při požáru.
Přednáška byla velmi zajímavá a poučná, s využitím názorných pomůcek. Jejím velkým pozitivem bylo výborné metodické a časové zpracování s ohledem na věk žáků.
Děti si upevnily znalosti o telefonních číslech tísňového volání a dozvěděly se, jak správně postupovat v případě ohrožení. Důležitou informací bylo, jak se orientovat v neznámém prostředí, a to jak v přírodě, tak i ve městě.
Podnětný byl řízený rozhovor o hasicích přístrojích a výstražných signalizačních zařízeních využitelných v domácnosti. Vhodné a motivační bylo i doporučení, aby děti získané znalosti předaly i svým sourozencům a rodičům.
Velice nás také zaujala část přednášky věnovaná správnému chování při požáru, vše bylo jasně, názorně a přehledně prezentováno, zopakováno i s upozorněním na chybné, život ohrožující chování.
Přednáška byla přínosná i pro nás učitelky, neboť jsme byly seznámeny s bezpečnostním informačním systémem „Záchranný kruh“ a různými výukovými a propagačními materiály.
Ve druhé části návštěvy nám členové hasičského sboru ukázali různou hasičskou techniku. Seznámili nás s jejím využitím, předvedli nám i několik praktických ukázek. Měli jsme možnost nahlédnout i do zázemí hasičů.
Exkurze se nám velmi líbila. Přispěla nejen k bližšímu seznámení s prací hasičů, ale byla i velkým poučením a přínosem pro vlastní bezpečí dětí.
Velice děkujeme.“
Máte.li zájem o přednášku hasičů, kontaktujte nás. Hasičská témata, která v rámci preventivně výchovné činnosti přednášíme, jsou různorodá, pokud máte zájem o konkrétní specifická témata pro vaši cílovou skupinu nebo prostředí, uveďte vše do vaší žádosti. S žádostí o přednášku kontaktujte por. PaedDr. L. Palzerovou na adresu: ludka.palzerova@hzspraha.cz
Text a foto:
kpt. Ing. Ivana Svitáková, Odbor prevence, HZS hl. m. Prahy