Filipojakubská noc se blíží, nepodceňujte přípravu a možná rizika
Již ve čtvrtek se na řadě míst na Vysočině budou v předvečer prvního máje pálit ohně. Tento původně pohanský zvyk, jehož význam souvisí s ukončením zimy a příchodem jara, následně převzala křesťanská kultura. Od středověku se o Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května, kdy mají údajně zlé síly větší sílu než kdy jindy, „pálí čarodějnice". Tedy zapalují ohně na ochranu proti létajícím čarodějnicím, které ztělesňují zlou moc. Jde o symbolickou ochranu úrody před neúspěchem. Aby neúspěchem neskončila sama Filipojakubská noc, je třeba mít na paměti několik zásad a doporučení.
Výběr ohniště
Ještě než se pustíme do samotného pálení čarodějnic, je důležité dobře vybrat místo, kde bude pálení probíhat. Ohniště by mělo být nejenom dostatečně vzdálené od budov a jiných objektů, ale také dostatečně zajištěné, nejlépe ohraničené například kamením. Od kraje lesa a lesního porostu musí být ohniště vzdáleno nejméně 50 m, v případě stohu je nutné dodržet vzdálenost dvojnásobnou, tj. 100 metrů. Zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké trávě a na strništích.
Velikost a stabilita
V zásadě bychom měli rozdělávat jen takový oheň, který jsem schopni sami zvládnout uhasit. Vatra by měla být stabilní, aby nikoho neohrozila. Bedlivě bychom tedy měli sledovat povětrnostní situaci a při velkém větru oheň raději nerozdělávat vůbec.
Co do ohně rozhodně nepatří
Při pálení ohně se prosím neřiďme starým známým příslovím „co shoří, to neshnije“. Ne všechno se dá totiž pálit. Stálým zlozvykem je pálení pneumatik, plastů, nádob s vyjetým olejem atd. Kromě toho, že při pálení poškozujeme životní prostředí a své zdraví, tak také porušujeme zákon, který pálení materiálů, které obsahují chemické látky a pneumatik pod pohrůžkou vysoké pokuty zakazuje.
Když oheň nehoří
Pokud se nám nedaří zapálit oheň hned na poprvé, neuchylujme se ke krajním a velmi nebezpečným řešením, jako je použití benzínu nebo jiné vysoce hořlavé kapaliny. Při jejich použití se oheň může velmi rychle vymknout kontrole a zranit nás. Obrňme se raději trpělivostí a použijme tuhý podpalovač. Je to daleko méně riskantní a ve svém výsledku stejně efektivní.
Přeskakování vater
Přeskakování hořících vater je opravdu velmi nebezpečné a tato zábava nemusí skončit vždy šťastně. Pokud se oděv vznítí, pak je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Pokud nemáme po ruce dostatečnou zásobu vody pro uhašení, pak je důležité okamžitě se zastavit, lehnout si a kutálet se. Rozhodně nikam neutíkáme. Během nebo rychlou chůzí se totiž hoření podpoří. Lehneme si na zem a pokud nám nehoří rukávy oděvu, pak si dlaněmi zakryjeme obličej a kutálíme se do té doby než oheň neuhasne. Vhodné je pro uhašení také použít deku nebo jinou textilii.
Ohlášení pálení
Povinnost ohlásit pálení hasičům se vztahuje pouze na právnické osoby. Fyzického osoby tuto povinnost ze zákona nemají, přesto je žádáme o ohlášení pálení, protože se tak předejde zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. Ohlásit pálení je přitom velmi jednoduché a lze jej provést buď vyplněním elektronického formuláře, který je umístěn na našich webových stránkách nebo telefonicky na telefonních číslech 950 270 102 -105. Při ohlášení telefonicky je nutné uvést místo a čas, kdy pálení bude probíhat, ale také kontakt na osobu, která bude za pálení odpovědná.
Loňská Filipojakubská noc
V průběhu posledního dubnového dne loňského roku zasahovali hasiči na Vysočině u 22 událostí. Požár, který by přímo souvisel s pálením čarodějnic nebo probíhajícími oslavami neřešili.
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová - tisková mluvčí
Print
E-mail
Facebook