Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

  • OBSAH č. 8/2018 ROČNÍKU XVII
  • Požár lesního porostu u obce Kájov na Českokrumlovsku
  • Dánský vyšetřovatel požárů v České republice
  • Výcvik vyšetřovatelů požárů v Albánii
  • Speciální požární automobil zasahoval v Lozornu
  • Čeští hasiči pomáhali se záchranou chlapců v Thajsku
  • „Koridor“, když to běžnými cestami nejde
  • Obsluha motorových pil
  • Zasedání česko­ polské mezivládní komise
  • Setkání SaR specialistů v Ostravě
  • Obměna jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren
  • Bezpečí pro budoucí Evropu
  • Sportovní hry seniorů
  • Štáb HZS Plzeňského kraje využívá IKIS.NET Žurnál KŠ
  • Liberec hostí Mistrovství ČR v požárním sportu 2018
  • Osmý ročník volby nejkrásnější hasičské tatrovky je za dveřmi
  • Bohatý program nadace v roce 2017

OBSAH č. 8/2018 ROČNÍKU XVII

POŽÁRNÍ OCHRANA

Požár lesního porostuu obce Kájov na Českokrumlovsku,
s. 4
Dánský vyšetřovatel požáru v České republice,
s. 6
Výcvik vyšetřovatelů požáru v Albanii,
s. 8
Zajištění bezpečnosti na akcích pro veřejnost,
s. 10
Speciální požární automobil zasahoval v Lozornu,
s. 15

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

Čeští hasiči pomáhali se záchranou chlapců v Tahjsku,
s. 16
"Koridor", když to běžnými cestami nejde,
s. 17
Obsluha motorových pil,
s. 20
Zasedání česko-polské mezivládní komise,
s. 21
Setkání SaR specialistů v Ostravě,
s. 21

OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ

Obměna jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren,
s. 22
Bezpečí pro budoucí Evropu,
s. 24
Sportovní hry seniorů,
s. 26
Štáb HZS Plzeňského kraje využívá IKIS.NET Žurnál KŠ,
s. 27

INFORMACE

Liberec hostí Mistrovství ČR v požárním sportu 2018,
s. 27
Osmý ročník volby nejkrásnější hasičské tatrovky je za dveřmi,
s. 28
Bohatý program nedace v roce 2017,
s. 30
Výsledký dalších kol,
s. 32
 

Požár lesního porostu u obce Kájov na Českokrumlovsku

Dne 21. dubna 2018 ve 22.07 hodin bylo oznámeno na tísňovou linku 150, že z autobusové zastávky na silnici směr Kájov - Černá v Pošumaví je vidět z lesa kouř. Místo, kterému se říká Slunný vrch, se nachází směrem za obcí Kájov, část obce Přelštice na Českokrumlovsku. Les zachvátil rozsáhlý požár, který se hasičům v náročných podmínkách podařilo po necelých patnácti hodinách zlikvidovat.

Průběh zásahu

Na místo byla vyslána jednotka požární ochrany (PO) ze stanice Český Krumlov HZS Jihočeského kraje s CAS 20 - S2Z Scania 4×4, v počtu 1+3. V obci Kájov na jednotku PO čekal zaměstnanec Lesů České republiky, s.p., který ji na místo dovedl.

Na místě zásahu hasiči zjistili, že došlo k požáru lesa a velitel zásahu (VZ) povolal další síly a prostředky ze stanice Český Krumlov, a to CAS 20 - M3LP Camiva a CAS 30 - S3VH T 815-7. Požár vznikl v prudkém kopci asi 200 metrů od lesní cesty. Průzkumem VZ a dalšího příslušníka jednotky PO se ukázalo, že požárem zasažená plocha je obrovská a požár se šíří všemi směry, místy i do korun vzrostlých stromů. Ve směrech šíření požáru se nachází hustý smrkový les, lesní školka mladého buku, vzrostlý borovicový les a na pasece množství větví po předchozí těžbě. V tomto období se místy v lese ještě nachází suchá tráva, po které se požár též rychle rozšiřuje.

VZ vyhlásil II. stupeň požárního poplachu a zjišťoval možnost povolání vrtulníku letecké hasičské služby. Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje vyslalo na místo zásahu další jednotky PO podle požárního poplachového plánu kraje a informovalo řídicího důstojníka. Pomoc letecké služby nebyla možná.

Na místě zásahu byla nalezena lesní cesta, po které se stahovalo dřevo na svozové místo a která vedla k místu požáru. Po této rozježděné cestě se podařilo dopravit CAS 20 Camiva a CAS 20 Scania až na vrchol kopce, kde byl již vyhořelý. Na kopci hasiči rozvinuli tři vysokotlaké proudy, které byly nasazeny na lokalizaci požáru, rozšiřujícího se k vysokému lesu. Dále jednotky PO připravily dopravní vedení B s rozdělovačem směrem za horizont kopce, kde po příjezdu jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH) obcí vytvořily tři C proudy k zabránění dalšího šíření požáru a k jeho pozdější likvidaci.

Zásobování vodou
Přibližně 80 m od vrcholu kopce byla ustavena CAS 32 T 148 jednotky SDH obce Hořice na Šumavě a od ní vytvořen útočný proud C na ochranu lesní školky a vysokého porostu. Tato technika zajišťovala též doplňování vodou CAS 20 Camiva a CAS 20 Scania. Celkovou dodávku vody zajišťovala CAS 30 ze stanice Český Krumlov, která byla ponechána pod kopcem na svozovém místě dřeva, od níž bylo vytvořeno dopravní vedení podél lesní linky v délce 200 m do CAS 32 jednotky SDH obce Hořice na Šumavě.

Po příjezdu dalších jednotek SDH obcí Chvalšiny, Černá v Pošumaví a VHJ Boletice (vojenská hasičská jednotka) byly vytvořeny tři další proudy C na likvidaci požáru, kde byli nasazeni členové jednotek SDH obcí. Požární technika jednotek SDH obcí Větřní, Kájov a Brloh byla určena na kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště k CAS 30 T 815-7 ze stanice Český Krumlov. Čerpací stanoviště bylo zřízeno u rybníka v sídle Kladenské Rovné, vzdálené od místa zásahu asi tři kilometry. Aby nedocházelo k nebezpečnému vyhýbání požární techniky na úzké lesní cestě, byla trasa jízdy určena v kruhovém jednosměrném režimu, kdy se naplněné CAS vracely část jízdy po silnici do obce Kájov, kde najížděly na svozovou cestu směřující zpět k místu požáru. Délka trasy pro kyvadlovou dopravu vody pak činila 8 km. Ve 23.45 hodin nahlásil VZ lokalizaci požáru.

Po příjezdu řídicího důstojníka byla provedena kontrola celého místa zásahu. VZ odhadoval úplnou likvidaci požáru až na následující den, proto bylo dohodnuto, že až nebudou již některé jednotky PO potřebné na místě zásahu, budou odeslány zpět na základny k regeneraci sil. Na místo zásahu budou opět povolány následující den.

Likvidace požáru
V čase 02.54 hodin byla již likvidace požáru lesa v takovém stadiu, že jednotky PO byly postupně odesílány z místa zásahu na základny.
Na místě zůstaly všechny rozvinuté proudy, nutná požární technika pro jejich zásobování vodou a nezbytný počet příslušníků HZS Jihočeského kraje k jejich případné obsluze.

Ráno 22. dubna 2018 v 09.00 hodin došlo ke střídání příslušníků nastoupivší směnou ze stanice Český Krumlov a k předání velení zásahu velitelem družstva směny C. Na místo byly znovu povolány jednotky PO na úplnou likvidaci požáru, která byla oznámena ve 13.06 hodin. Z důvodu již nevyhovujícího čerpacího stanoviště u rybníka bylo zřízeno nové stanoviště v obci Kájov na místním potoce.

V 19.30 hodin byla provedena kontrola místa zásahu a potvrzena likvidace požáru.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • v době hašení požáru foukal jen slabý vítr - šíření požáru nezrychloval,
  • dostatek sil a prostředků,
  • paradoxně dlouhodobé sucho ovlivnilo dobrou sjízdnost lesních cest,
  • k místu zásahu jednotku PO navedl zaměstnanec Lesů České republiky, s.p.,
  • u zásahu nedošlo k žádnému zranění ani ke škodě na požární technice.


Negativa

  • pozdní zjištění a ohlášení požáru,
  • špatně přístupný terén pro požární techniku – jediná přístupová cesta rozježděná těžkou lesnickou technikou pro transport dřeva,
  • nemožnost použití leteckého hašení (v nočních hodinách),
  • náročný terén pro zasahující hasiče – velká vrstva neuklizených větví po těžbě, prudký a skalnatý kopec,
  • v době příjezdu jednotky PO požár již zasahoval vzrostlé stromy a místy se šířil do korun stromů, v okolí hustý les se stromy hustě zavětvenými až k zemi,
  • značná vzdálenost zdroje vody, špatné lesní cesty – dlouhá doba jízdy požární techniky při kyvadlové dopravě vody,
  • zásah probíhal první polovinu v nočních hodinách, místo zásahu se složitě osvětlovalo, další den vysoké teploty a nebezpečí přehřívání organismu zasahujících – nutné častější střídání obsluhy proudů,
  • přetrvávající sucho a vysoké teploty způsobily rozšíření požáru na velkou plochu.

Závěr
Likvidace požáru trvala celkem 14 hodin 30 minut. Zásahu se zúčastnilo 64 hasičů, z toho 15 příslušníků HZS ČR, 5 zaměstnanců VHJ Boletice a 44 členů jednotek SDH obcí. Celkem bylo povoláno 10 jednotek PO a nasazeno 16 požárních automobilů (12 CAS, 4 DA), dvě plovoucí čerpadla Frogy, přenosná požární stříkačka (PPS 12) a osvětlovací agregát. Celková spotřeba vody činila 323 000 litrů, nasazeno devět proudů C a čtyři vysokotlaké proudy, hadicové vedení pro dálkovou dopravu vody v délce 280 m při převýšení přibližně 50 m. Celková plocha zasažená požárem byla asi tři hektary. Uchráněná hodnota na lesním porostu byla stanovena na 2,5 milionů korun. Příčinu požáru určili příslušníci zjišťování příčin vzniku požárů předběžně jako nedbalost při pálení klestu.


ppor. Karel MONDEK, HZS Jihočeského kraje, foto archiv HZS Jihočeského kraje

Dánský vyšetřovatel požárů v České republice

V rámci setkání českých příslušníků zjišťování příčin vzniku požárů (vyšetřovatel požárů) a dánských kolegů v průběhu CTIF Fire Investigation Working Group v minulém roce v Budapešti bylo předjednáno přijetí dánských kolegů z důvodu jejich zájmu o získání bližších informací zejména o českém systému zjišťování příčin vzniku požárů (ZPP), vybavení vyšetřovatelů požárů a hlavně o způsobu vzdělávání příslušníků zařazených na úseku zjišťování příčin vzniku požárů. Právě kvůli těmto informacím letos na jaře navštívil Českou republiku René Ruusunen.

HZS hl. m. Prahy

Dánský vyšetřovatel požárů René Ruusunen spolu s příslušníky MV­ generálního ředitelství HZS ČR pplk. Mgr. Jakubem Škodou a kpt. Ing. Zdeňkem Zrubkem z HZS Moravskoslezského kraje navštívili stanici HZS hl. m. Prahy - Sokolská, kde se setkali s náměstkem pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Jiřím Hoškem a vedoucím oddělení ZPP mjr. Bc. Martinem Kavkou. Dánský kolega zde mohl porovnat staré a nové zásahové vozidlo pražských vyšetřovatelů požárů, včetně jejich vybavení, příslušníci představili a obecně popsali systém vyšetřování požárů na území hlavního města Prahy (např. nepřetržitý systém směn ve 12hodinových službách, výjezdovou skupinu, kde je součástí i technik – fotograf a mnoho dalších zajímavostí). Dostavil se pozvaný psovod Policie České republiky (PČR), který popsal systém spolupráce mezi PČR a HZS ČR v rámci ZPP se zaměřením na odběr vzorků u požárů s podezřením na možný výskyt akcelerantů hoření na místě vzniku požáru. Teoretickou část doplnily názorné ukázky výcviku služebního psa cvičeného na danou problematiku. Následovala prezentace zaměřená nejen na činnosti z oblasti ZPP u požáru Hotelu Eurostars David, ale i navazující kroky kontrolní činnosti provedené HZS hl. m. Prahy po zásahu.

Z následné diskuze k případu vyplynulo, že je velký rozdíl mezi českým a dánským systémem kontrolní činnosti, zejména v oblasti efektivního využívání softwaru (tzv. Firehouse software) převzatého ze Spojených států amerických, který umožňuje větší efektivitu při plánování a provádění kontrolní činnosti. Část programu na stanici byla zakončena prohlídkou zázemí hasičů a ukázkou používané požární techniky.

Školní a výcvikové zařízení HZS ČR – pracoviště Zbiroh
Ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR - pracovišti Zbiroh v Plzeňském kraji (ŠVZ Zbiroh) se dánský vyšetřovatel setkal s kolegy kpt. Ing. Jaroslavem Řepíkem a kpt. Ing. Stanislavem Kopeckým (HZS Plzeňského kraje), kteří ho spolu s dalším průvodcem mjr. Ing. Josefem Daníčkem (ŠVZ Zbiroh) provedli areálem. Navštívili expozici zjišťování příčin vzniku požárů a expozici požární ochrany („muzeum požární techniky“), takticko­ lezecký výcvikový objekt používaný PČR (např. URNA) a v neposlední řadě i polygon pro simulaci reálných podmínek požáru (Flashover kontejnery). Diskutovalo se nad možnostmi využití polygonu pro praktický výcvik vyšetřovatelů požárů v oblasti dynamiky požáru s následným uplatněním znalostí při zjišťování příčin vzniku požáru.

HZS Plzeňského kraje
Následující den začínal program celé skupiny na ředitelství HZS Plzeňského kraje. René Ruusunen představil dánský systém ZPP a následovalo porovnání obou systémů vyšetřování požárů. Největším rozdílem a současně i výhodou českého systému je pevné zakotvení kompetencí HZS ČR provádět zjišťování příčin vzniku požárů přímo v zákoně. Dánský systém toto oprávnění pevně zakotvené v předpisech nemá, v praxi pak na místě požáru často dochází ke kompetenčním sporům vyšetřovatelů požárů s policií či pojišťovnami. Jedním z hlavních cílů dánského zástupce je změna legislativy podobně českému vzoru. Na KOPIS HZS Plzeňského kraje se René Ruusunen dozvěděl o systému tísňového volání v České republice, jenž je podle jeho slov velmi podobný s dánským systémem. Následně mu byl předveden vyšetřovací automobil a vybavení využívané příslušníky ZPP HZS Plzeňského kraje. Proběhla diskuze nad zajištěnými vzorky z místa požárů a nad specifiky kraje při vyšetřování požárů, k výcviku a možnostem uplatnění některých postupů z publikací NFPA 921 a NFPA 1033, např. měření hloubky kalcinace po požáru nebo vliv ventilace na vyšetřování ohnisek požárů.

Velitel stanice Plzeň - Košutka mjr. Ing. Michal Pathy provedl celou skupinu prostory stanice a ukázal požární techniku, kterou používají. Kromě polygonu – klecového trenažéru využívaného pro výcvik s dýchacími přístroji zaujalo dánského kolegu i to, jak se nahlíží na problematiku dekontaminace (nejen) hasičů.

René Ruusunen a česká delegace se seznámila s prezentací českého systému ZPP a systému požární prevence na našem území. Dánský kolega přednesl zkušenosti a závěry s výcvikovou metodou pro vyšetřovatele požárů, která pro výcvik používá zmenšené modely místností. Metoda je velmi podobná metodě, která již byla prezentována českým vyšetřovatelům na tréninkovém kurzu ve Spojených státech amerických v roce 2017. Dánský kolega však tuto metodu dále rozpracovává a navrhuje určitá vylepšení, např. pohyblivé stěny boxů (panty ve spodní části) nebo volbu vhodného materiálu používaného uvnitř boxů (upozornil na obtížně hořlavé podlahové krytiny, které komplikují přípravu míst zásahů). Vyzdvihl klady metody - finanční nenáročnost, možnost jednoduchého přemisťování boxů, jejich opětovné použití, možnost simulace vlivu dynamiky požáru např. vliv ventilace či možnost výuky základů metody „měření kalcinace sádrokartonových desek“. Upozornil i na zápory, a to zejména na fakt, že velikost plamene či tepelný tok není srovnatelný s reálnými požáry.

Kpt. Ing. Zdeněk Zrubek představil charakteristiku vyšetřování požárů v rámci HZS Moravskoslezského kraje se zaměřením na dokumentaci týkající se vyšetřování požárů v České republice. Dále zmínil případovou studii, která se váže k požáru kabelové lávky a navazujícího kabelového vedení. Požár se stal na vlakovém nádraží v Bohumíně. Den zakončil přednáškou pplk. Mgr. Jakub Škoda, který shrnul systém vzdělávání vyšetřovatele požárů v rámci kurzů HZS ČR od přijetí k HZS ČR (Základní odborná příprava), přes Kurz požární prevence až po specializační kurz Vyšetřování příčin požárů.

Institut ochrany obyvatelstva
V Institutu ochrany obyvatelstva (IOO) v Lázních Bohdaneč Ing. Miroslav Fišar celou delegaci seznámil s činnostmi z oblasti ZPP prováděnými příslušníky IOO, dále s chemickou laboratoří, kterou využívají pro expertízní činnost z oblasti vyšetřování požárů, chemický automobil a vyšetřovací automobil výjezdové skupiny ZPP IOO. René Ruusunen měl možnost seznámit se s laboratoří, kterou lze využívat pro simulování menších požárů v monitorovaném prostoru, včetně předvedení 3D skeneru.

MV­-generální ředitelství HZS ČR
Poslední den probíhal na půdě MV­ generálního ředitelství HZS ČR. Renému Ruusunenovi byli představeni služební funkcionáři odboru prevence, kpt. Ing. Stanislav Kopecký prezentoval případovou studii požáru skladu, který způsobila technická závada na lithiových akumulátorech. K tématu pak proběhla diskuze a sdílení zkušeností s těmito typy požárů. Diskutovalo se nad zkušenostmi při používání aplikací mobilních telefonů využitelných při vyšetřování požárů. Tyto aplikace mimo jiné vytvářejí rychle a efektivně virtuální prohlídku zmapovaného prostoru (např. Panorama 360) nebo se používají pro snadné měření a vytváření půdorysu místnosti (např. Camtoplan). Na konci diskuze se skupina věnovala využití softwaru pro stanovení doby odhořívání svíčky (Candle Burn Time Calculator) při potvrzení či vyloučení stanovené verze příčiny vzniku požáru. V debatě týkající se vyšetřování požárů automobilů dánský kolega popsal knihu, kterou pro svoji práci používá jako zdroj informací (Gregory J. Barnett, Automotive Fire Analysis – An Engineering Approach).

Při závěrečném vyhodnocení této výměny René Ruusunen velmi ocenil získané informace o našem systému vyšetřování požárů, které se pokusí využít při nastavování dánského systému ZPP. Dále také vyplynula možnost budoucí spolupráce při sdílení získaných informací při rozborech jednotlivých požárů.


kpt. Ing. Stanislav KOPECKÝ, HZS Plzeňského kraje, pplk. Mgr. Jakub ŠKODA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

Výcvik vyšetřovatelů požárů v Albánii

Příslušníci odboru prevence MV­ generálního ředitelství HZS ČR pplk. Mgr. Jakub Škoda a kpt. Ing. Filip Nos se ve dnech 14. až 18. května 2018 zúčastnili na základě pozvání generálního ředitele hasičského záchranného sboru Albánské republiky Alfreda Kristuliho pracovní zahraniční cesty do Albánie. Záměrem pozvání bylo zejména předání českých zkušeností z oblasti zjišťování příčin vzniku požárů albánským kolegům a navázání budoucí bližší spolupráce v oblasti požární prevence.
Obr. 1 Stanice SkadarObr. 1 Stanice Skadar
Zkušenosti skadarských hasičů

Na severu Albánie ve městě Skadar (Shkodër) se čeští zástupci setkali s místním ředitelem hasičů, vyšetřovateli požárů a také se zástupci místní samosprávy. Vzhledem k tomu, že se město nachází v blízkosti Skadarského jezera, které je největší jezero na Balkáně (rozloha 356 km2) s hloubkou až 12 m, předvedli jim albánští hasiči ukázku práce na vodní ploše. Následovala diskuze nad nejčastěji se vyskytujícími požáry v této oblasti, většinou požáry lesních porostů a požáry zapříčiněné závadami v elektroinstalaci. Jedním z největších požárů, se kterým se místní vyšetřovatelé požárů v poslední době setkali, byl požár haly na zpracování a výrobu plastových hmot, jehož příčinou byly špatně dimenzované elektrické jističe. Z důvodu velmi častého kolísání hodnot elektrické energie v rozvodné síti jsou jističe mnohdy velmi naddimenzovány, aby se předešlo jejich častému vybavování, ale důsledkem bývá, že jističe často neplní svou ochrannou funkci. Čeští zástupci kolegy v rámci prezentace seznámili s českým systémem vyšetřování příčin vzniku požárů (systém služeb, postupy na místě požáru, právní úprava nebo systém vzdělávání). Albánští hasiči seznámili hosty s požární technikou, kterou v této lokalitě disponují, a věnovali se také problematice ohledání dvou vozidel po požáru. Jedno vozidlo mělo nasimulovanou technickou závadu a druhé bylo úmyslně zapáleno. Po nalezení příčiny vzniku požáru byla albánským kolegům předána informace o výzkumném projektu probíhajícím v České republice pod vedením Technického ústavu požární ochrany, jenž je zaměřen právě na studium stop šíření požárů a hořlavosti konstrukčních dílů dopravních prostředků.

Návštěva stanice v přístavu Drač
Přístavní město Drač (Durrës) je nejstarším a druhým největším městem Albánské republiky, které slouží jako nejdůležitější veřejný a nákladní přístav Albánie. Vzhledem k historickému charakteru města a písečným plážím je rovněž turisticky vyhledávaným letoviskem, kde se vyskytuje velký počet hotelů a cizinců. Z toho plynou problémy pro místní vyšetřovatele požárů, kteří řeší časté požáry ve spojitosti s nedbalostním a úmyslným jednáním. Na místní stanici si čeští hasiči prohlédli požární techniku a diskutovali u přistaveného vozidla vyšetřovatele požárů nad vhodným typem automobilu pro místní lokalitu a základním vybavením, kterým by vozidla měla být vybavena. Dále seznámili místní kolegy s českým systémem vyšetřování požárů.

Obr. 2 Operační středisko GjirokastërObr. 2 Operační středisko GjirokastërOperační středisko v Gjirokastër
V Gjirokastëru si čeští zástupci hasičů prohlédli historickou část města a poté i místní typicky albánskou stanici se zázemím pro hasiče a operačního středisko pro příjem hlášení o požárech. Místní vyšetřovatele požárů seznámili s některými závažnými požáry, které se staly na území České republiky v období posledních pěti let. Diskutovali rizikovost baterií, respektive akumulátorů a možné požáry, které mohou vzniknout při jejich nesprávném používání. Místní vyšetřovatelé požárů připravili v jednom z objektů vnitřní prostory tak, aby bylo možné je ohledat, po nalezení příčiny vzniku požáru se následně vedla diskuze nad využíváním „cvičných“ požárů nasimulovaných ve vnitřních prostorách (staré budovy nebo lodní kontejnery) pro výcvik.

V Sarandě potřebují novou požární techniku
Na jihu Albánie u pobřeží Jónského moře leží město Saranda (Sarandë), kde ředitel hasičů seznámil návštěvníky s rozborem několika významných požárů. Jednotce požární ochrany se podařilo požáry zlikvidovat a následně byly podrobeny úkonům zjišťování příčin vzniku požárů. Po představení českého systému vyšetřování příčin vzniku požárů (včetně informací o našich automobilech) a v diskuzi nad výbavou, kterou jejich vyšetřovací automobil obsahuje, vyšlo najevo, že jedním z největších problémů albánských vyšetřovatelů požárů je nedostatečné vybavení vyšetřovacích automobilů. Nákupem nové požární techniky, která by byla schopna pojmout potřebné vybavení, se snaží ředitel řešit problémy nejen u vyšetřovatelů požárů, ale i u výjezdové jednotky. Často dochází k tomu, že hasiči přebírají techniku, která je ve svých domovských státech vyřazena a poté směřována k albánským kolegům jako dar (obr. 3 a 4).

Obr. 3, 4 Technika. která dříve sloužila ve Weilheim-Schongau ve Spolkové republice NěmeckoObr. 3, 4 Technika. která dříve sloužila ve Weilheim-Schongau ve Spolkové republice Německo

V Elbasanu se diskutovala dekontaminace
Ve městě Elbasan, které se nachází ve střední části Albánie a je jejím třetím největším městem, čekalo vyšetřovatele setkání se zástupci třech okolních stanic, se kterými sdíleli zkušenosti z oblasti zjišťování příčin vzniku požárů. Albánští kolegové projevili zájem zejména o informace k expozici vyšetřovatele požárů na místě požáru a k dekontaminaci nejen na místě požáru, ale i při cestě od požáru a také na stanici. Dále se společně věnovali rozboru postupů při statickém a dynamickém ohledání místa požáru. Zaujala je i problematika kontrolní činnosti v České republice, zejména oprávnění příslušníků zařazených na úseku kontrolní činnosti a možnosti ukládání pokut při jejich výkonu. Zbytek programu byl věnován rozboru základních statistických přehledů z České republiky, zejména z oblasti požární prevence.

VObr. 5 Setkání s generálním ředitelem albánských hasičů Alfredem KristulimObr. 5 Setkání s generálním ředitelem albánských hasičů Alfredem Kristulim hlavním městě Tirana o spolupráci
V Tiraně (Tiranë), které je s téměř 0,5 milionem obyvatel nejlidnatějším městem Albánie, jsme navštívili stanici, kde je umístěno i ředitelství odboru požární prevence. Čeští vyšetřovatelé požárů v rámci své prezentace rozebrali několik zajímavých oblastí z případu požáru Hotelu Eurostars David v Praze. Rozbor vedl k diskuzi nad českým systémem výkonu státního požárního dozoru, jehož cílem je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů a který se skládá ze zjišťování příčin vzniku požárů, kontrolní činnosti a stavební prevence. Hodnotily se poznatky a závěry stěžejních diskutovaných témat, ale také celková výměna zkušeností, a to s generálním ředitelem hasičského záchranného sboru Albánské republiky Alfredem Kristulim. Rozhovor se zaměřil také na oblast vzdělávání, kdy albánští kolegové plánují v blízké budoucnosti vytvořit nový výcvikový prostor s případným využitím finančních prostředků evropských fondů (a s eventuálním zapojením českých lektorů do výuky), a poté k zapojení ochrany obyvatelstva do struktur hasičského záchranného sboru. Vzhledem k tomu, že je mezi HZS ČR a albánskou stranou podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci, vidí generální ředitel Kristuli ku prospěchu obou stran rozvoj další spolupráce nejen v oblasti požární prevence. Na závěr setkání Alfred Kristuli poděkoval za kurz, který čeští vyšetřovatelé požárů připravili v roce 2017 pro albánské kolegy v Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč a zhodnotil jej jako velmi přínosný. V rámci tohoto kurzu podstoupilo 12 albánských vyšetřovatelů požárů školení, jenž bylo srovnatelné se specializačním kurzem Vyšetřování příčin požárů, který je v České republice určen pro nové vyšetřovatele požárů.


pplk. Mgr. Jakub ŠKODA, kpt. Ing. Filip NOS, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

Speciální požární automobil zasahoval v Lozornu

Každého čtvrt roku bánští záchranáři absolvují cvičení se speciální požární technikou. Už tradičně se jedno z těchto cvičení pořádá nedaleko slovenské obce Lozorno. Na zdejším speciálním polygonu se ve čtvrtek 14. června 2018 sešli záchranáři z obvodu působnosti Hlavní báňské záchranné stanice Hodonín, Závodní báňské záchranné stanice Lobodice a Hlavní báňské záchranné stanice Malacky.

Na společnou přípravu byli přizváni jako pozorovatelé také zástupci MV­ generálního ředitelství HZS ČR, zástupci HZS krajů i další zainteresovaní příslušníci, a to nejen z Česka a Slovenska, ale také z Rakouska. Tématem cvičení bylo řešení erupce způsobené vrtným nářadím s následným požárem, ke kterému došlo při tažení nářadí během hloubení vrtu. Cílem cvičení byl především nácvik komunikace a koordinace zasahujících záchranářů ve ztížených podmínkách doprovázejících únik plynu – hluku a sálavému teplu hasební vody. To vše probíhalo za rizika, že vznikne požár nebo dojde k výbuchu zemního plynu. V letošním roce se cvičení zúčastnil speciální požární automobil na hašení plynových vrtů. Ten navzdory sálavému žáru dokáže horkými plyny smíšenými s vodou „odříznout“ plamen od proudu plynu a postupně ochlazovat místo požáru a umožnit tak další práce. Speciální požární automobil je na podvozku vozidla TATRA 148, která se vyráběla v 80. letech minulého století. Na jeho nástavbě je umístěn proudový motor M06 z letadla MIG 15. Motor je uchycen k otočné desce a je možné ho vychýlit nejen ve směru nahoru a dolů, ale také do stran. Na horní části motoru jsou upevněny tři proudnice s průměrem 32 mm, které stříkají hasební vodu do proudu plynů vycházejících z proudového motoru. Rychlost, s jakou plyny ústí z turbíny motoru, je 2 160 km/hod.

Celý postup zásahu byl rozdělen do čtyř fází:
1. průzkum pracoviště a okolí

  • ohraničení prostoru místa havárie,
  • stanovení hlídky a detekce unikajícího plynu,
  • zvlhčování postiženého pracoviště a okolí.

2. uhašení požáru speciálním požárním automobilem

3. příprava speciálních prostředků na provrtání a zmáčknutí vrtné tyče

  • vytvoření vysokotlakého potrubí k umrtvení vrtu,
  • práce na první pracovní plošině vrtu.

4. navrtání a zmáčknutí vrtné tyče

  • montáž zařízení na provrtání a zmáčknutí tyče,
  • provrtání vrtné tyče,
  • zmáčknutí vrtné tyče,
  • napojení agregátu na místo provrtání vrtné tyče,
  • začerpání těsnicího materiálu do místa zmáčknutí vrtné tyče.

Na celkem pěti stanovištích se vytvořily základny s materiálním a technickým zabezpečením – od čelisťového preventru, který slouží k uzavření vrtné tyče, přes detekční techniku nebo ochranné obleky proti sálavému teplu a vodě až po defibrilátor pro obnovení správné činnosti srdce na stanovišti první pomoci. Jednotlivé fáze zásahu dopadly úspěšně, v konečné fázi se vrt uzavřel a cvičení skončilo. Bylo koncipováno tak, aby plněné úkoly záchranářů zlepšily orientaci a koordinaci zasahujících čet při skutečné havárii. Z důvodu nebezpečí během havárií doprovázených erupcí a požárem jsou takováto cvičení více než opodstatněná.


pplk. Ing. Jiří ROSENKRANZ, kpt. Mgr. Ing. Barbora HONZEJKOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto autoři

Čeští hasiči pomáhali se záchranou chlapců v Thajsku

Velkou pozornost věnovala media na přelomu měsíce června a července letošního roku rozsáhlé pátrací a záchranné misi v jeskyni Tham Luang na severu Thajska, která byla zaplavena přívalovými dešti. Uvnitř zůstalo uvězněno celkem dvanáct chlapců s fotbalovým trenérem. I Česká republika se aktivně zapojila do pomoci a jako jediný členský stát Evropské unie nabídl pomoc v podobě vyslání rekognoskační skupiny – hasičských expertů. Česká republika v prvotní fázi nabídla vysokokapacitní čerpadla a právě čeští hasiči měli na místě ověřit možnost jejich nasazení.

Ministr vnitra a úřadující ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček po dohodě s generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslavem Rybou rozhodl o vyslání dvou příslušníků HZS ČR. Do Thajska odletěli v pátek 6. července 2018. Jednotka MV­ generálního ředitelství HZS ČR ve složení plk. Ing. David Kareš a ppor. Mgr. Petr Vodička působila ve dnech 6. až 11. července 2018 v Thajsku, kde vyhodnocovala situaci. V sobotu 7. července v odpoledních hodinách zahájili dva čeští hasiči činnost na místě události, v rámci níž se zapojili do schůzek a informativních setkání se zástupci místních autorit, jako je například guvernér provincie Chiang Rai, King’s Guard a poté prakticky prozkoumali možná místa nasazení čerpadel, která Česká republika nabídla thajské straně v počáteční fázi operace. Možnost nasazení vysokokapacitních čerpadel čeští experti vyloučili, a to z důvodu nevhodného profilu terénu a probíhajícího úspěšného odčerpávání vody. Následně po konzultaci s vedením MV­ generálního ředitelství HZS ČR thajské straně nabídli menší typ kalových čerpadel s vysokým výkonem s potřebným elektrickým a hadicovým vedením, které by obsluhoval tým hasičů a potápěčů. Možnost nasazení takového týmu s čerpadly od rozhodnutí by bylo do 48 hodin na místě události. Čeští hasiči se následně zapojili do jednání s vedením týmu, který byl zodpovědný za odčerpávání vody, diskutovali o možnostech optimálního odčerpávání vody ze zadní části jeskyně s použitím vhodně zvolené kabeláže elektrického vedení.

Strategické rozhodnutí
V následujících hodinách padlo rozhodnutí o zahájení vyprošťování chlapců z jeskyně a o jejich transportu do nemocnice. Čeští hasiči byli požádáni po tuto dobu setrvat ve stavu pohotovosti do doby případného vyžádání pomoci týmem s kalovými čerpadly. V místě nasazení prověřovali možnosti pro případnou přepravu materiálu z letiště, dopravní kapacity v místě a zabezpečení týmu. Současně sledovali vývoj v místě události, pokračující úspěšnou evakuaci chlapců z jeskyně a stávající odčerpávání vody konzultovali s místním záchranným týmem. Vzhledem k pozitivnímu vývoji situace a úspěšnému dokončení akce – vyproštění poslední osoby z jeskyně, mohli čeští hasiči v úterý v noci odletět zpět do České republiky. Thajsko nakonec českou nabídku pomoci nevyužilo. Ze závěrů zastupitelského úřadu vyplývá, že pokud by požádali Českou republiku o pomoc, znamenalo by to krizový scénář, respektive že dosavadní způsob odčerpávání vody ze zadní části jeskyně byl nevyhovující, přívalové monzunové deště by celou situaci ještě zhoršily, a došlo by tedy k přerušení evakuace zbývajících chlapců a trenéra z jeskyně.

Na základě vyhodnocení zahraniční akce rekognoskační skupiny bude navrženo praktické ověření navrženého technického řešení tak, aby bylo možné v obdobných situacích efektivně nasadit jednotky HZS ČR. Bude zpracován návrh na doplnění modulu pro velkokapacitní čerpání o možnost čerpání z rozsáhlých a obtížně přístupných prostor – jeskynní systémy, kolektorové systémy, zatrubněné vodní toky apod.
Na velmi dobré úrovni probíhala komunikace s vedoucím zastupitelského úřadu v Bangkoku s Ing. Markem Libřickým a jeho zástupcem Mgr. Alešem Vytečkou, jejich prostřednictvím dále i s místními úřady. Zástupce thajského ministerstva zahraničních věcí Raschada Jiwalai velice ocenil snahu českého státu o poskytnutí mezinárodní pomoci, zejména vyzdvihl nabídku vysoce kvalitních čerpadel a možnost jejich dodání do 48 hodin.


plk. Ing. David KAREŠ, Záchranný útvar HZS ČR, ppor. Mgr. Petr VODIČKA, HZS hl. m. Prahy, foto archiv autorů

„Koridor“, když to běžnými cestami nejde

Složky IZS cvičily za tmy, v náročných podmínkách a obtížně přístupném terénu. Cílem bylo zjistit, zda jsou v Karlovarském kraji připraveny na zásah při železniční nehodě s hromadným postižením osob. Nehoda se stala v železničním skalním koridoru, kam je možný přístup pouze pomocí lanové techniky nebo po kolejovém svršku.

O uspořádání cvičení v této konkrétní lokalitě usiloval HZS Karlovarského kraje několik let. Na špatně přístupném místě elektrifikované trati Karlovy Vary – Cheb mezi obcemi Královské Poříčí a Nové Sedlo u Lokte je železniční koridor zapuštěn do skalního masivu a z „oblohy“ je přístup znemožněn trolejí. Přístup je možný pouze pozemními cestami, a to buď slaněním po okolních skalách, po kolejovém svršku pěšky nebo drážními vozíky. Některé části lokality cvičení jsou navíc v soukromém vlastnictví, a proto jsou úzké příjezdové cesty uzavřeny závorami. Pro účely cvičení se díky ochotě zástupců Správy železniční dopravní cesty, s.o., (SŽDC) na této celkem frekventované trati využilo plánované výluky.

Příprava cvičení
Vzhledem k časovému omezení výluky se cvičení muselo provést ve večerních a nočních hodinách. Společnost České dráhy, a.s., pro cvičení v nočních hodinách bezplatně zapůjčila rychlíkovou vlakovou soupravu.

Příprava na cvičení probíhala víceméně v režii HZS Karlovarského kraje, jehož příslušníci vytvořili plán prověřovacího cvičení a také zajistili technickou stránku příprav. V rámci příprav proběhlo setkání všech zúčastněných stran – složek IZS, zástupců správy železnic, drážních hasičů i dotčených vlastníků pozemků. Cvičení bylo rozděleno na dvě části. První část cvičení sloužila k prověření dojezdových časů sil a prostředků ze svých základen v reálném čase. Po soustředění všech sil a prostředků na místo události byla tato úvodní etapa cvičení ukončena a ve druhé části cvičení se již pokračovalo v taktické formě součinnosti. Cvičení probíhalo na taktické a operační úrovni v souladu s typovou činností složek IZS při společném zásahu č. 9 – Zásah složek IZS při společném zásahu s velkým počtem zraněných osob (STČ- 09/IZS).

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Karlovarského kraje pro účely cvičení připravila kartičky pro figuranty, které sloužily pro identifikaci pacientů, ale také pro zjišťování zdravotního stavu pacienta. Pro celkem 50 pacientů byly připraveny kartičky se jménem, věkem, pohlavím, místem ve vlaku, rozsahem poranění a hodnotami fyziologických funkcí. Během dubna a května před cvičením v rámci pravidelného interního vzdělávání byla většina zaměstnanců ve výjezdu proškolena v tématech z oblasti hromadného postižení osob. Účastníci si mohli osvěžit znalosti a dovednosti při třídění metodou START (třídicí systém, který rozděluje pacienty podle stavu fyzio­logických funkcí – cílem je Snadné Třídění a Rychlá Terapie) i s použitím třídicí a identifikační karty, život zachraňující výkony a podávání situační zprávy METHANE (volací znak, pozice­ souřadnice GPS, typ události, riziko, přístup, počet raněných a závažnost poranění, záchranné složky na místě a povolané). V rámci cvičení se i poprvé použila nová dokumentace (kontrolní list vedoucího zdravotnické složky, evidenční listy pro zdravotnické operační středisko, vedoucího lékaře a vedoucího odsunu), která vznikla při aktualizaci traumatologického plánu ZZS Karlovarského kraje.

Námět cvičení
Dne 15. července 2017 kolem 21.00 hodin došlo při jízdě vozidla na D6 ve směru Sokolov – Karlovy Vary v důsledku technické závady k proražení svodidel mostu a pádu vozidla do kolejiště. Ještě před proražením svodidel řidič z vozidla vyskočil a nezraněný zůstal u krajnice vozovky. Bezprostředně po pádu projížděl místem rychlíkový vlak jedoucí ve směru Královské Poříčí – Nové Sedlo, převážející 50 cestujících. Ačkoli strojvůdce ihned zarea­­goval a okamžitě použil rychlobrzdu, došlo k nárazu vlaku do vozidla, vykolejení vagónů a zpříčení mezi skalní masiv lemující železniční koridor. Vlaková souprava se zastavila mezi označníkem 202-9 a 202-8. Vznikla panika. Následkem střetu a vykolejení došlo u vagónů vlaku k narušení konstrukcí. Vlivem prudkého brždění mnoho z cestujících narazilo na pevné překážky a někteří z nich zůstali zaklíněni mezi sedačkami a dalším vybavením interiéru. Po zastavení soupravy byla srážka oznámena cestujícím na linku 112. KOPIS HZS Karlovarského kraje po obdržení informace o vzniku mimořádné události vyslal síly a prostředky na místo mimořádné události a informoval ostatní zainteresované složky v souladu s STČ-09/IZS. Ve vagónech osobního vlaku došlo v důsledku nehody ke zranění všech 50 cestujících. U třiceti cestujících došlo k lehkému zranění a osoby byly schopny pohybu, u deseti cestujících ke středně těžkému zranění, ti byli odkázáni na pomoc. Dalších šest cestujících utrpělo těžká zranění a byli v bezprostředním ohrožení života. Čtyři cestující nehodu nepřežili.

Cíle
Hlavním cílem bylo procvičit reálnou schopnost spolupráce složek IZS při řešení mimořádné události typu železniční nehoda v těžko přístupném terénu za snížené viditelnosti. Od toho se odvíjely i ostatní cíle, kterých bylo celkem třináct (vybíráme jen některé):

  • Procvičit činnosti velitele zásahu z hlediska koordinace záchranných prací složek IZS a řízení zásahu při mimořádné události typu železniční nehody v těžko přístupném terénu.
  • Ověřit systém spojení a vzájemné komunikace zúčastněných složek IZS.
  • Prověřit vytváření podmínek pro záchranné práce a bezpečnou činnost nasazených složek IZS.
  • Nacvičit postup činností jednotek PO při zásahu s velkým počtem zraněných, v nepřístupném terénu a za snížené viditelnosti.

Specifickým cílem bylo ověřit činnost informačního centra IZS a systém vedení dat o osobách postižených mimořádnou událostí (informační systém MicroRescue). Tato aplikace umožňuje složkám IZS zadávat online data o pa­cientech a obětech mimořádné události, a tím udržovat přehlednou evidenci, kdy mnohdy nejsou k dispozici osobní údaje pacientů a je nutné je prostřednictvím Policie ČR ztotožnit. Identifikace pa­cientů probíhá většinou až ve zdravotnických zařízeních. Všechna zdravotnická zařízení lůžkového typu v Karlovarském kraji tak do aplikace mají přístup a mohou z ní čerpat i vkládat požadovaná data. Tento nástroj koordinace velmi zjednodušuje práci operačním střediskům, která tak mohou zjistit, kde se pacient nachází nebo zda vůbec byl na místě mimořádné události. Výstupy z aplikace používá informační centrum, zřízené podle STČ-09/IZS, které je dislokováno v rámci KOPIS HZS Karlovarského kraje a zajišťuje jeho obsluhu. Na veřejné informační lince (zveřejněna na všech webových stránkách složek IZS v Karlovarském kraji, ale i krajské hygienické stanice a zdravotnických zařízení) se mohou občané dotazovat, ve kterém zdravotnickém zařízení se nacházejí jejich blízcí.

Průběh cvičení
Po nahlášení události na tísňovou linku 112 vysílá KOPIS HZS Karlovarského kraje na místo zásahu jednotky PO a zároveň informuje ostatní složky IZS. KOPIS vyslalo podle plánu cvičení celkem 14 CAS 20, spojový automobil, autobus a další podpůrnou zásahovou techniku. Zdravotnické operační středisko ZZS Karlovarského kraje (ZOS) informaci přejalo ve 21.34 hodin. V rozmezí asi šesti minut ZOS vyslalo celkem čtyři velké sanitní automobily rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a jeden osobní automobil s lékařem rende­ vous. Dále také aktivovalo Leteckou záchrannou službu (LZS) Plzeň. Ve 22.07 hodin byly na vyžádání vedoucího zdravotnické složky (VZS) vyslány ještě tři vozidla RZP, logistický speciál pro mimořádné události s hromadným postižením osob (MU s HPO) a technik. Kontaktována byla Karlovarská krajská nemocnice, a.s. Všechny prostředky složek IZS vyjížděly ze svých základen v prověřovacím režimu. Po poučení cvičících se plynule pokračovalo cvičením taktickým.

První na místo přijely jednotky HZS Karlovarského kraje, které začaly připravovat přístupové cesty k místu havárie – průřez stromů a vystrojení lanové cesty. Následně se hasiči průsekem dostali k místu nehody a provedli prvotní průzkum. Poté zpřístupnili místo zásahu přímo u vlaku, protože bylo poškozené trakční vedení. Když byl vlak zpřístupněn příslušníky HZS podniku SŽDC, byli zranění na pokyn VZS ve 23.15 hodin tříděni metodou START příslušníky HZS Karlovarského kraje. Ve 23.36 hodin KOPIS zprovoznilo informační centrum, včetně aplikace MicroRescue pro evidenci obětí mimořádné události.

Třídění zraněných slouží k vytipování nejzávažnějších pacientů a jejich přednostnímu transportu z místa MU s HPO k ošetření. „Ti, kdo jsou lehce ranění, mohou počkat, až budou těžce ranění ošetřeni, protože ti by se bez ošetření nemuseli dožít konce dne,“ řekl D. J. Larey, francouzský zakladatel předchůdce zdravotnické záchranné služby už na konci 18. století. Cílem medicíny katastrof, která se v tomto případě aplikuje namísto přednemocniční neodkladné péče, je zvýšit pravděpodobnost záchrany co nejvíce zraněných osob, a používá se tedy jiný přístup než při běžných zásazích u jednotlivých osob.

V rámci cvičení byla nasazena také LZS Armády České republiky, jejíž členové mají výcvik pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou, a mohli tedy využít vystrojené lanové cesty a třídit pacienty ve vlaku spolu s jednotkami HZS Karlovarského kraje. Po celkem rychlém přetřídění zraněných nastal problém s jejich počty, které ve 23.42 hodin pro ZOS upřesnil až lékař LZS takto: devět červených (těžce zraněných, selhává krevní oběh), devět žlutých (těžce zraněných), 28 zelených (lehce zraněných) a dva černí (zemřelí).

Další komplikace nastala při transportu zraněných z místa nehody po kolejovém svršku do místa stanoviště přednemocniční neodkladné péče (stanoviště PNP), které bylo vzdáleno asi jeden km. V tuto dobu stále nedošlo k transportu všech červených a žlutých pacientů, přičemž se již síly a prostředky (drážní vozíky) využily na doprovod zelených pacientů. Transport pacientů byl dále komplikován tím, že pacienti museli být překládáni z kolejových vozíků do terénního vozidla Báňské záchranné služby, Sokolovské uhelné, a.s., které následně pacienty kyvadlově odváželo až ke stanovišti PNP, odkud hasiči museli přenést pacienty přímo na stanoviště PNP.

Na stanovišti PNP byli pacienti od 00.10 hodin přetříděni jedinou lékařkou ZZS a opatřeni třídicí a identifikační kartou. Proto docházelo k velkým prodlevám do ošetření. Stanoviště PNP bylo zřízeno na vhodném rovném a přehledném místě. Pacienti byli ukládáni do řady za sebe podle priorit, tak jak byli přiváženi. Nebyl postaven stan, proto pacienti byli ukládáni na rozkládací nosítka z logistického speciálu ZZS Karlovarského kraje.

Ošetřování pacientů naopak probíhalo velice rychle, protože se neošetřovala reálná poranění. Vznikl tak najednou velký počet ošetřených pacientů připravených k transportu a výjezdové skupiny vyvíjely tlak na zahájení odsunu pacientů do zdravotnických zařízení. Odsun byl na pokyn VZS zahájen v 00.49 hodin. První odsunovaný pacient byl nahlášen na ZOS už v 00.44 hodin. Po zahájení odsunu poklesl počet ošetřujících záchranářů na kritické minimum. Ve specifickém prostředí přesně stanovených příjezdových a odjezdových cest ještě došlo k zablokování průjezdu vracejících se vozidel ZZS Karlovarského kraje. Ty odhadovaly zdržení na pět až 15 minut podle vzdálenosti cílového zdravotnického zařízení.

Do vzniklých mezer po odsunutých pacientech na stanovišti PNP byli příslušníky HZS Karlovarského kraje umisťováni noví pacienti, ještě nepřetřídění s třídicí a identifikační kartou. Situa­ce na stanovišti PNP byla proto velmi nepřehledná.

Stanoviště odsunu a odsun jako takový je velmi problematickým procesem při MU s HPO. Na stanovišti PNP se za nějaký čas nashromáždí poměrně velké množství pacientů, kteří jsou již ošetřeni a čekají na odsun. Role vedoucího odsunu (VO) je přidělit výjezdové skupině pacienta/y a určit ve spolupráci se ZOS, do jakého zdravotnického zařízení má být pacient směřován. Během celého průběhu MU s HPO se VO potýkal s nedostatkem odsunových prostředků. Celý odsun ještě významně zdržovala evidence pacientů a komunikace se ZOS a se zdravotnickými zařízeními.

I tento problém se nakonec podařilo zvládnout a poslední pacient byl odsunut v 01.55 hodin. Akce na místě z pohledu ZZS Karlovarského kraje byla ukončena ve 02.11 hodin.

Hodnocení akce
Klady

  • vůbec poprvé se cvičilo na tomto velmi problematickém místě pro zásah,
  • použití vozidla MB Atego Báňské záchranné služby Sokolovské uhelné, právní nástupce, a.s., s terénním podvozkem pro překonání vzdálenosti od předání z kolejiště na stanoviště PNP (vždy 2 pacienti najednou),
  • možnost využít LZS jako zdravotnickou třídicí skupinu, která má potřebný výcvik,
  • osobní zkušenost zdravotníků, že zásah v takovémto terénu bude vždy časově velmi náročný,
  • informační systém pro evidenci pa­cientů fungoval velmi dobře.

Zápory

  • nesoulad vybavení pro metodu START u HZS Karlovarského kraje a LZS oproti ZZS Karlovarského kraje,
  • chyby v třídění i označování již vytříděných pacientů, nerespektování metody START (pozdní odsun červených pacientů),
  • komunikační přetížení velitele zásahu i VZS,
  • ZZS má problém s přechodem mezi přednemocniční neodkladnou péčí a medicínou katastrof,
  • nepřesná organizace zdravotnického zásahu.

Co bychom chtěli zlepšit?
Je potřeba si přiznat, že při MU s HPO nemůže být vždy vše perfektně zvládnuté, ale je přínosné se poučit ze svých chyb.

Za ZZS už víme, že potřebujeme lépe nastavit organizaci sil a prostředků na místě zásahu a také zefektivnit komunikaci mezi jednotlivými aktéry jak z řad ZZS, tak složek IZS. Potřebným se jeví také cvičení s reálnými počty záchranářů a lékařů a je nutné dbát na reálné časové prodlevy při ošetřování.

V případě takto rozsáhlého zásahu je nezbytný štáb velitele zásahu. Velitelé jednotlivých úseků by měli dávat veliteli zásahu kvalitnější zpětnou vazbu o dění na místě zásahu. Podle toho pak může být upraven postup sil a prostředků složek IZS na místě zásahu. V případě, že k události dojde u trati s trakčním vedením, je žádoucí, aby byl ve štábu velitele zásahu přítomný i zástupce HZS podniku SŽDC. Mohl by tak koordinovat činnosti specifické pro drážní provoz. Naplno se také projevilo, že HZS Karlovarského kraje stále nemá „technický kontejner“, který by umožnil rychlejší vyproštění zaklíněných osob. Specificky pro tuto oblast je nutné nastavit systém lokalizace nehody např. prostřednictvím GPS.

Závěr
Cvičení prokázalo, že zásah složek IZS v těžko dostupném terénu drážního koridoru mezi obcemi Nové Sedlo a Královské Poříčí bude především nesmírně časově náročný. V případě havárie vlaku je nutné počítat se zásahem v řádech hodin, a to i u záchranných prací. Extrémně složitý bude zejména příjezd prvních jednotek, které budou hledat vhodný přístup a místo nehody. Organizačně složitější bude i odsun pacientů z místa neštěstí na ošetření a poté do zdravotnických zařízení.

Vnímáme pozitivně, že se podařilo cvičení zrealizovat a ukázaly se mnohé aspekty, které je nutné dále řešit a cvičit nejen při velkých cvičeních IZS.

Použité zdroje

  • Plán provedení taktického cvičení složek IZS hromadné vlakové neštěstí „Koridor 2017“
  • Taktické cvičení složek IZS „KORIDOR 2017“ Vyhodnocení, zpracoval kpt. Ing. Vojtěch Čermák
  • Shrnutí cvičení Koridor 2017 konaného dne 15. až 16. 7. 2017, zpracoval Mgr. Miloš Kukačka, DiS.
  • Obrazový materiál ze zdrojů HZS Karlovarského kraje
  • Dominique­ Jean Larrey. In: Trauma.org [online]. 2018 [cit. 2018-05-25]. Dostupné z: http://www.trauma.org/archive/history/larrey.html
     

Ing. Petra HARMÁČKOVÁ, ZZS Karlovarského kraje, plk. Ing. Oldřich VOLF, Ph.D., HZS Karlovarského kraje, foto archiv HZS Karlovarského kraje

Obsluha motorových pil

Obsluha motorových pil v jednotce požární ochrany (PO) je jeden ze specializačních kurzů, který mimo jiné pořádá oddělení vzdělávání Záchranného útvaru HZS ČR. Tento specializační kurz začali lektoři oddělení vzdělávání vyučovat jako jeden z prvních. Z důvodu nabytí předchozí bohaté praxe to byl logický krok.
Ukázka ochrany protipořezových kalhot při doběhové rychlostiUkázka ochrany protipořezových kalhot při doběhové rychlosti
Vzhledem k dostatečnému počtu instruktorů obsluh motorových pil se daří plně obsazovat jednotlivé kurzy v doporučeném počtu účastníků. Při každém praktickém výcviku vždy jeden instruktor dohlíží maximálně na dva účastníky. Ačkoli lektoři Záchranného útvaru HZS ČR plní časovou dotaci počtu vyučovacích hodin beze zbytku, raději by strávili více času praktickým výcvikem, který je stěžejní. Po nezbytné průpravě v teoretické části o délce přibližně tří dnů jsou instruktoři vždy připraveni na výcvik v terénu. Teoretická část není opomíjenou součástí a oddělení vzdělávání Záchranného útvaru HZS ČR ve svých podmínkách udělalo velký krok ke zdokonalení tohoto kurzu. Do prvního pololetí výcvikového roku 2018 vstoupilo s množstvím nových pomůcek. Teoretickou výuku se podařilo obohatit novými výukovými modely. Zejména technickými řezy dvou pil, a to motorovou řetězovou pilou Stihl MS 362 a motorovou rozbrušovací pilou Stihl TS 500i. S těmito „ostrými“ pilami pracují absolventi kurzu při praktickém výcviku. Dále došlo ke zřízení nového zázemí pro teoretickou i praktickou část dvou předmětů – Kontrola a údržba a Konstrukce motorových pil. Jde o novou brusírnu a dílnu pro údržbu motorových pil, která je vybavena potřebným nářadím, náhradními díly a samozřejmě kvalitními elektrickými bruskami, kompresorem a dalším vybavením potřebným pro práci s motorovou řetězovou pilou. Zvláštností je i broušení tzv. speciálních řetězů pro záchranné a likvidační práce, kdy řezná část těchto řetězů je vyztužena karbidem wolframu a kobaltem. Brusný kotouč obsahuje části průmyslového diamantu a je vhodný pro broušení tohoto druhu řetězů.

Praktický výcvik
Také při praktickém výcviku se daří zajistit lokality vhodné pro tento druh specializačního kurzu. Ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p., vybíráme lokality, které se nejvíce mohou podobat reálnému zásahu, zejména polomové dřevo, práci v nepřístupném terénu, práci ve svahu, práci na stromech, které jsou například nakažené dřevokaznou houbou, hmyzem nebo jsou vyhnilé či duté. Kaž­dý praktický výcvik je velmi intenzivní a plánuje se tak, aby se jeho náročnost stupňovala. Například u stromů zavěšených či vyvrácených se používá veškeré dostupné pomocné nářadí i mechanizační prostředky tak, aby s nimi hasiči uměli pracovat v reálném místě a čase. Které to jsou? Lanové navijáky na vozidlech, ruční lanové napínače, kladky apod. Velkou výhodou je výskyt lokalit, které nejsou vhodné k jinému zpracování dřeva než na dřevo palivové. Zejména různé zalesněné haldy a lesy v dotčených lokalitách zasažených průmyslem, kde pracujeme se dřevem jehličnatých i listnatých stromů. Další část praktického výcviku se koná také na kovových konstrukcích, případně betonových částech různých konstrukcí s použitím rozbrušovacích pil. Možnosti zkvalitnění výuky stále existují, proto jsou přínosem například i prodlužovací kurzy instruktorů obsluhy motorových pil. Jejich absolventi přináší cenné informace a díky těmto konzultacím získáváme zpětnou vazbu, která přispívá ke zkvalitnění výuky.

Termíny dalších kurzů ve druhém pololetí roku 2018 jsou ve dnech 18. až 27. září a 5. až 14. listopadu.


nprap. Bc. Petr STAŇA, DiS., Záchranný útvar HZS ČR, foto archiv Záchranného útvaru HZS ČR
 

Zasedání česko­ polské mezivládní komise

Ve dnech 4. až 5. června 2018 proběhlo v Litomyšli již 24. zasedání Česko­ polské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci (komise). Komise se schází každoročně střídavě na obou stranách hranice, jejím úkolem je vyhodnocovat přeshraniční spolupráci za období od konání předchozího zasedání. Předešlé zasedání se konalo v červnu 2017 v polské Vratislavi.

Komise se skládá z pracovních skupin, které mezi sebou diskutují jednotlivé problematiky a poté svou práci prezentují ostatním účastníkům zasedání. Výsledkem komise je pak protokol se zápisy jednotlivých pracovních skupin.

Českou část komise vedl Tomáš Kavka, ředitel odboru států střední Evropy Ministerstva zahraničí České republiky. Polské části předsedala Joanna Tomasini­ Lewandowska, zástupkyně ředitele odboru pro mezinárodní záležitosti Ministerstva vnitra a státní správy Polské republiky.
Během zasedání komise bylo zdůrazněno, že vnímání česko­ polských vztahů se za poslední desetiletí podstatně změnilo a stále významněji je vnímána role, kterou bilaterální vztahy mají i pro každodenní život občanů obou zemí. Polsko a Česká republika během posledních let opakovaně prokázaly, že dokáží účinně zastupovat a prosazovat zájmy obou zemí i regionu.

V rámci této komise se schází:

  • pracovní skupina pro hospodářství, obchod a dopravní infrastrukturu,
  • pracovní skupina pro práci a sociální věci,
  • pracovní skupina pro boj proti katastrofám, živelním pohromám a haváriím a odstraňování jejich následků,
  • pracovní skupina pro rozvoj regionu příhraničí a podpůrných programů,
  • pracovní skupina pro ochranu životního prostředí,
  • pracovní skupina pro euroregionální spolupráci,
  • pracovní skupina pro zdravotnictví.

Spolupráce hasičů je diskutována v rámci pracovní skupiny pro boj proti katastrofám, živelním pohromám a haváriím a odstraňování jejich následků. Pracovní skupina je reprezentována za českou stranu zástupci MV­ generálního ředitelství HZS ČR a za polskou stranu zástupci Hlavního velitelství Státního požárního sboru Polska ve Varšavě a také zástupci Vojvodského velitelství Státního požárního sboru. Spolupráce v oblasti záchranných složek souvisí s poskytováním vzájemné pomoci a navazováním přímé spolupráce záchranných složek, které působí v příhraničním pásmu. Počet společných zásahů roste, což svědčí o zlepšení už tak dobré spolupráce.

V rámci Programu INTERREG V­ A Česká republika­ Polsko 2014–2020 je realizován společný vlajkový projekt „Bezpečné pohraničí“. Do realizace a přípravy jsou na polské straně zapojena Vojvodská velitelství Polského státního požárního sboru v Opoli, Katovicích a Vratislavi, a na české straně HZS Moravskoslezského, Olomouckého, Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje.

Cílem projektu je zvýšení přeshraniční připravenosti k provádění záchranných prací během řešení krizových situací prostřednictvím posílení spolupráce všech složek odpovídajících za bezpečnost v oblasti pohraničí. Plánovaným obdobím pro realizaci projektu jsou léta 2017 až 2019, přičemž rozpočet činí přibližně 8 milionů eur. Kromě toho v souvislosti s finančním výhledem Evropské unie na roky 2014 až 2020 se připravují další návrhy projektů mezi Polskou republikou a Českou republikou. V listopadu loňského roku také došlo v Kudowie­ Zdroji k podpisu Memoranda o porozumění mezi Pardubickým krajem a HZS Pardubického kraje na jedné straně a dolnoslezským vojvodou a dolnoslezským vojvodským náčelníkem Státního požárního sboru ve Vratislavi na straně druhé ke Smlouvě mezi Polskou republikou a Českou republikou o spolupráci a vzájemné pomoci při katastrofách, živelních pohromách a jiných mimořádných událostech. V současné době jsou podepsány Dohody či Memoranda o porozumění mezi všemi příhraničními HZS krajů a Vojvodskými velitelstvími Státního požárního sboru. Spolupráce hasičských sborů je i v rámci této komise velice oceňována.


pplk. Ing. Iva BREJZOVÁ, foto plk. Ing. Roman BÍLÝ, MV­-generální ředitelství HZS ČR

Setkání SaR specialistů v Ostravě

V úterý 29. května 2018 se v Ostravě, v prostorách Integrovaného výjezdového centra Ostrava-Zábřeh, konalo pracovní setkání specialistů z oblasti vyhledávání a záchrany osob ze zřícených budov. Setkání se uskutečnilo v rámci realizace projektu Enhancing Assessment in Search and Rescue (EASeR), kterého se kromě příslušníků HZS Moravskoslezského kraje účastnili i hasiči z Itálie a Polska.

Cílem projektu EASeR je minimalizace účinků tzv. „bariérového efektu“, který výrazně snižuje efektivnost vyhledávacích a záchranných prací (SaR – Search and Rescue) v iniciační fázi likvidace závažných mimořádných událostí, např. zemětřesení. „Bariérový efekt“ zahrnuje všechny problémy a komplikace SaR týmů, kterými mohou být ztížené klimatické podmínky, nesjízdné komunikace, nedostatečná erudice záchranářů, komunikační problémy, problémy v koordinaci záchranných prací apod.

Primárním výstupem z projektu by měl být návrh na úpravu interních operačních postupů pro nasazení italských SaR týmů. Dalším výstupem by měl být návrh na úpravu operačních postupů pro nasazení mezinárodních USAR týmů. Délka trvání projektu je dva roky a ukončen by měl být počátkem roku 2020.


kpt. Ing. Marek GAŠPARÍN, Ph.D., foto por. Mgr. Petr KŮDELA, HZS Moravskoslezského kraje

Obměna jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren

Jodid draselný, kalii iodidum. KI. Antidota. Jodová profylaxe. Uvedené pojmy se staly v první polovině roku 2018 jedním z hlavních témat v Jihočeském kraji (JčK), Jihomoravském kraji (JmK) a Kraji Vysočina (KVY).
Zóny havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Pozn.: Zóny stanovil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jde o prostor v okolí jaderného zařízení, kde se uplatňují požadavky na přípravu ochranných opatření pro obyvatelstvo. Rozdílná velikost byla daná velikosti rizika vyplývajícíz projektu elektrárny - tj. dopadu radiačních následků na okolí při radiační havarii.Zóny havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Pozn.: Zóny stanovil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jde o prostor v okolí jaderného zařízení, kde se uplatňují požadavky na přípravu ochranných opatření pro obyvatelstvo. Rozdílná velikost byla daná velikosti rizika vyplývajícíz projektu elektrárny - tj. dopadu radiačních následků na okolí při radiační havarii.

V České ­republice se nacházejí dvě jaderné elektrárny (JE) – Temelín a Dukovany, jejichž zóny havarijního plánování (ZHP) zasahují na území tří krajů. Z důvodu omezení dopadu ozáření na osoby a životní prostředí v případě radiační havárie se v okolí JE, to znamená v ZHP, plánují neodkladná ochranná opatření, jako jsou například ukrytí, evakuace nebo právě jodová profylaxe. Jedním z unikajících prvků při radiační havárii na jaderném zařízení je radioaktivní jód, který může vniknout do těla vdechnutím nebo požitím kontaminovaných potravin či vody. Včasným požitím tablet jodidu draselného se štítná žláza nasytí neradioaktivním jódem, čímž se minimalizuje příjem radioaktivního jódu a předejde se následnému poškození zdraví. Obyvatelstvo v ZHP má v domácnostech tablety jodidu draselného, aby je v případě vzniku havárie mohlo pohotově použít. Tablety mají pětiletou dobu použitelnosti, proto se musí pravidelně obměňovat. Expirace tablet jodidu draselného byla datována ke dni 31. května 2018. Příprava obměny započala již v únoru 2017 a na konci června 2018 došlo k likvidaci prošlých tablet.

Změna v procesu obměny jodidu draselného vyplývající z legislativy
Zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon, zahrnul do procesu obměny tablet jodidu draselného vedle provozovatele jaderného zařízení ČEZ, a.s., také dotčené krajské úřady a hasičské záchranné sbory krajů. Nové právní předpisy (§ 15 vyhlášky č. 359/2016 Sb., o podrobnostech k zajištění zvládání radiační mimořádné události) však neukládají povinnost za vybavení antidoty jednoznačně a adresně. Není zřejmé, kdo nese odpovědnost, zda krajský úřad nebo hasičský záchranný sbor kraje, a kdo a jakou měrou se bude na jednotlivých krocích podílet. Zůstává otázkou, zda lze stanovit stejný postup v okolí obou elektráren, když má území ZHP JE Dukovany více než dvakrát větší plochu, čítá tři a půl krát více obyvatel než území ZHP JE Temelín a zasahuje na území dvou krajů. Nejednoznačná legislativní odpovědnost za vybavení obyvatelstva antidoty, nutnost sjednotit postupy a vymezit rozsah spolupráce byly důvodem k vyvolání jednání na ústřední úrovni. V květnu 2017 se uskutečnilo jednání za účasti zástupců MV­ generálního ředitelství HZS ČR, ČEZ, a.s., dotčených krajských úřadů a hasičských záchranných sborů krajů. Na jednání se dohodl postup uskladnění tablet, způsob oslovení starostů v ZHP a spolupráce během plnění společného úkolu. Míra součinnosti mezi dotčenými krajskými úřady a hasičskými záchrannými sbory krajů se v jednotlivých krajích lišila ať už z důvodu územních či demografických specifik, nebo zaběhlých zvyklostí. Do distribuce se zapojili také starostové obcí, kteří zabezpečili předání antidot přímo občanům obce a právnickým a podnikajícím fyzickým osobám na území obce. V JčK se na obměně tablet jodidu draselného pro přibližně 27 000 trvale žijících obyvatel a další osoby v 33 obcích, vyjma uskladnění a svozu prošlých tablet, podílel stejnou měrou HZS JčK i Krajský úřad (KÚ) JčK. Vybavení složek integrovaného záchranného systému (IZS) tabletami řešil HZS JčK. V JmK se rozhodlo, že obměnu tablet jodidu draselného pro více než 68 000 trvale žijících obyvatel a další osoby v 78 obcích a stejně tak i pro složky IZS bude kompletně zajišťovat HZS JmK. V KVY se obměna tablet jodidu draselného týkala více než 30 000 trvale žijících a dalších osob v 78 obcích. Na jednáních se dohodlo, že celou obměnu zajistí HZS KVY, územní odbor Třebíč.

První strany informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.První strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín. Druhá strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.Druhá strana informačního letáku. Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Temelín.

Specifika jednotlivých krajů
Jihočeský kraj
Obměna tablet byla dalším podnětem k prohloubení spolupráce mezi hasiči, krajským úřadem a obcemi v okolí JE Temelín. Informace o způsobu, jak bude obměna tablet probíhat, obdrželi obyvatelé v ZHP prostřednictvím informačního letáku. Ten byl součástí dopisu hejtmanky kraje, která žádala o spolupráci zainteresované starosty. HZS JčK společně s KÚ JčK rozvezly do obcí přes 45 000 balení jodidu draselného. Vydání tablet přímo obyvatelstvu zajišťoval starosta obce podle místních podmínek a zvyklostí. Pro osoby ve složkách IZS se vyčlenilo téměř 5 000 tablet, které se předaly základním složkám IZS a Armádě České republiky. Pro ostatní složky IZS, které by se případně podílely na řešení radiační havárie, se tablety uskladnily na ředitelství HZS JčK společně s 10% rezervou pro obyvatelstvo. Při sběru prošlých tablet tři obce zažádaly o navýšení počtu balení, které obdržely z uskladněné rezervy.

Základní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Dukovany na uzemí JmKZákladní informace k jodidu draselnému v ZHP jederné elektrárny Dukovany

Porovnání zón havarijního plánování jaderných elektráren

JE Dukovany

JE Temelín

ZHP (kružnice o poloměru)

0–5 km

0–5 km

5–10 km

5–13 km

10–20 km

Dotčené kraje

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Jihočeský kraj

Počet obcí

78

78

33

Počet obyvatel (cca)

30 600

67 400

27 000


Jihomoravský kraj
V JmK se jako ověřený způsob, jak oslovit starosty, využil Krizport, což je krizový portál JmK. Na něm byla zveřejněna informace, na kterou následně starosty obcí v ZHP JE Dukovany upozornil hromadně rozesílaný e­ mail. Tento způsob komunikace se z praxe jeví jako rychlý, spolehlivý a usnadňuje oslovování více adresátů v krátkém časovém úseku. HZS JmK rozvezl do obcí přes 100 000 balení jodidu draselného. Během obměny (při rozvozu i svozu) se najelo za bezmála 60 hodin přes 1 400 kilometrů.

Kraj Vysočina
V KVY po obdržení nových antidot k jodové profylaxi pověřená osoba HZS KVY (koordinátor celé obměny) e­ mailem informoval starosty městských, obecních úřadů o dni a čase předání pověřenému pracovníkovi. Pokud nebyl den nebo čas vyhovující, měla obec povinnost sdělit koordinátorovi místo, kam se profylaxe doveze, a kontakt na pověřeného pracovníka, který ji za obec převezme. Den před distribucí se starostové telefonicky seznámili s časem a místem předání, protože ne vždy šlo o obecní úřad. Na rozvoz se vyčlenily dva automobily HZS kraje s pracovníky, kteří každé ráno stanovené počty naložili a po naplánované trase postupně předávali. Během předání se zkontroloval počet balení antidot a přebírající osoba podpisem ztvrdila převzetí. Distribuce podle stanoveného harmonogramu se realizovala v průběhu tří dnů. HZS KVY rozvezl do obcí přes 57 000 balení jodidu draselného. Obměna tablet jodidu draselného u složek IZS probíhala na základě telefonické domluvy s určenými zástupci dotčených složek s tím, že během předání HZS KVY odebral prošlé tablety jodidu draselného. Převzetí expirovaných antidot na obcích se uskutečnilo obdobně jako předávání.

Závěr
Přes počáteční nejednoznačnou situaci a změny, které přinesly nové právní předpisy, se ve všech třech krajích podařilo splnit společný úkol. Řešení hledali všichni dotčení nejen na jednáních, ale i písemnou komunikací. Na řešení se podíleli také starostové obcí v ZHP, kteří se do obměny aktivně zapojili. Výsledkem celého procesu je, že obyvatelstvo v ZHP JE je vybaveno tabletami jodové profylaxe přímo ve svých domácnostech. Příprava ochranných opatření pro obyvatelstvo je důležitým krokem pro zvládání všech mimořádných událostí a krizových situací.


kpt. Mgr. Martina KOUBOVÁ, HZS Jihomoravského kraje, kpt. Mgr. Lenka NOVOTNÁ, plk. Mgr. Štěpán KAVAN, Ph.D., HZS Jihočeského kraje, kpt. František DVOŘÁK, HZS Kraje Vysočina, foto archiv HZS Jihomoravského kraje

Bezpečí pro budoucí Evropu

Letošní konference Střediska bezpečnostní politiky Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (IPS FSV UK) se konala pod názvem „Strategická autonomie = silnější Evropa v rozbouřeném světě?“ 25. května v Profesním domě na Malostranském náměstí. Zúčastnila se řada zahraničních expertů, především z Německa, Francie, Itálie a Spojených států amerických.

V úvodním slovu vedoucí Střediska bezpečnostní politiky IPS FSV UK PhDr. Miloš Balabán, Ph.D., vzpomenul, jaké scénáře budoucí Evropy nastínil se svými spolupracovníky na konferenci před dvěma lety, a už nyní reálný vývoj předstihuje tehdejší nijak příznivé prognózy. Po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států amerických vyvstaly v Evropě pochybnosti o spojenectví této velmoci. Přední evropští političtí představitelé vyjadřují obavy, že na americkou ochranu už pravděpodobně nelze spoléhat a zvláště skeptičtí jsou po vypovězení jaderné dohody s Iránem ze strany USA. Vyslovil názor, že to bude znamenat změnu myšlení ve smyslu suverenity evropských zemí.

Patrick Bellouard, prezident EuroDéfense­ France, konstatoval, že Evropa se ocitá ve složité situaci, kdy ji částečně opouští Velká Británie, i když doufá, že ke společné obraně se semknou všechny evropské státy, včetně těch, které nejsou členy EU. Je nutné se připravit na nejrůznější hrozby, které se rýsují nebo teprve mohou vznikat, abychom jim mohli čelit společnými silami.

Prorektorka Univerzity Karlovy prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., uvedla, že jsme si vědomi mnohých rizik, ale že ve vývoji Evropy je řada pozitivních oblastí, kde už probíhá mezinárodní spolupráce. Příkladem je vzdělávání a výzkumná činnost, a to na úrovni evropských univerzit i v bezpečnostní problematice.

Velvyslanec Itálie v České republice J. E. Aldo Amati řekl, že Evropská unie sleduje krátkodobou politiku. Za největší selhání označil neudržení vnějších hranic schengenského prostoru. Hrozba teroristických útoků trvá. Zajištění bezpečnosti bude obtížné, problémem je životní úroveň migrantů a vyrovnání vztahů mezi severními a jižními státy, ale také západními a východními státy zejména v ekonomické oblasti.

Vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Mgr. Ing. Dana Kovaříková informovala o Evropském obranném fondu, který byl zřízen pro zvýšení bezpečnosti evropských občanů. Fond bude koordinovat, doplňovat a rozšiřovat investice členských států do obranného výzkumu, vývoje prototypů a akvizic obranného materiálu a technologií. Zároveň se Evropa snaží budovat vlastní nezávislost, aby mohla čelit hrozbám i od nestabilních sousedských zemí. Mezi nové hrozby patří masivní zneužívání dat. Proto se EU zaměřuje na podporu vzdělávání odborníků a jejich mezinárodní spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Geopolitické posuny ve světovém vývoji, konflikty v okolí Evropy a potřeba silnější společné bezpečnostní a obranné politiky EU
Nové trendy zahraniční a bezpečnostní politiky Spojených států – globální ústup hegemona. Vyrovná se s ním Evropa? Růst ekonomické a vojenské moci nezápadních aktérů a vliv na bezpečnost EU. Může Evropa obstát v novém geopolitickém prostředí jako globální mocnost bez společné bezpečnosti a obrany? Afrika, Blízký východ, „zamrzlé konflikty“ v okolí Evropy – jak efektivně čelit zdejší nestabilitě.

Na tato témata diskutovali předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, bývalý ministr zahraničních věcí, prezident EuroDéfense CZ Lubomír Zaorálek, Edward Rhodes z George Mason University ve Washingtonu, D. C., náměstek ředitelky Institutu pro mezinárodní záležitosti (Istituto Affari Internazionali) v Římě a bývalý náčelník generálního štábu italských ozbrojených sil Vincenzo Camporini, velvyslanec Francie v České republice H. E. Roland Galharague, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a Claudia Major ze společnosti Stiftung Wissenschaft und Politik v Berlíně.

Lubomír Zaorálek přirovnal zrušení dohody o íránském jaderném programu k vypadlé cihle z ještě nedostaveného domu. Došlo k narušení evropských zájmů ze strany USA, které hrozí tvrdým postihem, pokud evropské země nebudou respektovat protiíránské sankce. Transatlantické spojenectví ztrácí na pevnosti. Americká politika se zaměřuje na ekonomické oslabování Evropy. Evropa však nesmí zůstat v ponižující pozici, ale musí se osamostatnit a být schopná ochránit své občany, evropské hodnoty a hájit své vlastní zájmy. Rozhodnutí o uvalení cel na import evropské oceli a hliníku se jeví jako počátek obchodní války mezi Evropou a USA.

Profesor Edward Rhodes přiznal, že jemu samotnému se vládní politika jeví jako podivná. Lidé ve Spojených státech amerických ne vždy chápou jednání svého prezidenta. Evidentně se USA odpoutávají od transatlantické vazby, vládní rozhodování působí nahodile a bez jakékoli strategie, jakoby ze dne na den a jen těžko lze předpovědět příští tah. Možná jako na šachovnici záměrný úskok jezdcem do strany. Spolupráce v různých oblastech lidské činnosti se však nezměnila. Uskutečňuje se řada společných projektů s evropskými zeměmi, organizacemi, firmami a do budoucna se plánují mnohé další. Vyvstává řada globálních problémů, které bychom určitě měli řešit společně.

Generál Vincenzo Camporini vyjádřil názor, že Evropa se nechová pragmaticky. Řeší současné problémy, ale není připravena se bránit v případě nastalého konfliktu. Prostředky na výzbroj vynakládá neekonomicky, nedostatečně využívá nové technologie a chybí standardizace a jednotnost. Potřebuje racionálněji vytvářet v oblasti obrany nové pracovní příležitosti.

Claudia Major hovořila o novém pojetí mezinárodních vztahů. USA se vzdává odpovědnosti za Evropu, kterou nesla od druhé světové války, ale NATO zůstává důležité k obraně hranic. Zástupci jednotlivých evropských zemí v NATO nebyli vždy za jedno. Rozporuplné debaty ve vztahu k okolním zemím byly a budou (Ukrajina, Sýrie). Svět je stále nebezpečnější, proto je nutné zaktivovat spolupráci evropských zemí a řešit vlastní bezpečnost, aby strategická autonomie nezůstala pouze konceptem na papíře.

Ing. Aleš Chmelař, MSc., sdělil, že Evropa musí posílit spolupráci v bezpečnostní oblasti. Důvodem je migrační krize, neshody mezi starými a novými zeměmi Evropské unie, odchod Spojeného království a celá řada konfliktů. Stálá spolupráce Evropské unie v obranné oblasti, evropské bezpečnostní integraci PESCO (Permanent Structured Cooperation), nevyřeší nebezpečí terorismu ani migrační krizi. Zatím se začalo uskutečňovat 17 plánovaných projektů. Česká republika se aktivně účastní kromě automatického zapojení do rozvoje vojenské mobility také německých projektů vojenského lékařství a centra pro výcvikové mise Evropské unie.

H. E. Roland Galharague se soustředil na uvědomění všech rizik současné bouřlivosti v Evropě a ve světě. Pro USA evropská ochrana skončila. Velmoc má svoje vážné sociální i ekonomické problémy jako přistěhovalectví, nezaměstnanost, zvyšující se zadluženost. Dolar již nadále nemusí ovládat svět, vždyť například Čína se nebrání přijímání eura.

Je strategická autonomie EU cestou k vyšší evropské bezpečnosti?
Strategická autonomie EU: komplementarita schopností s NATO nebo odklon od transatlantické spolupráce? Společné intervenční síly, společný obranný rozpočet, společná vojenská doktrína: klíčové prvky strategické autonomie. Stálá strukturovaná spolupráce (PESCO): cesta k naplnění strategické autonomie? Priority, budoucí role a financování evropských bojových uskupení.

K těmto otázkám se vyjadřovali francouzský poslanec Evropského parlamentu Arnaud Danjean, rovněž Claudia Major, bývalý náčelník generálního štábu italských ozbrojených sil Vincenzo Camporini, polský senátor a místopředseda zahraničního výboru, bývalý ministr obrany Polska Bogdan Klich, prof. Edward Rhodes z Washingtonu, ředitel sekce podpory Ministerstva obrany brig. gen. Ing. Jaromír Zůna, MSc., a bývalý vojenský představitel ČR při NATO a EU gen. Ing. Miroslav Žižka.

Europoslanec Arnaud Danjean hodnotil postoje jednotlivých evropských zemí ve vztahu ke konfliktům v Gruzii, na Ukrajině, v Sýrii a dalších oblastech. Dospěl k závěru, že reakce byly nevýrazné a nejednotné. K vážné diskuzi o obraně Evropy vyprovokoval až Donald Trump. Probudil evropské státy ke sjednocování v otázkách kolektivní obrany a uvědomění, že i když americké pouto zůstává, ochranný deštník nefunguje navždy. Koordinované a integrované získávání, zpracování a poskytování včasných, přesných, relevantních, ucelených a ověřených informací, které podporují řízení velitelů vojenských operací v NATO, zajišťuje ISR (obranné zpravodajství). Pomáhá i se sběrem dat pro pozemní, námořní, vzdušnou a kosmickou obrannou strategii EU.

Claudia Major hovořila o navazování bilaterálních vztahů v rámci PESCO (například Velká Británie a Polsko nebo Francie a Finsko). Stálou posílenou spolupráci svých zemí v obranné oblasti v prosinci 2017 v Bruselu potvrdili zástupci 25 zemí Evropské unie. Zavázali se také k vyšším obranným výdajům a snaze sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se vhodně doplňovaly. Spolupráce s NATO se rozvíjí například v oblasti řešení kybernetických útoků nebo pomoci s námořními operacemi souvisejícími s migrační krizí ve Středozemním moři.

Admirál Vincenzo Camporini sdělil, že v obraně se zatím neuplatňoval evropský trh, ale nyní například italské stíhací letouny jsou velmi kvalitní a lze je pořídit s menšími náklady než ty z USA. Podobně je tomu i s tanky italsko­ francouzské výroby. Zdůraznil důležitost logistického vybavení armád, které by se mělo standardizovat. Strategická autonomie ale rozhodně neznamená odtržení od NATO a rovněž Velká Británie i po vystoupení z Evropské unie chce dále intenzivně spolupracovat.

Senátor Bogdan Klich se vrátil do historie, kdy se objevovaly snahy o sjednocování Evropy. Šlo o politickou integraci států (ústavní) a integraci hospodářskou (funkční). Zmínil i klauzuli o solidaritě zemí v případě teroristického útoku nebo živelní katastrofy. Evropská unie zažila mnoho krizí, v jejichž důsledku se dosud nepodařilo uskutečnit její konečný cíl ve formě jednotné Evropy. Nyní potřebuje především ochotu a také nástroje ke společnému vytváření pilířů obrany.

Prof. Edward Rhodes řekl, že ať udělá Evropa cokoli, bude v USA kritizována, protože pokud chce dosáhnout vojenské jednoty, musí být jednotná i politicky. Ale jaké hrozby vlastně Evropané vnímají? Shodnou se na tom, odkud hrozí nebezpečí? Ve většině zemích se stupňuje nacionalismus, a to je velmi nebezpečné.

Brig. gen. Ing. Jaromír Zůna, MSc.,vysvětloval význam přesunu vojáků a vojenské techniky NATO přes území České republiky a upřesnil, že se přesunují na cvičení ozbrojené síly všech armád, které se akce účastní, nejen vojáci USA, jak většinou informují česká media. Aliance připravuje v Německu nové logistické velitelství, které má zajistit rychlejší přesuny vojenských sil po Evropě v případě ohrožení nebo krize. Česká republika by měla pokračovat v tradici, kterou má v obranném a bezpečnostním průmyslu, a zabezpečit i své alianční partnery. V současné době se z Armády ČR vyřazuje zastaralý vojenský materiál a nabízí se příležitost pro nové výrobce, aby odpovídajícím způsobem vybavili vojenské jednotky do zahraničních misí i pro případ operace na našem území.

Gen. Ing. Miroslav Žižka informoval, že většinu nákladů na bezpečnost zemí NATO platí USA, které dává na obranu 3,6 % podílu ze svého HDP. Pouze pět zemí aliance dává na svoji bezpečnost dvě procenta HDP, což je podíl, na kterém se organizace dohodla. Například bohaté Německo dává na armádu pouze 1,2 procenta. Některé země argumentují tím, že prostředky nejsou využívány efektivně. Ani Česká republika neplní požadavky NATO, národní obranná strategie vychází z omezených možností naší ekonomiky.

Technologická a průmyslová nezávislost Evropy jako součást strategické autonomie
Strategická autonomie a související aktivity. Evropské obranné agentury Evropský obranný a bezpečnostní průmysl: nutnost větší kooperace? Evropský obranný fond – cesta k posílení technologické a průmyslové nezávislosti Evropy. Společné obranné projekty a budoucnost evropské obrany.

Ke třetímu tematickému bloku diskutovali Pieter Taal z oddělení průmyslových strategií a širší politiky EU a evropské obranné agentury (EDA), PhDr. Tomáš Kopečný z odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany, prezident EuroDéfense­ France, bývalý ředitel OCCAR (Organizace pro spolupráci v oblasti vyzbrojování) Patrick Bellouard, tiskový mluvčí holdingu Czechoslovak Group, a.s., Andrej Čírtek, zástupce ředitele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Ing. Dušan Švarc, předseda představenstva CyberGym Europe, a.s., Mgr. Martin Uher Col (ret.).

Holanďan Pieter Taal se zabýval plánem rozvoje konkrétních schopností v oblasti obrany. Vyzvedl odborné vzdělávání na vysokoškolské úrovni (program Erasmus) a výzkum postavený na hloubkové analýze rizik. Je nutné určit, kde jsou slabá místa a zaměřit se na umělou inteligenci a nové technologie. S použitím nových technologií, robotů a kosmických aplikací souhlasil také PhDr. Tomáš Kopečný, který představil Evropský obranný fond a jeho dvě části Okno pro výzkum (podpoří vývoj nových obranných prostředků) a Okno schopností (investicemi do hotového vybavení). Zakázky prostřednictvím Evropské unie mohou získat počítačové, logistické, zdravotnické a především zbrojařské firmy.

Mgr. Andrej Čírtek vyslovil názor, že vojáci české, slovenské, maďarské a polské armády (Battlegroup Visegrádské čtyřky) jsou dobře oblečeni, vyzbrojeni a jejich armády disponují přiměřenou technikou, ale chybí jednotnost (fragmentace národních trhů).

Gen. Patrick Bellouard se zabýval vojenským obchodem, pro nějž je klientem vláda. Opakem jsou například civilní satelity EU projektu (Evropské vesmírné agentury), který má v současné době v provozu 22 družic a je konkurencí GPS provozovaného ministerstvem obrany USA. Ing. Dušan Švarc referoval o možnostech čerpání z Evropského obranného fondu, kdy se značně ušetří sdruženým zadáváním veřejných zakázek. V EU existuje 178 různých zbraňových systémů oproti 30 ve Spojených státech, v EU máme 17 typů hlavních bojových tanků, zatímco USA používají jen jeden. Podobně je tomu například u vrtulníků.

Mgr. Martin Uher se zaměřil na kybernetickou bezpečnost, která vyžaduje technologickou nezávislost Evropy. Pokud se podaří zbavit se závislosti evropského průmyslu na mezinárodních dodavatelích, může EU získat i strategickou nezávislost, zejména vesmírné odvětví bude hrát v bezpečnosti zásadní roli. Vytvoření a rozvoj evropského satelitního systému Galileo, Copernicus a EGNOS posílilo evropskou obrannou strategii a umožnilo propojení mezi výzkumem, průmyslem a rozvojem evropských vojenských schopností. Evropa potřebuje špičkové odborníky v oblasti informačních technologií, kteří by zabránili přístupu k důvěrným informacím a útoku z míst mimo Evropu.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka

Sportovní hry seniorů

Ve středu 30. května 2018 proběhl na Stadionu mládeže DDM hl. m. Prahy v pražských Dejvicích devátý ročník Sportovních her seniorů České republiky 2018, kterých se mohli zúčastnit všichni senioři se zájmem o tradiční i netradiční pohybové aktivity.

Akci pořádal spolek Buď Fit Seniore, z.s., ve spolupráci s Českou asociací Sport pro všechny, z.s. (ČASPV). Spolek založil David Huf, bývalý mistr světa a Evropy ve sportovním aerobiku, který je hlavním organizátorem akce. „Cílem Sportovních her seniorů je nabídnout generaci 60+ příjemné a důstojné prostředí, kde je možné si v přátelské atmosféře zasoutěžit v již tradičních i nových pohybových disciplínách, sdílet své zkušenosti, získat informace o volnočasových aktivitách, pobavit se v partě svých známých a potkat známé osobnosti,“ dodal David Huf.

Hry jsou zaměřené převážně na tzv. pohybově neelitní seniory, kteří se rádi hýbou a jsou aktivní hlavně na duchu, ale nejsou registrovanými sportovci a nezúčastňují se pravidelných veteránských vrcholových sportovních soutěží. Tyto hry jsou určené pro většinovou skupinu ve čtyřech věkových kategoriích 60 let a výše a zúčastnili se jich sportovci nejen z Prahy, ale i z dalších měst České republiky. V letošním ročníku se do jednotlivých disciplín aktivně zapojilo na 380 seniorů, kteří soutěžili ve čtyřech věkových kategoriích v následujících soutěžních disciplínách: nordic walkingu, biatlonu, slalomu, skoku do dálky a pétanque. Účastníci si mohli vyzkoušet i netradiční sporty jako woodball či czebumbal. Jako novinka byl představen ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky turnaj fotbalu v chůzi zakončený exhibičním zápasem fotbalových internacionálů proti členům České asociace Sportu pro všechny. Čestný výkop provedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, která společně s místostarosty městské části Praha 4 převzala záštitu nad celou akcí, kterou přišly podpořit i takové sportovní legendy, jako jsou Barbora Špotáková, Imrich Bugár či David Jarolím.

MV­-generální ředitelství HZS ČR mělo na akci stánek, kde se příslušníci HZS ČR v rámci preventivně výchovné činnosti snažili oslovovat seniory, kteří se aktivně a ochotně zapojovali do připravených aktivit. Senioři měli i letos možnost si ze svého mobilního telefonu vyzkoušet ostré volání na tísňovou linku 112 a nahlásit fiktivní mimořádnou událost, což mnozí z nich činili poprvé v životě. Dále vyplňovali vědomostní testy s tématikou ochrany obyvatelstva či probírali dopravní situace na magnetické tabuli, chování při dopravní nehodě, průjezdnost a uhýbání vozidlům IZS a diskutovali o všem, co je na práci hasičů zajímá či co je samotné trápí z hlediska jejich bezpečnosti. Nakonec i pro ně byla nachystána sportovní disciplína, ve které si mohli vyzkoušet stříkání džberovkou na maketu hořícího domečku, což se setkávalo s velkým úspěchem.

Letos poprvé se hry konají ve spolupráci s ČASPV, a to nejen v Praze, ale také v dalších 15 městech a krajích České republiky v období od května do listopadu 2018, otevírá se tím tedy další možnost pro zacílení preventivně výchovné činnosti na tuto věkovou skupinu obyvatel.


kpt. Mgr. Pavel SAVARA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto autor
 

Štáb HZS Plzeňského kraje využívá IKIS.NET Žurnál KŠ

HZS Plzeňského kraje využívá při svolání štábu integrovaný krajský informační systém (IKIS), který obsahuje průběžně aktualizovanou databázi dat a webovou aplikaci. Rovněž má různé moduly určené pro specifické využití (IKIS.NET). Modulem určeným pro informační a komunikační podporu štábu HZS ČR je Žurnál krizového štábu.

Struktura aplikace IKIS.NET Žurnál KŠStruktura aplikace IKIS.NET Žurnál KŠMezi základní úkoly HZS ČR patří zdolávání mimořádných událostí (MU), které vyžadují nejen úsilí výjezdových hasičů, ale i podporu krajského operačního a informačního střediska (KOPIS). Poskytuje informace a součinnost od přijetí žádosti o pomoc až po ukončení zásahu. V případech, kdy je MU velkého rozsahu a vyžaduje řešení více úkolů, MU postihuje rozsáhlé území nebo je potřeba speciálních činností k jejímu zdolání, je aktivován štáb HZS kraje (štáb). V tomto okamžiku je třeba zajistit dostatečnou informační podporu pro štáb a jeho rozhodovací procesy, ale současně co nejméně zatížit KOPIS. V Plzeňském kraji se jako podpora pro činnost štábu při řešení MU využívá IKIS.NET Žurnál KŠ (Žurnál).

Žurnál je v případě potřeby založen KOPIS a jsou k němu přiřazovány příslušné události související s řešenou MU za podpory štábu. Ostatní události jsou standardně řešeny prostředky KOPIS. Přednostmi Žurnálu jsou automaticky, permanentně aktualizovaná data o událostech přiřazených KOPIS. Data jsou k dispozici všem členům štábu přihlášeným do aplikace Žurnál, aniž se musí připojovat do aplikace Spojař, používající KOPIS k řešení událostí. Přihlášení je možné na vnitřní síti HZS ČR a při použití virtuální privátní sítě i z veřejných sítí, což mohou využít zástupci HZS ČR zasedající v krizovém štábu kraje nebo v krizových štábech obcí s rozšířenou působností. Z dat je možné analyzovat situaci, tvořit statistiky a využívat je v rozhodovacích procesech. Současně modul umožňuje předávání zpráv, informací a úkolů mezi jednotlivými pracovními skupinami štábu nebo operačními skupinami svolanými na územních odborech HZS ČR. Záznamy jsou zobrazovány konkrétním uživatelům podle jejich rolí ve štábu. Díky tomu mají jednotliví uživatelé přehled o stavu řešení událostí, vydaných úkolech a požadavcích spolu se zpětnou vazbou na jejich plnění. Celkový průběh řešení události je tedy stoprocentně sledovatelný s možností výstupů a umožňuje vybraným členům a náčelníkovi štábu pomocí „supervize“ sledovat celkový přehled o průběhu řešené události, splněných úkolech a činnostech vyžadujících pozornost. Komunikační prostředí dokresluje nástěnka, kam lze umístit obrázky, videa, výstupy z GIS atd.

Činnost štábu je možné monitorovat na základě výstupu časového sledu činností při řešení událostí zařazených do Žurnálu formou tiskové sestavy, která shrnuje časový průběh o řešených událostech, přijatých opatřeních, zadaných úkolech a jejich plnění.


por. Mgr. Miroslav HAMPL, plk. Ing. Karel ŠNAIBERK, HZS Plzeňského kraje
 

Liberec hostí Mistrovství ČR v požárním sportu 2018

Požární sport má v České republice svoji tradici. Jedná se již o 65. mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu a 47. mistrovství ČR v požárním sportu družstev HZS ČR.

Letošní ročník se uskuteční ve dnech 24. až 26. srpna a jeho organizací převzal HZS Libereckého kraje pomyslnou štafetu od HZS hl. m. Prahy, kde mistrovství proběhlo v roce 2017 v unikátních prostorách pražského výstaviště. Ani letos nebude o zajímavosti nouze. Poprvé v historii mistrovství totiž proběhne disciplína výstupu na cvičnou věž v kryté sportovní hale. To poskytne divácky velmi atraktivní prostředí a sportovní zážitek. Zároveň tato ojedinělost ale představuje technickou výzvu pro přípravu uvedené disciplíny, zejména vzhledem k omezeným výškovým a celkovým prostorovým podmínkám haly, které neumožňují kompletní provedení bezpečnostních opatření aj. běžným zavedeným způsobem, což klade zvýšené nároky na pořadatele k vytváření alternativních postupů zajišťujícím plnohodnotný sportovní výkon podle pravidel požárního sportu, včetně dostatečné bezpečnosti soutěžících.

Zajímavostí může být také fakt, že letošní ročník mistrovství je první, který proběhne podle zcela nových pravidel požárního sportu, účinných od 1. ledna 2018. Bude tak možné otestovat jejich funkčnost na vrcholné tuzemské soutěži.

Samotná soutěž se uskuteční ve Sport Parku Liberec s atletickým oválem a Home Credit Arénou. Velitelem soutěže je plk. Mgr. Jaromír Lebeda z HZS Libereckého kraje a roli hlavního rozhodčího převezme v tomto roce mjr. Ing. Libor Dušek z HZS Pardubického kraje.

Důležité organizační informace k připravovanému mistrovství (např. zajištění stravování, ubytování, určení soutěžního pořadí, časového rozpisu mistrovství aj.) jsou uvedeny v rozkazu generálního ředitele HZS ČR č. 36/2018.


kpt. Ing. et Ing. Jan PECL, MV­-generální ředitelství HZS ČR, kpt. Bc. Pavlína BÍLKOVÁ, DiS.,HZS Libereckého kraje

Osmý ročník volby nejkrásnější hasičské tatrovky je za dveřmi

Na druhou zářijovou sobotu (8. září 2018) je již tradičně naplánované Zbirožské hasičské tatrování.

Akce, která startuje v 10.00 hodin v areálu Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu, se těší veliké oblibě jak mezi soutěžícími, tak mezi diváky. Loni o vítězce Tatře 815 – 7 SDH obce Čistá u Rakovníka (Miss Tatra Sympatie) rozhodovalo více než dva tisíce návštěvníků.

I v letošním roce se předpokládá účast více než padesáti tatrováckých krasavic, bude tedy z čeho vybírat. O tom, která tatra titul získá, rozhodne nejen odborná porota, ale především všichni ti, kteří na osmý ročník Zbirožského hasičského tatrování zavítají.

Posádky vozidel se během dne utkají již posedmé na neoficiálním Mistrovství republiky ve výměně předního kola na vozidle Tatra 815. Loni to ti nejlepší zvládli s kolem vážícím 160 kg za necelých pět minut.

Na akci budou moci návštěvníci vidět mnoho zajímavé nejen požární techniky. Určitě zaujme vystoupení malých hasičat z Němčovic i atraktivní houfnice a další vojenské automobily na podvozku Tatra. Dynamické ukázky zásahů budou probíhat po celý den. Slavnostně bude představena i nově zřízená „pragovácká“ část muzea, kde je kromě jiných hasičských pragovek k vidění i legendární Máňa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Na ploše o rozloze 4000 m2 čeká na hasičské nadšence více než 130 exponátů historické techniky, od koňských potahových stříkaček, přes parní stříkačku až po požární tank a letadlo na hašení lesních požárů, z nichž nejstarší pochází už z první poloviny 18. století. Návštěvníci mohou zavítat do plně vybaveného krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko­ štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva. To, jak vypadá po požáru běžná domácnost, je k vidění v expozici zjišťování příčin vzniku požárů.

Atmosféru zpříjemní živé hudební vystoupení kapely Bonton Band. Děti si o ceny zasoutěží v „hasičských disciplínách“. Vstup je volný a parkování je zajištěno přímo v areálu.

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, tisková mluvčí, MV­ generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, tel.: +420 950 819 944, e­ mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku. Adresa: Pod Parkem 662, Zbiroh­ Švabín, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.
Bližší informace na Facebooku „Hasičské muzeum Zbiroh“.


foto František ŠPAČEK, MV-generální ředitelství HZS ČR

Bohatý program nadace v roce 2017

Posláním Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni (nadace) je pomoci zlepšit životní podmínky dětem policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu služby, v přímé souvislosti s ní nebo pro její výkon, a bývalým policistům a hasičům těžce tělesně postiženým následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby.

Správní rada a dozorčí rada nadace letos v květnu projednaly a schválily Výroční zprávu Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni za rok 2017.

Po patnácti letech své existence je nadále stabilizovanou, prospěšnou, společensky respektovanou a uznávanou organizací s jasně definovanou činností, kdy převážnou část finančních prostředků na svoji činnost získává od policistů, hasičů a zaměstnanců Ministerstva vnitra. K 15. výročí činnosti vydala nadace knihu s příběhy nadačních rodin, jejich začlenění do nadace a objevení nových přátel s podobnými starostmi.

Nejvýznamnější akce loňského roku
Sparta vzdává hold
HC Sparta Praha věnovala vstupenky na dva její zápasy v O2 areně jako poděkování policistům, hasičům a zaměstnancům rezortu za finanční dary, které poskytují pro nadační rodiny. Ve druhém slavnostním hokejovém zápase hokejisté Sparty hráli v dresech, které byly následně vydraženy v internetové aukci. Část z prodeje byla převedena na účet nadace a vedení Sparty jí také věnovalo šek.

Obě utkání zhlédlo téměř 30 000 diváků.

Festival slavností bojových umění
V Hale TJ Ostrava se uskutečnil pod záštitou Velvyslanectví Japonska v Praze tradiční již 13. jubilejní festival Slavností bojových umění, který byl přehlídkou severomoravských klubů rozličných bojových umění. Na účet nadace byl za účasti přibližně 1 000 návštěvníků věnován výtěžek ze vstupného.

Svatováclavský koncert
V září se uskutečnil na podporu nadace Svatováclavský koncert v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Pozvaní vyslechli Německé requiem Johannese Bramse v podání sólistů Miroslavy Časarové a Františka Zahradníčka a Pražského smíšeného sboru a Pěveckého sboru ČVUT za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie České republiky pod vedením plk. MgA. Václava Blahunka, Ph.D. Šek nadaci předala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group.

Dětský den Ministerstva vnitra
Nadaci bylo předáno na podporu nadačních rodin dobrovolné vstupné ze čtvrtého ročníku celodenní akce pro děti, která se konala v září s ukázkami techniky a činnostmi jednotlivých bezpečnostních složek v Areálu Centra sportu Ministerstva vnitra.

Sklárny Lindava a sbor dobrovolných hasičů
Tradičně již pojedenácté Sbor dobrovolných hasičů Rumburk a Sklárny Lindava uspořádaly dvoudenní slavnosti, kde propagovaly nadaci a finanční obnos věnovaly na pomoc nadačním dětem a těžce tělesně postiženým bývalým policistům a hasičům.

Košířský košík – fotbalový turnaj v minikopané
Pod záštitou nadace, se kterou vedení místního oddělení Košíře Obvodního ředitelství policie Praha II a Městská část Praha 5 dlouhodobě spolupracuje, se podařilo uspořádat již 11. ročník „Košířského košíku“. Výtěžek z každého ročníku turnaje získaný z dobrovolného příspěvku policistů hráčů jednotlivých mužstev předává organizační tým ve prospěch nadace.

MOTOSRAZ 2017
Poslední srpnový víkend se uskutečnil 1. ročník motorkářské akce MOTOSRAZ 155 zaměstnanců integrovaného záchranného systému z České republiky a Slovenské republiky na ranči Vránov u Sokolova. Účastníci si užili zajímavý i zábavný program zaměřený na bezpečnost a prevenci jízdy na motorce. Výtěžek z registrace byl věnován nadaci.

KRIMIFEST Březová
V listopadu v Březové u Sokolova se konal 17. ročník festivalu kriminálních filmů a prevence kriminality. Součástí slavnostního večerního programu byl benefiční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR se sólisty Tomášem Savkou a Gabrielou Urbánkovou. Výtěžek ze vstupného byl věnován nadaci.

Policejní pochod Brdy
V květnu na Příbramsku ve vesnici Obecnice měl premiéru Policejní pochod Brdy 2017. Pořadatelé z Policejního klubu Příbram otevřeli účastníkům krásu brdských lesů, které jsou nyní pod ochranou chráněné krajinné oblasti Brdy. Podle registračních archů přišlo 450 účastníků z řad bezpečnostních složek a fanoušků vojenských a policejních pochodů i několik nadačních rodin. Výtěžek ze startovného byl věnován nadaci.

Mezinárodní policejní turnaj v sálové kopané
V říjnu Sportovní klub policie Moravan Prostějov uspořádal v tělocvičně Základní a mateřské školy v Kostelci na Hané Mezinárodní policejní turnaj v sálové kopané. Kromě domácích týmů na něj pozvali kolegy ze Srbska, Polska a Slovenska. Výtěžek z akce byl věnován nadaci.

Darování krevní plazmy
Na odběrných místech v obchodních centrech Chodov a Černý Most v Praze byla uzavřena dohoda mezi Dárcovským centrem a nadací, kde každý dárce při odběru obdrží náhradu 500 Kč, kterou může věnovat na konto nadace. Nadaci věnovalo náhradu více jak 300 dárců.

Národní cirkus Jo­ Joo pro nadaci
Jako poděkování všem záchranářům za jejich namáhavou práci odehrál Národní cirkus Jo­ Joo veškerá představení na území České republiky se zvýhodněným vstupným pro dospělé i děti. Nabídka platila pro všechny záchranáře, tedy policisty, hasiče, členy zdravotnických záchranných služeb a jejich rodinné příslušníky. Představení zhlédlo 2 263 osob a z každé zakoupené vstupenky šlo na účet nadace 20 Kč.

Péče o „nadační rodinu“
V roce 2017 nadace pečovala o děti po policistech a hasičích, kteří zemřeli při výkonu služby, a o těžce tělesně postižené bývalé policisty a hasiče, kteří utrpěli úraz při výkonu služby.

Pro všechny nadační děti, sirotky, které ztratily otce nebo matku při výkonu služby, nadace zabezpečila životní pojištění a stavební spoření ve výši 36 000 Kč ročně.

Pro sirotky i pro těžce tělesně postižené (TTP) bývalé policisty a hasiče se navýšila jednorázová finanční částka na zvýšení jejich životní úrovně. U dětí na volnočasové aktivity, studium, u TTP v nadační péči na zdravotní pomůcky, záliby.

Plně a zdarma se podařilo žádajícím nadačním matkám/otci a tělesně postiženým invalidům, bývalým policistům a hasičům, kteří svá zranění utrpěli ve výkonu služby, ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR, zajistit týdenní komplexní lázeňské pobyty pro celkem 41 osob.

Opětovně, za úzké spolupráce nadace se Zařízením služeb pro Ministerstvo vnitra, se podesáté uskutečnil společný týdenní léčebně ozdravný pobyt dětí s matkami/otcem v rekreačním objektu Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra v Kašperských Horách, a to pro děti zcela zdarma a matky/otce s částečnou úhradou za pobyt. Dovolené se celkově zúčastnilo 85 osob.

Již osmý týdenní léčebně ozdravný pobyt se tentokrát, ve spolupráci s Vojenským lázeňským a rekreačním zařízením, uskutečnil pro tělesně postižené, bývalé policisty a hasiče a jejich rodinné příslušníky v rekreačním zařízení Hotel VZ Bedřichov v Krkonoších. Pro invalidy, o které nadace pečuje, byl pobyt zcela zdarma, manželky nebo pečující osoby platily režijní poplatek. Celkově se zúčastnilo 50 osob.

Tradičně podeváté byl pro nadační rodiny uspořádán zahraniční ozdravně léčebný pobyt ve Španělsku, kterého se zúčastnilo 70 osob, děti, o které nadace pečuje, měly pobyt zcela zdarma, matky/otec platili částečnou úhradu.

Pro velký zájem se uskutečnil léčebně ozdravný pobyt bývalých policistů a hasičů TTP u moře v Řecku na ostrově Rhodos. Všem zúčastněným byla poskytnuta zdravotní, rehabilitační a další všestranná péče, díky které si bývalí policisté a hasiči v nadační péči se svými manželkami a přítelkyněmi mohli odpočinout a zdravotně se posílit u moře. Pobytu se zúčastnilo 43 osob, z toho TTP v nadační péči ve 2. a 3. stupni invalidity zcela zdarma, v 1. stupni invalidity manželky a ošetřující osoby za částečnou úhradu s příplatkem podle rozhodnutí správní rady.

Nadační předvánoční setkání
Tradiční zdařilé kulturní a společenské předvánoční setkání rodin, o které nadace pečuje, proběhlo 23. a 24. listopadu v Praze. Zúčastnilo se ho 120 nadačních dětí s maminkami a otcem, těžce tělesně postižení bývalí policisté a hasiči s rodinami. Ti všichni absolvovali první den pietní akt se vzpomínkou na své drahé u pomníku padlých policistů a hasičů v areálu Muzea Policie ČR a ekumenickou bohoslužbu v přilehlém kostele, slavnostní koncert v Národním domě na Vinohradech. Druhý den pokračoval prohlídkou Národního zemědělského muzea se křtem malé pumy Národního cirkusu Jo-Joo na jméno Nadace.

Po zasedání správní a dozorčí rady nadace nastalo předávání vánočních dárků. Finanční jednorázové dárky byly zaslány na účty nadačních rodin.

Hospodaření nadace
Ve zprávě nezávislého auditora ze dne 15. února 2018 je konstatováno že „veškerá činnost nadace a čerpání finančních prostředků je v souladu se zákonem č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, ve znění pozdějších novel a doplňků, se schváleným statutem a vnitřními směrnicemi. U dárců bylo užití finančních prostředků v souladu s darovací smlouvou. Údaje ve výroční zprávě odpovídají skutečnosti.“ Po provedeném auditu zní výrok auditora „bez výhrad“. To dotvrzuje i skutečnost, že se hospodaří s vysoce kladným hospodářským výsledkem.

Co plánuje nadace na období roku 2018
Cílem nadace v letošním roce je zaměřit se nadále na péči o pozůstalé neúplné rodiny s dětmi po policistech a hasičích, kteří při výkonu služby přišli o život, a také se bude věnovat systémové pomoci a péči o bývalé policisty a hasiče, těžce tělesně postižené následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby, a to hlavně na ty, co jsou upoutáni na invalidní vozík. Pomoc potřebují především v oblasti zdravotní, rehabilitační, lázeňské, poradenské, finanční i rekreační.

Nadace se bude věnovat ve větším rozsahu policistům a hasičům, případně jejich rodinám k překlenutí nepředpokládané tíživé životní situace, vzniklé ze zdravotních, či sociálních příčin nebo v důsledku živelní katastrofy.

Pro zajištění příjmů na účet nadace se bude nadále propagovat smysl a poslání její činnosti, a to nejen v rezortu Ministerstva vnitra, ale i směrem k veřejnosti.

Poděkování
Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni vřele děkuje za pomoc nadačním rodinám především Ministerstvu vnitra, Policejnímu prezidiu ČR, Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR, České podnikatelské pojišťovně, a.s., Vienna Insurance Group, České poště, s.p., Čepru a.s., Nadaci ČEZ, Pražské plynárenské, a.s., organizacím, soukromým osobám a především všem policistům, hasičům a občanským pracovníkům rezortu, kteří přispívají ze svých platů finanční částkou na účet nadace. Příspěvky pomáhají zvýšit životní úroveň pozůstalých rodin a rodin těžce tělesně postižených bývalých policistů a hasičů.


PhDr. Vladimír ŠUTERA, CSc.,ředitel nadace, foto archiv nadace

Print  E-mail