Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Počet prázdninových požárů na Vysočině překročil 340, majetkové škody se odhadují na 40 milionů korun

V průběhu letošních prázdnin hasiči na Vysočině zasahovali u 341 požárů. Ve srovnání s loňským létem došlo k extrémnímu nárůstu požárů, a to o 215. Celorepublikově vyjížděli hasiči k nejvíce požárům za uplynulých dvacet let.  

 
Majetkové škody, které za sebou letní požáry zanechaly se předběžně odhadují na téměř 40 milionů korun. Vloni plameny pohltily na Vysočině majetek za více než 9 milionů korun.
 
Dva lidé přišli letos v přímé souvislosti s požáry o život. Hned první prázdninový den byl mimořádně tragický. Nad ránem začal na náměstí Jana Karafiáta v Jimramově  hořet osobní vůz, uvnitř Škody Felicie v průběhu zásahu hasiči objevili  bezvládné tělo muže. Požár zřejmě úmyslně založil starší muž sám. Další požár s fatálními následky na sebe nenechal dlouho čekat. V neděli 19. července vypukl v odpoledních hodinách požár rodinného domu na Horním náměstí v Humpolci. S plameny do večera na místě bojovali hasiči z jedenácti jednotek s osmnácti kusy techniky.  Uvnitř domu hasiči během zásahu našli tělo muže bez známek života. Požár zapříčinil muž svojí neopatrností při manipulaci s propanbutanovým vařičem.
 
Vloni o prázdninách přišli o život tři velmi mladí lidé při dopravní nehodě s následným požárem u obce Kámen na Pacovsku.
 
Počet zraněných osob se  letos vyšplhal na jedenáct, vloni se zranilo pět lidí.
 
Extrémní nárůst byl zaznamenán hlavně u požárů v přírodním prostředí a u požárů zemědělské techniky. Po celém kraji hořela pole, lesy, louky, strniště i suchá tráva. Nejčastěji požáry vznikly při sklizni a většinou za nimi  stála technická závada na zemědělské technice. Za ostatní požáry v přírodním prostřední pak může lidská neopatrnost a nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm, hlavně odhozené nedopalky cigaret.  Na mnoha místech v kraji bojovali hasiči s rozsáhlými požáry  i desítky hodin. Několikrát byl kvůli počtu nasazených jednotek do zásahu vyhlášen na místě druhý stupeň požárního poplachu. Do hašení rozsáhlých požárů polí nebo lesů v nepřístupném terénu se v několika případech zapojil i policejní vrtulník, ze kterého byla voda shazována na požářiště.
 
Zatímco vloni jsme nezaznamenali ani jeden požár, u kterého bychom jednoznačně prokázali, že jej mají na svědomí děti nebo mladiství, tak v letošním roce jich evidujeme hned pět. Příkladem velmi nebezpečného chování dětí je zcela jistě požár, který vypukl poslední červencovou neděli na poli u Počátek na Pelhřimovsku. Mladík si na poli hrál tak dlouho se zapalovačem, až se mu podařilo jeden z balíků slámy zapálit. Plameny nakonec spolykaly 38 balíků slámy a majetková škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun. Na léto kurióznější příčinu vzniku má požár v Příložanech na Třebíčsku. V pátek 10. července večer  dva chlapci v těsné blízkosti stohu odpalovali zábavní pyrotechniku a požár na sebe nenechal dlouho čekat. Naštěstí se chlapci zachovali duchapřítomně a o požáru informoval jeden z nich své rodiče. Ti už na nich nečekali a na místo povolali  hasiče. Díky včasnému oznámení požáru se zasahujícím jednotkám podařilo část stohu před plameny zachránit. I tak se však majetková škoda vzniklá požárem vyšplhala se na částku 90 tisíc korun.
 
 
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová - tisková mluvčí 

Print  E-mail