Z mohutného skandování a povzbuzování téměř dvou tisíc diváků probíhala od dnešního nedělního rána královská disciplína mistrovství požárního sportu - Požární útok. Na rozdíl od včerejšího odpoledne, kdy velmi silně pršelo, je neděle slunná a atmosféra na stadionu báječná.
To, že je právě tato disciplína naší silnou stránkou dokázali čeští hasiči na světových hřištích už několikrát. Světový rekord si museli sami několikrát překonat. Na posledním světovém šampionátu jejich čas 29,80 s stačil sice jen na druhé místo, jinak je ale reprezentační družstvo stále držitelem světového rekordu z roku 2012, kdy byl jejich čas 25,14 s.
Mezi profesionálními týmy zvítězili v požárním útoku hasiči z HZS Plzeňského kraje s časem 21,54 s, stříbrnou příčku získali hasiči z HZS Moravskoslezského kraje, časem 21,54 s a třetí místo patří hasičům HZS Kraje Vysočina za čas 22,17 s.
Mezi muži ze sborů dobrovolných hasičů obcí byl s časem 25,37 s nejrychlejší tým z obce Chářovice (Středočeský kraj), druzí byli borci z obce Těškovice (Moravskoslezský kraj) s časem 25,75 s a na třetí příčku vystoupili muži z obce Dehtín (Plzeňský kraj) a svým časem 26,05 s.
Nejrychlejší ženský tým je z Chválenic (Plzeňský kraj) s časem 23,73 s. Druhou příčku obsadil s časem 25,30 s tým z Michálkovic (Moravskoslezský kraj) a bronz patří děvčatům ze Zibohlav (Středočeský kraj), která zaběhla čas 25,72 s.
Podrobné informace o výsledcích naleznete na webových stránkách:
Požární útok
Tato disciplína se nejvíce přibližuje úkonům při zásahu. Soutěží sedm členů družstva. Při přípravě k plnění disciplíny si členové družstva připraví na základnu požární stříkačku, 3 ks hadic B, 4 ks hadic C, rozdělovač, 2 ks proudnic, 2 ks savic a sací koš. Kromě savic nesmí žádné nářadí přesahovat obrys základny. Ve vzdálenosti 4 m od základny je umístěn vodní zdroj a ve vzdálenosti 95 m od osy této základny jsou umístěny dva terče pro stříkání.
Motorovou stříkačku a nářadí potřebné k provedení požárního útoku si družstvo připraví k základně. Od povelu rozhodčího “Na základnu!” se měří doba stanovená na přípravu pokusu (5 min). V té době musí družstvo umístit na základnu motorovou stříkačku a nářadí potřebné k provedení požárního útoku. K zajištění nářadí proti pohybu nesmí být použito žádných podpěr nepatřících mezi nářadí pro požární útok. Zuby půlspojek a půlspojky se nesmí dotýkat. Žádné nářadí s výjimkou savic nesmí přesahovat základnu a žádné nářadí se nesmí dotýkat země. Motorová stříkačka se nesmí v době přípravy startovat na základně. V okamžiku startu musí být v klidu. Po startu vyběhne družstvo od startovní čáry (všichni vždy od jedné), nastartuje motorovou stříkačku, provede přívodní vedení (sací koš našroubuje před ponořením do nádrže), dopravní vedení, útočné proudy a nastříká oba terče (á 10 litrů). Voda v nádrži je v té době pořadatelem průběžně doplňována. Při stříkání do terčů nesmí žádný z členů družstva překročit čáru hranice stříkání, ani se této čáry dotýkat a proudnice (včetně půlspojky hadice) se nesmí opírat o zem nebo druhého člena družstva. Požární útok se považuje za skončený signalizací obou terčů nebo sepnutím časomíry po nastříkání obou terčů. Musí být proveden a ukončen do 2 minut po startu. Po ukončení pokusu mohou soutěžící přívodní vedení rozpojit až na pokyn rozhodčího.
Pro soutěže I. kola se připouští použití 4 ks savic 1,6 m dlouhých, průměr 110 mm se šroubením, spojených do dvou dílů. V tom případě oba konce savic mohou přesahovat základnu a dotýkat se země.
Start pokusu s motorovou stříkačkou v chodu se připouští až do III. kola soutěží, pokud to pořadatel uvede v propozicích soutěže. V tom případě nelze uznat národní rekord.
Text: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová (MV – GŘ HZS ČR)
Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Links to new window