Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Plynová topidla mohou i zabíjet, revize jsou důležité

K vážnému ohrožení života malého dítěte kvůli úniku nebezpečných plynů z takzvané ´karmy´ vyjížděli záchranáři v Sokolově. Podobným neštěstím lze přitom předejít pravidelnou kontrolou plynových topidel. 

 

Unikající oxid uhelnatý z plynového topidla, takzvané ´karmy´ intoxikoval malé dítě v jednom z obytných domů v Sokolově. Topidlo bylo umístěné v koupelně bytu a v době příjezdu záchranářů na místo nejevilo dítě známky života. Po uzavření přívodu plynu a otevření oken pro odvětrání hasiči v místě úniku stále naměřili detekcí velmi vysoké hodnoty nebezpečného oxidu. Posádce záchranné služby se podařilo dítě opět oživit, po hasičích pak žádala záchranná služba zajištění přistání místa pro vrtulník. Dítě nakonec do plzeňské nemocnice převezla sanitka.
 
Případ intoxikace nebezpečným plynem není ojedinělý. Na konci října záchranáři zasahovali ve Svatavě, kde rovněž po úniku oxidu uhelnatého z ´karmy´ došlo i intoxikaci dokonce tří dětí. Celkem v loňském roce zasahovali hasiči v Karlovarském kraji u 48 případů, kdy jim byl nahlášen únik plynu do ovzduší. Jednalo se o případy poškozeného plynového přívodu či spotřebičů. Tyto události si vyžádali šest zraněných, v jednom případě dokonce plyn způsobil úmrtí.
Nebezpečí hrozí nejen kvůli stavu spotřebiče či přívodního vedení, především u plynových topidel typu ´karma´ je nutné zajistit dostatečné odvětrání místnosti, ve které je toto topidlo používané. ´Karma´ potřebuje pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu. Jinak hrozí v případě nedostatečného odvětrání otrava oxidem uhelnatým, který se v místnosti hromadí a plynový hořák spotřebovává vzdušný kyslík, kterého pak může být v místnosti nedostatek.
 
Dobré je používat topidlo s teplotní pojistkou. Teplotní pojistka spalin je z hlediska bezpečnosti klíčovou součástí komínového plynového spotřebiče. Zejména u starších zařízení však tato pojistka nefunguje nebo úplně chybí. Pojistka monitoruje teplotu spalin v odtahu do komína. Pokud teplota spalin na nějakou dobu, obvykle šedesát sekund, stoupne nad limitní hodnotu, znamená to, že má komín špatný tah a spotřebič je automaticky odstaven z provozu. I starší plynový spotřebič může pracovat spolehlivě a bezpečně, podmínkou je ale jeho dobrý technický stav. Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik. Za revizi sice majitel platí, získá však jistotu, že kotel či ohřívač pracuje bez problémů a bezpečně. Servisní technik navíc vyčistí hořák, zkontroluje správnou funkci zapalování, zbaví vnitřek zařízení prachu a v případě potřeby vymění drobné součásti, jako jsou různá těsnění či membrány.  
 
Další možností jsou hlásiče překročených limitů nebezpečných plynů ve vzduchu. Detektor je jednoduché zařízení, které monitoruje prostor, registruje zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého a podle stavu zamoření vydává výstrahu. Většina detektorů je díky své jednoduché konstrukci určena i pro laickou montáž a investice do jeho nákupu může zachránit život. Oxid uhelnatý, který vzniká při hoření v plynových topidlech, je bezbarvý, bez chuti a bez zápachu, nemá dráždivé účinky, takže je lidskými smysly nezaznamenatelný! Ve vyšších koncentracích je velmi nebezpečný a v kombinaci se sníženou hladinou kyslíku ve vzduchu vlivem plynového hořáku dochází v nevětraných místnostech velmi rychle k otravě.
 
V případě podezření na možnou otravu nebezpečnými plyny z topidel neprodleně oznamte vše na tísňové linky záchranářů a pokuste se zajistit odvětrání místnosti, ve které k nahromadění plynu došlo. Pokud to není nezbytně nutné, nevstupujte opakovaně do prostorů, které mohou být zamořené plynem a raději vyčkejte příjezdu záchranných složek, které mají k dispozici detekční techniku a ochranné osobní pomůcky.

Print  E-mail