Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

30 let HZS HORAŽĎOVICE

 

V pátek 27. listopadu 2015 oslavili hasiči v Horažďovicích 30 let od založení profesionálního sboru. Popřát jim k výročí přišli kromě představitelů HZS Plzeňského kraje také zástupci města, ostatních složek IZS a jejich bývalí kolegové.

K významnému jubileu dostala hasičská stanice „nový kabát“. Na podzim tohoto roku byla ukončena rekonstrukce vnějšího pláště budovy a střechy včetně zateplení celého objektu.

Z historie HZS Horažďovice

V roce 1985 vznikla profesionální požární stanice, tehdy jako 2. stanice v okrese Klatovy. Denní místnost a místnost pro spojaře byla zřízena v provizorních podmínkách hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů. Prvním velitelem stanice se stal František Velíšek. Ve svých počátcích se na stanici přijímala tísňová volání na linku 150. Jednotka tehdy vyjížděla v dnes již nepředstavitelném početním stavu 1 + 1, mnohdy také 1 + 0. Pohotovost často zajišťovala manželka velitele Velíška, svým způsobem tedy byla i ona nepostradatelným členem jednotky.

Prvními zásahovými vozy byly CAS 25 RTHP a CAS 32 T 148.  Vybavení technikou se postupně zlepšovalo, ale většinou se jednalo o starší techniku přebíranou od hasičů z Klatov nebo různých podniků. Zde je nutno vyzdvihnout obrovské nasazení všech příslušníků, které bylo potřeba pro udržení techniky v provozu, jejím zdokonalováním, údržbou a mnohdy také opravami, které by si nezadali ani s opravami  autorizovaných servisů, řekl současný velitel stanice npor. Mgr. Petr Papoušek.   Při svém proslovu zmínil i vývoj používané výpočetní techniky, spojových prostředků a příjmu tísňového volání. Při té příležitosti vzpomenul i na doby, kdy plk. Ing. František Pavlas – současný krajský ředitel, společně s panem Janem Hovorkou, probděli nejednu noc při montáži radiostanic či zprovozňování různých počítačových systémů.     

Hasiči si svojí prací postupně získávali respekt společnosti a jejich zásahová činnost se začala výrazně rozšiřovat. Například i zde, na malé stanici, vznikla úspěšná lezecká skupina pod vedením Karla Štěpána.

Z větších zásahů, kde zasahovali profesionální hasiči, připomenul velitel mimo jiné výbuch s následným požárem výroby dextrinu v Horažďovicích; sběrnu starého papíru, kde hasiče překvapil 200 litrový sud kerosinu; požáry několika zemědělských objektů, například teletník v Malém Boru, kravín v Milčicích; požár tavící pece na vápno ve firmě Hasit Velké Hydčice; požár v Otavských strojírnách; požár autodílny v Holkovicích, kde vybuchly acetylenové lahve; požár výrobní haly v Chanovicích s největší škodou toho roku v celé ČR (375 milionů korun); dopravní nehoda autobusu s malými hokejisty; střet dvou rychlíků, ke kterému došlo letos na žel trati u Předměstí a „pravidelné“ záchrany osob z vodního válce na jezu u Mlýnu Mrskoš.

„Celá doba existence profesionální jednotky je charakterizována velmi těsnou spoluprací s jednotkou dobrovolnou, založenou na kamarádských vztazích. Bez ní si osobně nedovedou představit tak vysokou kvalitu práce, kterou obě jednotky dnes a denně předvádějí,“ poděkoval velitel oběma jednotkám. Slova díků vyslovil i zástupcům městského úřadu - odboru investic, ekonomickému odboru, odboru výstavby a na pracovišti krizového řízení.

„Dovolím si nám hasičům popřát to, abychom se od všech zásahů vždy vrátili zpět sem na tuto základnu a ke svým rodinám zdraví a živí,“ uzavřel Petr Papoušek oficiální část.  

Print  E-mail