Celkem přes 230 výjezdů hasičů v Moravskoslezském kraji kvůli pátečnímu počasí
Celkem více než 280 výjezdů mají na kontě v pátek 28.4.2017 profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji, z toho v souvislosti s nepříznivým počasím - deštěm, sněhem a větrem, jich bylo více než 230, především vyjížděli k čerpání vody. Přitom „obvyklý“ denní výjezdový průměr moravskoslezských hasičů ke všem typům událostí se pohybuje kolem 70 až 80.
Žádná z pátečních událostí, které se týkaly počasí, si nevyžádala v Moravskoslezském kraji zranění osob, hasiči také nemuseli nikoho evakuovat do bezpečí. Pokud bylo zjištění vylití řeky či potoka mimo koryto, obvykle byly zatápěny pouze místní komunikace a mostky, jejichž objetí neznamenalo pro místní řidiče větší komplikace.
Během sobotního rána (29.4.2017) již hladiny všech vodních toků viditelně klesají. V tuto chvíli jsou hladiny na sledovaných místech maximálně na prvním stupni povodňové aktivity s klesající tendencí. O víkendu se další vytrvalé srážky nepředpokládají. Také počet čerpání vody a monitoringů vodních toků hasiči během sobotního rána se dá (zatím) počítat na prstech jedné ruky.
Od pátečního rána do páteční půlnoci vyjeli profesionální (z HZS MSK) a dobrovolní hasiči ke 128 čerpání vody z vodních lagun, sklepů, garáží a dalších podzemních či přízemních prostor. V okrese Ostrava-město jich bylo nejvíce – 32, v okresech Nový Jičín 29, Karviná 25, Frýdek-Místek 21, Opava 14 a Bruntál 7. Vedle plovoucích a kalových čerpadel používali například speciální vysavače.
Hasiče během pátku zaměstnalo ve více než 50 případech odstraňování nebezpečných stavů na řekách a potocích – uvízlé stromy a větve v tocích a pod mosty, nánosy bahna, ucpané kanalizace. Celkem 29 jednotek hasičů se zapojilo během do celodenních monitoringů chování malých i velkých vodních toků.
Posílené krajské operační středisko hasičů v Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje v Ostravě bylo v kontaktu s dispečinkem státního podniku Povodí Odry. Profesionální hasiči informace o stavu vodních toků, především Odry, posílali i kolegům do polských Katovic.
Speciálně na Bruntálsku vyjeli zdejší hasiči více než dvacetkrát k odstraňování spadlých a nebezpečně nakloněných stromů, za což může sníh, déšť a vítr. Každý výjezd byl vícečetný, znamenal déletrvající odstraňování většího počtu velkých dřevin, hlavně během pátečního dopoledne. Ve zbytku Moravskoslezského kraje bylo v pátek takových zásahů minimum.
Hasiči měli jen ve skladech v Ostravě připraveno k okamžitému využití celkem 2300 pytlů s pískem, vedle toho dalších 18 tisíc prázdných (i s dostatečným množstvím písku) a vozidly, která by je co nejrychleji přivezla na kritická místa.