Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Plameny zničily střechu domu i přilehlých dvou stodol – na vině byl nevyčištěný komín.

21. 1. 2016 (Nicole Zaoralová) - Dnes ve dvě hodiny v noci vyjíždělo šest jednotek hasičů z Pardubického kraje k požáru rodinného domu na Chrudimsku. Příčinou vzniku rozsáhlého požáru byl požár sazí v komíně.  

„Hořela střecha domu. Na rodinný dům navazovaly dvě stodoly, které pohltily plameny. Majitel si ještě před příjezdem hasičů ze stodoly vyvedl čtyři ovce. Hasiči dostali požár pod kontrolu v 3.10 hodin. Hasiči museli poté rozebírat ohořelé konstrukce a hlavně vynést a ochránit tak před plameny věci z domu. Hasiče ohrožoval silný mráz, který jim komplikoval práci“ popisuje zásah hasičů tisková mluvčí HZS Pardubického kraje por. Vendula Horáková.

Zdaleka se nejedná o ojedinělý případ. Během loňské topné sezóny, tedy od října 2014 do března 2015 došlo k 886 požárům způsobených komíny.

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Těch je až 90% z celkového počtu požárů komínů. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně.

Jasně tedy vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech.

V tuto chvíli je dokončená nová vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, která je před publikací ve sbírce zákonů a vyjde do konce ledna. Tato vyhláška je součástí novelizovaného Zákona o požární ochraně, který vstoupil v platnost 1. ledna 2016. V praxi se toho příliš nezmění, vyhláška prakticky kopíruje stávající nařízení vlády. Nicméně je velmi důležité, že tuto problematiku již nyní upravuje zákon a že novela obsahuje i definici spalinové cesty, a dokonce i sankce za nekvalitně odvedené kominické práce.

„Bohužel musím konstatovat, že hasiči stále vyjíždějí k velkému množství požárů, při kterých je na vině špatně vyčištěný komín, případně nevhodná konstrukce komína. Každoročně je takových požárů téměř tisíc a nechávají za sebou nejen milionové školy, ale i zraněné a mrtvé.

Velmi aktivně proto spolupracujeme se Společenstvem kominíků, nejen při preventivní osvětě občanů, ale také při legislativním procesu a tvorbě právních norem. Důkazem toho je právě dokončená nová vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Věřím, že všechny kroky, které v tomto směru podnikáme, v prvé řadě pomohou uchránit lidské životy, zdraví a majetek.“ říká k tomuto problému generální ředitel HZS ČR brig. gen. Drahoslav Ryba.

Požáry způsobené komíny - celkový počet požárů způsobených vadnou údržbou nebo nevhodnou konstrukcí komína

Rok

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Požáry s rozšířenou evidencí*

263

272

314

318

291

300

306

251

Požáry se základní evidencí*

551

647

734

794

629

608

651

640

Celkem

814

919

1048

1112

920

908

957

891

 

 

 

 

 

 

 

 

* U požárů se základní evidencí se do loňského roku evidovala pouze elementární data jako datum vzniku nebo místo požáru. Bylo to z důvodu, že u daného požáru byly minimální škody a nedošlo ke zranění ani úmrtí osob.

U požárů s rozšířenou evidencí je již požár zaevidován se všemi náležitostmi a je u něj vyšetřována příčina.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kWpři celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 3x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.  Nové nařízení vlády je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Minimálně jednou do roka by ale měl komín prohlédnout kominík.

Kontrolu, čištění a příp. revizi spalinové cesty by měla provádět odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrolou spalinové cesty se rozumí posouzení konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzení provozuschopnosti komína, posouzení přístupu ke komínu, posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištění požární bezpečnosti stavby.

Čištěním spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných usazenin ve spalinové cestě. Pokud není možné dehtové usazeniny odstranit z průduchů jinak, tak se smí použít způsob tzv. vypalování komína. Tuto činnost provádí pouze držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví a činnost je nutné nejméně 5 pracovních dnů před zahájením nahlásit příslušného HZS kraje.

Co mohu zkontrolovat sám?

  • Je kouřovod řádně upevněn?
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Co dělat, když začne v komíně hořet?
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Jak podchytit požár včas?
Základem požární bezpečnosti je dodržování bezpečnostních pravidel a opatření, které omezují riziko vzniku požáru v domácnostech. Každý vlastník objektu by měl pečovat o řádný technický stav stavby a jejich technických zařízení. Ke včasnému zjištění vzniklého požáru je dobré si domácnost vybavit autonomními hlásiči požáru a detektory plynu. K dnes již nezbytným pomůckám domácností patří prostředky pro hašení, jako jsou přenosné hasicí přístroje a spreje. Přesné informace týkající se vybavení stavby hasicími přístroji a zařízením autonomní detekce a signalizace podává Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

Links to new window

Požár Bradlo1

Požár Bradlo1 

View larger image

Požár Bradlo2

Požár Bradlo2 

View larger image

Požár Bradlo3

Požár Bradlo3 

View larger image

Požár Bradlo4

Požár Bradlo4 

View larger image

Print  E-mail