Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Dnešní prověřovací cvičení složek IZS skončilo až na operačních sálech nemocnic

Na základě usnesení 10. jednání Bezpečnostní rady Pardubického kraje ze dne 18. dubna 2016, bylo dnes 27. září 2016 provedeno prověřovací cvičení „NEHODA 2016“.

Prověřovací cvičení nařídil v souladu s platnou legislativou hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D. Řídícím prověřovacího cvičení byl ředitel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje plk. Ing. Miroslav Kvasnička, který odpovídal za přípravu a provedení prověřovacího cvičení. Cílem cvičení bylo ověřit připravenost složek integrovaného záchranného systému a zdravotnických zařízení na mimořádnou událost s velkým počtem raněných a obětí.

Dnes v 10.32 hodin došlo k hromadnému neštěstí v souvislosti s přepravou osob na pozemní komunikaci území Pardubického kraje. Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje přijalo tísňové volání v 10.32 hodin v anglickém jazyce.

Následkem dopravní nehody autobusu a osobního vozu bylo zraněno celkem 45 osob, z toho tři osoby utrpěly smrtelná zraněná. Situace na místě vyžadovala bezprostřední vyproštění 4 osob z havarovaného automobilu pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení a současně v první fázi třídění raněných a jejich základní ošetření. Na místo dorazili nejen profesionální a dobrovolní hasiči, ale také Zdravotnická záchranná služba a Policie ČR.

Zásah byl velmi náročný, protože zde bylo více osob s různě vážným zraněním. Vyprošťování osob probíhalo na více místech současně. Hasiči museli zajistit podmínky pro poskytnutí první pomoci, zjistit počet zraněných osob a rozsah jejich zranění. Při nehodě byly zvýšené psychické a fyzické nároky na zasahující hasiče i záchranáře. Zasahující museli čelit nepředvídatelnému jednání zraněných osob, a to vlivem šoku, zvýšené agresivitě a snaze některých zraněných z místa nehody utéci.

Nehoda představovala zvýšené nebezpečí vzniku požáru a více míst na možný únik provozních náplní. Důležité bylo zajistit nouzové přežití raněných s ohledem na povětrnostní podmínky a psychosociální pomoc.

Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostí v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby.

V následné fázi byl pak důležitý přesun raněných do nemocničních zařízení v Pardubicích a Chrudimi a ověření „Traumatologického plánu Pardubického kraje“.

Hasiči Pardubického kraje během uplynulých 13 let zasahovali u 98 nehod autobusů, z toho 5 nehod bylo se smrtelným zraněním.

Cílem prověřovacího cvičení bylo:

Prověřit reálnost provedení zásahu složek integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“) dle typové činnosti složek IZS STČ – 09/IZS. Procvičit vyrozumění složek IZS. Procvičit součinnost zasahujících složek IZS. Procvičit činnost krajského operačního a informačního střediska IZS. Procvičit činnost operačních středisek a stálých služeb (dispečinků) zapojených složek IZS a zainteresovaných orgánů a organizací. Prověřit funkčnost zpracovaného „Poplachového plánu IZS Pardubického kraje“. Procvičit činnost velitele zásahu a štábu velitele zásahu. Ověřit „Traumatologický plán Pardubického kraje“.

Prověřovací cvičení bylo provedeno s výjezdem a praktickou činností jednotek požární ochrany, Policie ČR, místně příslušné městské policie, Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

Vyhodnocení prověřovacího cvičení „NEHODA 2016“ provede Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje ve spolupráci se složkami IZS, zúčastněnými orgány a organizacemi. Písemná zpráva „Vyhodnocení prověřovacího cvičení „NEHODA 2016“ bude předložena k projednání Bezpečnostní radě Pardubického kraje.

 

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Print  E-mail