28. dubna 2015 (Ivana Svitáková) - Co vše udělat proto, aby čarodějnické ohně nezpůsobily požár nebo nedošlo ke zbytečným zraněním?
Foto : Vladimír Polanecký Hasiči každoročně vyjíždějí na území hlavního města Prahy k požárům, které vzniknou i neopatrností při „pálení čarodějnic“.
Za posledních 5 let (2010 – 2014)
likvidovali pražští hasiči na čarodějnický den a následující noc (od 6:00 hod. 30.4 do 6:00 hod. 1. 5.)
celkem 70 všech požárů, z toho bylo 35 požárů v přírodním prostředí. Požáry v přírodním prostřední často vznikly při nedovoleném pálení suché trávy a hrabanky, také odpadu a nedodržení bezpečnosti týkající se řádného uhašení ohně po skončení „pálení čarodějnic“.
Povinnosti při pálení jsou zakotveny v zákoně
Nahlédněme do zákona o požární ochraně, ve kterém jsou zakotveny povinnosti při pálení hořlavých látek na volném prostranství, tedy:
- ze zákona o požární ochraně (zákon č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů) - všichni občané si musí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru.
V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč;
- právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „“čarodějnic“ - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.
Při nesplnění této povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta až do výše 500 000 Kč. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat.
Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit územně příslušnému Hasičskému záchrannému sboru.
Ohlášením pálení lze předejít zbytečným výjezdům hasičů
Kam oznámit spalování hořlavých látek na volném prostranství na území hlavního města Prahy, tedy i nadcházejícího „pálení čarodějnic“?
Pálení oznamte na telefonní číslo Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy: 950 850 103.
Telefonní číslo na ohlášení pálení HZS hl. m. Prahy Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Doporučujeme domluvit se také s dobrovolnými hasiči v daném místě, aby na místo pálení dohlíželi. Při „pálení čarodějnic“ nepodceňujte momentální počasí. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy.
Doporučení, jak prožít bezpečné „pálení čarodějnic“
- nezapomeňte na ohlášení pálení „čarodějnic“ hasičům,
- vyberte vhodného místo, vzdálenosti od budov, pozor na suchou trávu v okolí,
- důležitá je také stabilní hranice vatry,
- mějte připravené hasicí prostředky v případě rozšíření požárů,
- na rozdělání ohně nepoužívejte hořlavé kapaliny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu,
- nebezpečné je také oheň přeskakovat,
- do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, ani např. pneumatiky a další materiály, které tam nepatří,
- pozor na rozšíření požáru, při silném větru nedoporučujeme oheň rozdělávat,
- děti musí být v doprovodu dospělé osoby,
- nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení zkontrolujte, zda nemůže již dojít ke vzplanutí, např. popel zasypte hlínou nebo pískem.
kpt. Ing. Ivana Svitáková
Odbor požární prevence