Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Několik požárů vozidel řešili hasiči v Olomouckém kraji

Jen během několika posledních dní vyjížděli profesionální hasiči z Olomouckého kraje k šesti požárům vozidel. 

První požár se odehrál v noci ze středy 12. listopadu na čtvrtek 13. listopadu 2014. Událost byla oznámena na operační středisko ve středu 12. listopadu 2014 v 22:57 hodin poblíž obce Lukavice. Hasiči po příjezdu zjistili, že při nehodě havarovala dvě osobní vozidla, jedno z nich po nárazu začalo hořet. V době příjezdu jednotek hasičů byli oba řidiči mimo svá vozidla, jeden z nich byl zraněný a v péči zdravotnické záchranné služby. Hasiči hořící vozidlo uhasili, zajistili druhé vozidlo proti vzniku požáru, zasypali únik provozních kapalin, spolupracovali s Policií ČR a nasvětlovali místo nehody.

Druhý požár byl oznámen na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje ve čtvrtek 13. listopadu 2014 v 11:30 hodin v Olomouci na ulici Dr. Milady Horákové. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, kteří po příjezdu zjistili, že požárem je zasažena izolace v motorovém prostoru. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností technická závada na elektroinstalci.

Ke třetímu požáru vyjížděli hraničtí hasiči do Zlínského kraje do obce Hustopeče nad Bečvou ve čtvrtek 13. listopadu 2014 v 17:51 hodin. Událost si tedy převzal Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje.

Informaci o čtvrtém požáru přijalo operační středisko HZS Olomouckého kraje ve čtvrtek 13. listopadu 2014 v 19:04 hodin. Na silnici mezi obcemi Loštice a Mohelnice vzplálo osobní vozidlo škoda Favorit. V době příjezdu hasičů bylo celé vozidlo v plamenech. Požár hasiči zlikvidovali za necelou půl hodinu. Výše škody byla vyčíslena na 15.000 korun, příčinou vzniku požáru byla technická závada.

Pátý požár byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje v pátek 14. listopadu 2014 v 10:02 hodin v Mohelnici na vlakovém nádraží. Zaparkované vozidlo kompletně zničily plameny. Výše škody byla vyčíslena na 10 tisíc korun, co bylo příčinou vzniku požáru se šetří.

A poslední požár kamionu byl oznámen v 11:48 hodin na silnici R35 hodin mezi obcemi Olomouc a Mohelnice. Hasiči jsou právě (stav k 12:10 hodin) na místě a provádí hasební práce. Detailní informace o události přineseme později.

Proč vznikají požáry vozidel?

Nejčastější příčinou vzniku požáru u vozidel bývá technická závada na elektroinstalaci vozidla, netěsnost palivové soustavy, a to i u vozidel na alternativní pohon LPG, a v neposlední řadě je to nedbalost provozovatelů vozidel, ať při vlastní jízdě, údržbě nebo opravách vozidla. K dalším příčinám můžeme zařadit požáry způsobené dopravními nehodami a úmyslným zapálením.

K požáru od elektrické instalace vozidla může dojít jak při jízdě, tak i u odstaveného vozidla. Základním problémem je poškození izolace elektrických vodičů a následně jejich kontakt s kovovými částmi vozidla. K tomuto dochází zejména v místech, kde elektrické vodiče prostupují jednotlivými částmi vozidla (z motorového prostoru od akumulátoru do kabiny vozidla). K poškození dochází, když vypadne nebo zpuchří pryžová krytka průchodky nebo když nejsou vodiče řádně upevněny a při jízdě se jejich izolace odírá. Požár může způsobit i špatně upevněný akumulátor nebo jeho závada. Rovněž dobíjení akumulátoru v garážích může být příčinou vzniku požáru.

Další příčinou vzniku požáru u motorových vozidel může být netěsnost palivové soustavy. K požárům v tomto případě dochází především při jízdě (vypadnutí nátrubku nebo benzinové hadičky, nedošloubování vstřiků apod.). 

Mnoho požárů vzniká i při údržbě a opravách vozidel. V řadě případů to nekončí jen u vozidel, ale vyhořet mohou i garáže a dílny. Pokud potřebujeme na vozidle svářet nebo jen brousit, musíme si k tomu vozidlo nejprve připravit. To znamená odstranit hořlavé kapaliny a hořlavé materiály z dosahu plamene, sálavého tepla nebo okují odletujících od broušení. Při opravách bychom si měli uvědomit, že některé, zpočátku dobré úpravy a vylepšení našeho vozu, mohou rovněž vést k požáru.

Mezi zajímavé, ale méně časté příčiny požáru, můžeme zařadit například nedbalost řidiče či osádky vozidla při kouření. Odhozený nedopalek cigarety, který zapadne mezi sedadla, je skvělým iniciátorem. V letních měsících není dobré nechávat na palubní desce plynový zapalovač, teplota ve vozidle se vyšplhá k 60 ºC a jak se plyn v zapalovači rozpíná, dojde k jeho roztržení a v mnoha případech i ke vznícení.

Hasicí přístroj ve vozidle

Požár vozidla se vyvíjí obvykle velmi rychle a zásah v prvních okamžicích je tím nejefektivnějším. Osobní vozidlo může kompletně shořet i během pěti munut. Z toho plyne, že hasicí přístroj j ve vozidle je sice výbava nepovinná, ale velmi doporučovaná pro provedení provtního zásahu.

Požár po dopravní nehodě

Také dopravní nehoda může mít za následek vznik požáru. V těchto okamžicích je pak velmi důležité dostat se rychle ven z vozidla, které začíná hořet. Ať už sám nebo s pomocí svědků mimořádné události. Ráda bych na tomto místě vzpomněla případ, který se stal před rokem, dne 16. listopadu 2013. V obci Štarnov se stala nehoda čtyř osobních vozidel. Při nehodě začalo jedno z vozidel, uvnitř kterého se nacházeli cestující, hořet. Svědek události rychle přispěchal na pomoc, zraněné osoby z hořícího vozidla vytáhl ven a tím jim zachránil život.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

Print  E-mail