Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Masky, kazajky, vaky a filtry

Filtry a masky ochranné, protiplynové, vojenské, dětské včetně dětských kazajek a vaků 

  • Ochranná maska
  • Protiplynové masky 1914 - 1951
  • CM3-3h, CM3, CM4, CM5, CM6, dětská ochranná maska DM1 (child protection mask DM1), DK62, DK88, DV65, DV75, MOF a MOF6
  • Vojenská ochranná maska Ledermaske
  • Německá ochranná civilní maska VM 37
  • Německá vojenská ochranná maska GM-17 Ledermaske
  • Československá vojenská ochranná maska vzor 35
  • Malé ochranné filtry MOF-2 MOF-4 MOF-5
  • Malý ochranný filtr MOF-6-M

Ochranná maska

Ochranná maska
(hovorově plynová maska) slouží k ochraně obličeje, očí a dýchacích cest nositele před toxickými látkami ve vzduchu. Ty mohou být ve skupenství pevném (prachové částice  typické pro radioaktivní látky, různé dýmy nebo viry a bakterie), kapalném (aerosoly - mohou obsahovat radioaktivní látky, rozpuštěné chemické škodliviny či bakterie a viry), nebo plynném (radioaktivní plyny a toxické plynné látky).

Funkční princip ochranné masky
Na rozdíl od jiných zařízení sloužících k dýchání v zamořených prostorech, ochranná maska nevyžaduje, aby její nositel měl s sebou zásobu vzduchu nebo kyslíku, který se odebírá ze vzduchu. Při jeho vdechování je ale třeba zajistit, aby se případné toxické látky ve vzduchu přítomné, nedostaly k nositeli masky. Principem fungování ochranné masky je tyto toxické látky ze vzduchu odstranit tím, že se zachytí v jejím filtru, nebo se chemicky rozloží na látky neškodné.

Základní části ochranné masky

Lícnice
Lícnice je obvykle vyrobena z pogumované textilie, u vojenských masek ze speciální chemicky odolné gumy (brombutylkaučuku). Její funkcí je chránit obličej nositele před stykem s nebezpečnými látkami ze zamořeného vzduchu. Zároveň jsou v ní upevněny průzory (průhledné skleněné nebo plastové otvory sloužící k pozorování okolí), u vojenských masek obvykle tvrzené a eventuálně zdvojené pro zajištění vyšší ochrany proti proražení (např. kamínkem). Dále je v lícnici umístěn vdechovací a vydechovací ventil a filtr nebo propojka s filtrem ve formě vrapové hadice.

Vdechovací ventil slouží k zamezení přístupu vlhkého, uživatelem masky vydechnutého vzduchu do tělesa filtru, protože zamočením aktivního uhlí by se snížila jeho účinnost a průdyšnost. Postupně by došlo k jeho neprůchodnosti a tím ke znemožnění používání masky do výměny filtru za nový.

Výdechový jednocestný ventil slouží pro odvod vydechnutého vzduchu mimo lícnici masky. Zároveň musí splňovat vysoké nároky proti podsávání při nádechu, kdy jím nesmí do lícnice pronikat zamořený vzduch. Obvykle je tvořen dvěma i více pružnými gumovými membránami.
Ačkoliv životnost lícnice masky je při správném skladování i několik desítek let, gumové membrány ve ventilech mají životnost maximálně několik let (zpravidla pět), poté je nutná jejich výměna. Ochranné masky nakupované tzv. z druhé ruky např. v army shopech, mají obvykle tyto membránové ventily již za dobou své životnosti a je třeba je vyměnit v případě, že uživatel plánuje masku používat. Princip činnosti vdechovacího a výdechového ventilu je na přiloženém obrázku.

Úchytný systém
Je připevněn k lícnici a slouží k pevnému uchycení masky k obličeji. Zpravidla se skládá z týlního štítku - opěrky na týlu hlavy a pružných tkalounů, které štítek spojují s lícnicí a umožňují pevné dotažení masky na obličej pro zabránění podsávání zamořeného vzduchu mezi tváří a lícnicí. Některé typy ochranných masek kryjí celou hlavu díky pružné lícnici ve tvaru kukly, pokrývající po nasazení celý povrch hlavy. Tyto masky již obvykle speciální upínací systém nemají, protože sama pružná lícnice masku drží dostatečně pevně na hlavě a efektivně zabraňuje podsávání.

Ochranný filtr
Obvykle obsahuje protidýmovou vložku a náplň z aktivního uhlí, popřípadě dalších chemikálií, podle zaměření na určitý druh škodliviny u filtrů průmyslových. Protidýmová vložka, která zachycuje větší pevné částice (prach) a kapičky aerosolů, je umístěna před vložkou z aktivního uhlí. Jejím účelem je zabránit rychlému zanesení jemných pórů aktivního uhlí prachem nebo kapalinou, což by zvýšilo sílu potřebnou pro dýchání, které by posléze znemožnilo. Samotné aktivní uhlí tyto částice nezachycuje dostatečně efektivně.

Velikost částic aktivního uhlí ve filtrech se pohybuje v rozmezí jednoho milimetru u velkých kolektivních filtrů až po 40 až 100 µm u filtrů lícnicových. Čím menší jsou částice aktivního uhlí, tím má filtr větší sorpční kapacitu na stejný objem sorbentu.

Princip činnosti dýchacího ventilu ochranné masky
Průřez filtrem ochranné maskyPrůřez filtrem ochranné mask Princip dýchacího ventilu ochranné maskyPrincip dýchacího ventilu ochranné masky

Princip funkce a ochranné vlastnosti filtru

Filtry pro ochranné masky jsou konstruovány z několika hledisek, především podle své sorpční kapacity, účelu a univerzálnosti použití. Vojenské ochranné filtry mají poměrně velkou sorpční kapacitu a spektrum zachytávaných látek cílené pro vojenské otravné látky, ale pro průmyslové škodliviny je jejich účinnost menší. Civilní průmyslové ochranné filtry jsou obvykle specializovány na konkrétní škodlivou látku, kterou vážou s vysokou účinností i po dlouhou dobu, ostatní škodliviny vážou slabě nebo vůbec. Běžné ochranné filtry jsou konstruovány pro použití v prostředí obsahujícím 1 až 2 % objemová (10 000 až 20 000 ppm) škodliviny. Vyšší koncentrace škodliviny prorazí malý filtr velmi rychle a proto je jeho použití nevhodné. Jediný spolehlivý prostředek pak představují izolační dýchací přístroje s vlastní zásobou vzduchu, nezávislé na okolní atmosféře.

Pro používání ochranných masek také platí dosažení minimálního množství kyslíku ve vzduchu 17 %  obj. Při poklesu množství kyslíku pod tuto hranici (normální hodnota je 20,9 %) by došlo k udušení nositele masky z nedostatku kyslíku, přestože filtr by byl nefunkční. S tím je třeba počítat v případě, že v lokalitě (zvlášť nebezpečné jsou uzavřené prostory) došlo k hoření nebo výronu velkého množství plynů těžších než vzduch.
Filtrace je v principu metoda oddělování nerozpustných tuhých látek, kapalin a plynů od jiných pevných látek na základě rozdílné velikosti částic frakcí, nebo aktivním rozpouštěním dané frakce ve filtru oproti nosnému médiu, které vázáno není. Existují dva základní způsoby zachycení nebo zneškodnění toxických látek pomocí filtru, filtrace a reakce:

Filtrace
Využívá se pro fyzikální, chemické nebo fyzikálně-chemické navázání škodliviny na substrát filtru bez změny její molekuly.

Absorpce
Toxické látky se ukládají uvnitř struktury absorpčního média / rozpouští se v něm.

  • Suspenze (pevná frakce v kapalině) se přelívá přes filtr (filtrační papír, v nejjednodušším případě i síto), přičemž tekutina (filtrát) proteče a pevná frakce s velikostí částice >= pórům ve filtru zůstane zachycena na filtru nebo ve struktuře filtru. Na bázi filtrace pracuje protidýmová vložka ochranných filtrů, obvykle tvořena speciálním filtračním papírem, nebo automobilový vzduchový filtr.
  • Probublávání směsi vzduchu a amoniaku přes akvárium s vodou. Plynný amoniak se na rozdíl od vzduchu velmi dobře rozpouští ve vodě a dokud nebude v akváriu relativně silný vodný roztok amoniaku a další rozpouštění již za dané teploty nebude možné, dá se toto akvárium považovat za jakýsi selektivní filtr pro vzduch do něj vstupující. Čistě kapalinové filtry se v ochranných maskách nepoužívají.

Adsorpce
Toxické látky se ukládají na povrchu adsorpčního média - typické pro aktivní uhlí a látky s velkým měrným povrchem obecně, např. anorganické zeolity.

  • v tomto případě nedochází ke změně molekuly škodliviny, škodlivina je pouze zachycena na povrchu substrátu. Struktura aktivního uhlí se podobá jakési nanohoubě se spoustou výdutí, výklenků a nerovností. Do těchto nerovností se zachycují molekuly škodlivin a jsou zde fyzikálně vázány. V případě zahřátí aktivního uhlí na cca 100 °C lze filtr tzv. regenerovat - dojde k opětovnému uvolnění zachycených molekul škodliviny a filtr je po ochlazení opět připraven zachycovat další škodliviny. Regenerace ale nenavrací 100 % předchozí kapacity, dochází k postupnému poklesu sorpční kapacity s každým dalším regeneračním cyklem. Regenerace se nepoužívá pro filtry ochranných masek, ale např. v úpravnách vody, kde jsou umístěny velké pohlcovače pachů (i desítky m3 aktivního uhlí) z upravované pitné vody a v jiných provozech, kde se pracuje s velmi velkým množstvím aktivního uhlí, které je relativně drahé.

Reakce
Toxické látky reagují s materiálem filtru a vznikají jiné, neškodné nebo méně toxické produkty reakce, nositeli masky neškodné nebo filtrem již zachytitelné. Většina ochranných masek první generace, použitých v první světové válce, fungovala na tomto principu.

  • Molekuly škodliviny vstupují do filtru, kde je umístěn její reaktant. Jde o přímo reagující látku se škodlivinou, tj. při použití filtru se spotřebovává pro reakci a při jejím vyčerpání filtr ztrácí ochranné schopnosti. Jednoduchým příkladem je roztok hydroxidu sodného nanesený na gázu, přes který prochází vzduch obsahující chlór. Ten se ve vodě rozpouští na kyselinu chlorovodíkovou - HCl a reaguje s přítomným hydroxidem neutralizací na NaCl a H2O. Dokud bude v roztoku zbývat dostatečné množství hydroxidu, bude v tomto jednoduchém filtru chlór zachycován a neprojde na druhou stranu. Analogicky funguje roztok kyseliny (např. ocet, kyselina citronová) na gáze jako ochrana proti zásaditým plynům (amoniak).
  • Druhou možností je použití katalyzátoru rozpadu dané molekuly, kdy filtr pracuje po velmi dlouhou dobu, jelikož se katalyzátor při reakci nespotřebovává. Příkladem takového typu filtru je automobilový katalyzátor. Katalyticky se v hopkalitovém filtru upravuje např. silně jedovatý oxid uhelnatý (CO) na neškodný oxid uhličitý (CO2).

Výpočet filtrační účinnosti filtru
Filtrační schopnost (účinnost) je daná číslem beta, kdy poměr beta je definovaný vztahem: βx = Nu/Nd, kde:

  • x specifikuje rozměr částice, od něhož se odvozují počty částic uvedených ve vztahu.
  • Nu - počet částic větších než je rozměr x na vstupu do filtru v jednotce objemu filtrovaného média.
  • Nd - počet částic větších než je rozměr x na výstupu z filtru v jednotce objemu filtrovaného média.

Když filtrační vložka deklaruje zachycení pro částice s rozměry x=25 μm a β25=200, znamená to, že pokud na vstupu filtru je 10 000 částic v jednotce objemu, na výstupu z filtru (ve filtrátu) může být až 50 částic větších než 25 μm v dané jednotce objemu filtrované kapaliny.Účinnost filtrace E je potom daná vztahem:

E = ( 1 − 1 β ) .100 = ( 1 − 1 200 ) .100 = 99.55 % {\displaystyle E=(1-{\frac {1}{\beta }}).100=(1-{\frac {1}{200}}).100=99.55\%}

V tomto případě (metoda poměru beta) se neudává, jaké jsou největší filtrem proniknuvší částice. Při absolutní zachytávací schopnosti se udává i to, jaká největší částice může proniknout do filtrátu.

Dynamická sorpční kapacita a rezistenční doba filtru

Všechny filtry mají tzv. dynamickou sorpční kapacitu a rezistenční dobu.

  • Dynamická sorpční kapacita určuje, kolik gramů dané škodliviny je filtr schopen zachytit či zneškodnit, než se jeho pohlcovací kapacita vyčerpá a dojde k tzv. proražení škodliviny přes filtr (to znamená zasažení osoby nosící masku danou škodlivinou a ztrátu ochranných vlastností masky až do výměny filtru za nový). Zde je třeba konstatovat, že zaplňování sorbentu ve filtru neprobíhá plynule, ale vzduch (a s ním i škodliviny) je strháván cestou nejmenšího odporu. Tak může dojít k situaci, kdy škodlivina filtr rychle prorazí bodově přes relativně malou objemovou část filtru, zatímco většina sorbentu je stále škodlivinou nezaplněna. Proto je třeba pro reálné nasazení brát s rezervou výrobci filtrů stanovené sorpční kapacity filtru, získané v optimálních laboratorních podmínkách, které v reálu obvykle nenastanou a kapacita filtrů je menší.
  • Rezistenční doba je doba v minutách, po kterou je filtr schopen zachycovat škodlivinu při její známé koncentraci ve vzduchu, známé dynamické sorpční kapacitě filtru a známým objemem vzduchu procházejícím filtrem. Obecně platí, že vysoká koncentrace škodliviny ve vzduchu nebo velký průtok vzduchu filtrem zkracují dobu, po kterou je filtr schopný chránit svého nositele.

Typy ochranných filtrů

Ochranné filtry se dělí do několika kategorií podle své velikosti a tvaru, koncentrace a typu zachycovaných škodlivin a účinnosti jejich zachycování.
Rozdělení filtrů ochranných masek podle tvaru

  • Lícnicové (jsou uvnitř ochranné masky)

Průřez filtremPrůřez filtremFiltr LF - Lícnicový Filtr, váha cca 250 g, tvar trojúhelník. Od tohoto provedení se obecně ustupuje z důvodu špatné až nemožné vyměnitelnosti filtru v zamořeném prostředí (dojde k zamoření obličeje nositele masky, protože ji pro výměnu filtrů musí zcela sejmout).

Průřez filtrem MOS k ochranné masce. Skládá se z plastového obalu, víčka s těsněním, filtračního papíru, absorpčního materiálu. (Sorbent je vyjmut.)

  • Krabicové (jsou připevněny k ochranné masce zvenčí)

Filtr MOF - Malý ochranný filtr, váha cca 250 - 500 g, připevněn přímo k lícnici masky, tvar válcový, použitelnost do 0,5 % objemového (5000 ppm) škodliviny v atmosféře. V současnosti nejvíce používaný typ. Umožňuje snadnou a rychlou výměnu bez ohrožení nositele masky jejím sejmutím.
Filtr VOF - Velký ochranný filtr, váha 1kg i více, připevněn pomocí vrapové hadice, filtr umístěn v brašně, tvar kvádr, má lepší ochranné vlastnosti i kapacitu než MOF, použitelnost do 2 % objemových (20 000 ppm) škodliviny v atmosféře. Umožňuje snadnou a rychlou výměnu bez ohrožení nositele masky jejím sejmutím.


Rozdělení průmyslových filtrů podle velikosti náplně
Podle velikosti náplně (a tím i míry ochrany uživatele) se průmyslové filtry dělí do tří tříd účinnosti:

  • malé - třída 1 (do vnější koncentrace škodliviny 0,1 obj. %; 1000 ppm)
  • střední - třída 2 (do vnější koncentrace škodliviny 0,5 obj. %; 5000 ppm)
  • velké - třída 3 (do vnější koncentrace škodliviny 1,0 obj. %; 10 000 ppm)


Barevné a písmenné označení průmyslových filtrů podle spektra zachycovaných škodlivých látek

Označení Barva Chemikálie
A hnědá páry organických látek s bodem varu vyšším než 65 °C rozpouštědla, např.butanol, tetrachlormetan, dichloretan, cyklohexanol, propanol, benzen, vinylacetát atd.
AX hnědá páry organických látek s bodem varu nižším nebo rovným 65 °C, např. chloroform, toluen
B šedá anorganické plyny a páry, např.chlor, kyanovodík, sirouhlík,fluorovodík, fosfin atd. mimo CO
E žlutá oxid siřičitý, chlorovodík, kyseliny dusičná, sírová,.mravenčí
K zelená amoniak, sirovodík, metylamin, etylendiamin atd.
Hg červená páry rtuti
NOx tmavě modrá nitrozní plyny
P bílá pevné částice
Reaktor oranžová radioaktivní jód včetně radioaktivního metyljodidu
SX fialová speciálně vyjmenované plyny a páry dle výrobce

Pozor!: Běžné ochranné filtry na bázi aktivního uhlí proti silně jedovatému oxidu uhelnatému vůbec nechrání! Při vstupu do atmosféry zamořené CO je nutné mít masku vybavenou hopkalitovým katalytickým filtrem, který CO katalyticky mění na neškodný CO2 nebo raději izolační dýchací přístroj, který je spolehlivější díky plnému oddělení uživatele od okolní atmosféry.
 

Připravil: Jaroslav Vykoukal  Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ochrann%C3%A1_maska

qr-ochranna-maska.png

Protiplynové masky 1914 - 1951

1914 - 1923

V průběhu 1. světové války vzbudilo nepředvídané použití chemických prostředků intenzivní snahu po ochraně. Tak vznikly ochranné prostředky individuální, chránící každého jednotlivce. Jsou to masky čili dýchací přístroje filtrační, potom dýchací přístroje kyslíkové a zvláštní ochranné oděvy. Kromě toho byla prováděna ochranná opatření kolektivní a vydávany směrnice taktického rázu.

K technickým ochranným opatřením bylo též počítano bezpečnostní opatření, kterého musel dbát každý, kdo dlel nebo se pohyboval v terénu zamořeném nějakým bojovým plynem puchýřotvorným (yperitem).

Masky byly zhotoveny různě podle svého účelu, skládaly se z části zakrývající ústa, nos, oči a měly filtr s různou náplní.

Technické požadavky na masky:

Vyžadovalo se, aby neomezovaly bezpečnostní orgány ve výkonu jakékoliv činnosti. Tvar masky, filtru, krabice, způsob nasazení, nošení a použití musely být praktické, aby nositeli maska nepřekážela. Zorné destičky musely být průhledné, aby rozhled s nasazenou maskou nebyl příliš omezen. Nasazená maska nesměla tlačit ani svírat. Účelné použití masky bude záviset ovšem ve značné míře na dokonalém mírovém výcviku orgánů četnictva a státní policie.

V průběhu války se u vojska kladl větší důraz na to, aby maska poskytovala největší ochranu proti  otravným látkám užívaným v boji a otázka pohodlí a výkonosti nositele byla celkem  vedlejší.

Teprve ke konci války, kdy se zavedlo užívání persistenčních látek k trvalému zamořování terénu a k umlčování nepřátelského dělostřelectva, ukázala se nutnost nosit masku delší dobu – 10 hodin i více – a tím se uplatnil i druhý požadavek, tj., aby maska nejméně překážela v práci.

Projevilo se to zejména u francouzské masky „M 2“ a u anglického respirátoru.

Maska „M 2“ chránila proti fosgenu, bronkyanu, méně proti chlorpinginu a bromacetonu. Proto Francouzi zavedli koncem války novou masku A.R.S. Ta byla vzorem při konstrukci československé masky vzor 23, od které se liší jiným označením velikosti, odlišným hledím, větším průměrem filtrové objímky, dýchacího bubínku, velikostí a materiálem filtru a nepatrnou odlišnosti konstrukcí krabice.

1918 - 1923

Po 1. světové válce mělo velení Československé armády k dispozici pouze tři druhy trofejníchplynových masek: německé kožené masky a masky Rahmen a francouzské masky A.R.S. Potřeby armády byly kryty nákupem ve Francii a pro civilní obyvatelstvo nebyly až na výjimky k dispozici masky vůbec. Úvahy o vyzbrojení maskami tuzemské výroby narážely na technické problémy.

Například v roce 1919 byl stav vybavenosti:

Maska kožená 26 000 ks,
Rahmen 1 800 ks,
A.R.S. 30 000 ks.

V prvním poválečném období byl zahájen nákup A.R.S. masek ve Francii, dále pak kožených masek v Německu. A.R.S maska byla v té době již značně zastaralá, což dokazuje fakt, že samotná francouzská armáda přezbrojovala na nový typ Desgres. (Cena masky cca 110 Kč, německá kožená maska cca 20 Kč).

Komise ministerstva národní obrany vedená generálem Kratochvílem iniciovala v roce 1933 soutěž na výrobu nové československé plynové masky (vz. 33). Maska vz. 35 byla vyráběna v licenci v podniku Fatra Napajedla. Gumárny Zubří zahájily výrobu o rok později. V době ohrožení republiky byla zahájena výroba masek a zařízení v továrně Polaba ve Slaném.

Během krátké doby mělo obyvatelstvo k dispozici tři typy lidových plynových masek za přijatelné ceny a na velice dobré technické úrovni. Přednost byla dána tedy domácím výrobcům, přičemž výjimku z této praxe tvořilo jen období po obou světových válkách.

Úvahy o vyzbrojení maskami tuzemskými narážely na problém nedostatečné technické vyspělosti našich továren v tomto oboru. V roce 1921 byl v Ústavu plynové služby schválen prototyp československé masky, později zavedené do výzbroje jako vz. 23.

Výroba plynové masky vzor 23 zahájena v roce 1923. První dodávka pro armádu zahrnovala 170 000 kusů (masky kompletovala firma Horák v Praze).

Následovaly další dodávky, a tak maska vz. 23 postupně vytlačovala trofejní masky. V roce 1936 dosluhovaly jako „cvičné“ masky kožené a A.R.S.

Další tuzemský  vývoj plynových masek:
maska vz. 27, kožená maska Singer z roku 1937, maska vz. 33 a vz. 35.

Vzor 35 se stal standardní armádní maskou. Úplné přezbrojení na tento vzor nebylo dokončeno.

U některých jednotek zůstala ve výbavě maska vz. 23 až do zániku první republiky, jako cvičná se používala i po 2. světové válce.

Koncem roku 1936 dosáhl československý průmysl roční kapacity 120 000 masek a 250 000 filtrů. V roce 1939 bylo k dispozici 1 467 821 ks - masek vz. 27 a 1 408 098 ks - masek vz. 35.

Československý zahraniční odboj 1939 – 1945

Naši vojáci ve Francii byli vybaveni běžnými francouzskými maskami A.R.S., v Anglii maskami MK V, v Sovětském svazu typem Schlem M-1 a O-8-GP.

1946 - 1951

Převažovaly masky trofejní vz. 30N a vz. 38N, dále masky vz. 35 zbylé z předválečného období a ruské Schlem M-1 a O-8-GP. V omezeném rozsahu se používaly i britské masky Mk II, zkoušela se i italská T35.

V letech 1945 až 1951 došlo k obnovení výroby plynových masek vz. 35 a vz. 38N.

V roce 1949 bylo v zahraničí nakoupeno 160 000 kusů masky Schlem.

Stav souběžného používání více typů byl neudržitelný.                

Zahájen byl vývoj domácí páskové masky M-1, která nebyla zařazena do výroby. Upřednostnila se ruská konstrukce vyráběná později pod názvem M52.

Počátkem roku 1947 měla armáda k dispozici:
Maska vz. 35                       110 000 ks
Ruské masky                         50 000 ks
Britské masky                         6 000 ks
Německé vz. 30N a 38N     434 000 ks.

Plynové masky chránily člověka před účinky bojových otravných látek. Po druhé světové válce byly jejich ochranné vlastnosti masek rozšířeny i na ochranu před účinky radioaktivních a bojových bakteriologických prostředků. S tímto opatřením byla spojena i modifikace názvu tohoto ochranného prostředku na „ochranná maska“.

qr-masky-1914-1951.png

CM3-3h, CM3, CM4, CM5, CM6, dětská ochranná maska DM1 (child protection mask DM1), DK62, DK88, DV65, DV75, MOF a MOF6

CM-3/3h CIVILNÍ OCHRANNÁ MASKA CIVILIAN PROTECTIVE MASK
CM3-3h

Je určena k ochraně dýchacích cest  dětí ve stáří pod 10 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací  radioaktivními částicemi.

Lícnice CM-3/3h je obličejová maska s šestipáskovým gumotextilním upínacím systémem. Lícnice z pryže na bázi přírodního kaučuku je šedé barvy s volně našroubovatelnou  vrapovou hadicí aplikuje se s  filtry  MOF-2, MOF-4 a MOF-5. Lícnice CM-3/3h je totožná s lícnicí CM-3, velikost 3.

The mask provides respiratory protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children under the age of 10 years.

The CM-3/3h mask is fitted with a rubber-fabric 6-strap head harness. The rubber face piece is made in a grey colour and can be connected with filter canisters MOF-2,  MOF-4 and MOF-5 by a wrapped screwed rubber tube. The face piece of CM-3/3h is identical to the face piece of CM-3 in size 3.

Hmotnost lícnice
Těsnost koeficient podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu 30 l/min
při vdechu
při výdechu
Zorné pole
430 g
0,0005 %

30 l/min

30 Pa
110 Pa
nad 60  %
Weight of face piece
Tightness- penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Field of vision
430 g
0,0005 %

30 l/min
30 Pa
110 Pa
nad 60  %

CM-3 CIVILNÍ OCHRANNÁ MASKA CIVILIAN PROTECTIVE MASK
CM3

Je určena k ochraně dýchacích cest dětí, mládeže a dospělého obyvatelstva od věku 6 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, účinky biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.

CM-3 je obličejová maska s šestipáskovým gumotextilním upínacím systémem. Lícnice z pryže na bázi přírodního kaučuku je šedé barvy  a aplikuje  se s  filtry  MOF-2, MOF-4 a MOF-5, které se šroubují přímo na vdechovací komoru lícnice.

The mask is designed to provide respiratory protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and  biological warfare agents.  It is suitable for adults, teenagers and children from the age of 6 years.

The CM-3 mask is fitted with a rubber-textile        6- strap head harness. The rubber face piece is made in a grey colour and is compatible with filter canisters MOF-2, MOF-4 and MOF-5 that can be screwed directly on the breathing chamber of the face piece.

Hmotnost lícnice
Těsnost - koeficient podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu
vdechu
při výdechu
Zorné pole

420 g
0,0005 %

30 l/min při

29 Pa
120 Pa
nad  60 %
Weight of face piece
Tightness - penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Field of vision
420 g
0,0005 %

30 l/min při
29 Pa
120 Pa
nad  60 %

CM-4 CIVILNÍ OCHRANNÁ MASKA CIVILIAN PROTECTIVE MASK
cm4.jpg Je určena především k ochraně dýchacích cest osob působících v integrovaném záchranném systému a v zařízení civilní ochrany k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva a osob umístěných ve   zdravotnických a sociálních zařízeních a   pro jejich doprovod. Dále pro doprovod dětí          a mládeže do 18 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi. Dále může být k témuž účelu použita pro děti od věku 12 let.

CM-4 je obličejová maska s pětipáskovým gumotextilním upínacím systémem. Lícnice na bázi přírodního kaučuku je šedé barvy a aplikuje  se  přímo s šroubovatelnými   filtry  MOF-2, MOF-4, MOF-5 a MOF-6-M.

The mask provides respiratory protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by personnel from the Integrated Rescue System, by staff from civil protection facilities during preparation and fulfilment of their duties on population protection, by persons who are located in medical and social facilities and  by the accompaniment of these persons. The mask can also be used by children from the age of 12 years.

The CM-4 mask is fitted with a rubber-fabric 5-strap head harness. The rubber face piece is made in a grey colour and is compatible with filter canisters MOF-2, MOF-4, MOF-5 and MOF-6 that can be directly screwed on.

Hmotnost lícnice
Těsnost – koeficient podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu
při vdechu
při výdechu
Počet velikostí: 3
 

380 g
0,0005 %

30 l/min

29 Pa
120 Pa
č. 3 malá, č. 4 střední a  č. 5 velká

Weight of face piece
Tightness- penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Number of sizes: 3
 

380 g
0,0005 %

30 l/min
29 Pa
120 Pa
size 3 small, size 4 medium and size 5 large

CM-5 CIVILNÍ OCHRANNÁ MASKA CIVILIAN PROTECTIVE MASK
cm5

Je určena  k ochraně dýchacích cest osob působících v  integrovaném záchranném systému a v zařízení civilní ochrany k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.

CM-5 je obličejová maska s pětipáskovým gumotextilním upínacím systémem. Lícnice se vyrábí zpravidla v černé nebo oranžové barvě a aplikuje  se  přímo s šroubovatelnými   filtry  MOF-2, MOF-4,MOF-5, MOF-6M.

The mask provides respiratory protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by personnel from the Integrated Rescue System and  by staff from civil protection facilities.

The CM-5 mask is fitted with a rubber-fabric 5-strap head harness. The rubber face piece is made in a black or orange colour and is compatible with filter canisters MOF-2, MOF-4, MOF-5 and MOF-6 that can be directly screwed on.

Hmotnost lícnice
Těsnost - koeficient podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu
při vdechu
při výdechu
Počet velikostí: 2

Zorné pole

475 g
0,005  %

30 l/min

35 Pa
120 Pa
( č.4 menší, č. 5 větší)
77 %

 

Weight of face piece
Tightness- penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Number of sizes:  2

Field of vision

475 g
0,005 %

30 l/min

35 Pa
120 Pa
(size 4 small, size 5 large)
77 %

CM-6 CIVILNÍ OCHRANNÁ MASKA CIVILIAN PROTECTIVE MASK
cm-6.jpg

Je určena pro příslušníky integrovaného záchranného systému  k  ochraně dýchacích cest před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.  

CM-6 je obličejová maska s pětipáskovým textilním upínacím systémem. Lícnice na bázi brombutylového kaučuku se vyrábí v jedné univerzální velikosti v  pastelových barvách podle přání zákazníka. Aplikuje se  s ochrannými filtry se závitem   40 x 1/7 ´´. Na rozdíl od všech uvedených typů lícnic, které mají napojení filtru na lícnice centrálně v jejích osách, u lícnice   CM-6 jde o volitelné napojení z pravé nebo levé strany.

The mask is designed to be used by personnel from the Integrated Rescue System and provides  respiratory protection against  the consequences of  chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents.

A part of the CM-6 mask is a fabric 5-strap head harness. The butyl rubber face piece is produced in one size and in a variety of colours as the customer´s request. It is compatible with filter canisters that are fitted with a 40 x 1/7´´ thread.  In contrast to the other listed types of face pieces that have       a connection to the filter canister situated in the centre part of the face piece, the CM-6 enables optional installation of the filter canister on the right or on the left side.

Hmotnost lícnice
Těsnost - koeficient podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu
při vdechu
při výdechu
Zorné pole
500 g
0,05 %

30 l /min

25 Pa
60 Pa
nad 80 %
Weight of face piece
Tightness- penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Field of vision
500 g
0,05 %

30 l /min
25 Pa
60 Pa
over 80 %

DM-1 DĚTSKÁ OCHRANNÁ MASKA CHILDREN´S PROTECTIVE MASK
detska-ochranna-maska-DM-1

Je určena k ochraně dýchacích cest dětí od 1,5 roku do 15 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.

DM-1 je obličejová maska s šestipáskovým gumotextilním upínacím systémem. Lícnice z pryže na bázi přírodního kaučuku je růžové barvy s pevně připevněnou vrapovou hadicí aplikuje se s filtry MOF-2, MOF-4 a MOF-5.

The mask provides respiratory protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children from 1.5 to 15 years of age.

The DM-1 mask is fitted with a rubber-fabric 6-strap head harness. The rubber face piece is made in a pink colour and can be connected with filter canisters MOF-2, MOF-4 and MOF-5 by a permanently fixed wrapped rubber tube.

Hmotnost lícnice
Těsnost - koeficient  podsávání
Tlakové ztráty při průtoku vzduchu
Při vdechu
Při výdechu
Počet velikostí: 3


Rezistenční doba pryže na yperit

430 g
0,0005 %


30 l /min

25 Pa
100 Pa
č. 0 malá, č.1 střední a  č. 2 největší
90 min

Weight of face piece
Tightness- penetration coefficient
Pressure losses at air flow
During inhalation
During exhalation
Number of sizes: 3


Rubber resistance time against mustard agent

430 g

0,0005 %


30 l /min

25 Pa
100 Pa
size 0 small, size 1 medium  a  size 2 large
90 min

DK-62 DĚTSKÁ OCHRANNÁ KAZAJKA   CHILDREN´S  PROTECTIVE JACKET

DK-62

Je určena k ochraně dýchacích cest a horní části povrchu těla dětí od 1,5 roku do  3 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní a povrchovou kontaminací pokryté části těla radioaktivními částicemi.

DK-62 se skládá z kazajky zhotovené z  pogumovaného textilu žluté barvy, nožního  dmychadla, vrapové hadice  a  ochranného filtru MOF-2 (MOF-4). Dodávka vzduchu do kazajky přes filtr  je zabezpečována dmycháním doprovodnou osobou.

The jacket provides respiratory and upper body protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children from 1.5  to 3 years of age.

The DV-65 consists of a jacket which is made from a rubber yellow fabric, a foot air blower,  wrapped rubber tube and a protective filter canister MOF-2 (MOF-4). The air supply  through the filter canister into the jacket is ensured by accompanying persons.

Hmotnost vlastní kazajky
Hmotnost celkem
Limitní obsah oxidu uhličitého při ventilaci 10 l/min max
Těsnost -  koeficient podsávání
Požadovaná minimální frekvence dmychání
Rezistenční doba stěny kazajky na yperit
Zorné pole

1740 g
2360 g
0,5 %

0,05 %

10 x za minutu
75 minut

80 %

Weight of the jacket
Total weight
Limited content of  carbon dioxide at air flow 10 l/ min
Tightness– penetration coefficient
Minimum frequency of air blasting
Jacket wall resistance time against mustard agent
Field of vision

1740 g
2360 g
0.5 %

0.05%

10 x /min

75 min

80 %

DK-88 DĚTSKÁ  OCHRANNÁ KAZAJKA CHILDREN´S  PROTECTIVE JACKET

DK-88.jpg

Je určena k ochraně dýchacích cest a horní části povrchu těla  dětí od 1,5 roku do  3 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní a povrchovou kontaminací pokryté části těla radioktivními částicemi.

DK-88 se skládá z kazajky zhotovené z pogumovaného textilu růžové barvy, ventilátorku a elektromotorku na baterie a filtru MOF-4 (MOF-5). Dodávka vzduchu do kazajky přes filtr  je zabezpečována nucenou ventilací. Součástí soupravy DK-88 je dále náhradní ruční dmychadlo se spojovací hadicí, vědro z plastické hmoty k uložení kompletu DK-88 a nádoba z plastu pro příjem tekuté stravy.

The jacket provides respiratory and upper body protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children from 1.5  to 3 years of age.

The DK-88 consists of a jacket which is made from a rubber pink fabric, a blower, motor powered by batteries and a protective filter canister MOF-4 (MOF-5). The air supply  through the filter canister into the jacket is ensured by powered ventilation. Other component parts of the DK-88 set are also a spare hand air blower with connecting tube, plastic bucket for the storage of the DKK-88 set and a plastic feeding bottle.

Hmotnost vlastní kazajky
Hmotnost kazajky celkem
Limitní obsah oxidu uhličitého při nucené ventilaci  20 l/min
Těsnost - koeficient podsávání:
při nucené ventilaci
při ručním dmychání
Potřeba obsluhy:
při nucené ventilaci

při ručním dmychání

1500 g
1900 g
0,3 %

 


0,0005 %
0,001%

1 osoba na 5 dětí
1 osoba 1 dítě   

Weight of the jacket
Total weight
Limited content of  carbon dioxide at air flow 20 l/ min
Tightness – penetration coefficient
during battery powered ventilation
during hand air blowing
Attendance requirement:
during battery powered ventilation
 during hand air blowing
        

1500 g
1900 g
0,3 %



0,0005 %

0,001%

1 person/5 children
1 person/1 child

DV-65 DĚTSKÝ OCHRANNÝ VAK INFANT PROTECTIVE CARRY-COT

DV-65

Je určen k ochraně dýchacích cest a povrchu těla dětí od narození do 1,5 roku před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní a povrchovou kontaminací těla radioaktivními částicemi.

DV-65 se skládá ze železné kostry a vaku z pogumovaného textilu žluté barvy s pevně vlepenými komponenty: difúzní filtr, průzor, manipulační rukavice. Vak je zabezpečen těsnícím systémem a příchytkami pro zavěšení vaku do kostry.

The carry-cot provides respiratory and full body protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children from birth up to 1.5 years of age.

The DV-65 consists of a iron frame and a yellow bag which is made from a rubber fabric. The bag is equipped with fixed components: diffusion filter, eye sight and gloves. The bag is fitted with security sealing system and catches for fastening the bag onto the metal frame.

Hmotnost DV-65 celkem
Snesitelnost 8 hodin při zabezpečení fyziologických potřeb dítěte - příjem tekuté stravy.
Limitní obsah oxidu uhličitého
Těsnost -  koeficient podsávání
Rezistenční doba stěny vaku na yperit
Rezistenční doba difúzního filtru v reálných podmínkách při použití bojových chemických látek
5350 g




1,8 %
0,0002 %
75 min

nad 6 hodin

Total weight
Endurance of 8 hours when physiological needs of the child are secured - liquid nou-rishment intake.
Limited content of  carbon dioxide
Tightness – penetration coefficient
Bag wall resistance time against mustard agent
Diffusion filter resistance time against chemical warfare agents

5350 g




1.8%

0.0002%

75 min

over 6 hours
 

DV-75 DĚTSKÝ OCHRANNÝ VAK INFANT PROTECTIVE CARRY-COT

DV-75

Je určen k ochraně dýchacích cest a povrchu těla dětí od narození do 2 let před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní a povrchovou kontaminací těla radioaktivními částicemi.

DV-75 je složen z kostry na bázi hliníku a vaku  z pogumovaného textilu růžové barvy s pevně fixovanými komponenty: 2 difúzní filtry, 2 průzory, průchodka pro příjem tekuté stravy a manipulační rukavice. Vak je zabezpečen těsnícím systémem  a příchytnými poutky pro upevnění vaku do kostry, dále je vybaven popruhem na přenášení vaku na zádech i v ruce, návodem na používání, zásobní nádobou na tekutou stravu nebo pití a kojeneckou láhví. Součástí DV-75 je náhradní dětská postýlka z prostěradloviny.

The carry-cot provides respiratory and full body protection against the consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is designed to be used by children from birth up to 2 years of age.

The DV-65 consists of a aluminium alloy frame and a pink bag which is made from a rubber fabric. The bag is equipped with fixed components: 2 diffusion filters, 2 eye sights, liquid intake gromnet and gloves. The bag is fitted with security sealing system,  catches for fastening the bag onto the metal frame, a strap enabling carrying the cot on the back or in the hands, a user manual, a liquid food container and a feeding bottle. A spare baby cot made from cotton fabric is also part of the DV-75.

Hmotnost celkem
Snesitelnost 12 hodin při zabezpečení fyziologických potřeb dítěte – příjem tekuté stravy.
Limitní obsah oxidu uhličitého
Těsnost - koeficient podsávání
Rezistenční doba stěny vaku na yperit
Rezistenční doba difúzního filtru v reálných podmínkách při použití bojových chemických látek    

5280 g




1,0 %
0,0001%

75 min

nad 6 hodin

Total weight
Endurance of 12 hours when physiological needs of the baby are secured – liquid nourishment intake.
Limited content of  carbon dioxide
Tightness – penetration coefficient
Bag wall resistance time against mustard agent
Diffusion filter resistance time against chemical warfare agents

5280 g




1.0%

0.0001%

75 min

over 6 hours
 

MOF-2   MOF-4   MOF-5 MALÉ OCHRANNÉ  FILTRY SMALL PROTECTIVE FILTER CANISTERS

MOF-2_MOF-4_MOF-5

Slouží  jako základní funkční součásti prostředků individuální ochrany DK-62,    DK-88, DM-1, CM-3/3h, CM-3, CM-4 a CM-5 k ochraně dýchacích cest před  účinky bojových chemických  látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.  

Každý filtr MOF-2, MOF-4 a MOF-5 sestává z těla filtru na bázi hliníku, které obsahuje filtrační část (filtrační papír) a sorpční část (sorbent na bázi aktivního uhlí) a je opatřen víčkem a těsněním z polyetylénu.

As an essential utility component part of the DK-62, DK-88, DM-1, CM3/3h, CM-3, CM-4 and CM-5 individual protection equipment these filter canisters provide respiratory protection against consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents.

Each filter canister consists of an aluminium alloy casing which contains a filtration part (filter-paper) and a sorption part (activated carbon absorbent). Each filter canister is equipped with a polyethylene seal and cover lid.

Hmotnost typů MOF-2 a MOF-5
Hmotnost typu MOF-4
Těsnost-koeficient průniku MOF-2
Těsnost -koeficient průniku
MOF-5 a MOF-5
Tlakové ztráty při 30 l/min:
MOF-2
MOF-4
MOF-5

260 g

240 až  260 g
0,007 %

0,0001 %











190 Pa
170 Pa
150 Pa

Weight of MOF-2 and MOF-5
Weight of MOF-4
Tightness-  penetration coefficient
MOF-2
Tightness- penetration coefficient MOF-2 and MOF-5
Pressure loss at air flow 30 l/min:
MOF-2
MOF-4
MOF-5

260 g
240 až  260 g
0,007 %


0,0001 %











190 Pa
170 Pa
150 Pa  
Sorpční kapacity v gramech:

Chlorpikrín
Kyanovodík
Chlorkyan
Fosgen
MOF-2




3,7
1,8 
7,5 
 
MOF-4



3
3,7
2
7,5
MOF-5



8
3,7
2
7,5
 

Sorption capacities in grams:

Chloropicrin
Hydrogen Cyanide
Cyanogen Chloride
Phosgene 

MOF-2




3,7

1,8 

7,5 

MOF-4



3
3,7

2

7,5
MOF-5



8
3,7

2

7,5

MOF-6-M MALÝ OCHRANNÝ  FILTR SMALL PROTECTIVE FILTER CANISTER

MOF-6-M

Slouží  jako základní funkční součást lícnic ochranných masek CM-4, CM-5 a CM-6         k ochraně dýchacích cest před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi. Dále slouží k záchytu nebezpečných chemických látek (průmyslových škodlivin) dle normy ČSN EN 141 – Protiplynové a kombinované filtry ve třídě 2: A2, B2, E2, K2 a P3.

Filtr MOF-6-M sestává z těla filtru na bázi hliníku, které obsahuje filtrační část (filtrační papír) a sorpční část (sorbent na bázi aktivního uhlí). Filtr je neprodyšně zabalen v alufanové fólii. Závit filtru: mimo OZ 40 x 4 mm také možnost závitu Rd 40 x 1/7´´ dle ČSN EN 148-1 k lícnici CM-6.

As an essential utility component part of the CM-4, CM-5 and CM-6 protective masks this filter canister provides respiratory protection against consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is also able to protect against harmful industrial substances according to the standards ČSN EN 141 – Gas and combined filters in class 2: A2, B2, E2, K2 and P3.

The MOF-6-M filter canister consists of       an aluminium alloy casing which contains a filtration part (filter-paper) and a sorption part (activated carbon absorbent). The filter is wrapped and sealed imperviously into a special aluphan foil. Connecting thread: OZ 40x4 mm or Rd 40x1/7´´ for the CM-6 face piece, according to the stand. ČSN EN 148-1.

Hmotnost
Těsnost - koeficient průniku
Tlaková ztráta
při průtoku vzduchu 30 l/min
Sorpční kapacity v gramech:
Chlorpikrín
Chlorkyan
Chlor
Sirovodík
Kyanovodík
Fosgen
Amoniak
Oxid siořičitý
 

350 g
0,0001 %


170 Pa



15
2
9
8,5
4,2
8
5,2
7,9

Weight
Tightness - penetration
coefficient
Pressure loss at air flow 30 l/min
Sorption capacities in grams:
Chloropicrin
Cyanogen Chloride
Chlorine
Hydrogen Sulphide
Hydrogen Cyanide
Phosgene
Ammonia
Sulfur Dioxide

350 g
0.0001%


170 Pa



15
2
9
8,5
4,2
8
5,2
7,9

qr-3-masky-kazajky-vaky-a-filtry.png

Vojenská ochranná maska Ledermaske

Ochranná maska rakousko-uherské armády. Původně německá ochranná maska GM 17 Ledermaske vyráběná z kůží jehňat, kůzlat, ale i dospělých ovcí a koz. Kůže byly po vydělání impregnovány, přičemž impregnace musela být taková, aby si kůže uchovala v létě nepropustnost a v zimě se nestala tuhou a tvrdou. Původně byly kůže impregnovány olejem, ale po několika měsících přezkušování, kdy přezkušovatelé masek měli obličeje začerněné od oleje, klesl jejich podíl na 20 %. V prvních měsících roku 1917 tyto masky vyzkoušela i rakousko-uherská armáda. V následujícím období byl v Rakousko-Uhersku hledán vlastní vývoj vydělávání a impregnace této masky. V dubnu roku roku 1918 bylo prvních 2000 kusů této masky dodáno armádě.

Jednocestná maska s šitou impregnovanou koženou lícnicí. Upínací soustava je šestibodová, pásková. Zorníky byly vyztuženy celonovými (nebo celuloidovými) destičkami s vrstvou želatiny, která nasávala vlhkost ze vzduchu uvnitř masky a po sejmutí masky zase vysychala. Filtr značený K.u.K, a 5. MRZ.18, je šroubovatelný.

Vojenská ochranná maska Ledermaske    Filtr

Připravil: Jaroslav Vykoukal  Zdroj: http://www.vhu.cz/exhibit/vojenska-ochranna-maska-ledermaske-rakousko-uhersko/

 

qr-vojenska-ochranna-maska-Ledermaske.png

Německá ochranná civilní maska VM 37

Celohlavová původně zelená gumová lícnice a plochý hliníkový filtr. Zorníky jsou celuloidové a jsou zapuštěny do masky. Výdechový ventil je vyveden nad povrch masky. Filtr se našrouboval na kovové závity ve vdechové části umístěné pod výdechovým ventilem. Vzadu na masce je úzký gumový pásek s otvory pro knoflík, který sloužil k regulaci těsnosti masky na hlavě. Tato konkrétní maska je starší model, na novějším se již tento pásek nevyskytoval. Na masce je uvnitř razítko RL1-38/4 (Reichsanstalt für Luftschutz), rozlišovací číslo pro německou firmu Auergesellschaft Werk. Na filtru je pak vytlačeno rozlišovací číslo RL1-38/6, značící německou firmu Dräger. Chybí papírová krabice, ve které byla maska přenášena.

Masku používali příslušníci německé civilní protivzdušné obrany Luftschutz za 2. světové války. V rámci protektorátu sem patřila i bývalá československá CPO.

Německá ochranná civilní maska VM-37

Připravil: Jaroslav Vykoukal   Zdroj: http://www.vhu.cz/exhibit/nemecka-ochranna-civilni-maska-vm-37/

qr-nemecka-ochranna-civilni-maska-vm-37.png

Německá vojenská ochranná maska GM-17 Ledermaske

Jednocestná maska s šitou, impregnovanou koženou lícnicí. Upínací soustava je šestibodová, pásková. Zorníky mají vložené celonové destičky.

Hospodářská situace Německa přinutila výrobce masek hledat nové materiály pro jejich výrobu, neboť k pogumování lícnic bylo potřeba kvalitní pryže, které se nedostávalo. V roce 1917 se tedy objevila maska, jejíž lícnice byla vyrobena z impregnované kůže. Používala se chromovaná ovčí nebo kozí kůže, která se vyráběla impregnací směsí minerálních olejů. Nová maska vycházela ze starší GM-15, ale se změnou materiálu přišla i změna střihu. Zmizely záhyby lícnice, které dovolovaly vytírat opocené zorníky. Ty byly totiž nyní vyztuženy celonovými (nebo celuloidovými) destičkami s vrstvou želatiny, která nasávala vlhkost ze vzduchu uvnitř masky a po sejmutí masky zase vysychala. Filtr označovaný jako 11-C-11 má tři vrstvy, z nichž prostřední z aktivního uhlí je nejsilnější a vnější vrstva z diatomitu chránící proti chloru a kyselým látkám je oproti předcházejícím filtrům zmenšena.

gm-17-ledermaske-zepredu.jpg     gm-17-ledermaske-zleva.jpg

qr-nemecka-vojenska-ochranna-maska-gm-17-ledermaske.png

Československá vojenská ochranná maska vzor 35

První československá vojenská ochranná maska, maska vzor 23, vycházející z francouzské vojenské masky ARS, byla ve 30. letech již zcela nedostačující. Pokusy o zkonstruování moderní ochranné masky neskončily dle požadavků armády a ta vyřešila tento problém nákupem licence britské ochranné masky firmy Leyland (britská vojenská maska Mk IV). Z ní vzešla nová československá vojenská ochranná maska vzor 35, která nese stejné charakteristické znaky, jako je její tvar či potažení pryžové lícnice a vrapované hadice k filtru žeržejí. Rozdíl naopak spočíval například v existenci šroubení na ventilové komoře, které umožňovalo přímé připojení filtru k masce. Masku vyrobila firma Fatra Napajedla.

ceskoslovenska-vojenska-ochranna-maska-vzor-35-s-filtrem.jpg    ceskoslovenska-vojenska-ochranna-maska-vzor-35.jpg

qr-cs-vojenska-ochranna-maska-vzor-35.png

Malé ochranné filtry MOF-2 MOF-4 MOF-5

MALÉ OCHRANNÉ  FILTRY 
MOF-2   MOF-4   MOF-5
SMALL PROTECTIVE FILTER CANISTERS
MOF-2  MOF-4  MOF-5

Slouží  jako základní funkční součásti prostředků individuální ochrany DK-62, DK-88, DM-1, CM-3/3h, CM-3, CM-4 a CM-5 k ochraně dýchacích cest před  účinky bojových chemických  látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi.

Každý filtr MOF-2, MOF-4 a MOF-5 sestává z těla filtru na bázi hliníku, které obsahuje filtrační část (filtrační papír) a sorpční část (sorbent na bázi aktivního uhlí)    a je opatřen víčkem a těsněním z polyetylénu.

Hmotnost typů MOF-2 a MOF-5…...............................260 g
Hmotnost typu MOF-4………..........................240 až  260 g
Těsnost-koeficient průnikuMOF-2…........................0,007 %
Těsnost -koeficient průniku MOF-5 a MOF-5 ...…..0,0001 %

Tlakové ztráty při 30 l/min:
MOF-2    190 Pa
MOF-4    170 Pa
MOF-5    150 Pa

Sorpční kapacity v gramech:
                               MOF-2      MOF-4      MOF-5
Chlorpikrín                   3               3              8
Kyanovodík                 3,7            3,7           3,7
Chlorkyan                    1,8            2              2
Fosgen                        7,5            7,5           7,5

As an essential utility component part of the DK-62, DK-88, DM-1, CM3/3h, CM-3, CM-4 and CM-5 individual protection equipment these filter canisters provide respiratory protection against consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents.

Each filter canister consists of an aluminium alloy casing which contains a filtration part ( filter-paper) and a sorption part (activated carbon absorbent). Each filter canister is equipped with a polyethylene seal and cover lid.

Weight of MOF-2 and MOF-5…………..............................260 g
Weight of MOF-4…………..............................from 240 to 260 g
Tightness-  penetration coefficient MOF-2…..………..…0.007%
Tightness- penetration coefficient MOF-2 and MOF-5...0.0001%

Pressure loss at air flow 30 l/min:
MOF-2        190 Pa
MOF-4        170 Pa
MOF-5        150 Pa

Sorption capacities in grams:
                                    MOF-2   MOF-4   MOF-5
Chloropicrin                      3             3              8
Hydrogen Cyanide           3.7          3.7           3.7
Cyanogen Chloride          1.8          2              2
Phosgene                        7.5          7.5           7.5

male-ochranne-filtry-MOF-2 MOF-4 MOF-5.jpg

qr-male-ochranne-filtry-mof-2-mof-4-mof-5.png

Malý ochranný filtr MOF-6-M

MALÝ OCHRANNÝ FILTR
MOF-6-M
SMALL PROTECTIVE FILTER CANISTER
MOF-6-M

Slouží jako základní funkční součást lícnic ochranných masek CM-4, CM-5 a CM-6 k ochraně dýchacích cest před účinky bojových chemických látek, toxinů, biologických prostředků a před vnitřní kontaminací radioaktivními částicemi. Dále slouží k záchytu nebezpečných chemických látek (průmyslových škodlivin) dle normy ČSN EN 141 – Protiplynové a kombinované filtry ve třídě 2: A2, B2, E2, K2 a P3.

Filtr MOF-6-M sestává z těla filtru na bázi hliníku, které obsahuje filtrační část (filtrační papír) a sorpční část (sorbent na bázi aktivního uhlí). Filtr je neprodyšně zabalen v alufanové fólii. Závit filtru: mimo OZ 40 x 4 mm také možnost závitu Rd 40 x 1/7´´ dle ČSN EN 148-1 k lícnici CM-6.


Hmotnost ………………………………350 g
Těsnost - koeficient průniku……….0,0001 %
Tlaková ztráta
při průtoku  vzduchu 30 l/min………..170 Pa
Sorpční kapacity v gramech:
Chlorpikrín   15                Kyanovodík       4,2
Chlorkyan       2                Fosgen               8
Chlor               9                Amoniak            5,2
Sirovodík        8,5             Oxid siřičitý       7,9

As an essential utility component part of the CM-4, CM-5 and CM-6 protective masks this filter canister provides respiratory protection against consequences of chemical warfare agents, toxic substances, radioactive particles and biological warfare agents. It is also able to protect against harmful industrial substances according to the standards ČSN EN 141 – Gas and combined filters in class 2: A2, B2, E2, K2 and P3.

The MOF-6-M filter canister consists of an aluminium alloy casing which contains a filtration part (filter-paper) and a sorption part (activated carbon absorbent). The filter is wrapped and sealed imperviously into a special aluphan foil. Connecting thread: OZ 40x4 mm or Rd 40x1/7´´ for the CM-6 face piece, according to the stand. ČSN EN 148-1.

Weight …………………………………350 g
Tightness–  penetration coefficient ...0.0001%
Pressure loss at air flow 30 l/min……..170 Pa
Sorption capacities in grams:
Chloropicrin         15   Hydrogen Cyanide  4.2
Cyanogen Chloride 2     Phosgene               8
Chlorine                  9     Ammonia              5.2
Hydrogen Sulphide 8.5  Sulfur Dioxide      7.9

maly-ochranny-filtr-MOF-6-M.jpg

qr-maly-ochranny-filtr-mof-6-m.png

Print  E-mail