Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Republiková soutěž hasičů k detektorům i s cenami Evropského dne tísňové linky 112

Všechny záchranné složky v Evropě si každým rokem 11. února připomínají vznik tísňové linky 112. Letos již poněkolikáté připadá na tento den (na středu 11.2.2015) Evropský den tísňové linky 112. Prostřednictvím tohoto jednotného evropského čísla tísňového volání se mohou lidé v nouzi dovolat pomoci záchranářů ve všech státech Evropské unie a také u některých jejich sousedů. Česká republika patří ve fungování tísňového čísla 112 k evropské špičce.
 
O zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání 112 ve všech členských státech EU rozhodla již v roce 1991 Rada Evropských společenství. „Stodvanáctku“ využívají i některé státy, sousedící s EU. Pokud tedy vyjedete do „evropského“ zahraničí, stačí si pro případ pomoci pamatovat jednoduché telefonní číslo „112“.
 
Počátky projektu tísňové linky 112 v České republice sahají až do roku 1996. K 1. lednu 2003 bylo číslo 112 zprovozněno ve všech telefonních sítích na území ČR. O dva roky později bylo dokončeno budování telefonních center linky 112 v každém ze 14 krajů. Jejich provozovatelem je Hasičský záchranný sbor ČR.
 
Na tísňovou linku 112 se v roce 2014 dovolalo do Moravskoslezského kraje, tedy na zdejší krajské operační a informační středisko hasičů (KOPIS), úctyhodných 371 tisíc osob. Vícekrát se loni volalo na „stodvanáctku“ už jen v Praze a Středočeském kraji. Na linku 150 se přitom v Moravskoslezském kraji loni dovolalo zhruba 63 tisíc osob. Krajské operační a informační středisko hasičů (KOPIS), které má tísňovou linku 112 a 150 na starosti, sídlí již pátým rokem v unikátně řešeném Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje v centru Ostravy.
 
Během února 2015 mohou dospělí obyvatelé České republiky odpovídat na internetu na webu České asociace hasičských důstojníků (ČAHD) na celkem deset otázek v hasičské vědomostní soutěži s názvem „Bezpečně doma“. Je zaměřena na znalosti o chování nebezpečných plynů v domácnosti a na možnosti využití detektorů (hlásičů) požáru a detektorů nebezpečných plynů v domácnostech. Pokud soutěžící odpověď neznají, lze ji při troše brouzdání na internetu nalézt.
 
Na začátku března 2015 bude soutěž vyhodnocena a ze správných odpovědí bude vylosováno celkem 10 výherců. První dva získají kombinovaný detektor nebezpečných plynů a k tomu hlásič požáru, třetí detektor zemního plynu a hlásič požáru. Soutěžící, vylosovaní na čtvrtém až desátém místě, získají volnou rodinnou vstupenku do Hasičského muzea města Ostravy. Přesná adresa hasičské ankety je: http://www.cahd.cz/?page_id=835
 
Protože se jedna z otázek týká tísňového volání, budou vylosováni další tři správní řešitelé, kteří odešlou své správné odpovědi právě ve středu 11. února 2015tedy na Evropský den tísňové linky 112. Získají věcné ceny a k tomu bezplatnou prohlídku do Hasičského muzea města Ostravy a Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje.
 

Print  E-mail