Při pálení klestí a zahradního odpadu buďte maximální opatrní
Nadcházející víkend má být dle předpovědí meteorologů slunečný a teplý a počasí tak přímo vybízí k jarnímu úklidu zahrádky. Před pálení klestí a zahradního odpadu dejte raději předost jeho uložení do kontejneru k tomu určenému. Vyhnete se tak případným rizikům spojeným s požárem a také nebudete kouřem obtěžovat sousedy.
Plošné vypalování trávy je zakázáno! Udělovat za něj budeme pokuty v maximální výši.
„Plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned několika zákona. Jedná se především o zákon o ochraně přírody a krajiny, dále zákon o požární ochraně a zákon o ochraně ovzduší. Kdo se takovýmto způsobem rozhodne „uklidit“ zahrádku, tak musí počítat se sankcí a to až do výše 25 tisíc korun a při udělování pokuty budeme tentokrát opravdu nekompromisní a sahat budeme po nejvyšší možné hranici“, varuje krajský vyšetřovatel kpt. Ing. Jiří Zelenka.
Každý si ze zákona musí počínat tak, aby předešel požáru.
V praxi to znamená, že každá občan je povinen učinit taková odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru.
Rozhodnete-li se pro pálení odpadu ze zahrádky, mějte na paměti, že je nutné počínat si při něm maximálně obezřetně a bezpečně. Opravdu stačí jen chvilka nepozornosti a neopatrnosti a požár je na světě.
„Velmi důležité je vybrat správné místo pro pálení. Ohniště by v první řadě mělo být v dostatečné vzdálenosti od budov a hořlavých věcí. Nutné je také ohniště řádně ohraničit například kameny, aby nedošlo k jeho rozšíření“, upozorňuje Zelenka.
K podpalování ohniště nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako je benzín nebo nafta. Raději se obrňte trpělivostí a použijte tuhý podpalovač například Pepo.
Nezbytné je mít po ruce dostatečnou zásobu hasebních látek, například vody a ohniště nikdy nenechávat bez dozoru. Po ukončení pálení je nutné jej důkladně uhasit a raději ještě několikrát zkontrolovat.
Pálení ohlaste hasičům, předejdete tak zbytečnému výjezdu.
„Ohlášením pálení na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina zcela určitě předejdete zbytečným výjezdům hasičů k ohlášeným požárům trávy, lesa, odpadu atd.“, uvedl kpt. Ing. Martin Totek, koordinátor Krajského operačního a informačního střediska.
„Vyplnění formuláře je velmi jednoduché. Elektronický formulář sám občany navádí, co mají vyplnit. Po jeho odeslání se veškeré informace zobrazí na počítači operačního důstojníka. Pálení je také možné nahlásit telefonicky a to na číslech 950270102 – 106. Při ohlášení touto cestou operačnímu důstojníkovi sdělte své jméno, příjmení, přesné místo, kde bude pálení probíhat, datum pálení, příjezdovou komunikaci a také telefonické spojení na osobu, která bude tuto činnost provádět“, dodal Totek.
Print
E-mail
Facebook