Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Požár v bytě v Meziměstí způsobila svíčka bez dozoru

Jedna osoba se nadýchala zplodin hoření a byla převezena na pozorování do nemocnice. Škoda byla odhadnuta asi na 200 tisíc korun. 

 

I jedna svíčka bez dozoru může napáchat velkou spoušť. O tom se přesvědčil také majitel bytu v Meziměstí, kde začalo hořet právě od zapálené svíčky.Požár_Meziměstí 4.JPG

V 1:34 ráno přijalo krajské operační a informační středisko oznámení o požáru v panelovém domě v ulici 5. května v Meziměstí. Hořelo v bytě v pátém patře. Poplach byl vyhlášen celkem pěti jednotkám profesionálních i dobrovolných hasičů.

Hasiči museli byt, kde požár vznikl nejprve otevřít. Celý prostor byl zadýmený. Po průzkumu místa zásahu zjistili, že se jednalo o zahoření v kuchyni. V místnosti shořela lednice, mikrovlnka i další vybavení. Jedna osoba se během požáru nadýchala zplodin hoření a záchranáři ji převezli
do zdravotnického zařízení.

Požár se podařilo velmi brzy lokalizovat. K ohrožení dalších obyvatel domu nebo majetku nedošlo. Nebylo tedy ani nutné začít osoby z domu evakuovat. Po uhašení požáru zůstala na místě jednotka sboru dobrovolných hasičů z Meziměstí, aby na požářiště dohlédla. Kromě nich zasahovali na místě profesionální i dobrovolní hasiči z Broumova, dobrovolní hasiči z Teplic nad Metují a v pohotovosti byla i podniková jednotka hasičů z VEBA Broumov.

Na místo byl povolán vyšetřovatel příčin požárů. Podle ohledání místa vznikl požár právě v kuchyňském prostoru na lednici, kde nechal majitel zapálenou svíčku bez dozoru. Škoda se vyšplhala asi na 200 tisíc korun. Díky rychlému zásahu hasičů byly uchráněny hodnoty asi ve výši jednoho milionu korun.

Nikdy nenechávejte svíčky bez dozoru

Všichni by mělo mít na paměti, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovou by se s ní mělo zacházet. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem. Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti
od hořlavých materiálů. Vždy zajistíme, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení. Zapálené svíčky pak nikdy nenecháváme hořet bez dozoru.

Co dělat v případě požáru?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle a zamezit přístupu vzduchu. Menší požár v zárodku můžeme uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken. Můžeme použít i vodu, ale musíme dát pozor na elektrické přístroje či věci zapojené do elektřiny.

V žádném případě nepřeceňujeme své síly.  Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušíme případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud se nám to nedaří, vždy voláme co nejdříve hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

Text: por. Mgr. Martina Götzová
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje

Print  E-mail