Moravskoslezský krizový štáb se připravoval na případný nedostatek vody
Moravskoslezský kraj a jeho záchranné složky se snaží co nejvíce zvyšovat bezpečí svých obyvatel nejrůznějšími cestami. Vedle výstavby moderních budov pro složky IZS a nákupu moderního zásahového vybavení jsou to i nejrůznější společná cvičení. Jako vysoce aktuální se v úterý 7.6.2016 konalo v prostorách Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje cvičení krizového štábu kraje „Sucho 2016“.
Štábní cvičení pro stálou pracovní skupinu krizového štábu připravili pracovníci Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s Krajským úřadem MS kraje a Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje.
Simuloval se kritický nedostatek spodních vod v celém kraji, náhradní zásobování obcí i nemocnic vodou pomocí cisteren, balené vody a mobilních úpraven vody. Členové stálé pracovní skupiny krizového štábu (v ní jsou mj. zástupci krajského úřadu, HZS MSK, Policie ČR, Armády ČR) se zabývali např. i přepadením kamionů s balenou vodou žíznivými obyvateli či demonstracemi zemědělců s jejich technikou na důležitých silnicích kraje.
Tento „štábní nácvik“ byl poslední částí cvičení „Sucho 2016“. Již ve druhé polovině května se konaly jeho první dvě části – především praktické cvičení tří desítek profesionálních a dobrovolných hasičů v Ostravě-Hranečníku, spojené se zajištěním pitné vody pro obyvatele Moravskoslezského kraje pomocí velké mobilní úpravny.
Praktickému cvičení předcházel seminář s tématikou extrémního dlouhotrvajícího sucha, určený členům Bezpečnostní rady MSK, vedoucím pracovních skupin krizového štábu kraje, starostům obcí a tajemníkům bezpečnostních rad.
Zástupci bezpečnostních složek Moravskoslezského kraje, ČHMÚ, Povodí Odry, Ministerstva zemědělství, Krajského úřadu MSK a dalších institucí vyhodnotili v rámci semináře extrémní sucho v loňském roce, probrali bezpečnostní rizika možného nedostatku pitné vody v Moravskoslezském kraji, opatření ve vodohospodářské soustavě ke snížení následků sucha i případná řešení nedostatku užitkové vody pro podniky, které jsou na jejich dodávkách závislé.
Seminář tohoto typu spolu s praktickým nácvikem organizoval Krajský úřad MSK poprvé. Ještě v tomto roce plánuje jeho pokračování.
Fotografie jsou z květnové části svičení Sucho 2016 - ze semináře a Hranečníku.