Dvě osoby zůstaly pod hladinou, když pod nimi praskla ledová krusta na rybníku.
Hasiči až do poslední chvíle netušili, že se jedná o prověřovací cvičení
Hasiči z Ústí nad Orlicí vyjížděli v těchto dnech do obce Rybník k rybníku Pařez. Na operační a informační středisko hasičů bylo oznámeno, že se pod ledem na vodní ploše se nacházejí dvě osoby. Na místo ihned vyjela jednotka profesionálních hasičů z Ústí nad Orlicí.
Hasiči skutečně po příjezdu uviděli díru v ledu. Pomocí lan a žebříků se zasahující hasiči dostali k tonoucí osobě. Po chvilce se povedlo vyprostit jednu osobu z ledové vody. Byla promrzlá, ale komunikovala. Druhá osoba se nacházela dále pod ledem. I ta byla následně vytažena z pod ledové krusty.
Až do poslední chvíle zasahující hasiči netušili, že se jedná o prověřovací cvičení.
Hlavním důvodem proč toto cvičení hasiči uskutečnili je rostoucí počet rizikových aktivit na zamrzlé vodní ploše, jako jsou lední jachting, lyžování, bruslení, ice kiteing, zimní windsurfing, pěší turistika. Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je nejen technicky náročné, ale musí být velice rychlé.
I hasiči musí při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti. I pod nimi může dojít k prasknutí ledové krusty.
Hasiči radí všem, kteří se vydají na zamrzlé vodní plochy, aby dávali pozor!
Všeobecně platí tyto zásady při pohybu po zamrzlé vodní ploše:
- Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 12 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!
- Při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.
- Po ledové ploše se nepohybujte ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu vedoucí k náhlému prasknutí.
- Při pohybu po zamrzlé vodě se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost přibližně 5m a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.
- Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše s výhodou využívejte pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).
- Doporučujeme dále osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech – tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.
- S výhodou si s sebou při chůzí čí jízdě po zamrzlé hladině vezměte pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet (prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).
- Při plánované cestě na zamrzlou vodní plochu využijte oblečení z umělých vláken (tzv. funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.
- Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody po propadnutí je v prvé řadě nutné nejdříve: uvědomit složky IZS (integrovaný Záchranný Systém) linky 112 nebo 150 a 155. K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.
- Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.
Vendula Horáková, tisková mluvčí
Print
E-mail
Facebook