V rámci pracovní porady krajských ředitelů HZS v Bečově nad Teplou byl za účasti generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Ing. Drahoslava Ryby představen ojedinělý protipožární systém státního hradu a zámku Bečov
Tento unikátní systém vznikl v roce 2010 jako preventivní reakce na požár hradu Pernštějna a také jako příprava na budoucí zpřístupnění horní části areálu státního hradu a zámku Bečov (SHZ), který se otevře veřejnosti v roce 2017. Systém obsahuje mimo elektronických hlásičů požáru EPS a ústředen, také vlastní zásobní a přečerpávací stanici napojenou na podzemní rozvod tlakovodů a suchovodů. Protipožární zajištění vznikalo za příkladné a vstřícné kooperace resortů Ministerstva kultury ČR a státních institucí – Národního památkového ústavu, správy SHZ Bečov a Hasičského záchranného sboru ČR, Karlovarského kraje, Policie ČR a dalších specialistů. Samotná realizace byla hrazena z programu ISPROFIN 234 112 Ministerstva kultury ČR. Finanční náklady na vybudování protipožárního systému přesáhly 10 mil. Kč. Tato cena se však při případném ohrožení areálu požárem mnohonásobně vyplatí, neboť největší ztrátou by byly nenahraditelné dřevěné konstrukce mimořádně dochovaného středověkého hradu.
Protipožární systém představil hlavní projektant Ing. M. Volný ze společnosti PROJEKT STAV s.r.o. a kastelán SHZ Bečov Mgr. Tomáš Wizovský. Po seznámení se s technologickým zázemím následovala prohlídka unikátně dochovaného středověkého hradu a románského relikviáře sv. Maura. Přítomní vyjádřili naději, že stávající bečovský systém bude inspirací pro další památkové objekty s podobnými problémy s tlakem vody a nedostupným terénem, neboť systém kromě akutního hasebního zásahu řeší také možné problémy s kolaudací nově zpřístupňovaných hradních či zámeckých prostor pro účely návštěvnického provozu.
Vybudování protipožárního systému předcházela řada námětových a ověřovací cvičení HZS Karlovarského kraje, SDH Bečov nad Teplou a správy SHZ Bečov. Tradice pravidelných cvičení pokračuje i po zprovoznění zmiňovaného systému. Poslední prověřovací cvičení proběhlo 19.5. 2014 simulací požáru zámecké knihovny v objektu spodního zámku. Součástí byl i nácvik evakuace všech osob v areálu a to jak zaměstnanců a obyvatel, tak i návštěvníků.