Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Netradiční záchrannou akci si vyzkoušeli olomoučtí hasiči-potápěči

Ve středu 3. června 2015 si během dopoledne potápěčská skupina HZS Olomouckého kraje vyzkoušela netradiční a náročnou záchrannou akci. Na čistírně odpadních vod v Olomouci na Nových Sadech spadl údržbář do čistící jímky. Hasič - potápěč musel sestoupit dolů, údržbáře najít a vytáhnout ho na břeh. Při výcviku si hasiči zkoušeli tzv. přilbové potápění, které se používá při zásazích ve znečištěných vodách (více o přilbovém potápění viz níže). 

 

Při údržbě technického zařízení na čistírně odpadních vod spadl údržbář do čistící jímky. Než jeho kolega zareagoval, začal se údržbář topit, až zmizel pod vodní hladinou, která je chemicky a biologicky znečištěna. Z centrální požární stanice v Olomouci vyjeli na místo hasiči s cisternou a technickým automobilem, který je vybaven pro zásahy potápěčů. Po příjezdu k místu události získali hasiči klíčové informace o situaci na čistírně odpadních vod a následně se rozdělili do několika skupin, které spolupracovali při záchraně údržbáře:

  • dekontaminační skupina - vytyčila nebezpečnou zónu a postavila dekontaminační stanoviště,
  • lezecká skupina - připravila prostor pro sestup potápěče do odpadní jímky pomocí nastavovacích žebříků, vytvořila kladkostroj, kterým byl potápěč jištěn při sestupu a po ukončení cvičení byl vytažen z vodní hladiny,
  • potápěčská skupina - zajistila oblečení potápěče do středně těžkého potápěčského obleku, přetlakové přilby, zajistila jeho spojení s obsluhou a vybavila ho povrchovou dodávkou vzduchu.

Potápěč sestoupil na dno nádrže pomocí nastavovacích žebříků a návodčím byl instruován o jeho hloubce, poloze a směru vyhledávání. Po nalezení těla údržbáře ho potápěč uvázal a zajistil jeho vytažení. Následně vystoupal i on sám na vodní hladinu, odkud ho pomocí kladkostroje ostatní kolegové vytáhli na břeh. Na závěr byl jak utonulý, tak i potápěč dekontaminováni v postaveném dekontaminačním stanovišti.

Celého výcviku se zúčastnilo celkem 14 hasičů.

Potápěči u HZS Olomouckého kraje

V Olomouckém kraji funguje potápěčská skupina už 15 let. V roce 2013 doznalo potápění u HZS ČR další pokrok. HZS Olomouckého kraje a HZS Královéhradeckého kraje byly vybaveny speciálními požárními vozidly přizpůsobenými k zásahu potápěčů v prostředí HAZMAT (HAZard MATerial) a dva členové olomoucké potápěčské skupiny byli loni v USA vyškoleni pro speciální přilbové potápění.

U HZS Olomouckého kraje je na stanici v Olomouci pět potápěčů, další čtyři na stanici v Lipníku nad Bečvou. Instruktoři potápění čerpají své zkušenosti z nejnovějších poznatků sportovního, technického a speleopotápění. Poznatky využitelné k potápěčské činnosti z každé oblasti potápění aplikují pro činnosti potápění u HZS ČR. Ze speleopotápění převzali hasiči například typ vybavení a konfiguraci výstroje, kde se klade důraz na bezpečnost potápěče (např. dva nezávislé okruhy dýchacích automatik). Příkladem jsou zásahy v úzkých prostorách, kdy potápěči nesmí nic překážet a musí dokázat obsluhovat výstroj úplně sám.

Přilbové potápění

Technologie přilbového potápění, která je u HZS ČR zaváděna a plně vybaveni jsou jen hasiči v Olomouci a Hradci Králové, čerpá z poznatků při potápění na vrtných věžích. Důvodem je hlavně skutečnost, že potápěč je od okolního prostředí zcela izolován (oblek, přilba, rukavice) a může tak pracovat i v prostředí "HAZMAT" neboli "nebezpečných látek", v němž limity škodlivých látek, chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních (CBRN), překročily stanovenou mez k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zasahujících příslušníků. Jedná se o zásahy ve vodách kontaminovaných toxickými, jedovatými, kyselými nebo zásaditými látkami v nejrůznějších průmyslových provozech, při únïku těchto látek do vodních toků, při vyhledávání utonulých osob nebo jiného biologického materiálu.

Výcvik v USA

Vybavení potápěčů novými potápěčskými obleky s přilbami a možností povrchové dodávky dýchacího média zcela mění současnou technologii potápění. Z tohoto důvodu byli dva příslušníci HZS Olomouckého kraje vysláni v srpnu 2014 do USA v kalifornské Santa Marii, kde je akreditované školicí středisko výrobce pro výcvik bezpečnostních složek USA. Během necelých tří týdnů zde absolvovali dva speciální kurzy. Kurz S.S.T. (Surface Support Techcian) a S.S.D. (Surface Supplied Diving), během nichž se nejen naučili potápět s přilbou, ale celé zařízení také obsluhovat z povrchu, opravovat ho a udržovat. V kurzu, ve kterém bylo maximálně osm účastníků, byli jako jediní Evropané.

Více informací o olomouckých potápěčích najdete >> zde <<

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

Print  E-mail