Začalo mezinárodní protipovodňové cvičení v Moravskoslezském kraji
S pozvánkou na páteční tiskovou konferenci v IBC MSK v 11:30.
Hasičské a záchranné humanitární týmy a další odborníci ze šesti evropských zemí - Polska, Rumunska, Itálie, Nizozemska, Litvy a Lotyšska - se zapojily do čtyřdenního mezinárodního protipovodňového cvičení MODEX v okresech Ostrava-město, Opava a Karviná, které pro ně od čtvrtku 2.11. do neděle 5.11.2017 připravili profesionální hasiči z Moravskoslezského kraje (HZS MSK a ZÚ HZS ČR) ve spolupráci s podnikem Povodí Odry. Cvičení je zaměřeno na vysokokapacitní čerpání vody velkými mobilními čerpacími stanicemi (HCP - High Capacity Pumping), rovněž na detekci nebezpečných látek v přírodním prostředí.
Ve čtvrtek odpoledne zahájil cvičení MODEX simulovaný přechod státní hranice z Evropské unie do mimoevropské země Modulistán v prostorách „hraničního přechodu“ v areálu Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, kde si zahraniční týmy humanitární pomoci vyřizovaly všechna potřebná vstupní povolení, včetně víz, prošly důkladnou celní a pasovou kontrolou.
Za tmy se týmy rozjedou čerpat vodu na místa zasažená povodní v regionu Chachária, a to podle pokynů organizátorů z HZS Moravskoslezského kraje - mj. na štěrkovnu v Hlučíně (okres Opava), Vrbická jezera v Bohumíně (okres Karviná) či na řeku Ostravici v Ostravě. Záchranné týmy budou až do neděle 5.11.2017 ubytovány na výcvikové základně složek IZS v Ostravě-Hranečníku, kde si ve čtvrtek večer postaví vlastní stany a měly by být zcela nezávislé na prostředí, kde pomáhají.
Do cvičení se zapojily celkem tři moduly vysokokapacitního čerpání (HCP) z Polska, Rumunska a Itálie a speciální nizozemská jednotka zaměřená na detekci nebezpečných látek v prostředí (Enviromental Assessment Unit), koordinační tým Evropské unie (EUCPT - European Union Civil Protection Team) společně s technickým týmem podpory činnosti (TAST - Technical Assistance Support Team), tvořený experty z Litvy a Lotyšska.
Cvičení MODEX, jehož název je odvozen z anglického MOdule EXercise (cvičení modulů) je jedno z celkově 4 cvičení konaných v Polsku, ČR, Itálii a Francii, pro které Evropská komise vyčlenila v letech 2017-2018 finanční prostředky a na jejichž realizaci se podílí členové konsorcia (HZS MSK je jedním z členů) vedeného rumunskou organizací CN APELL.
Podrobnosti o mezinárodním cvičení i s aktuálním nasazením zahraničních týmů na území Moravskoslezského kraje (tedy smyšlené Chachárie), které se nedá dopředu zcela přesně naplánovat, se můžete dozvědět na tiskové konferenci, která se koná v pátek 3.11.2017 v Press Centru Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě, Nemocniční ulice 3328/11.
Její účastníci:
- Generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba
- Ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček
- Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
- Primátor Statutárního města Ostravy Tomáš Macura
- Generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Pagáč
- Představitel Evropské komise Gerard Guerina
- Šéf rumunské organizace CN APELL Marcel Lucaciu
Začátek tiskové konference je v 11:30 hodin, moderovat ji bude Aleš Juchelka. Překladatelé i občerstvení zajištěno.