Vesta, házečka, lékárnička aneb vodácká sezóna přichází
19. 6. 2015 (Jakub Nebesář, Michaela Franclová) - Dle odhadu českých vodáckých organizací vyjede na vodu každoročně až 600 000 turistů. O propagaci vodáctví se zasloužilo skautské hnutí, trampové i vodácké oddíly v 80. letech minulého století. I dnes díky specializovaným cestovním kancelářím a půjčovnám, které zajistí dopravu lodí i školeného průvodce, patří vodáctví k oblíbeným letním sportům.
- červen 2013: Středočeský kraj - Jednotka vyslána na pomoc při vyhledávaní a záchranně osob z vodní hladiny k jezu. Tři mladíci sjížděli na gumovém člunu rozvodněnou Berounku a dva vypadli z člunu. Oba utonuli.
- květen 2014: Moravskoslezský kraj - Za zvýšeného průtoku sjížděli 4 vodáci na nafukovacích kánoích rozvodněnou řeku Lubinu. Na jednom z mnoha stupňů došlo k převržení kánoe a k plavání v silném proudu. Jednoho vodáka se podařilo zachránit a dopravit do nemocnice, kde ale zemřel. Tělo druhého bylo nalezeno až po několika dnech.
- červenec 2014: Karlovarský kraj - Za zvýšeného průtoku přijela skupina lodí k jezu v Radošově na řece Ohři. Jedné lodi se nepodařilo včas zastavit a vjela pozadu do nebezpečného jezu. V něm došlo k převržení a jeden z vodáků zůstal delší dobu pod vodou. Záchranářům se jej podařilo resuscitovat, ale po 5 dnech v nemocnici zemřel.
- leden 2015: Karlovarský kraj - Čtyři vodáky z převráceného raftu unášel proud zhruba 2km než se jim podařilo dostat na břeh. Po pátém pátrali hasiči z Karlovarského i Ústeckého kraje až do Pernštejna, bohužel marně.
- Před vyplutím na vodu si zjisti co nejvíce informací o řece v kilometráži a na vodáckých webech, zejména o nebezpečných místech. Neboj se zeptat. Výprava by měla mít minimálně tři lodě. Nikdy nejezdi sám.
- Zvaž splutí za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší.
- Na vodě nesmíš jezdit pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.
- Před sjetím jezů nebo nebezpečných míst si napřed tato místa prohlédni. V případě jakékoliv pochybnosti nejezdi.
- Doporučené vybavení na vodu: házecí pytlík s karabinou, lékárna, náhradní pádlo, mobil ve vodotěsném obalu a plovací vesta a přilba. Při jízdě používej vhodné oblečení a vhodné pevné uzavřené boty.
- U dětí do 15 let doporučujeme plovací vestu vždy a přilbu na jezech a od WW2 výše, u dospělých plovací vestu a přilbu od WW2 výše.
- Na vodě si urči ve skupině první a poslední loď. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední lodí nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
- V případě vzniku krizové situace (tonutí ve válci atd.) ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně než pozdě. Čísla jsou: 150, 155, 112.
- Pokud se rozhodneš zachraňovat, tak se napřed zamysli, a zachraňuj s chladnou hlavou. Skok pro zachraňovaného je krajní řešení, riskuješ svůj život!
- Při záchraně použij dostupné prostředky – házecí pytlík, házecí podkovu, navázanou plovací vestu, tyč, větev, nebo kanystr na provaze atd.
Zdroj: Český svaz kanoistiky
- Pokud se stanete svědky nehody nebo stane-li se něco vám při vodáctví, zavolejte na tísňovou linku 112 nebo 150.
- Pro snadnější orientaci a vyhledání osob, které potřebují pomoc, si zapamatujte, že říční kilometry jsou číslované od soutoku směrem proti proudu.
- V době vyhlášení stupňů povodňové aktivity neriskuj život na rozbouřené řece, od druhého stupně povodňové aktivity je vodní turistika zakázána zákonem.
tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz