Při náročných mimořádných událostech zasahuje psycholog i členové Týmu posttraumatické péče
Na konci května prověřilo činnost záchranářů při železniční dopravní nehodě rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Na železničním přejezdu u Havlíčkova Brodu si ve čtvrtek 28. května 2015 v rámci cvičení Horizont 2015 na pět desítek záchranářů vyzkoušelo náročný zásah u střetu osobního vlaku a autobusu. Podle plánovaného scénáře cvičení přišli o život na místě tři lidé a dalších dvaadvacet jich bylo různým způsobem poraněno, někteří z nich skončili v péči psychologa a členů Týmu posttraumatické péče.
„Na mimořádnou událost tohoto typu lze pohlížet dvěma pohledy. Ten první je pohled zasažených osob, které nebyly usmrceny ani zraněny, ale byly vystaveny silnému emocionálnímu prožitku a celý tento děj na ně působil traumaticky pro stránce psychiky. Pro takto zasažené oběti takovéto mimořádné události je nesmírně důležité, aby jim byla, pokud je to možné, v co nejkratší době poskytnuta první psychická pomoc v podobě krizové intervence. Druhý pohled je pohled zasahujících příslušníků, na které může událost působit také traumaticky. Nebezpečí pro psychiku zasahující hasičů spočívá především v tom, že v okamžiku zásahu „musí“ pracovat na maximální výkon a náročnost zásahu na ně může dopadnout s prodlením několika dnů až týdnů“, popisuje důležitost poskytnutí psychické pomoci kpt. Mgr. Jiří František Průža, psycholog HZS Kraje Vysočina.
Tým posttraumatické péče v našem kraji má 17 členů, kteří jsou proškoleni odbornými kurzy v první psychické pomoci, v základech krizové intervence a komunikace. Tým po odborné stránce vede psycholog.
„Prvořadým posláním těchto příslušníků je podpora vlastním kolegům při a po zásazích podobných námětu cvičení Horizont 2015. Zároveň jsou členové Týmu posttraumatické péče připravováni na psychickou pomoc a podporu obětem mimořádné události“, doplňuje Průža.
Psycholog nebo členové posttraumatického týmu zasahovali například u tragické dopravní nehody u obce Kámen na Pelhřimovsku, při které zemřeli přímo na místě tři mladí lidé nebo také při pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku.
„Při cvičení Horizont 2015 bylo nasazeno celkem pět příslušníků tohoto týmu a psycholog. Činnost týmu byla zaměřena na poskytnutí první psychické pomoci nezraněným obětem mimořádné události, v reálné situaci by následovala podpora zasahujících hasičů v podobě demobilizace, defusingu a debriefingu,“ uzavírá psycholog hasičů.
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí
Print
E-mail
Facebook