Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Adventní věnec už způsobil další požár se zraněním, hrozí i Betlémské světlo

 

V závěru roku narůstá nebezpečí vzniku bytových požárů i vážných popálení v souvislosti s neopatrným používáním svíček, svícnů, lucerniček, adventních věnců. Ty můžeme bez okolků při odchodu z domova či uložení k spánku zhasnout. Největší nebezpečí přitom vzniká u papírových a plastových svícnů a lucerniček, které bychom měli používat jen a jen na dekoraci.

            Od uplynulého víkendu si lidé přinášejí (nebo dostávají od skautů) do svých domovů ještě větší potenciální hrozbu vzniku požáru - Betlémské světlo, protože to by mělo podle nepříliš letité tradice hořet bez uhašení minimálně do oslav narození Ježíška. Zde dbejme zvýšené opatrnosti. Pokud nemáme doma speciální vázu či kovovou lucerničku s nehořlavými (skleněnými) stěnami, postačí obyčejná větší zavařovací sklenice (např. i ta čtyřlitrová od okurek).

            A v nejhorším případě – klidně můžete svíčku s Betlémským světlem při uložení ke spánku či ochodu z domova zhasnout. Vždyť co je více, dodržení hezké tradice či stálý pocit bezpečí?

 

Adventní věnce už v Moravskoslezském kraji účtovaly nejméně dvakrát

            Plast v blízkosti adventního věnce už podruhé v Moravskoslezském kraji způsobil v tomto předvánočním období v domácnosti škodu i se zraněním. Na konci listopadu to bylo v panelovém domě Opavě-Kylešovicích, kde si rodinka „neodborně“ položila adventní věnec s hořící svíčkou na noc na dno plastové vany po nedobré radě, že svíčka se musí nechat dohořet. Vznikla škoda 150 tisíc korun a tři zraněné osoby, které se nadýchaly kouře při neúspěšném pokusu o uhašení požáru v koupelně.

            Minimálně podruhé (lidé takové případy hasičům často nenahlásí) zřejmě také hořel plast pod adventním věncem. V neděli 20.12.2015 večer si pětašedesátiletá uživatelka bytu ve Frýdku-Místku odskočila z obývacího pokoje, okrášleného adventním věncem, na němž už hořely všechny čtyři svíčky, do vedlejší místnosti. Po návratu se pokusila hořící hromadu na plastovém tácku uhasit, způsobila si přitom popáleniny na obou rukou. Škoda na nábytku byla v řádu tisíců korun.

 

Opět ty svíčky

Jen připomínám, že k požáru na konci roku stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových větviček a v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru. Po odchodu z domu je proto nejlepším řešením svíčky zhasnout.

Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální takové hořící svíčky, které jsou uschovány ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova by je měli uživatelé automaticky sfoukávat. I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí – pokud nemáte speciální vázu či lucerničku, postačí i větší zavařovací sklenice…

Když zapalujete svíčky na dekoraci, vždy se ještě jednou přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby se nepřevrhly.

Vyloženým hazardem je umístění zapálených svíček do nábytkových částí, nebo do blízkosti záclon a závěsů, kde i lehký průvan dokáže kontaktovat bytovou textilii s hořící svíčkou. Základní zásadou ale zůstává: neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru.

Plamen svíčky má ve vzdálenosti deseti centimetrů nad ním teplotu přes 200 stupňů Celsia. A to je teplota, která bohatě stačí k zapálení nejrůznějších předmětů.

 

Hořící cigareta i olej

Smutným hitem několika posledních let je hned několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholického nápoje a spojených třeba se sledováním televizních pořadů. Za poměrně rychlou smrt ve spánku mohou zplodiny hoření. To hrozí i letos o Vánocích a Silvestru.

Na zvýšenou pozornost byste měli dbát rovněž v kuchyni. Hořící olej při smažení kapříka nehasit vodou, pouze pokličkou, prkýnkem či mokrým hadrem – tedy zamezit dalšímu přísunu kyslíku. I vhozený písek do pánvičky je mnohem lepší než voda.

Aby vás při tom všem vánočním shonu v domácnosti nepřekvapila nemilá událost, a případný požár jste včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem („pištěním“) upozorní na hrozící nebezpečí. Požární hlásič by mohl být takovým malým předvánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny.

 

Riziko také u elektrických svíček

            K vánočním svátkům neodmyslitelně elektrické svíčky, umístěné na oknech a stromcích. Přestože hasiči v našem kraji zaznamenali jen ojedinělé požáry vzniklé od elektrických svíček, nabádáme i při jejich koupi k obezřetnosti. I zde platí obecná moudrost – raději nakoupit dražší elektrická zařízení v kamenném obchodě s návodem v češtině a příslušným certifikátem než svíčky z pochybných prodejních stánků.

            Elektrický zkrat může zapálit stromek. V takovém případě je potřeba okamžitě odpojit dané zařízení ze zásuvky. Přístroje, které mohou být pod napětím, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem.

Print  E-mail