Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Chceme mít ze Žďáru skutečně žďár ?!

V překrásné lokalitě přírodní rezervace Žďár se nyní v období sucha a výstrah před nebezpečím  vzniku požárů nachází 5 ohnišť se zřetelnými stopami po nedávném hoření. Riziko vzniku požáru je obrovské!!!


Kdo se na dominantní zalesněný kopec na Rokycansku vypraví, bude  naprosto uchvácen. Okouzlí jej výhledy do širokého okolí, výrazné skály – skalní terasy, suťová – kamenná pole, vzrostlý les,  vzácná květena  - to vše chráněno od r. 1953 jako přírodní rezervace – i neopakovatelná atmosféra pojící se s dávnou prehistorií – na vrcholu kopce bývalo významné keltské hradiště.

P7250051.JPG
Skutečně dech beroucí krása. A právě proto Vás zarazí, že po celou Vaši cestu zalesněnou přírodní rezervací potkáváte velká, očividně stále používaná ohniště. Při červencové hodinové procházce jsme jich napočítali 5! Na všech byly zbytky ohořelých klád! U jednoho z nich je perfektně viditelný ohořelý kořen vzrostlé borovice. V centru přírodní rezervace! Uprostřed lesa! Vždyť každé malé dítě ví, že v lese se oheň rozdělávat nesmí! Že nebezpečí vzniku požáru je opravdu obrovské! Zvlášť v tomto ročním období s extrémním suchem. V mnoha krajích naší republiky je již Českým hydrometeorologickým ústavem vydána výstraha před nebezpečím vzniku požárů.

P7250042.JPG
Kladete si otázku, kdo může být tak nezodpovědný a riskovat vznik rozsáhlého lesního požáru, který může mít velice katastrofální následky na naši přírodu, na životní prostření, na naše vlastní zdraví a hlavně na vlastní život.
Dokážete si představit, jak rychle se požár v nepřístupném lesním terénu šíří? A jak složité a obtížné je jeho hašení?
Vždyť tragické případy můžeme v dnešních dnech sledovat např. v Řecku, Švédsku, na našem území např. na Kokořínsku.
Z nedávné minulosti si obyvatelé Rokycanska jistě vzpomenou na rozsáhlý lesní požár lesa na Kouklově hoře mezi Pavlovskem a Dobřívem (červenec 2015). Hasiči tenkrát bojovali se živlem v nepřístupném terénu 4 dni. Došlo k obrovským škodám na lesním porostu, shořela spousta vzrostlých borovic. Obnova lesa bude trvat mnoho let. V tomto případě se požár naštěstí obešel bez obětí na životech. Dopadl by takto i případný požár na Žďáru?

dobřív 1.jpg
Málokdo ví, že i když opustí ohniště v lese dle svého mínění „dokonale uhašené“, může se přesto požár šířit kořenovým systémem. Pomalým nenápadným prohoříváním kořenů pod povrchem se oheň objeví na úplně jiném místě, než bylo původní ohniště. A katastrofa se všemi následky (někdy nenapravitelnými) je na světě.
Chcete si vzít tyto následky na svědomí? Přejete si  mít ze Žďáru žďár (v původním významu znamená slovo žďár vypálený les).  Tyto otázky patří těm, kteří by znovu chtěli rozdělávat oheň na překrásném Žďáru.


por. Olga Loukotová
HZSPK, ÚO Rokycany

Print  E-mail