Požár v bytě způsobil adventní věnec
Pro bezpečí v domech a bytech je potřeba dodržovat několik důležitých pravidel.
Už dvakrát během prosince zasahovali hasiči u požárů v bytech, kdy příčinou byla zapálená svíčka a ponechaná bez dozoru. První událost se stala v Teplé v neděli 11. prosince, kde v rodinném domě začalo hořet vybavení domu. Požár byl naštěstí brzy zpozorován a nestačil se tak rozšířit. V době příjezdu hasičů na místo už nikde nehořelo, hasiči odvětrali dům a důkladně zkontrolovali místo požáru, zda nehrozí opětovné vznícení. Druhý případ se stal v neděli 18. prosince v Karlových Varech. V nočních hodinách začalo hořet vybavení bytu pod zapáleným adventním věncem. Ani v tomto případě se naštěstí požár nestihl rozšířit a hasiči po kontrole a odvětrání poučili obyvatele bytu o hrozícím nebezpečí v případě ponechání hořících svíček bez dozoru. Oba případy se obešly bez zranění. Větší škody oheň nenapáchal jen díky rychlému zpozorování a uhašení v první fázi požáru. Velmi snadno ale požár může přeskočit na další hořlavé materiály v blízkosti a kumulací teplot poté zachvátit celý byt nebo dům.
Pro prevenci před těmito případy platí několik základních, ale o to více důležitých pravidel:
- Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.
- Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).
- Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.
- Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
- Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.
- Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
- Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.
- Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.
Dobrou prevencí jsou také hlásiče požárů, které mohou včasně rozpoznat nebezpečí požáru. Hlásič požárů hlídá váš domov a chrání váš život, zatímco vy klidně spíte. Jeho instalace a údržba je jednoduchá, pořízení levné. Požární hlásič je přístroj, který rozpozná a upozorní na vznikající požár pomocí opticko-zvukové signalizace (zvuku a blikajícího světla). Existuje mnoho typů hlásičů, které umí detekovat například kouř či zvýšené teploty, případně i kombinaci obojího.
Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, bez zbytečného prodlení zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112.
Následující fotografie jsou pořízené v Centru zdraví a bezpečí v Karlových Varech, kde hasiči simulovali skutečné následky požáru v obydlí způsobené adventním věncem: