Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 11/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA jsme připravili rozbor požáru travního a lesního porostu podél trati vedoucí z Ústí nad Labem do Lovosic. Seznámíme vás s kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o Tunely 2018 na Semilsku konané dne 15. května 2018. Dále o poskytování první psychické pomoci u dopravních nehod hasiči, nebo jak dopadlo mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek IZS. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s tématy probíranými na semináři s předními odborníky z oblasti bezpečnostní problematiky na téma Mimořádné události a hrozby terorismu v ČR. Přečtete si o konferenci Krizového řízení a řešení krizových situací konané ve dnech 13. a 14. září 2018. V INFORMACÍCH shrnujeme mezinárodní sympozium Future Forces Forum 2018 zaměřené na současné a budoucí potřeby ozbrojených a bezpečnostních sil a přehlídky nejnovějších produktů a technologií v obraně a bezpečnosti. 

  • OBSAH č. 11/2018 ROČNÍKU XVII
  • Požár lesního a travního porostu podél železniční tratě
  • Kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji
  • TUNELY 2018
  • Hasiči u dopravních nehod často poskytují první psychickou pomoc
  • Hasičští potápěči na mistrovství v Polsku
  • Mistrovství České republiky záchranných psů a psovodů
  • Noví mistři ve vyprošťování u dopravních nehod
  • „Měkké cíle“ jako společensky významné objekty
  • Ochrana prostorů s velkým množstvím osob
  • Nový technický prostředek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva
  • Systém detekce radiace
  • Řešení bezpečnostních opatření
  • Future Forces Forum 2018
  • Teorie, zásahová praxe a krizový management
  • Klasici znají mistry republiky
  • Sportovec Ministerstva vnitra 2018
  • Charitativní koncert Chantal Poullain
  • České nebe – Svatováclavský koncert

OBSAH č. 11/2018 ROČNÍKU XVII

POŽÁRNÍ OCHRANA

Požár lesního a travního porostu podél železniční tratě,
s. 4
Kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji,
s. 8

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

TUNELY 2018,
s. 11
Hasiči u dopravních nehod často poskytují první psychickou pomoc,
s. 14
Hasičští potápěči na mistrovství v Polsku,
s. 16
Mistrovství České republiky zachranných psů a psovodů,
s. 17
Noví mistři ve vyprošťování u dopravních nehod,
s. 18

OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ

"Měkké cíle" jako společensky významné objekty,
s. 19
Ochrana prostorů s velkým množstvím osob,
s. 22
Nový technický prostředek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva,
s. 23
Systém detekce radiace,
s. 24
Řešení bezpečnostních opatření,
s. 26

INFORMACE

Future Forces Forum 2018,
s. 28
Teorie, zásahová praxe a krizový management,
s. 30
Klasici znají mistry republiky,
s. 32
Sportovec Ministerstva vnitra 2018 ,
s. 33
 

Požár lesního a travního porostu podél železniční tratě

Dne 4. července 2018 v 10.35 hodin vyhlásilo krajské operační a informační středisko (KOPIS) v Ústí nad Labem poplach jednotkám požární ochrany (PO) kvůli požáru travního a lesního porostu podél trati vedoucí z Ústí nad Labem do Lovosic. Událost byla výjimečná zejména tím, že jednotlivá ohniska požáru vznikala průjezdem vlaku na celkové délce 14 km a místy v šířce téměř 3 km i ve strmém, zalesněném terénu okolo mezinárodního koridoru železniční tratě.

Z důvodu velké rozlohy území (přes dva sousedící územní odbory jednoho kraje), na kterém se jednotlivá ohniska nacházela, bylo důležité při průzkumu vyhledat vhodné příjezdové cesty a zároveň stanovit priority nasazení sil a prostředků kvůli hrozícím škodám na majetku nebo ohrožení obyvatelstva. Již při vyhlášení druhého stupně požárního poplachu na místo vyjeli i řídicí důstojníci z územních odborů Litoměřice a Ústí nad Labem, kteří se spolu s velitelem zásahu (VZ) podíleli na zmapování rozsahu události a koordinaci zasahujících jednotek PO. Na základě průzkumu se vyhlásil v 11.58 hodin zvláštní stupeň požárního poplachu. Zásahu se zúčastnilo celkem 28 jednotek PO, dva vrtulníky Policie ČR a hasicí letoun. Požár se podařilo lokalizovat téměř po osmi hodinách. Jeho likvidace byla nahlášena 5. července 2018 v 19.18 hodin.

Příčina vzniku požáru
Požár byl způsoben závadou na brzdové soustavě drážního nákladního vozu řady Sgnss 55. V době vzniku závady byl vůz řazený v pořadí za hnacím vozidlem jako 22. a tvořil s dalšími 36 vozy ucelenou vlakovou soupravu vypravenou ze Spolkové republiky Německo do cílové destinace ve Slovenské republice s průjezdem přes území České republiky. Nákladní vůz Sgnss 55 přepravoval dřevo. Závadu na brzdové soustavě způsobilo přitlačení brzdových zdrží na obruče kol. Stálým zahříváním zdrží došlo k jejich rozpadu, vznikaly mechanické jiskry s dostačující tepelnou energií, které vznítily suchý travní porost v okolí železniční tratě v úseku od železniční stanice (ŽST) Dolní Zálezly až do ŽST Lovosice, kde byl vlak po zjištění závady odstaven a nákladní vůz vyřazen ze soupravy vlaku. Podle svědeckých výpovědí zaměstnanců pracujících na ŽST Lovosice se zjistilo, že od nákladního vozu v době příjezdu vlaku do stanice pozorovali odlétávající jiskry směrem od náprav vozu.

K prvotnímu zjištění závady došlo aktivací signalizačního diagnostického zařízení, které je instalováno na první traťové koleji u obce Prackovice nad Labem, tzv. systém ASDEK. Zařízení sleduje teplotu bezkontaktními čidly při průjezdu vlaku na jednotlivých nápravách vlaku.
Pro daný vlak obsluha na stanovišti ŽST Lovosice zaznamenala signalizační hlášení IHO – Indikace horkých obručí na nápravách 89 až 92 od začátku vlaku, která reagovala podle platných interních předpisů a oznámila skutečnost strojvedoucímu s tím, že musí vlak odstavit ve zhruba devět km vzdálené ŽST Lovosice.

Z důvodu stanovení příčiny vzniku závady na brzdové soustavě nákladního drážního vozu se provedla dne 10. července 2018 ve středisku oprav kolejových vozidel (SOKV) Ústí nad Labem komisionální prohlídka. Při prohlídce vozu se zjistilo nadměrné tepelné opotřebení brzdových zdrží, a to na všech nápravách vozu. Brzdové zdrže vykazovaly známky rozpadu a popraskání, které způsobila vysoká teplota při tření o obruče kol v době jejich účinnosti.

Průběh zásahu
Prvotně byl požár zpozorován před ŽST Dolní Zálezly, tedy asi čtyři km před signalizačním diagnostickým zařízením ASDEK. Na místo byl vyslán první výjezd CAS 20 společně s druhým výjezdem CAS 30 a velitelským automobilem ze stanice Ústí nad Labem a jednotka Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Jelikož příčinou vzniku požáru byla závada na projíždějící nákladní vlakové soupravě, vznikala podél trati nová ohniska do ŽST Lovosice v délce 14 km.

V důsledku dlouhodobých nadprůměrných teplot a téměř nulových srážek byl travnatý porost extrémně suchý a požár se tak rychle šířil. Bylo zapotřebí povolat další jednotky PO v souladu s požárním poplachovým plánem kraje. Ze stanice Lovosice vyjela jednotka s CAS 24 a CAS 32, ze stanice Litoměřice s CAS 20 a CAS 30 a ze stanice Děčín s CAS 30. Dále pak byly povolány jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH) obce Roudnice nad Labem, Litoměřice, Budyně nad Ohří, Čížkovice, Prackovice nad Labem, Klapý, Chotiměř, Řehlovice, Brozany nad Ohří, Stebno-Podlešín, Třebenice, Děčín-Horní Žleb, Děčín-Staré Město, Mojžíř, Chabařovice, Velké Březno, Chlumec, Měrunice, Terezín, Kostomlaty pod Milešovkou, Libčeves a Žalany. Jednotka SDH Telnice byla povolána do zálohy na stanici v Ústí nad Labem.

Přestože událost postihla dva sousedící okresy, byl zásah řízen jako celek. VZ ze stanice Ústí nad Labem nechal uzavřít silniční a železniční dopravu na trase Ústí nad Labem–Lovosice (asi 17 km) a vypnout trakční vedení v daném úseku. Silnice 1/30 vede totiž v tomto úseku téměř souběžně se železnicí. VZ monitoroval ve spolupráci s řídicím důstojníkem územního odboru Litoměřice zasaženou oblast a jednotky PO byly prioritně nasazovány v obydlených oblastech na ochranu domů, a to zejména v obci Lhotka nad Labem a Litochovice. Po nalezení vhodného místa k doplňování vody bylo v obci Litochovice na břehu řeky Labe zřízeno čerpací stanoviště, které bylo obsluhováno CAS 30 a člunem poříčního oddělení Policie ČR, Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Odtud se kyvadlově dopravovala voda na jednotlivá místa požáru.

Protože se požár začal šířit přes nepřístupný skalnatý terén, vyžádal si VZ na místo leteckou podporu. Ta byla tvořena vrtulníkem Policie ČR s termovizí, vrtulníkem Policie ČR s bambivakem a hasicím letounem Antonov AN 2 s kapacitou 1 500 litrů vody. Doplňování bambivaku probíhalo přímo z vodního toku Labe, poblíž čerpacího stanoviště v Litochovicích. Letoun Antonov měl nejprve doplňovací stanoviště na letišti v Roudnici nad Labem, ale v průběhu zásahu se přesunul do obce Keblice, čímž se o polovinu snížila doba mezi jednotlivými shozy na místo požáru. Jejich nasazení začalo ve 12.15 hodin. Několik ohnisek se objevilo i poblíž lomu Litochovice, po jejich uhašení na místě zůstala jednotka ze stanice Litoměřice k případné ochraně firemního muničního skladu.

Ve 12.53 hodin řídicí důstojník kraje vyžádal vozidlo PPLA ze stanice Ústí nad Labem k zásobování zasahujících hasičů pitnou vodou kvůli náročnosti zásahu a vysokým teplotám. Následně jim byla zajištěna i strava.

Většinu ohnisek podél železničního koridoru se podařilo lokalizovat, na rozdíl od požáru, který probíhal v nepřístupném terénu nad tratí a zasáhl přilehlý les a pole.

V následujících hodinách byla většina jednotek PO přemístěna k zastavení šíření fronty požáru, která kvůli mírnému větru rychle postupovala. Zasahující hasiči museli na nezbytně nutnou dobu použít dýchací přístroje.

Lokalizace požáru na celé ploše zásahu byla ohlášena VZ v 18.51 hodin. Po domluvě s piloty byl konec leteckého zásahu stanoven na 21.00 hodinu a ve stejný čas byl obnoven provoz na silnici 1/30 podél řeky Labe a na železničním koridoru. Poté bylo místo velení u zásahu předáno veliteli čety stanice Litoměřice a pod jeho velením probíhalo dohašování ohnisek, z nichž se většina nacházela na území v působnosti územního odboru Litoměřice. Jednotka ze stanice Ústí nad Labem byla odeslána zpět na základnu. Ve večerních hodinách, z důvodu špatné viditelnosti, byly ukončeny dohašovací práce. Jednotky PO byly odvolány z lesa a dohledem nad místem požáru byla pověřena jednotka SDH obce Litoměřice do 01.30 hodin, kdy byla následně vystřídána jednotkou SDH obce Prackovice.

5. července 2018
Jednotka PO vykonávající dohled nad místem požáru zjistila průběžným průzkumem, že vlivem panujících klimatických podmínek dochází k opětovnému rozhoření ohnisek požáru v zalesněném skalnatém terénu. Na místo události byly opět vyslány jednotky ze stanic Lovosice a Litoměřice. VZ se stal velitel čety ze stanice Litoměřice, který rozhodl o povolání dalších jednotek PO. Rozdělil místo zásahu na čtyři úseky, nechal znovu zřídit čerpací stanoviště v Litochovicích a určil způsob kyvadlové dopravy pro jednotlivé úseky. Na místo zásahu povolal vrtulník Policie ČR s bambivakem na dohašení největšího počtu ohnisek, která se nacházela v nepřístupném terénu.

Z důvodu potřeby leteckého zásahu bylo na trati Ústí nad Labem–Lovosice odpojeno trakční vedení a provoz byl povolen za snížené rychlosti pouze vlakovým soupravám, taženým dieselovými lokomotivami. Strojvedoucími z projíždějících souprav byla zpozorována další tři ohniska požáru mimo katastrální území obce Prackovice nad Labem, kde byl veden zásah. Ohniska byla zlikvidována jednotkami ze stanice Lovosice a SŽDC Ústí nad Labem. Na žádost VZ byla řídicím důstojníkem územního odboru Litoměřice zajištěna strava a pitný režim pro zasahující. Krátce po poledni si VZ vyžádal tankovací kontejner za účelem doplňování pohonných hmot.

Po šestnácté hodině bylo ukončeno hašení leteckou technikou a provoz na železniční trati byl obnoven v plném rozsahu. Všechny přítomné jednotky PO na místě události byly využity k důkladnému uhašení všech ohnisek. Likvidace samotné události byla nahlášena v 19.18 hodin. Dohledem nad místem požáru byla pověřena jednotka SDH obce Prackovice a ostatní jednotky PO byly odeslány zpět na základny. Zásah na místě události byl po závěrečném průzkumu ukončen následující den 6. července 2018 v ranních hodinách.

Škody a výše uchráněných hodnot
I přes velký rozsah požáru na poměrně dlouhém úseku, kterým vlaková souprava projela, nedosáhly způsobené škody ani milionové hodnoty. Se škodami na majetcích se přihlásili soukromí vlastníci zahrad přilehlých k železniční trati, kterým byla způsobena škoda převážně na oplocení nebo ovocných stromech, dále majitel shořelé pšenice na poli o rozloze čtyř hektarů.

SŽDC vznikla škoda související s nutnou výměnou štěrkového lože 38 m3 a podbití pražců v úseku tratě. Požárem byla poškozena protihluková stěna. Celková výše škod byla v součtu stanovena na 500 103 Kč.

Výše uchráněných hodnot nebyla stanovena, ale vzhledem k uchráněným nemovitostem, které byly požárem bezprostředně ohroženy přítomností muničního skladu v lomu Litochovice a blízkostí polí s dosud nesklizenou úrodou, se dá předpokládat, že celková výše by se pohybovala v desítkách milionů korun.

Specifika zásahu

Pozitiva

  • dostatečný počet jednotek SDH obcí dislokovaných v okolí místa události a jejich akceschopnost,
  • možnost využití letecké techniky pro hašení,
  • bezprostřední blízkost přirozeného vodního zdroje (řeka Labe),
  • možnost přímého plnění bambivaku z hladiny řeky,
  • dobrá spolupráce složek IZS.

Negativa

  • extrémní teplo a sucho,
  • vysoký počet ohnisek požáru,
  • velká rozloha požáru,
  • členitost terénu a těžko přístupná místa,
  • opětovné rozhořívání již uhašených ohnisek,
  • fyzická náročnost a přehřívání organismu zasahujících hasičů,
  • obtížná koordinace jednotek PO při zásahu,
  • z pohledu PO velmi rozporuplné interní předpisy dopravce, kdy i přes vědomou skutečnost, že diagnostické zařízení signalizovalo hlášení IHO – Indikace horkých obručí na nápravách 89 až 92 od začátku vlaku, pokračovala vlaková souprava v cestě, aniž dopravce učinil jakákoliv účinná opatření, aby zabránil ohrožení zdraví občanů a vzniku dalších škod.
     

nprap. Bc. Michal HORNER, mjr. Ing. David ĎURIŠ, foto npor. Mgr. Lukáš BALAŠTÍK, HZS Ústeckého kraje

Kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji

Zvyšování připravenosti obyvatel, orgánů veřejné správy, složek integrovaného záchranného systému a dalších na řešení mimořádných událostí a krizových situací je jedním ze stěžejních úkolů současného období. S cílem výrazně přispět k vyšší připravenosti příslušníků HZS Moravskoslezského kraje, orgánů a pracovníků obcí, členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a dalších byla realizována série odborných kurzů v rámci projektu Moravskoslezského kraje.
Kurz Technik ochrany obyvatelstva (zdroj ústřední hasičská škola Jánské Koupele)Kurz Technik ochrany obyvatelstva (zdroj Ústřední hasičská škola Jánské Koupele)
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) trvale a nadstandardně spolupracuje s krajským úřadem Moravskoslezského kraje v mnoha oblastech včetně společné realizace různých projektů. V roce 2016 se krajský úřad obrátil na HZS MSK s nabídkou možnosti využití výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí k předkládání žádostí o podporu v rámci Operačního programu Zaměstnanost. HZS MSK nabídky využil a v rámci prioritní osy 4 Efektivní veřejná správa navrhl podání žádosti o podporu na realizaci projektu „Zvyšování připravenosti obyvatel a příslušníků HZS ČR na mimořádné události“. Administraci žádosti o podporu i následnou realizaci zajišťoval krajský úřad – odbor evropských projektů a příslušníci HZS MSK byli odbornými garanty jednotlivých aktivit projektu. Projekt byl v letech 2017 až 2018 realizován pod registračním číslem CZ.03.4.74/0.0/0.0/16_033/0002973 s celkovými náklady téměř 8,5 milionů Kč s dotací 95 %, přičemž zbylých 5 % nákladů financoval Moravskoslezský kraj.

V rámci projektu byla realizována série odborných kurzů uspořádaných do pěti klíčových aktivit. Jako lektoři ve většině kurzů působili převážně příslušníci HZS MSK a zaměstnanci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Fakulty bezpečnostního inženýrství. Náplň některých kurzů byla vytvořena speciálně pro projekt, u některých kurzů bylo využito komerčních nabídek různých poskytovatelů odborných kurzů.

Klíčové aktivity projektu

Klíčová aktivita 1 - Vzdělávání vyšetřovatelů požárů
Hlavním cílem této klíčové aktivity bylo zvýšit teoretické a praktické znalosti a dovednosti vybraných specialistů v oblasti zjišťování příčin vzniku požárů. Zabezpečení cíle bylo dosaženo dvěma kroky; v prvním kroku absolvovali tři vybraní specialisté zjišťování příčin vzniku požárů (ZPP) zahraniční kurz zaměřený na problematiku ZPP, který pořádala The Fire Service College, Gloucestershire ve Velké Británii. Po návratu na základě získaných zkušeností připravili a realizovali tito specialisté kurz pro 20 ostatních vyšetřovatelů požárů HZS MSK. Důraz při těchto kurzech byl kladen především na implementaci teoreticky nabytých znalostí do praktického výkonu v modelových podmínkách reál­ných požárů. Účastníci kurzu získali možnost ověřit si pod dohledem specialistů-lektorů správnost zvoleného vyšetřovacího postupu a upevnit si zásady vyšetřovacích postupů a spolupráce s ostatními členy vyšetřovacího týmu takzvaně „nanečisto“ v kontrolovaném prostředí reálných místností upravených tak, že umožňovaly detailní dokumentaci a záznam vzniku a šíření uměle založených požárů. To umožnilo účastníkům kurzu porovnat svá zjištění se skutečným průběhem požáru.

Klíčová aktivita 2 - Vzdělávání v oblasti požárního inženýrství
Klíčová aktivita byla zaměřena na uživatelské zpřístupnění a praktikování metod požárního inženýrství v reálné praxi v rámci výkonu státního požárního dozoru hasičského záchranného sboru kraje a přípravu příslušníků tak, aby byli schopni kvalitně provádět posouzení předložené projektové dokumentace staveb a zjišťování příčin vzniku požárů metodou požárního inženýrství. Poskytovatelem služby přípravy a realizace kurzů byla Česká asociace hasičských důstojníků, z.s. Byl organizován speciální šestidenní kurz ve dvou bězích, kterého se zúčastnili příslušníci HZS MSK zabývající se výkonem státního požárního dozoru v oblasti stavební prevence a ZPP. Kurz byl zaměřen na praktickou aplikaci metod požárního inženýrství ve vztahu ke zpracování a posuzování projektové dokumentace staveb. Celkem bylo v kurzech odborně vyškoleno 30 osob.
Výstupy kurzu Pozuzování rizik v území (zdrij HZS MSK)Výstupy kurzu Pozuzování rizik v území (zdroj HZS MSK)
Klíčová aktivita 3 - Zabezpečení přípravy odborníků v oblasti posuzování rizik v území
Hlavním cílem klíčové aktivity bylo připravit odborníky, kteří budou schopni kvalitně provádět posuzování rizik v území. Zařazení této klíčové aktivity do projektu bylo dáno především současnými požadavky na provádění posuzování rizik v území v návaznosti na Analýzu hrozeb ČR [1]. Poskytovatelem služby přípravy a realizace kurzů byla Česká asociace hasičských důstojníků, z.s. Kurzy byly organizovány jako 40hodinové rozdělené do dvou bloků, přičemž jeden kurz byl pro 12 účastníků. Celkem proběhly čtyři kurzy. Účastníky kurzu byli příslušníci HZS MSK působící na úseku ochrany obyvatelstva a krizového řízení, zaměstnanci krajského úřadu a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností zařazení na pracovištích krizového řízení, vybraní lektoři ze Střední odborné školy požární ochrany a také kolegové z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Kurzy úspěšně prošlo celkem 45 osob, které byly seznámeny s metodologií používanou při posuzování rizik v území, včetně praktické aplikace metodických přístupů, získaly přehled o používaných metodách a dále se naučily metody využívat a interpretovat jejich výstupy pro potřeby havarijního a krizového plánování.

Klíčová aktivita 4 - Zabezpečení přípravy odborníků obcí a složek integrovaného záchranného systému v oblasti ochrany obyvatelstva
Hlavním cílem klíčové aktivity bylo vytvoření funkčního celokrajského vzdělávacího systému prostupujícího napříč všemi stupni veřejné správy se zaměřením na odborníky zabývající se ochranou obyvatelstva a krizovým řízením a lektory realizující preventivně výchovnou činnost. Konkrétním výsledkem bylo vytvoření a realizace série kurzů pro odborníky obcí a složek integrovaného záchranného systému v Moravskoslezském kraji v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení, kteří budou působit:

  • v jednotkách požární ochrany zařazených do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany (technici ochrany obyvatelstva),
  • v orgánech (krizových štábech, komisích, pracovních skupinách) obcí či složek integrovaného záchranného systému (specialisté ochrany obyvatelstva),
  • v oblasti preventivně výchovné činnosti při zvyšování připravenosti všech věkových struktur obyvatelstva (instruktoři preventivně výchovné činnosti).

Poskytovatelem služby přípravy a rea­lizace kurzů bylo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) – Ústřední hasičská škola Jánské Koupele. Kurzy byly organizovány jako 16hodinové, přičemž jeden kurz byl určen pro maximálně 17 osob. Tato klíčová aktivita byla nejrozsáhlejší, bylo organizováno celkem 37 kurzů, kterými prošlo celkem 548 osob.

Klíčová aktivita 5 - Vnikání do uzavřených prostor
V rámci této klíčové aktivity byli připraveni v odborných kurzech instruktoři pro problematiku akutního vnikání do uzavřených prostor působící na všech stanicích HZS MSK. Kurzy zaměřené na destruktivní a nedestruktivní metody překonávání mechanických zabezpečovacích systémů a nouzové otevírání automobilů proběhly u společnosti Locksmith Service, s.r.o., v Sokolově a různými úrovněmi kurzu prošlo celkem 21 příslušníků HZS MSK. Na stanici Ostrava­ Fifejdy s předurčeností k této problematice získalo pět příslušníků profesní kvalifikaci „Zámkař“ ve 160hodinovém kurzu.

Další část příspěvku se věnuje klíčovým aktivitám 3 a 4, které spadaly do působnosti ochrany obyvatelstva a krizového řízení.

Kurz Posuzování rizik v území
Dlouholetá zkušenost příslušníků oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS MSK s problematikou posuzování rizik pomohla identifikovat konkrétní témata pro návrh obsahové náplně kurzu. V současné době na trhu nabídka kurzu tohoto typu neexistuje, proto bylo vytvoření a realizace kurzu poptáváno v rámci veřejné zakázky.

Kurz Technik ochrany obyvatelstva  (zdroj Ústřední hasičská škola Jánské Koupele)Kurz Technik ochrany obyvatelstva (zdroj Ústřední hasičská škola)Obsahová náplň kurzu pro přípravu odborníků v oblasti posuzování rizik v území:

  • právní rámec posuzování rizik a systém řízení rizik, základní pojmy,
  • základní a podpůrné metody posuzování rizik, např. SWOT, kontrolní seznam, PHA, fuzzy logika, ETA, FTA, brainstorming, expertní odhad,
  • multikriteriální analýza variant a možnosti využití v praxi,
  • vybrané statistické metody pro vyhodnocení dat a vyjádření pravděpodobnosti,
  • analýza hrozeb pro ČR a analýza rizik kraje a obce s rozšířenou působností včetně praktického provedení analýzy rizik pro území,
  • posuzování specifických rizik (modelování rozlivů povodní, posuzování rizik v prevenci závažných havárií),
  • využití GIS a mapování rizik,
  • hodnocení přijatelnosti rizik a interpretace výstupů posuzování rizika v území.

Významná část kurzu byla věnována praktické aplikaci prezentovaných metod. Kurz byl vždy ukončen testem znalostí. Pro kurz byl zpracován učební text v podobě 150stránkové publikace, který byl poskytnut všem účastníkům kurzu.

Kurzy pro odborníky ochrany obyvatelstva
Při přípravě a realizaci těchto kurzů bylo v maximální možné míře využito výstupů realizace projektu s názvem „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“, který byl realizován Ústřední hasičskou školou Jánské Koupele v letech 2012 až 2015. Vzdělávací programy byly aktualizovány s ohledem na současné podmínky a potřeby HZS MSK. Kurzy byly organizovány ve třech modulech.

Technik ochrany obyvatelstva – kurz umožnil účastníkům získat nejen potřebné teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti formou terénního výcviku, a seznámil účastníky s činností jednotek sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO) při realizaci opatření ochrany obyvatelstva. Účastníky kurzu byly především členové JSDHO. Moravskoslezským krajem byla jejich zaměstnavatelům na základě žádosti také refundována mzda.

Obsah kurzu Technik ochrany obyvatelstva:

  • úloha obce při přípravě a řešení mimořádných událostí a krizových situací,
  • činnost JSDHO při varování, evakuaci a nouzovém přežití obyvatelstva na území obce,
  • zásady chování obyvatelstva při mimořádných událostech,
  • činnost JSDHO před, při a po povodni,
  • stavba protipovodňových hrází z pytlů s pískem s využitím trenažéru,
  • ukázka provizorního zabezpečení konstrukcí staveb,
  • praktický nácvik provizorní dekontaminace osob a techniky s využitím běžných prostředků jednotek požární ochrany,
  • posttraumatická péče a psychoso­ciální pomoc,
  • preventivně výchovná činnost.

Obsah kurzu byl maximálně přizpůsoben normě znalostí pro funkci technik ochrany obyvatelstva v JSDHO vydané MV­ generálním ředitelstvím HZS ČR.

Tímto modulem úspěšně prošlo celkem 218 osob, mezi nimiž byly členové 70 JSDHO v Moravskoslezském kraji.

Specialista ochrany obyvatelstva – kurz poskytl účastníkům základní rámec znalostí a dovedností z oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení a připravil je k pomoci v obci při přípravě na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení. Kurz byl určen starostům obcí, zaměstnancům obecních úřadů, členům krizových štábů obcí a krizových štábů obcí s rozšířenou působností.

Kurz Specialista ochrany obyvatelstva (zdroj Ústřední hasičská škola)Kurz Specialista ochrany obyvatelstva (zdroj Ústřední hasičská škola)Obsah kurzu Specialista ochrany obyvatelstva:

  • organizace a řízení bezpečnosti v obci, bezpečnostní situace v obci,
  • připravenost obce na mimořádné události a krizové situace,
  • role obce v systému záchranných prací,
  • opatření ochrany obyvatelstva v obci,
  • krizový štáb obce,
  • praktické cvičení krizového štábu včetně zásad pro přípravu.

Tímto modulem úspěšně prošlo celkem 225 osob, z nichž největší skupinu tvořili členové krizových štábů obcí s rozšířenou působností (85 účastníků) a starostové či zaměstnanci obcí (50 účastníků).

Instruktor preventivně výchovné činnosti – kurz poskytl účastníkům základní rámec zásad chování obyvatelstva při mimořádných událostech i běžných rizicích i zásad komunikace s občany a praktické rady pro organizaci a realizaci preventivních akcí a pro přípravu preventivních materiálů. Kromě členů SH ČMS projevili o kurz zájem ve větší míře také strážníci Městské policie Ostrava, kteří rea­lizují preventivně výchovné aktivity na základních školách, a také např. pracovníci nevládních neziskových organizací.

Obsah kurzu Instruktor preventivně výchovné činnosti:

  • opatření ochrany obyvatelstva na území obce,
  • možnosti preventivně výchovné činnosti pro občany v obci,
  • zásady chování obyvatelstva při mimořádných událostech,
  • formy a nástroje komunikace s veřejností,
  • praktická příprava a realizace preventivních akcí pro veřejnost (např. beseda s občany, soutěže pro děti i dospělé, přednáška pro seniory),
  • praktická příprava a publikování preventivních materiálů pro veřejnost (např. příspěvek do zpravodaje či regionálního tisku, leták pro vývěsku).

Tímto modulem úspěšně prošlo celkem 105 osob.

Pro všechny tři moduly byl zpracován samostatný učební text (publikace v rozsahu asi 120 stránek), který byl poskytnut všem účastníkům kurzů.

Na základě požadavku poskytovatele dotace byla v rámci všech kurzů pro odborníky ochrany obyvatelstva zjišťována spokojenost s kurzem s využitím evaluačního dotazníku vyplňovaného anonymně všemi účastníky. Celková úroveň a spokojenost s kurzem byla více než 80 % účastníků hodnocena nejvyšší možnou známkou.

Závěr
Jednou ze strategických priorit Koncepce ochrany obyvatelstva [2] je „Občan“. Motivem této priority je optimalizace a rozvinutí stavu výchovy a vzdělávání obyvatelstva tak, aby odpovídal aktuální identifikaci a dopadu hrozeb. Systém výchovy a vzdělávání by se podle Koncepce ochrany obyvatelstva měl skládat, mimo jiné, z úrovní pro odborníky zabývající se ochranou obyvatelstva a krizovým řízením a lektory realizující projekty preventivně výchovné činnosti. K naplnění této priority směřovala podstatná část prezentovaného projektu.

V rámci projektu došlo ke zdokonalení a zefektivnění výkonu služby v podobě rozvoje znalostí a dovedností příslušníků HZS MSK, kteří se zabývají posuzováním projektové dokumentace staveb zpracované metodami požárního inženýrství a zjišťováním příčin vzniku požárů v reálných podmínkách. Došlo také k podstatnému zvýšení znalostí a schopností příslušníků HZS MSK a zaměstnanců krajského úřadu a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností zabývajících se posuzováním rizik území. Byl vytvořen celokrajský vzdělávací systém pro odborníky obcí a složek integrovaného záchranného systému v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení a v oblasti preventivně výchovné činnosti. V neposlední řadě byly zkvalitněny a rozvinuty odborné dovedností příslušníků zařazených v jednotkách HZS MSK v oblasti destruktivního a nedestruktivního překonávání mechanických zábranných systémů a automobilů při potřebě vnikat do uzavřeného prostoru.

Projekt lze hodnotit jako velice úspěšný, celkem prošlo různými typy kurzů v pěti klíčových aktivitách 672 osob.

Literatura

[1] Analýza hrozeb pro ČR - Závěrečná zpráva. Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Online http://www.hzscr.cz/soubor/analyza­ hrozeb­ zprava­ pdf.aspx.
[2] MV­ GŘ HZS ČR. Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030. 1. vyd. Praha: MV­ GŘ HZS ČR, 2013. 75 s. ISBN 978-80-86466-50-7.


plk. Ing. Antonín KRÖMER, HZS Moravskoslezského kraje

TUNELY 2018

Dne 15. května 2018 byla železniční trať č. 030 Liberec - Pardubice v oblasti tzv. Říkovských tunelů mezi železničními stanicemi Semily a Železný Brod zasažena složitou železniční nehodou, která představovala mimořádnost v železniční dopravě v těžce dostupném terénu a s velkým počtem raněných osob.

Říkovské tunely
Zmíněný úsek trati prochází tříkilometrovým kaňonovitým údolím řeky Jizery s přírodní rezervací zařazenou do Geoparku Český ráj. Skály zde vystupují ze skalních hřebenů a útesů, kdy se nejmohutnější skalní útvar - Krkavčí skála s výškou přes 100 metrů tyčí právě nad čtyřmi do skály vyraženými železničními tunely. Tunely celkem měří 743 metrů, kdy na sebe v podstatě navazují a jsou rozvrženy v úseku pouhých 1 660 metrů. Ražba tunelů probíhala v letech 1856 až 1859 a v šedesátých letech minulého století byly z bezpečnostních důvodů u druhého a třetího tunelu dodatečně ještě přistavěny betonové skeletové konstrukce, které zachytávají padající kameny ze skalních útvarů nad tratí.
Železniční trať vede po levé straně řeky a po straně pravé probíhá tzv. Riegrova turistická stezka a také ve skále ražený vodní přivaděč pro vodní elektrárnu v Podspálově. Pěší přístup je umožněn pouze po pravém břehu, do oblasti tunelů je vstup přísně zakázán. Území není dostupné žádnou běžnou zásahovou technikou.

Námět
Následkem prudké změny povětrnostní situace dochází v oblasti Semilska k silným bouřkám s lokálními poryvy větru až 90 km/h a lokálním srážkám s úhrnem 50 mm. V úseku mezi městy Semily a Železný Brod v oblasti Říkovských tunelů (mezi třetím a čtvrtým tunelem ve směru od Semil) dochází v důsledku bouřky k vývratu několika vzrostlých stromů a ke spadu reziduí skal s bahnem na železniční trať. Vzniká tak nečekaná překážka, do které přibližně po 20 minutách najíždí osobní vlaková souprava s přibližně 35 cestujícími. Vlak po střetu s překážkou vykolejí a narazí do pilířů čtvrtého tunelu, v němž se vzpříčí.

Vlakový personál a část cestujících se snaží tísňovými linkami základních složek IZS událost ohlásit. Část hovorů je zmatečná a co do přesné lokace události si odporuje. Na místě zůstává množství zraněných osob včetně strojvedoucího.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) obdrží od personálu ze železniční stanice Stará Paka zprávu, že přístup po železnici k Říkovským tunelům je od Železného Brodu rovněž následkem bouřky zablokován.

Meteorologická situace se navrátila ke slunečnému počasí a teplotám vzduchu převyšujících 32 °C.

Přípravné práce taktického cvičení
Myšlenka uspořádat taktické cvičení v dané těžce dostupné oblasti se utvářela několik let. V minulosti zde totiž došlo k vykolejení soupravy nákladního vlaku, který najel do vývratu stromu. Na konci roku 2017 byl původně navržený námět doplněn o požadavek na aplikaci nové Typové činnosti složek IZS při společném zásahu 15/IZS Mimořádnosti v provozu železniční osobní dopravy.

První z celkem tří přípravných schůzek proběhla v únoru 2018. Do doby konání cvičení pak následovaly opakované průzkumy území lezeckou skupinou, mapování pokrytí signálů komunikačních sítí a jednání se zástupci dotčených pozemků. Ke zdárné přípravě přispěl také aktivní zájem drážních subjektů, které zapůjčily vlakovou soupravu a průběžně přispívaly vhodnými náměty a poznámkami při tvorbě plánu cvičení.

Většinu figurantů pro cvičení poskytla Integrovaná střední škola Semily, kde je nově otevřen studijní obor Požární ochrana.

Průběh cvičení

Ohlášení události a aktivace sil a prostředků složek IZS
Krátce před 9.00 hodinou začali vybraní figuranti a vlakový personál oznamovat událost mobilními telefony na všechny tísňové linky včetně 112 s tím, že došlo k železniční nehodě. Vlaková souprava je vykolejená a vzpříčená na okraji jednoho z tunelů. Na místě je mnoho raněných osob, nejspíše jsou zde i mrtví. Přitom zde nastala první komplikace. I přes předchozí provedené průzkumy, které potvrzovaly dostatečný signál všech mobilních operátorů, se nemohli oznamovatelé několik minut dovolat a srozumitelně událost oznámit.

Po vytěžení prvního hovoru vyhlásilo krajské operační a informační středisko (KOPIS) HZS Libereckého kraje v 9.00 hodin 2. stupeň poplachu IZS a vyslalo jednotky požární ochrany (PO) s prvovýjezdovými cisternovými automobilovými stříkačkami (CAS) ze stanic Semily, Tanvald, Jablonec nad Nisou a speciál s další lezeckou skupinou ze stanice Liberec. Dále pak drážní jednotku HZS podniku SŽDC s CAS 16 a dvoucestným vozidlem a jednotky SDH obcí Semily, Železný Brod, Záhoří a Koberovy. Současně KOPIS HZS Libereckého kraje napřímo u výpravčího zajistil zastavení drážní dopravy na inkriminovaném úseku.

Integrované operační středisko – Krajské ředitelství policie Libereckého kraje na místo vyslalo hlídky z obvodních oddělení Semily a Železný Brod, místně příslušnou hlídku AMOK a rovněž první vyšetřovací skupinu Služby kriminální policie a vyšetřování. Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Libereckého kraje do oblasti vyslalo posádky ze stanovišť Semily a Turnov, speciální vozidlo pro události s velkým počtem raněných a vrtulník Letecké záchranné služby (LZS), který nejprve zamířil pro leteckého záchranáře z Horské služby Jizerské hory. Vrtulník Letecké služby Policie ČR nebyl v danou dobu k dispozici z důvodu souběhu událostí (součást námětu).

Řešení přístupových cest a členění místa zásahu
Velitel čety cestou k zásahu rozhodl, že se družstva stanice Semily rozdělí. První výjezd pokračoval co nejdál až k prvnímu železničnímu tunelu, odkud byl nutný pěší postup. Druhý výjezd s lezeckou skupinou dojel nad místo události, kde se silnice nejvíce blíží předpokládanému místu neštěstí a zde lezci slaní.

Místo zásahu se rozdělilo na úseky:

  • č. 1 vlastní místo nehody,
  • č. 2 nástupní plocha u prvního tunelu v Semilech,
  • č. 3 úsek Záhoří,
  • č. 4 úsek hydroelektrárna Podspálov.

Z opačného směru od Železného Brodu došlo k navádění všech záchranných týmů na nástupní plochy úseku č. 4, odkud je nutno přejít řeku Jizeru po železničním mostu a  poté pokračovat podél druhé železniční tratě pěšky. Na nástupních plochách z počátku došlo k žádoucímu setkání jednotlivých složek, kdy si mezi sebe rozdělily nutný zásahový materiál a prostředky první pomoci a na místo zásahu je ručně přenášely až na vzdálenost 1,6 km.

Řízení zásahu a průběh záchranných prací
V 9.19 hodin se dostavil řídicí důstojník územního odboru Semily, který od velitele čety převzal velení zásahu. KOPIS HZS Libereckého kraje požádalo o vyslání velitelského kontejneru a vyslání dalších důstojníků a zástupců zasahujících složek do zřizovaného štábu velitele zásahu (VZ).

Na místo nehody se jako první dostavila LZS, která provedla prvotní průzkum ze vzduchu spolu s podáním zprávy v 9.20 hodin. První zasahující záchranář v havarovaném vlaku byl lékař LZS, který slanil z vrtulníku. V čase 9.32 hodin se na místo dostavily první pozemní záchranné týmy, a to ze strany od Železného Brodu, vzápětí následované lezeckou skupinou ze Semil. Velitel čety se dostavil na místo nehody a převzal velení na úseku č. 1.

LZS již v tu dobu prováděla lékařské třídění s použitím třídicí a identifikační karty pro hromadné postižení osob. Nezranění cestující byli vyvedeni mimo havarovanou soupravu a soustředěni u třetího tunelu.

Po dokončeném průzkumu je na KOPIS HZS Libereckého kraje hlášeno 15 raněných s tím, že přinejmenším dvě osoby jsou usmrcené. Ve vlaku jsou uvězněny dvě vážně zraněné osoby a k jejich vyproštění bude potřeba hydraulické vyprošťovací zařízení. Je třeba aktivovat traumatologický plán a zorganizovat transport do nemocnic.

V 9.40 hodin dochází k vytvoření pátého úseku na železniční stanici v Semilech, kde vzniká provizorní překladiště věcných prostředků a prostředků první pomoci. Současně je přistaveno vozidlo ZZS Libereckého kraje s vybavením pro události s větším počtem zraněných a vystavěn nafukovací stan.

Speciální technika HZS podniku SŽDC Liberec
Nakolejené dvoucestné vozidlo drážních hasičů zahajuje kyvadlovou jízdu k místu samotné nehody, kdy na úsek č. 1 odváží potřebný materiál a posily a zpět odváží raněné a posléze i nezraněné osoby z vlaku.

Příslušníci Policie ČR ztotožňují a vytěžují prvotní informace pro potřeby vyšetřování od nezraněných cestujících. V té souvislosti je zjištěno, že jedna zraněná osoba, která byla po nehodě schopna opustit vlak, není v místě a pohřešuje se. Tato záležitost je předána k řešení do štábu VZ.

V čase 9.59 hodin jsou letecky transportovány první vážně zraněné osoby, předpokládá se, že další alespoň dva vážně zranění budou muset být transportováni bezodkladně leteckou cestou.

Štáb velitele zásahu
V místě štábu VZ se kontaktují tiskoví mluvčí HZS Libereckého kraje, Policie ČR a SŽDC. Společně koncipují tiskovou zprávu a připravují se na první tiskový mítink se zástupci médií, kteří se snaží dostat k místu zásahu a hlídky Policie ČR je z místa vykazují. Štáb VZ organizuje pátrání po pohřešované osobě, jsou tvořeny skupiny ze členů jednotek SDH obcí. Krátce po desáté hodině přichází do štábu informace z TCTV 112, předaná přes KOPIS HZS Libereckého kraje, že byla právě vytěžena tísňová zpráva od turistů ze druhého břehu na Riegrově stezce s informací o volání o pomoc z pod strže. Nelze tam sejít, hrozí pád do řeky, jsou asi jeden kilometr od Pospálova. Událost by podle operačního důstojníka mohla mít souvislost s řešeným vlakovým neštěstím. Tato informace mění taktiku v pátrání po pohřešované osobě a vyčleňují se dvě skupiny lezců s jednotkami SDH obcí k propátrání označené oblasti. Nutností je absolvovat přesun pěšky asi dva km, řeku nelze bezpečně přebrodit.

V 10.20 hodin je do havarované vlakové soupravy dopraveno vyprošťovací zařízení a jsou zahájeny práce k vyproštění vážně raněných.
Do štábu VZ se v 10.40 hodin dostavil krajský řídicí důstojník, který se seznamuje se situací a zapojuje se do rozhodovacích procesů.

V 10.48 hodin LZS odlétá s posledním vážně zraněným, nyní probíhá přesun ostatních zraněných jen dvoucestným vozidlem drážních hasičů. Na Riegrově stezce, zhruba 600 metrů po proudu, je pod místem nehody nalezena zraněná osoba, která bezvládně leží částečně v řece. Lezecké skupiny zahajují poskytnutí první pomoci, její vytažení a následný transport na nosítkách do Podspálova k sanitnímu vozu.

V 11.45 hodin spolu se závěrečným průzkumem, který upřesňuje počet úmrtí na tři osoby a 16 osob zraněných, bylo taktické cvičení mezi Říkovskými tunely ukončeno.

Specifika cvičení

Pozitiva

  • zmapování nástupních ploch a přístupových cest do oblasti,
  • udržení spojení se všemi pozemními složkami po celou dobu cvičení,
  • nasazení dvoucestného vozidla HZS podniku SŽDC,
  • správná volba věcných prostředků PO k prvotnímu nasazení,
  • součinnost všech nasazených složek IZS při prvotním přesunu materiálu.

Negativa

  • nevhodně zvolené místo štábu VZ,
  • nedostatečné spojení s vrtulníkem LZS,
  • někteří cvičící prováděli činnost výhradně podle schváleného plánu cvičení a vůbec do rozhodovacího procesu nezahrnuli, že situace na místě zásahu je aktuálně zčásti jiná nebo časově posunutá, než je stanovený plán,
  • nedostatečné nasazení leteckých sil.

Závěr
Do taktického cvičení složek IZS bylo na místě události zapojeno 90 zasahujících osob, 38 figurantů, 9 rozhodčích a 12 pozorovatelů. V místě cvičení se tak nacházelo téměř 150 osob.

Cíle stanovené v plánu cvičení lze považovat za ověřené a splněné. Návrh využít dvoucestné vozidlo drážní jednotky PO se ukázal jako klíčový, protože dopravu těžkého materiálu například leteckou cestou nelze spolehlivě u všech prostředků aplikovat. Naopak se neosvědčilo umístění štábu VZ do bývalého lomu v blízkosti místa zásahu, kde sice byla zajištěna slyšitelnost zásahových kanálů, ale bylo velice složité se z místa zásahu do štábu dostat, samotný štáb tak byl zcela mimo dění, mimo soustředění sil a prostředků a mimo oblast s mediálním zájmem.

Z vyhodnocení vyplynulo jasné doporučení využít například drážní objekt, ke kterému probíhá kyvadlová doprava zraněných. Spojení s místem zásahu pak plně řešit zapojením kanálu IZS 112 v systému Pegas. Velitelé úseků a vedoucí složek IZS a štáb by byli propojeni na kanále 112 a uvnitř složek a úseků mohli používat analogové spojení nebo DIR (direktivní – přímé volání) nebo svoje TKG (talk group – volání pro uzavřenou skupinu osob).

Závěry cvičení budou využity ke zpracování operačního postupu pro zásah složek IZS v dané lokalitě a budou využívány pro odbornou přípravu i při řešení skutečné události.


plk. Ing. Jiří KOVALSKÝ, por. Bc. Pavlína BÍLKOVÁ, DiS., foto archiv HZS podniku SŽDC

Hasiči u dopravních nehod často poskytují první psychickou pomoc

18. listopadu 2018 si připomínáme Světový den obětí dopravních nehod, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. Podle statistik úmrtí během dopravní nehody patří na světě mezi deset nejčastějších příčin smrti.

V roce 2017 v České republice policie šetřila 103 821 nehod, při kterých zemřelo 502 lidí. Těžce zraněno bylo 2 339 lidí a lehce 24 740 lidí. Při haváriích vznikly škody za více než 6,3 miliardy korun. 8 472 nehod způsobila nepozornost – řidič osobního vozidla se plně nevěnoval řízení vozidla. Požití alkoholu u viníka dopravní nehody bylo zjištěno ve 4 251 případech a při těchto nehodách zemřelo 43 osob. V roce 2017 nejvíce dopravních nehod zavinili řidiči motorových vozidel, a to 83 % všech dopravních nehod. Během nich zemřelo téměř 92 % všech osob usmrcených při dopravních nehodách.

Vizitka
mjr. PhDr. Ondřeje Sezimy


Mjr. PhDr. Ondřej Sezima pracuje u HZS Královéhradeckého kraje na pozici psychologa od roku 2005.
Kromě psychodiagnostické činnosti spojené s ověřováním osobnostní způsobilosti uchazečů o vstup k HZS ČR se věnuje
terénní krizové intervenci, psychologickému poradenství a psychoterapii.
Zasahoval u desítek mimořádných událostí, kde poskytoval první psychickou pomoc nebo koordinoval psychosociální pomoc.
Vyučuje psychologii ve vzdělávacích zařízeních HZS ČR a lektoruje také kurzy zaměřené na problematiku krizové intervence
a první psychické pomoci, mimo jiné i pro neziskové organizace, jako jsou Člověk v tísni nebo Český červený kříž.

Významná pomoc hasičů
Role hasičů zasahujících u dopravních nehod je neoddiskutovatelná. Zajištění vozidla, protipožární opatření a především vyproštění zraněných z vraků auta. Jednotky požární ochrany HZS ČR v roce 2017 zasahovaly u 22 329 dopravních nehod. V 1 289 případech vyprošťovali hasiči osoby z havarovaných vozidel. Hasiči jsou připraveni na nejrůznější situace během dopravních nehod. Součástí přípravy k zásahu u dopravní nehody je poskytnutí první psychické pomoci. Hasiči jsou mnohokrát první, kteří jsou se zraněnými u dopravní nehody v přímém kontaktu a následně mnohdy také s jejich blízkými. Požádali jsme o rozhovor psychologa HZS Královéhradeckého kraje mjr. PhDr. Ondřeje Sezimu, který každoročně zasahuje u desítek mimořádných událostí a mimo jiné lektoruje jako všichni ostatní psychologové HZS ČR problematiku první psychické pomoci.

Co si laik má představit pod pojmem „první psychická pomoc“?
Jde o vstřícnou lidskou reakci na utrpení druhých lidí, které může být způsobené například tragickou mimořádnou událostí. Základem první psychické pomoci je přistoupení k zasažené osobě, stručné představení své osoby a citlivé projevení zájmu a účasti. Následně se pomáhající zpravidla snaží odvést osobu na bezpečné místo, poskytnout jí vhodné informace a podpořit ji v aktivním zvládání nelehké situace. K tomu patří i pomoc při kontaktování blízkých osob, případně nasměrování na následnou pomoc. Je to tedy jakési doprovázení při zvládání prvotního dopadu události.

Jde o odbornou formu pomoci?
První psychickou pomoc na místě mimořádné události primárně neposkytuje odborník na duševní zdraví, jako je psycholog nebo psychiatr, ale velmi dobře ji zastane příslušník zasahujících složek nebo třeba i přítomná angažovaná civilní osoba. Spíše než odborná pomoc je to v podstatě poučená laická forma pomoci, kterou může účinně poskytnout většina z nás. Pro pomáhajícího je zpravidla nejtěžší zbavit se prvotních obav („Co budu říkat?“, „Můžu být užitečný?“). Pokud se podaří tyto obavy rozptýlit a pomáhající k člověku přistoupí a osloví ho, je zpravidla založeno na úspěch a půl je hotovo. Jen málokdo z postižených lidí v takové chvíli citlivě nabízenou pomoc odmítne, byť i to se může stát a pak je dobré být na to připraven.

Nejvíce úmrtí během dopravních nehod je v Rumunsku

Na silnicích Evropské unie přišlo v roce 2017 o život 25 300 lidí, dalších více než 135 000 osob bylo zraněno vážně.
V roce 2017 zemřelo při dopravních nehodách na evropských silnicích 49 osob na jeden milion obyvatel.
Nejbezpečnější jsou silnice ve Švédsku, Británii, Nizozemsku a Dánsku.
V České republice zemřelo při dopravních nehodách 54 osob na jeden milion obyvatel.
Nejnebezpečnější jsou silnice v Rumunsku a Bulharsku, kde loňský rok zemřelo 98 respektive 96 osob při dopravních nehodách
na jeden milion obyvatel. Světová zdravotnická organizace vyhlašuje Světový den obětí dopravních nehod jako vzpomínku na ty,
kteří zemřeli při dopravních nehodách a také na zasažené touto událostí. Světová zdravotnická organizace uvádí, že ročně zemře
při dopravních nehodách téměř 1,25 milionů lidí a dalších 50 milionů lidí je zraněno.

 

Proč právě hasiči mohou být vhodnými poskytovateli první psychické pomoci?
Hasiči jsou často na místě události první a zůstávají až do jejího úplného konce, což jim dává dostatečný časový prostor se psychicky zasaženým osobám věnovat. Zpravidla mají dobrý přehled o tom, co se na místě události stalo, a mohou tudíž lidem poskytovat konkrétní a ověřené informace. Díky záchranářské roli a předchozím zkušenostem z podobných událostí hasiči také působí na lidi kompetentně a důvěryhodně a představují pro ně v danou chvíli jakousi kotvu. Problematické mohou být situace, kdy i samotní hasiči prožívají u zásahu fyzické nebo psychické vyčerpání. V takových chvílích jsou jejich možnosti poskytnout psychickou pomoc druhým omezené a je na místě povolat dodatečně k těmto činnostem například hasičského psychologa nebo dalšího interventa.

Hasiči zasahující u vážných dopravních nehod i jiných událostí poskytují stále častěji i první psychickou pomoc zasaženým osobám. V čem spočívá jejich odborná příprava?
Hasiči, kteří sami projeví o tuto problematiku zájem, absolvují třídenní intenzivní kurz. V něm se teoreticky seznamují s tím, jaké stresové reakce lze u zasažených lidí na místě události očekávat a osvojují si jednoduchou strukturu první psychické pomoci – navázání kontaktu, projev zájmu a účasti, aktivní naslouchání, práce s potřebami, informační podpora, doporučení a předání. Neopomíjejí se ani etické otázky související s pomáháním druhým nebo téma zacházení s vlastním stresem. Těžištěm odborné přípravy jsou ovšem modelové situace, kde si každý ze zúčastněných hasičů prakticky vyzkouší poskytnout první psychickou pomoc v konkrétní situaci podle připraveného scénáře a následně obdrží zpětnou vazbu od lektora i ostatních účastníků. Někdy se využívá a osvědčuje i komentovaný videozáznam. Smyslem odborné přípravy je především posílit odhodlání hasičů v dané situaci pomoci, odbourat případné obavy, o kterých jsem již mluvil, a vhodně doplnit jejich znalosti a dovednosti. Zároveň ovšem není cílem jejich přístup absolutně sjednotit. Jako lektoři kurzů se snažíme, aby projev hasičů zůstal autentický, přirozený a oceňujeme jejich jedinečný styl, jak první psychickou pomoc aplikují. Povahově ráznější a direktivnější hasič v praxi bude působit na danou osobu jistě a kompetentně. Vnímavý a klidnější hasič zase může velmi přirozeně uplatnit předpoklady pro aktivní naslouchání. Pokud příslušník po základním kurzu získá zkušenost s první psychickou pomocí v praxi, může se následně přihlásit také do navazujícího kurzu, ve kterém lze tyto zkušenosti sdílet. Hasiči se v něm připravují také na komunikaci se specifickými skupinami obyvatel, jako jsou lidé s tělesným nebo mentálním postižením, a absolvují nácvik složitějších modelových situací.

S jakými komplikacemi se hasiči na místě dopravní nehody při poskytování první psychické pomoci mohou setkat?
Dopravní nehody mnohdy kladou velké nároky na všímavost hasičů. Na místě se může pohybovat větší množství osob, a pokud chce hasič poskytnout první psychickou pomoc, musí umět správně odlišit, kdo je přímý účastník nehody, kdo je nezúčastněným svědkem, případně zda se na místo nedostavují například rodinní příslušníci. Je také nutné předvídat různé reakce zasažených osob. Někteří lidé zprvu aktivně pomáhají a později se dostávají do stavu psychické dysfunkce, nebo jindy zdánlivě klidný člověk může ve skutečnosti zažívat nejsilnější stresovou reakci – například při takzvané disociaci. Složité jsou také situace, kdy se u dopravní nehody setkává viník a osoba blízká osobě usmrcené nebo zraněné. Jeden hasič může jenom těžko poskytnout podporu oběma a ani není žádoucí tyto osoby držet pospolu z důvodu možného vzniku konfliktu. V takové chvíli je vhodné vyžádat si na místo psychologa nebo dalšího interventa tak, aby bylo možné věnovat se více zasaženým osobám individuálně a odděleně.

(Pozn.: Statistické údaje jsou využity z webu HZS ČR, Policie ČR a Světové zdravotnické organizace.)


kpt. Ing. Ivana SVITÁKOVÁ, HZS hl. m. Prahy, foto autorka, archiv HZS hl. m. Prahy, archiv HZS Královéhradeckého kraje

 

Hasičští potápěči na mistrovství v Polsku

Ve dnech 30. srpna až 1. září 2018 proběhlo v polském městě Borne Sulinowo mezinárodní mistrovství hasičů­ potápěčů. Za HZS ČR se soutěže zúčastnily týmy z HZS hl. m. Prahy a HZS Jihočeského kraje.

Ve sladkovodním jezeře Pile na severu Polska se v pátek 30. srpna 2018 konala soutěž jednotlivců. Ta probíhala tak, že po startovním výstřelu ustrojený potápěč vrhl házecí pytlík do vymezeného prostoru, což mohl čtyřikrát zopakovat. Po skoku do vody plaval k bóji, kde z hloubky zachraňoval figurínu, kterou záchranářským způsobem dopravil zpět k molu. Poslední část – veslování od mola kolem bójky po cílovou pásku – mohl zahájit až po upevnění figuríny u mola. Tuto část soutěže ovládl polský závodník Adam Markievicz s časem 93,5 s. Nejlepším českým účastníkem byl na 10. místě Martin Pilát z HZS hl. m. Prahy s časem 116,29 s, následovaný Jakubem Karvánkem z HZS Jihočeského kraje, který se časem 127,19 s umístil na 20. místě z celkového počtu 61 závodníků.

Soutěž družstev
Druhý den začala soutěž tříčlenných družstev. Startovalo se ze břehu, kdy dva z potápěčů byli vybaveni dýchacím přístrojem s celoobličejovou maskou a na výstřel všichni tři roztlačovali loď ze břehu na vodu. První část plnil třetí potápěč bez dýchacího přístroje, který potopením uvolnil zachraňovanou figurínu a dopravil ji na vzdálenost přibližně 25 metrů k bóji. Po upevnění figuríny vlezl do člunu, kde se po cestě k další bójce vystřídal u vesel lodě. Tady v hloubce potápěči, vybavení dýchacími přístroji, vyzdvihli předmět ze dna zvedacím vakem. Vynořením zvedacího vaku na hladinu začala poslední část závodu, kdy oba potápěči zcela pod hladinou musejí doplavat podle kompasu skrz branku. Závod končí stiskem tlačítka druhého potápěče. V této disciplíně si z 21 zúčastněného družstva zlato odnesl tým Wielkopolskie OSP s časem 198,38 s. Nejlepším českým družstvem byl tým z HZS hl. m. Prahy, který skončil na devátém místě, družstvo HZS Jihočeského kraje obsadilo místo 11. Na polském mezinárodním mistrovství soutěžilo družstvo HZS Jihočeského kraje ve složení Jakub Karvánek, Vít Pfeifer, Milan Chuchel a Petr Sedláček. Za HZS hl. m. Prahy pak na jezeře Pile soutěžili Martin Pilát, Bartoloměj Tomka a Marek Schober.


plk. Ing. Jiří CHMEL, por. Ing. Vendula MATĚJŮ, HZS Jihočeského kraje, foto archiv HZS Jihočeského kraje
 

Mistrovství České republiky záchranných psů a psovodů

Ve dnech 7. až 9. září 2018 se v areálu Jihočeské záchranné brigády kynologů na kynologickém polygonu Spáleniště u Přední Výtoně konalo Mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek integrovaného záchranného systému. Pořádání se v letošním roce ujal Svaz záchranných brigád kynologů ČR, z.s.

Do dvoudenního klání se přihlásilo celkem deset týmů. Tým byl vždy tříčlenný - vedoucí týmu, kynolog se psem pro pátrání v plochách a kynolog se psem pro pátrání v sutinách. Na začátku si týmy rozlosovaly pořadí, ve kterém byly nasazeny nejdříve v noci a následně také ve dne. Družstvo přišlo na výchozí stanoviště, které simulovalo místo zásahu. Tady všichni dostali poučení pro svůj prostor. Kynolog určený na plošné vyhledávání byl nasazen na pracovišti o rozloze pěti hektarů, kterou měl vytyčenou na papírové mapě a k orientaci mohl v noci použít přístroj GPS a ve dne pouze mechanické pomůcky. Pro denní a noční nasazení byly vybrány odlišné terény. Kynolog stanovený na sutinové vyhledávání měl rozdílné terény pro noční i denní vyhledávání, přičemž rozloha sutin byla vždy zhruba jeden hektar. Jakmile byli všichni poučeni, rozběhl se pro celý tým najednou časový limit 30 minut, ve kterém shodně hledali každý pět ukrytých figurantů. Kynologové byli spojeni radiostanicemi s vedoucím týmu, který „vedoucímu zásahu“ hlásil nalezené figuranty a mohly tak být přesně zaznamenány časy jednotlivých nálezů. Ať už psovodi našli všechny nebo ne, bylo nutné se vrátit v časovém limitu, jinak se přičítaly trestné body za překročení 30minutové hranice. Bylo důležité zvolit vhodnou soutěžní taktiku a systém vyhledávání, koordinaci a týmovou komunikaci.

               Kategorie družstva:
               1. Policie ČR – Vladimír Foltýnek, Naděžda Kramolišová, Martina Bagiová
               2. HZS ČR – David Hynek, Martin Willaschek, Václav Vančura
               3. SH ČMS – Marie Klůsová, Martina Taterová, Zuzana Hrubešová.

               Kategorie jednotlivci P – plošné vyhledávání:
               1. Václav Vančura – HZS ČR
               2. Martina Taterová – SH ČMS
               3. Romana Hübnerová – Městská policie hl. m. Prahy.

               Kategorie jednotlivci S – sutinové vyhledávání:
               1. Naďa Kramolišová – Policie ČR
               2. Petr Meduňa – Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje
               3. Karel Šplíchal – Svaz záchranných brigád kynologů ČR, z.s.

Na celý průběh mistrovství dohlíželi rozhodčí z Odborné kynologické komise MV-generálního ředitelství HZS ČR. Pozorovali jednotlivá stanoviště a počínání samotných kynologů v terénu. V krásných šumavských kulisách, za víceméně ideál­ního počasí, se své role nejlépe zhostil tým Policie ČR, který těsně porazil tým HZS ČR a tým Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V jednotlivcích v kategorii P­ plošné vyhledávání zvítězil Václav Vančura (HZS ČR) a v kategorii S­ sutinové vyhledávání Naděžda Kramolišová (Policie ČR).

Celkově se mistrovství velmi vydařilo a k vidění bylo to nejlepší ze záchranářské kynologie v České republice. Velký dík za to patří nejen pořadatelům, ale v neposlední řadě také figurantům, kteří dobrovolně, ve dne i v noci, za všech klimatických podmínek, dlouhé hodiny čekali na nalezení a potají doufali, že tam nezůstanou navždy.


kpt. Mgr. Pavel SMEJKAL, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv Jihočeské záchranné brigády kynologů

Noví mistři ve vyprošťování u dopravních nehod

Město Chrudim hostilo 20. září 2018 IX. mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod. Na Resselově náměstí se představily všechny soutěžní týmy HZS krajů a všem přítomným předvedly zručnost a profesionalitu při samotném vyprošťování.

Všechny přítomné v úvodu pozdravil ministr vnitra Jan Hamáček, popřál hodně úspěchů a k soutěžícím týmům i ke všem hasičům pronesl: „Vítězové jste v podstatě všichni, protože jste“. Pro změnu generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba krátce zmínil, že v letošním roce zasahovali hasiči již u 22 000 dopravních nehod. Poděkoval všem za přípravu velice prestižní a oblíbené soutěže. Z dalších osobností veřejného života se zahájení zúčastnili starosta města Chrudim Mgr. Petr Řezníček a ředitel HZS Pardubického kraje brig. gen. Ing. Miroslav Kvasnička.

Na mistrovství přijelo celkem 16 soutěžních týmů, z každého kraje jeden. Dále pak tým HZS podniku AERO Vodochody AEROSPACE, a.s., a slovenský hostující tým z Hasičského a záchranného zboru v Nitře. Všechna družstva měla za úkol v časovém limitu 15 minut vyprostit z havarovaného vozidla zraněnou osobu a předat ji k dalšímu ošetření. Po překročení časové hranice dostával tým za každých dalších započatých 20 sekund trestné body. Maximální limit byl 20 minut. Pokud tento čas tým překročil, nebyl dále hodnocen. Ačkoli některé časy byly hraniční, rozhodčí žádný tým nevyřadili.

Co tým to jiný scénář
Systém vyprošťování u dopravních nehod je specifickou činností, kterou vykonávají pouze hasiči. Jde o ucelený systém, který kromě mechanického vyproštění zahrnuje i nutnou znalost nebezpečných chemických látek, povědomí o vývoji technologií nejen v automobilovém průmyslu, znalosti alternativních pohonů a vědomosti o poskytování první pomoci.

Každý tým si vylosoval scénář. Simulace dopravní nehody nebyla pro všechny týmy stejná. S její podobou se však setkaly až při soutěži, dopředu nevěděly, na jakou variantu se připravit. K dispozici měly přistavený zásahový požární automobil s výbavou, kterou běžně používají při zásahu. Havarovaný osobní automobil s figurantem byl postavený na kolech, na boku nebo na střeše. V některých scénářích šlo o nehodu dvou osobních automobilů nebo automobilu a motocyklu. Scénu případně doplňovala pevná překážka například strom, ocelová nebo betonová silniční svodidla, sloup s elektrickým vedením a jiné. V automobilu byl figurant, který předstíral závažné zranění. Rozhodčí sledovali, jak tým bude reagovat na různé předměty, které byly uvnitř automobilu. Jednalo se například o dětskou autosedačku, panenku, zbraň. Zraněnou osobou mohl být i cizinec, u automobilu byla nalezena zahraniční registrační značka vozidla. Od toho se odvíjel další postup zásahu. Všechny automobily pro tuto soutěž zapůjčila ŠKODA AUTO, a.s., jednalo se o nové testovací osobní automobily, které by se do běžného silničního provozu nemohly zařadit.

Rozhodovala taktika a technika
Velitel zásahu a tři hasiči, kteří tvořili tým, měli za úkol všechny informace, které prvotně zjistili, během krátké doby vyhodnotit a podle toho dále postupovat. Rozhodovaly sekundy. Kvalifikovaní rozhodčí z řad Hasičského záchranného sboru ČR hodnotili taktiku zásahu, technické provedení a poskytnutí „předlékařské“ pomoci. Bedlivě dohlíželi na správné provedení všech úkonů. Nejdůležitější bylo velení u zásahu, jak spolupracuje celý tým, zda se nezapomíná na bezpečnost při práci. Pozorovali a hodnotili, jak hasiči ovládají vyprošťovací zařízení, používají ochranné prostředky pro zraněnou osobu, způsob vyproštění zraněné osoby včetně zajištění životně důležitých funkcí. Časomíra mohla být zastavena až po předání zraněné osoby k dalšímu ošetření. Čas byl neúprosný, když některé týmy předávaly zraněnou osobu, pomalu se blížila hranice 20 minut.

Výkony jednotlivých týmů byly vyrovnané. Během celého dne bylo na Resselově náměstí plno diváků, kteří povzbuzovali soutěžící a ocenili jejich výkony zasloužilým potleskem. V odpoledních hodinách byla atmosféra na náměstí vypjatá. Poslední slovo měli rozhodčí, kteří porovnávali časy a získané body jednotlivých týmů. Na prvních třech místech se s nejlepšími časy umístnily:

  • 1. HZS Královéhradeckého kraje  16,13 s 411 bodů
  • 2. HZS Zlínského kraje   16,00 s 398 bodů
  • 3. HZS Pardubického kraje  16,56 s 394 bodů

Ostatní týmy je také třeba pochválit za nasazené úsilí, se kterým bojovaly, a za skvělý zážitek z celé akce. Akci pořádaly MV­ generální ředitelství HZS ČR, HZS Pardubického kraje ve spolupráci s městem Chrudim, Sportovním klubem hasičů okresu Chrudim a Českou asociací hasičských důstojníků. Záštitu nad akcí převzal starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček. Příští ročník mistrovství v roce 2020 bude pořádat HZS Jihomoravského kraje.

Floriáni všedních dnů
Doprovodný program mistrovství začal v Chrudimi již v pondělí 3. září. V Muzeu barokních soch na to navázala výstava nazvaná „Floriáni dnešních dnů“. Byla to svého druhu ojedinělá výstava v rámci konání mistrovství profesionálních hasičů. Návštěvníci mohli spatřit vyprošťovací nářadí, které hasiči použili například při železniční nehodě v Krouně. V den konání mistrovství byl k vidění i první, v tu dobu jedinečný, vyprošťovací automobil, který měli profesionální hasiči na stanici v Chrudimi a Seči – Tatra 623 RZA. Celou expozici vzpomínkami obohatil zakladatel systému vyprošťování u dopravních nehod Jaroslav Žák, který od roku 1985 působí u profesionálních chrudimských hasičů a stal se uznávaným odborníkem v této problematice. A jak sám k celé své práci uvedl: „Chtěl jsem to vybudovat pro své kolegy – kluky na stanici a hlavně pro lidi, kteří zůstanou zaklíněni v havarovaných vozech.“


Ing. Ivana BOŠKOVÁ, foto autorka

„Měkké cíle“ jako společensky významné objekty

Ochrana tzv. měkkých cílů (soft targets)1) je v současnosti velmi diskutovaným bezpečnostním tématem. Pojem „měkké cíle“ se objevuje v mezinárodním bezpečnostním prostředí relativně krátce. V České republice byl prvně blíže vymezen v dokumentech Audit národní bezpečnosti2) (prosinec 2016) a Základy ochrany měkkých cílů3) (červen 2016) vydaných Ministerstvem vnitra, ale objevuje se i ve starších dokumentech4).Vláda České republiky dne 27. července 2016 schválila také Protiteroristický balíček, který stanovuje ochranu měkkých cílů jako jednu z prioritních aktivit. V současné době je oblast ochrany měkkých cílů v gesci Ministerstva vnitra. Snahy o koncepční uchopení a zastřešení této oblasti proklamuje dokument schválený vládou dne 19. dubna 2017 – Koncepce ochrany měkkých cílů pro roky 2017–2020. Cílem této koncepce je vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky kterému bude možné rychle a pružně reagovat na vzniklé hrozby.

Podíváme­ li se však na „měkké cíle“ optikou přístupu dvou stěžejních výkonných složek z oblasti bezpečnosti, nalezneme značné rozdíly ve vnímání „měkkých cílů“ oběma složkami, a to i přes jejich společného „zřizovatele“ (MV). Odborná veřejnost „měkké cíle“ vnímá většinou interpretací „policejního“ přístupu, kdy místa označovaná jako „měkké cíle“ mohou být terčem teroristických či jiných násilných útoků. Toto pojetí „měkkých cílů“ se odvíjí od působnosti Policie ČR dané zákonem č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Vnímání těchto objektů z pohledu HZS ČR je komplexnější. HZS ČR nepracuje terminologicky s pojmem „měkké cíle“, ale „společensky významné objekty“ (objekty zvláštního významu dotčené požadavky ochrany obyvatelstva). Ačkoliv u mnoha typů objektů dochází k faktickému překryvu a jsou vnímány jako „měkký cíl“ z pohledu Policie ČR i HZS ČR, není tomu tak zdaleka u všech. Velkým kladem připravovaného „hasičského“ pojetí měkkých cílů je poměrně explicitní nastavení parametrů pro zařazení dané stavby mezi společensky významné objekty, které do budoucna dovoluje odstupňovat případné požadavky kladené na vlastníky nebo provozovatele těchto objektů. Rozdíl je také v tom, že HZS ČR zajímají tyto objekty z hlediska ochrany před velmi různorodou škálou hrozeb, nikoli tedy jen z pohledu uskutečnění možného teroristického nebo jinak motivovaného násilného útoku v takovém objektu. Přístup HZS ČR zohledňuje (z pohledu ochrany obyvatelstva) ohrožení spojená např. s možností vzniku dopravní nehody s únikem nebezpečné látky v blízkosti objektu, vznik požáru v objektu či v jeho blízkosti, ale například i ohrožení spojená s meteorologickými vlivy, jako je námraza, náledí, záplavy apod. Přístup HZS ČR přitom také vychází z platných právních předpisů, které této složce svěřují úkoly na úseku ochrany obyvatelstva5).

Společensky významné objekty
HZS ČR za „společensky významné objekty“ navrhuje místa (stavby, prostory nebo plochy) s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení ochrany života a zdraví obyvatelstva6), kde je vazba na zajištění plnění opatření ochrany obyvatelstva v těchto objektech. A dále jasnými parametry vymezuje ty stavby, které jsou z pohledu HZS ČR považovány za společensky významné objekty.

1. Stavby se shromažďovacím prostorem7), ve kterých se nachází prostor určený pro shromažďování osob, v němž počet a hustota osob převyšují mezní normové hodnoty8) a jsou určeny ke kulturním, sportovním a obdobným účelům,
2. Stavby pro obchod9) s prodejní plochou:
     a) do 2000 m², které musí splňovat požadavky druhé až páté části vyhlášky,
     b) nad 2000 m², které musí navíc splňovat zvláštní požadavky uvedené v šesté části vyhlášky9).

Podle ČSN10) se stavbou pro shromaž­ďování většího počtu osob rozumí stavba s alespoň jedním prostorem určeným pro shromáždění nejméně 250 osob, v němž na jednu osobu připadá půdorysná plocha 5 m² a méně.

Liší se však také způsob, jakým HZS ČR s vytipovanými objekty (existují objekty vytipované jako „měkké cíle“ ze strany Policie ČR a objekty vytipované jako „společensky významné objekty“ ze strany HZS ČR, přičemž v některých případech dochází k faktickému překryvu těchto objektů) následně pracuje, což bude dále demonstrováno na společném projektu MV­-generálního ředitelství HZS ČR, HZS hl. m. Prahy a HZS Středočeského kraje „Pilotní návrh systémového řešení zapojení měkkých cílů do plnění úkolů ochrany obyvatelstva“, který se věnuje typickým představitelům „měkkých cílů“ (pro obě složky) – obchodním centrům (OC).

Pilotní návrh systémového řešení zapojení měkkých cílů do plnění úkolů ochrany obyvatelstva
Pro pilotní projekt byla vybrána kategorie obchodních center, která jsou vzorovým představitelem „měkkých cílů“ v pojetí Policie ČR i společensky významných objektů z pohledu HZS ČR právě pro svou mimořádně vysokou návštěvnost a nízkou úroveň zabezpečení. Klíčovou proměnnou pro zařazení do projektu byla ochota spolupracovat s HZS ČR na zvýšení připravenosti těchto objektů na možná rizika, a především na zvýšení standardu bezpečnosti návštěvníků těchto objektů.

Pilotní projekt běží dnes již třetím rokem a je realizován vůči OC Chodov a Černý most, která mají stejného vlastníka11). V současné době přináší již první „hmatatelné“ výsledky, na jejichž základě se vlastník rozhodl realizovat jej také v rámci svého dalšího působiště (OC Zličín) a stává se inspirací i pro ostatní OC, která se z vlastní iniciativy začínají o spolupráci s HZS ČR zajímat.

Na základě úkolů stanovených v Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 (úkol č. 14: Nastavit systém práv, povinností a systém státní kontroly u objektů, ve kterých se nachází velké množství obyvatel a které mohou být postiženy mimořádnou událostí či krizovou situací) byla u HZS ČR zřízena pracovní skupina skládající se ze zástupců MV- generálního ředitelství HZS ČR, HZS hl.m. Prahy a HZS Středočeského kraje12), která začala jednat s mana­gementem OC Černý most a Chodov. Cílem bylo zvýšit bezpečnost a ochranu nebo snížit zranitelnost osob nacházejících se uvnitř těchto objektů tak, by se stal pro návštěvníky bezpečnějším, zejména díky propracovanému bezpečnostnímu systému, odborně vyškolenému personálu a trvalé spolupráci se záchrannými složkami, která předurčuje rychlost a efektivnost případného zásahu v objektu.

V rámci projektu zpracovala OC společně s HZS hl.m. Prahy podrobnou analýzu hrozeb pro OC i jeho nejbližší okolí. Při jejím zpracování byla využita metoda mapování rizik. Výstupem analýzy je (pro každou hrozbu) stanovení míry rizik, následků, stupně poplachu integrovaného záchranného systému a předpoklad vyhlášení krizového stavu. Tyto výstupy se staly podkladem pro další systematickou práci s objekty a aplikaci opatření zvyšujících bezpečnostní standard návštěvníků těchto objektů. K opatřením, která se podařilo v těchto objektech nastavit, a částečně již i aplikovat do praxe, patří opatření metodického charakteru. Metodický rámec představuje především tzv. Směrnice ochrany obyvatelstva pro návštěvníky obchodních center, která informuje návštěvníky o možných rizicích a postupech ochrany obyvatelstva, a dále operativní dokumentace pro bezpečnostní manažery těchto objektů v podobě jednoduchých základních instrukcí reagujících na různé hrozby (např. teroristický čin, požár, narušení dodávky elektřiny).

V případě Směrnice ochrany obyvatelstva se jedná o jednoduchou kartu formátu A4 s obrázky, která slouží jako základní informační materiál pro návštěvníky OC. Obsahuje adresu a identifikaci objektu, zdroje ohrožení a rizik, způsob informování o hrozící nebo nastalé mimořádné události (na OC jsou elektronické sirény13)), dále, jak se návštěvníci dovědí o postupu při řešení mimořádné události, kontakt na základní složky IZS a tzv. QR kód obsahující rady a doporučení, který odkazuje na HZS hl.m. Prahy a Asociaci Záchranný kruh. K implementaci Směrnice ochrany obyvatelstva do prostředí OC Chodov a Černý most by mělo dojít v průběhu roku 2019. Tato směrnice by do budoucna měla být schvalována osobou vyškolenou v problematice ochrany obyvatelstva14). Operativní dokumentace je v podstatě jednoduchým manuálem pro personál, jak postupovat při aplikaci úkolů spojených s ochranou osob nacházejících se v OC v reakci na konkrétní vnější i vnitřní rizika.15)

Bezpečnostní standard ochrany osob nacházejících se v objektu může výrazným způsobem zvýšit také odborně vyškolený personál (obě nákupní centra využívají přítomnosti bezpečnostní agentury), který má zároveň k dispozici i určité prostředky k tomu určené. To vše samozřejmě předpokládá „vědět“, že je má k dispozici, kde jsou umístěny a umět je odpovídajícím způsobem použít. Jedná se o tzv. HOT PIO BOX I., který obsahuje vybavení pro personál (bezpečnostní pracovníky na směně)16), a HOT PIO BOX II.,který obsahuje základní ochranné pomůcky pro návštěvníky17) (vydávané bezpečnostními pracovníky).

Dosavadní již více než tříletá spolupráce byla završena společným instrukčně metodickým zaměstnáním pro (bezpečnostní) manažery OC Černý most a Chodov18). Členové pracovní skupiny HZS ČR a další přizvané osoby19) zprostředkovali informace a školení, během něhož na závěr získaly osoby zodpovědné v těchto OC za bezpečnost návštěvníků certifikát, který je opravňuje školit zaměstnance nižší úrovně20). Intenzivní spolupráce mezi HZS ČR a vlastníky OC tak úspěšně pokračuje a má velmi pozitivní ohlasy, což vzbuzuje zájem i mnoha dalších OC, která si uvědomují, že mohou díky takové spolupráci s minimálním úsilím a vynaloženými prostředky jen získat a nabídnout svým návštěvníkům něco navíc, čím se odliší od ostatních. A vysoký bezpečnostní standard ochrany je při současné bezpečnostní situaci velmi ceněnou devizou.

Závěr
Tím ale vzájemná oboustranně prospěšná spolupráce zdaleka nekončí. Začátkem roku 2019 prověří připravenost personálu OC Chodov cvičení, jehož ústředním tématem bude invakuace21). Na MV­-generálním ředitelství HZS ČR aktuálně vzniká nová metodika týkající se ochrany společensky významných objektů čerpající mimo jiné právě z dosavadních výsledků pilotního projektu a spolupráce s OC.

Vzhledem k současné bezpečnostní situaci a významu, který je přikládán ochraně obyvatelstva v místech, která jsou typická vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení, je z pohledu HZS ČR nutné usilovat o zajištění vyššího standardu ochrany osob nacházejících se v prostorách těchto společensky významných objektů s legislativní oporou, neboť současný stav žádné ukládání povinností vlastníkům nebo provozovatelům těchto objektů neumožňuje, a je čistě na jejich dobrovolném a vstřícném přístupu, zda mají zájem se těchto aktivit účastnit. Bylo by nanejvýš žádoucí a vhodné tyto aktivity podpořit cestou připravovaného právního předpisu, který bude samostatně upravovat oblast ochrany obyvatelstva. Jako další vhodné řešení se, kromě metodické podpory a precizní legislativní opory stanovující povinnosti vlastníkům těchto objektů, jeví i úprava některých aspektů (např. požadavků ochrany obyvatelstva u společensky významných objektů) formou technických norem (ČSN). Všem těmto možnostem, variantám a jejich vhodné kombinaci věnuje HZS ČR patřičnou pozornost a intenzivně se jimi zabývá, přičemž spolupracuje s různorodými subjekty napříč veřejnou správou, ale i s akademickým prostředím, a jsou řešeny i po linii bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra.
_________________________________________________________________________________________________________________
1) Terminologický slovník pojmů z oblasti krizového řízení, ochrany obyvatelstva, environmentální bezpečnosti a plánování obrany státu (Praha: Ministerstvo vnitra České republiky, odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality, 2016, s. 38) definuje „měkké cíle“ jako veřejně frekventovaná místa, snadno napadnutelné objekty nebo místa nevojenského charakteru, která nejsou permanentně střežena ozbrojenými složkami nebo jiným způsobem, případně nejsou střežena vůbec. Tato místa a objekty se vyznačují zejména stálou nebo dočasně vysokou koncentrací osob, symbolickým, kulturním či náboženským významem nebo tvoří významnou součást infrastruktury státu, jejíž narušení má negativní dopad na fungování systému a tím i na společnost.
2) Audit národní bezpečnosti. Praha: Ministerstvo vnitra České republiky, 2016, s. 15.
3) Základy ochrany měkkých cílů: Metodika. Praha: Ministerstvo vnitra České republiky, 2016, s. 5–6.
4) Strategie České republiky pro boj proti terorismu od roku 2013 (Praha: MVČR, 2013) i předcházející Strategie boje proti terorismu pro léta 2010–2012 (Praha: MVČR, 2010) konstatují, že ochrana tzv. měkkých cílů, kterými jsou obecně všechna místa s velkou koncentrací osob (hypermarkety, kulturní a sportovní akce, turistické destinace, dopravní uzly, hromadné dopravní prostředky, židovská centra nebo židovské památky atd.), je výzvou dneška.
5) Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška Ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru), ve znění zákona č. 183/2017 Sb., zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, zákon
č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, aj.
6) Např. objekty zdravotnických zařízení a sociální péče, školská zařízení, divadla, sportovní haly, sportovní stadiony, obchodní centra, vymezené venkovní prostory pro pořádání kulturních a sportovních akcí.
7) § 3 písm. b) vyhlášky č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby.
8) Mezní normové hodnoty jsou dány počtem osob v prostoru v závislosti na jeho výškovém pásmu a liší se podle druhu daného prostoru. Jsou uvedeny v technické normě ČSN 73 0831 – Požární bezpečnost staveb – Shromažďovací prostory a ČSN 73 0818 – Požární bezpečnost staveb – Obsazení objektu osobami.
9) Vyhláška č. 268/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
10) ČSN 73 0831 – Požární bezpečnost staveb – Shromažďovací prostory.
11) Francouzská skupina Unibail-Rodamco-Westfield, která je v současnosti největším vlastníkem komerčních nemovitostí v Evropě.
12) Rozšířena později o zástupce z katedry krizového řízení Policejní akademie ČR v Praze a oddělení krizového řízení Úřadu Městské části Praha 11.
13) Mezi lety 2017–2018 realizoval HZS hl. m. Prahy v OC Černý Most výměnu rotační sirény za elektronickou a v OC Chodov výstavbu nové elektronické sirény.
14) První takové školení bezpečnostních manažerů proběhlo na společném instrukčně metodickém zaměstnání dne 23. 11. 2017 na stanici HZS hl. m. Prahy v Modřanech.
15) Operativní dokumentaci (v podobě metodických postupů pro personál), která reaguje na jednotlivé typy rizik, by měl zpracovávat bezpečnostní manažer objektu a vycházet přitom z tzv. karet opatření zpracovaných HZS ČR. V rámci projektu vytvořila pracovní skupina 8 karet opatření pro vnější ohrožení objektu, a dále bylo připomínkováno či nově vypracováno celkem 29 listů s metodickými postupy pro personál (např. v případě požáru, sněhové kalamity, chemické havárie, narušení dodávek elektřiny).
16) K doporučovanému obsahu patří např. ochranná maska CM-6 s kombinovaným ochranným filtrem, jednorázový ochranný oblek, rukavice, samolepicí textilní páska, vytyčovací páska, megafon s mikrofonem a akustickou sirénou, svítilna, reflexní vesta, lékárna, AED defibrilátor.
17) K doporučovanému vybavení patří např. respirátory a roušky, úniková kukla, ochranné brýle, rukavice, isotermická fólie, vakuově balená přikrývka, hygienický balíček, balená voda.
18) Společné zaměstnání a školení bezpečnostních manažerů OC proběhlo dne 23. 11. 2017 v prostorách štábu HZS hl. m. Prahy.
19) Pracovní skupina se schází i v širší platformě, jíž se, krom zástupců MV-generálního ředitelství HZS ČR, HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, Policejní akademie ČR v Praze a ÚMČ Praha 11, účastní také zástupci Ministerstva vnitra, Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, oblastního spolku ČČK pro Prahu 1 atd.
20) Certifikát má omezený režim platnosti (v rámci pilotního projektu), ale umožňuje OC zúčastněným v projektu být „o krok napřed“, neboť se zavedením legislativních opatření by přítomnost takto vyškolené osoby v OC patřila k povinnostem vlastníka či provozovatele OC.
21) Pojem invakuace označuje vlastně inverzní evakuaci. Je relevantním řešením pro situace, kdy nebezpečí nehrozí uvnitř objektu (případ pro evakuaci), ale naopak v jeho okolí, a je třeba ukrýt obyvatelstvo uvnitř budovy a zajistit mu po dobu hrozícího nebezpečí odpovídající péči.


Mgr. Lenka JAKUBCOVÁ, Ph.D., Policejní akademie ČR v Praze, pplk. Ing. Jiří ROSENKRANZ, MV­-generální ředitelství HZS ČR,mjr. Mgr. Jakub RŮŽIČKA, DiS., HZS hl. m. Prahy, Mgr. et Mgr. Pavel KRČÍLEK, DiS., Úřad Městské části Praha 11, foto archiv HZS hl. m. Prahy

Ochrana prostorů s velkým množstvím osob

Seminář s předními odborníky z oblasti bezpečnostní problematiky na téma Mimořádné události a hrozby terorismu v České republice se uskutečnil 27. září 2018 v Praze v jednacím sále Hospodářské komory ČR administrativního komplexu Florentina.

Mezi hlavní témata programu patřily bezpečnostní hrozby v České republice, ochrana měkkých cílů a veřejných prostranství, evakuace nebo invakuace, opatření na ochranu měkkých cílů a pracovníků ve veřejných službách, novinky v oblasti bezpečnostních technologiích související s mimořádnými událostmi, psychologická práce v případě mimořádných událostí i zabránění šíření strachu a paniky.

Seminář zahájila Veronika Fáberová ze společnosti Doverville, s.r.o., která objasnila, že pod pojmem měkké cíle chápeme místa s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům jako přirozená shromaždiště například na náměstí, turisticky atraktivní prostory, nákupní centra, kulturní nebo sportovní objekty, nemocnice.

Pro vlastníky a provozovatele takových objektů byla vypracována metodika ochrany měkkých cílů, které se stávají cílem útoku nejen pro teroristy, ale také pro jiné pachatele násilné trestné činnosti (psychicky nemocné osoby).

Jaká opatření měkké cíle ochrání, poradí na telefonní lince 800 255 255.

Strach a vnímání rizika, identifikace nepravdivých informací

Krizový intervent a kaplan týmu Posttraumatické intervenční péče Policie ČR Středočeského kraje Mgr. Tibor A. Brečka, MBA, se zabýval charakterem komunikace během mimořádné události a po jejím skončení. Rozlišuje krizovou komunikaci (rozhovor s účastníky události) a komunikaci rizika (informování všech zainteresovaných osob nebo osob riziku vystavených). Zmínil, že vnímání rizika může být různě intenzivní v závislosti na informacích, jakých se ohroženým osobám dostalo a v jakých souvislostech. Po opakovaných útocích může vzniknout panika i při sebemenším náznaku nebezpečí. Optimální stav nastává, pokud jsou lidé dostatečně informovaní a poučení, aby se chovali klidně, ale ne lhostejně ani zmateně. Stěžejní při práci s veřejností je důvěra a její získávání. Člověk, který důvěřuje, se cítí bezpečně. Strach má na jedné straně pozitivní vliv pro sebezáchovu člověka, protože burcuje organismus k opatrnosti, ale přestrašení narušuje psychickou rovnováhu a vede k chybnému jednání. Přibývá věcí, které neznáme, nerozumíme jim, a lidé se nejvíce bojí neznámého (emoce převládají nad rozumem).

Manipulativní nebo lživé zprávy, tzv. hoaxy, mají za cíl poškodit jednotlivce nebo skupiny obyvatel a šířit tak nenávist nebo strach. Často se po zveřejnění lavinovitě šíří po internetu. Lze je ověřit na http://hoax.cz/hoax/databaze/.

Bezpečnostní analytik a publicista Jan Schneider se odvolal na předpovědi geologa Ing. Václava Cílka, který již na přelomu tisíciletí v rozhovorech upozorňoval na to, že se svět v budoucnu bude potýkat s nedostatkem pitné vody a lidi z Afriky a z Blízkého východu přiměje sucho a nouze, aby putovali za lepším životem. Také vzpomněl na nejlepší knihu roku 2011 v oboru mezinárodních studií prof. Kelly M. Greenhillové Migrace jako zbraň (Weapons of Mass Migration, Cornell University Press). Řešení migrační krize vidí ve snížení tlaku ve zdrojových zemích všestrannou pomocí tak, aby se v nich dalo lépe žít. Varoval před syndromem skupinového myšlení, které v zájmu shody skupiny potlačuje nezávislost rozhodování jedince a jeho samostatnost. Soudržnost a solidarita se nesmí stát důležitější než reálné zvažování faktů (vzniká iluze jednomyslnosti a oponent je vnímán jako slabý a neschopný) a vede k chybnému rozhodování. Společnost může být dezinformována například různými falešnými zprávami, fotomontážemi, filmovými triky, předpojatou nebo neúplnou analýzou (angl. fake).

Ochrana před útokem aktivního střelce
Mgr. et Mgr. Pavel Krčílek z oddělení krizového řízení, obrany a policie Úřadu městské části Prahy 11 se zabýval metodikou pro pořádání akcí a zabezpečením objektů například kamerovými systémy (detekcí signálů podezřelého chování účastníků), kvalifikovanou ostrahou, režimem vstupů (letiště), vzděláváním personálu (chování při mimořádné události, incidentu, útoku). V České republice byli dosud útočníci většinou lidé s psychickými poruchami, kriminální živly nebo lidé, mezi nimiž se vystupňovaly sousedské spory. Pro řešení situace byla vypracována typová činnost složek IZS při společném zásahu STČ 14/IZS Amok­ útok aktivního střelce. Policejní prezidium ČR připravilo instruktážní videosekvenci pod názvem „Utíkej, schovej se, bojuj“, kterou lze spustit na https://bezpecnost.praha.eu/clanky/utok­ aktivniho­ strelceterorismus.

Český červený kříž ve spolupráci se složkami IZS a pedagogickými pracovníky nacvičuje ve školách evakuace a invakuace budovy. Důležitý je školní rozhlas, který je nutné mnohde obnovit, aby bylo možné včas varovat všechny osoby a udílet pokyny podle prověřených postupů (předem domluvená hesla).

JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra referoval, že školy a školská zařízení spravují obce, kterým byly nabídnuty bezpečnostní audity. Dotace zatím vyčerpány nebyly, ale je zájem o vzdělávací semináře Ochrana a zabezpečení škol a školských zařízení jako jeden z možných měkkých cílů nebo Nebezpečný útočník ve školském zařízení pro pedagogické a nepedagogické pracovníky. Základem zabezpečení každé školy jako zranitelného cíle jsou mechanické zámkové systémy. Některé školy mají vrátnici, do jiných se vstupuje pouze s kartou nebo čipem (zároveň přijde rodičům zpráva, že dítě právě přišlo nebo odchází z objektu školy). Ke kompletnímu zabezpečení patří kromě bezpečnosti hlavních dveří i zajištěná okna a zadní vchod, ochrana perimetru a požární ochrana.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka
 

Nový technický prostředek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva

V rámci identifikace, analýzy a hodnocení rizik možného typu ohrožení na území Prahy byly mezi nejzávažnější mimořádné události (MU) vytipovány úniky nebezpečných látek ze stacionárních i mobilních zdrojů, požáry, povodně a s nimi spojená evakuace většího počtu osob. Dále pak teroristický útok například v metru. V průběhu roku se na území Prahy také koná velké množství sportovních a kulturních akcí s mezinárodním přesahem, kterých se zúčastňují desítky tisíc lidí a nesou s sebou zvýšené riziko vzniku MU.

Během řešení uvedených MU je zapotřebí velké množství ochranných pomůcek pro zasažené obyvatelstvo. Tento fakt byl konzultován s oddělením krizového managementu Magistrátu hlavního města Prahy, které podpořilo myšlenku HZS hl. m. Prahy zabezpečit tyto prostředky z finanční podpory hlavního města Prahy. Na základě tohoto impulsu odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS hl. m. Prahy vypracoval analýzu stavu vybavenosti technických prostředků pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva (OOB) v rámci HZS ČR a dále provedl průzkum trhu u dodavatelů požární techniky. Zkušenosti s tímto typem techniky jsou minimální a dosud se sériově nevyrábí. Vznikl tak prostor pro invenci během vytváření konceptu nového typu technického prostředku v duchu posledních trendů s využitím kontejnerového systému. Hlavní myšlenkou bylo víceúčelové využití kontejneru tak, aby nebyl pouze skladem ochranných pomůcek, ale stal se aktivním prvkem během řešení MU. V praxi to znamená, že je určený nejen pro přepravu materiálu, ale současně poskytuje i základní zázemí pro jeho obsluhu a také plní funkci kontaktního bodu (checkpointu) pro zasažené osoby, které však nepotřebují přednemocniční neodkladnou péči. Stejně tak lze kontejnery využít pro zřízení registračního místa během evakuace. Při řešení MU také dochází k situacím, kdy je nedostatek prostředků pro transport raněných. Z těchto důvodů byla část kontejneru vyčleněna pro potřeby zdravotnické záchranné služby.

Efektivní rozložení materiálu
Tento koncept odsouhlasilo pražské zastupitelstvo a poskytlo účelovou investiční dotaci ve výši 12 milionů korun na pořízení dvou kontejnerů OOB a jednoho požárního kontejnerového nosiče na jejich přepravu. Dalším krokem byla tvorba technické specifikace kontejnerů pro potřeby veřejné zakázky. V jejím průběhu se jednotlivé kroky konzultovaly s odbornými firmami zabývajícími se výrobou kontejnerů a také s Technickým ústavem požární ochrany a Institutem ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč. Základní a ústřední tezí při řešení konstrukce bylo efektivní rozložení uloženého materiálu, a to jak z pohledu zachování těžiště, tak zejména pak dostupnosti materiálu pro obsluhu. V praxi to znamená, že těžký a rozměrný materiál je ve spodních částech a přístupný tak, aby nebylo třeba vyjímat v dané chvíli nepotřebný materiál.

Technické řešení kontejneru
Kontejner se dělí na čtyři základní části. Vpředu u natahovacího háku je část technologická s ovládacími prvky přístupnými z vnějšku kontejneru, dále skladová sekce přístupná v první třetině kontejneru, a to jak z levé, tak z pravé strany. Na ni navazuje sekce provozní, jež je přístupná z levé i pravé strany kontejneru. V zadní části kontejneru se nachází zdravotní sekce. Kromě ovládacích prvků technologické sekce, která je vybavena ochrannými vyklápěcími dvířky, jsou ve všech sekcích hliníkové uzamykatelné shrnovací rolety. Na obou bocích kontejneru je pevně zabudovaná zapuštěná markýza, na níž se následně natahují bočnice. V čele kontejneru je umístěný žebřík a výsuvný teleskopický stožár pro umístění osvětlovacího balonu. Z důvodu jeho snazší instalace je střecha částečně pochozí. Nad všemi roletami je nainstalované LED osvětlení, stejně tak jako v jeho jednotlivých sekcích. Celý kontejner může napájet jak stacionární zdroj elektrické energie, tak i elektrocentrála, která je jeho součástí. Kromě toho celý kontejner zálohují výkonné baterie a lze využít osvětlení v režimu 24 V. Veškerý materiál v kontejneru je ukotvený buď samostatně, nebo v uložených bednách tak, aby nedošlo k jeho pohybu během přepravy. Jednotlivé sekce jsou popsané s výčtem uloženého materiálu, stejně tak jako jednotlivé bedny, a to pro snazší orientaci obsluhy.

Výčet materiálu v jednotlivých sekcích
Sekce skladová – omyvatelné brašny s maskami CM6 a kombinovanými filtry, únikové kukly s filtrem, ochranné protichemické oděvy a návleky na obuv, respirátory FFP3 a FFP2, ochranné uzavřené brýle, nitrilové rukavice, přikrývky, záchranné termofolie, hygienické balíčky, výstražné reflexní vesty a hračky.

Sekce provozní – elektrocentrály (malá a velká), prodlužovací kabely, přenosné osvětlení, infrazářiče, varné termosky a příslušenství, hliníkový žebřík, kufr s nářadím, kancelářský box, flipchart, skládací stoly s lavicemi, megafon, wifi router, tablet, plechové kanystry na pohonné hmoty, kanystry na pitnou vodu, balená pitná voda, stojany na odpadky, mýdlo, umyvadla, hasicí přístroje, úklidová sada, ženijní nářadí.

Zdravotnická sekce – vakuové matrace, záchranářská skládací nosítka, jednorázové nitrilové rukavice, Scoop rámy, transportní vyprošťovací plachty, lékárničky III, desinfekční prostředky, vaky na zesnulé, nesterilní gázy, prostředky na výplach očí.

Obsluha
Nedílnou součástí je i samostatná ukázková cvičná sada. Skladba materiálu umožňuje jak jednoduché předvedení prostředků, které jsou obsahem kontejneru, tak zejména usnadňují výcvik zaměřený na jejich správné použití. K obsluze jsou proškoleni nejen příslušníci HZS hl. m. Prahy, ale i jednotky sborů dobrovolných hasičů, které jsou předurčené k plnění úkolů OOB. S používáním kontejneru se seznámili i členové oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1. Multifunkčním pojetím jde v rámci portfolia techniky používané u HZS ČR o jedinečný technický prostředek, který umožňuje efektivnější plnění úkolů OOB a v hl. m. Praze zajistí vyšší míru bezpečnosti pro její občany.


mjr. Mgr. Jakub RŮŽIČKA, DiS., HZS hl. m. Prahy, foto archiv HZS hl. m. Prahy
 

Systém detekce radiace

Kontrola zavazadla odhaleného detektorem radiace v třídirně zavazadelKontrola zavazadla odhaleného detektorem radiace v třídirně zavazadelSystém detekce ionizujícího záření (radiace) je provozován Celní správou České republiky, konkrétně Celním úřadem Praha Ruzyně od listopadu roku 2017. Systém byl úspěšně vytvořen v rámci projektu „Zajištění zvýšení bezpečnosti na Letišti Václava Havla Praha“. Prostředky na realizaci komplexního bezpečnostního opatření byly alokovány vládou České republiky v roce 2015 usnesením č. 47.

Detekce radiace je jednou z mnoha oblastí kontrol zboží, které provádí celní úřad v rámci výkonu svých kompetencí ve vstupním místě na území Evropské unie. Po začlenění České republiky do Evropského společenství jsou mezinárodní letiště jedinými hraničními přechody, kde lze překročit vnější hranici přímo ze třetích zemí (mimo EU).

Systém detekce gama a neutronového záření je určen pro rychlou kontrolu přítomnosti zdroje ionizujícího záření, případně radioaktivní kontaminace zboží obsaženého v zásilkách, které jsou vyváženy/dováženy nebo přepravovány leteckou dopravou přes území České republiky. Celý systém dodala společnost Nuvia, a.s., z Třebíče.

Systém tvoří detekční brány, které jsou určeny pro průjezd manipulační techniky se zbožím. Detekční brána je tvořena detekční jednotkou pro gama záření a jednotkou detekující tok neutronů. Brána také detekuje vstup zásilky, která je dopravena na paletě přepravní technikou. Po průjezdu zásilky obsahující zdroj ionizujícího záření (průjezdní rychlost musí být maximálně 10 km/h) se prakticky okamžitě detekuje zvýšená hodnota radioaktivity (vyjádřena počtem impulzů zaznamenaných detektorem), která je v případě překročení předem nastavených nadlimitních hodnot indikována akustickým i světelným alarmem. Současně systém detekce radiace odešle z místa kontroly na dozorové pracoviště celního úřadu údaje umožňující analýzu a vyhodnocení případného rizika. V případě potřeby dalších informací vysílá příslušník dozorového pracoviště hlídku s ručním radiometrem a spektrometrem k provedení ztotožnění zdroje záření za účelem identifikace konkrétního zářiče (radionuklidu). Na základě veškerých zjištěných údajů se přijme konkrétní opatření. Software detekčních bran je speciálně upraven pro provoz na letišti. Denně je vyhodnocováno až deset pozitivních alarmů. V souvislosti s uvedením systému detekce radiace do provozu bylo současně nutné v přímé součinnosti s provozovateli Cargo terminálů (odbavování zásilek zboží) upravit základní proces pohybu zboží v prostoru letiště.

Jen pro zajímavost, v roce 2017 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno přes 111 000 tun zboží. Část přepravovaného zboží tvoří i deklarovaný radioaktivní materiál, určený zejména pro použití ve zdravotnictví. Vybudovanou detekční kontrolou prochází téměř veškeré zboží dopravované přes letiště, a to včetně kurýrních zásilek a zásilek přepravovaných v rámci podmínek Světové poštovní unie. Výjimku tvoří pouze nadrozměrné zásilky, které jsou často odbavovány přímo z plochy letiště.

detekční rámdetekční rám Hledání pašovaných radionuklidůHledání pašovaných radionuklidů
Kontrola zásilekKontrola zásilek Práce se spektrometrem GR 135Práce se spektrometrem GR 135

Před zahájením ostrého provozu detekce radiace u Cargo zásilek bylo nutné zajistit odborné proškolení příslušníků celního úřadu, kteří působí na Letišti Václava Havla Praha v oblasti radiační ochrany, a seznámit je se základy měření gama záření. Na základě dlouhodobé výborné spolupráce celního úřadu s Institutem ochrany obyvatelstva (IOO) bylo domluveno, že v rámci mezirezortní spolupráce provedou školení odborníci v čele s pplk. Ing. Reném Markem.

V prosinci 2017 a v první polovině roku 2018 bylo pod vedením pplk. Ing. Reného Marka a dalších příslušníků z radiometrické laboratoře proškoleno celkem 60 příslušníků z Celního úřadu Praha Ruzyně v rámci třídenního intenzivního semináře „Identifikace radionuklidů spektrometrem GR 135“. V teoretické části kurzu se příslušníci celní správy seznámili s pojmem radioaktivita a na několika příkladech jim bylo ukázáno, že radioaktivita je všude kolem nás a ve většině běžných situací není třeba se jí bát. Dále jim byly prezentovány základy radiační ochrany a s tím související právní předpisy. Velká část byla věnována Evropské dohodě o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí (ADR - Accord Dangereuses Route) se zaměřením na značení a přepravu radioaktivních látek (ADR třídy 7). Poslední teoretický blok byl orientován na měření ionizujícího záření, především na základy spektrometrie, které je nutné znát pro správné vyhodnocení výsledků.

Hlavním těžištěm kurzu však byla praktická výuka práce se spektrometrem GR 135 a radiometrem DC-3E-98. Důležité je, že oba tyto přístroje mají k dispozici i příslušníci celní správy na Letišti Václava Havla Praha, takže v podstatě pracovali se „svými“ přístroji. Vlastní výuka byla rozdělena do dvou bloků. První byl zaměřen na základy práce s jednotlivými přístroji od ovládání, přes kontrolu správnosti měření, až po analýzu skutečně naměřených spekter a identifikaci konkrétních radionuklidů. Ve druhém bloku bylo připraveno několik modelových situací, se kterými by se mohli celníci skutečně setkat při výkonu služby. Jednalo se například o třídění zásilek do jednotlivých tříd nebezpečnosti na základě předpisů ADR třídy 7 (bezpečnostní značky a UN kódy) a odhalení nesprávně označených zásilek. Dále o ověření skutečné přítomnosti deklarovaného radionuklidu v zásilce na základě změření spektra. Asi nejzajímavější pak bylo hledání nedeklarovaných zdrojů ionizujícího záření mezi zásilkami zboží či hledání pašovaných jaderných materiálů v osobních zavazadlech cestujících. Celní úřad tak získal hned zpočátku cenné a užitečné informace pro provozování nového systému.

Vytvořený systém detekce radiace v terminálech Cargo není jediným systémem detekce radiace na letišti. V roce 2006 při zprovoznění zatím posledního odbavovacího terminálu Sever 2 pro cestující byl společností Letiště Praha, a.s., uveden do provozu systém detekce radiace v terminálu u zavazadel i samotných cestujících. Vyhodnocení alarmů systému detekce radiace vyhodnocují také příslušníci celního úřadu. Měsíčně se vyhodnocuje přibližně čtyři až šest pozitivních alarmů. Nejčastějšími zdroji ionizujícího záření, odhalených touto detekcí v zavazadlech cestujících, jsou objektivy k fotoaparátům a kamerám, sklářské výrobky, minerály a horniny, raritní avionika apod. Při dodržení podmínek (množství, dávkový příkon na povrchu zavazadla atd.) vyplývajících z příslušných právních předpisů lze tyto předměty běžně přepravovat.

Po téměř půlročním ostrém provozu lze s jistotou tvrdit, že systém detekce radiace je smysluplný a přispívá ke zvýšení bezpečnosti celého letiště. Nezdržuje odbavovací proces, umožňuje účinnou kontrolu legálně dováženého/vyváženého zboží této kategorie a dává jistotu, že se na území České republiky nedostane žádná potenciálně nebezpečná zásilka s radioaktivním obsahem. Doposud nebyla naštěstí detekována žádná nelegální zásilka zboží obsahující radioaktivní materiál.

Souběžně s provozováním systému detekce radiace na našem největším letišti již běží další projekt na zvýšení bezpečnosti i na ostatních mezinárodních letištích v České republice s pravidelným veřejným leteckým provozem, kde je přítomna celní správa. Jedná se o zvýšení bezpečnosti na letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Brně­ Tuřanech a Ostravě­ Mošnově. Cílového stavu, což je vybudování systému detekce radiace na všech jmenovaných letištích, má být dosaženo podle příslušného usnesení vlády č. 543 z července 2017 do konce roku 2020.


plk. Mgr. Jan ČÓKA, plk. Ing. Pavel DROBEK, Celní úřad Praha Ruzyně, kpt. Ing. Michal SETNIČKA, Ph.D.,Institut ochrany obyvatelstva, foto autoři

Řešení bezpečnostních opatření

Letošní konference Krizové řízení a řešení krizových situací, kterou pořádá Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (FLKŘ UTB), se uskutečnila ve dnech 13. a 14. září v Uherském Hradišti. Program se zaměřil na nejnovější poznatky bezpečnostní problematiky, zásady krizového řízení, environmentální bezpečnost, analýzu rizik a jejich řízení na úrovni kraje, obce s rozšířenou působností, podniku nebo zařízení.

Ve spolupráci s Ústavem soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (VUT) se akce konala pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, starosty města Uherské Hradiště Ing. Stanislava Blahy i rektorů obou pořádajících vysokých škol prof. RNDr. Ing. Petra Štěpánka, CSc., z VUT v Brně a prof. Ing. Petra Sáhy, CSc., z UTB ve Zlíně. Odborné přednášky vyslechli účastníci konference v sekcích Analýza rizik a jejich řízení, Ochrana obyvatelstva v krizových situacích, Environmentální bezpečnost, Logistika a doprava a Kybernetická bezpečnost. Do diskuzí se zapojili také hosté ze Slovenska a z Polska.

Bezpečné životní prostředí
Prof. Ing. František Božek, CSc.,z FLKŘ UTB prezentoval výsledky mnoha studií zabývajících se šířením energie související s bezdrátovou mobilní komunikací, kterou lidský organismus absorbuje, což může vyvolat závažné zdravotní problémy. Direktivou 2013/35/EU jsou nastaveny hygienické limity, které však nezahrnují například dobu trvání expozice a nepočítají s dalšími vlivy (obyvatelstvo je současně vystaveno působení širokého spektra frekvencí elektromagnetického pole EMF (electric and magnetic fields) a ELF (extremely low frequencies). Dosud se nepodařilo vyvrátit atermické účinky a růst rizika s délkou ozáření. Vlivem prudkého rozvoje bezdrátového průmyslu však exponenciálně roste počet zdrojů RF­ EMR (radio frequencies­ electromagnetic ra­dia­tion), jejichž neionizující záření způsobuje vznik zhoubných nádorů. Průkaznost tvrzení, že riziko karcinomu mozku a mízní tkáně se zvyšuje v souvislosti s užíváním mobilních telefonů, je vzhledem k délce inkubační doby obtížné. Bohužel hygienické limity jsou nastaveny spíše podle potřeb nadnárodních společností provozujících bezdrátové informační a komunikační sítě.

Doc. Ing. Pavel Valášek, CSc.,z Ústavu environmentální bezpečnosti z FLKŘ UTB se zabýval bezpečností a kvalitou potravin, konkrétně jejich způsoby uchovávání chlazením a zmrazováním. Citlivost mikroorganismů na nízké teploty je různá podle druhu mikrobů. Některé se přestávají množit při teplotách 2 °C, jiné (plísně rodu Penicillinum, Cladosporium) vegetují i při teplotách 0 °C. Spory mikroorganismů přežívají i velmi nízké teploty s teplotami běžně dosažitelnými v praxi (-40 °C). Životní projevy a množení většiny mikroorganismů ustává při vychlazení potraviny na teplotu -10 °C. Enzymové reakce zvolna působí i při mrazírenských teplotách (-18 °C) a omezují dobu skladování potravin v mrazírnách. Zmrazování může být ponorné (imerzní) například v kapalném dusíku, proudícím chladným vzduchem nebo kontaktní zmrazování na policích v tepelně izolovaném prostoru. Technologie zmrazování se stále vyvíjejí. Zdokonalují se obaly, přísady a pomocné látky zamezující fyzikálně chemickým změnám. Proces zmrazování musí být co nejrychlejší, aby se netvořily krystaly ledu, které narušují jejich buněčnou strukturu.

Naopak proces rozmrazování musí být co nejpomalejší, aby stačila roztát koloidně vázaná voda. Jedenkrát již rozmrazené potraviny už znovu nelze zmrazovat. Čím vyšší je obsah vody v potravinách, tím méně vhodné jsou k zamrazení.

Výchova a vzdělávání široké veřejnosti
Por. Bc. Jakub Šimák z Ministerstva obrany představil spolek Branné oddíly České republiky, který vychovává děti a mládež přípravou na mimořádné události a krizové situace. Cvičí v tělocvičně i v přírodě a posilují fyzickou i psychickou odolnost, učí se poskytovat první pomoc, orientovat se v přírodě, trénují sebeobranu, lezecké schopnosti a další obdobné disciplíny. Oddíly jsou vedeny apoliticky aktivními vojáky nebo bývalými příslušníky ozbrojených sil, kteří splňují nezbytné minimální pedagogické vzdělání. Pořádají branné závody, soutěže o přežití v náročných přírodních podmínkách a podporují přátelské kolektivní vztahy.

Ing. Michal Gracla z FLKŘ UTB varoval před expanzními a airsoftovými střelnými zbraněmi, které jsou v České republice volně dostupné zájemcům ve věku od 18 let. Plynové pistole jsou relativně bezpečné, ale na krátkou vzdálenost od několika desítek centimetrů (maximálně 50 cm) až do absolutní blízkosti, tedy přiložením zbraně, a to podle typu použitého střeliva, mohou způsobit jen lehké popáleniny, ale také velmi vážná poranění tkání. Výrobci napodobují střelné zbraně podléhající registraci, na něž musí držitel vlastnit zbrojní průkaz. Jejich kopie jsou často svým vzhledem nerozeznatelné od zbraně s ostrými náboji. Airsoftové zbraně místo klasických nábojů vystřelují sférické střely na základě uvolnění stlačeného plynu, který je ve formě bombičky vložen do zásobníku nebo přepuštěn z lahve do zásobníku. Do expanzních zbraní se místo nábojů používají nábojky, a to akustické, akustické doplněné o světelný efekt (výšleh plamene), nebo kombinace akustických nábojek s chemickou látkou (technický pepř, dusivou nebo slzotvornou).

Prevence a řízení rizik
Ing. Jan Valouch, Ph.D.,z FLKŘ UTB hovořil o bezpečnostní prognostice a jejím významu. Zmínil, že počátky této vědy se začaly vyskytovat ve sci­ fi literatuře, tedy ve vědeckofantastickém pojetí budoucnosti, kdy se mnohým autorům podařilo téměř přesně předpovědět například technický, sociologický nebo ekonomický vývoj (Herbert Georg Wells, Jules Verne). Prognostika nebo futurologie je teorie o budoucnosti zabývající se možným vývojem v dané oblasti, proto podnikatelé vždy dobře platili za předpověď, která pomůže orientovat se správným, tedy výhodným směrem ve své výdělečné činnosti. V bezpečnostní oblasti jsou prognózy důležité pro přípravu na jejich eventuální řešení. V roce 1968 vznikla v Československu futurologická vědeckotechnická společnost později Prognostický ústav ČSAV, v němž působili Valtr Komárek, současný prezident Miloš Zeman, bývalý prezident Václav Klas, Miloslav Ransdorf, Tomáš Ježek a další osobnosti. Mezi přední současné prognostiky patří prof. František Petrášek (Občanská futurologická společnost), Martin Potůček (Centrum pro sociální a ekonomické strategie) nebo Miloš Balabán (Středisko bezpečnostní politiky). Predikování bezpečnostní situace (analýzy, scénáře, vize a strategie) jsou nezbytné pro koncepční plánování a strategické řízení. Významným prognostikem byl také doc. Ing. Josef Janošec, CSc., působící v Institutu pro strategická studia, který později řídil Institut ochrany obyvatelstva.

Ing. Eva Jaderná, Ph.D.,ze Škoda Auto Vysoké školy, o.p.s., seznámila s problematikou marketingové komunikace automobilek v případě environmentálních skandálů provázejících automobilový průmysl. Společnost zajímá, jak automobilky nakládají s přírodními zdroji a jak přistupují k ochraně životního prostředí při své činnosti. Na automobilové společnosti je neustále vyvíjen tlak k výrobě vozidel s co nejnižší mírou emisí CO₂. Reakcí jsou „zelená řešení“ (redukce odpadů, vývoj produktů co nejméně znečišťující životní prostředí, ekologická řešení stávajících produktů, transformace a zlepšení výrobních procesů a využívání obnovitelných zdrojů). Německá města Hamburk, Cáchy a Stuttgart vyhlásila zákaz vjezdu vozidel vyrobených před rokem 1997. Paříž dokonce do roku 2020 plánuje některé ulice vyhradit pouze pro elektromobily. Velmi diskutované jsou také dieselové motory, jimž chtějí vjezd zakázat města Madrid, Londýn nebo Atény.

Kybernetická bezpečnost
Prof. Ing. Jiří Novák, DrSc., z FLKŘ UTB vysvětlil, že kybernetika je věda o řízení živých i neživých organismů a společenství na rozdíl od informatiky, která pouze na technické a organizační úrovni zpracovává informace. Informační a komunikační prostředí se mění a směřuje k tomu, aby člověk více využíval všech dostupných znalostí shromážděných na internetu (slovníky, databáze, registry). Řada oborů je multidisciplinárních, ale jednotlivec nemůže obsáhnout všechno, proto je důležité, aby snadno našel, co je k dispozici. Velkou podporou může být například modelování (simulování skutečných situací), ale správně popsat reálné prostředí je obtížné. K osvojení schopností se vytvářejí programy na základě Komenského metody učení hrou (špatně propočítaný projekt statiky budovy v počítači spadne). Studenta učí počítač, který nabízí souvislosti (v paměti uložené obdobné reálné případy). Systémový přístup umožní například provázanost právních norem, může poskytovat právní rady a zároveň zamezí korupčnímu jednání. V České republice však potřebujeme vzdělávat odborníky, aby systémy byly lépe zabezpečené.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka

Future Forces Forum 2018

Mezinárodní platforma pro trendy a technologie v obraně a bezpečnosti

V multifunkčním veletržním areálu v pražských Letňanech se od 15. do 19. října 2018 konalo mezinárodní sympozium zaměřené na současné a budoucí potřeby ozbrojených a bezpečnostních sil a přehlídka nejnovějších produktů a technologií v obraně a bezpečnosti. Celé akce se zúčastnilo více než 200 vystavujících společností z 27 zemí a přes 1 500 oficiálních delegátů a odborníků v oblasti obrany. Mezi vystavujícími byl také Institut ochrany obyvatelstva (IOO) nebo Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje.

Ve středu 17. října 2018 v 11.30 hodin v kongresovém sálu výstaviště PVA Expo Praha proběhla tisková konference, kterou organizátoři slavnostně zahájili Future Forces Forum 2018 (FFF). Z významných hostů se jí zúčastnil ministr obrany Mgr. Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Armády České republiky genpor. Ing. Aleš Opata, generální ředitel státního podniku Lom Praha Ing. Roman Planička, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu RNDr. Jiří Hynek a generální ředitel FFF Ing. Daniel Kočí. „Všichni se shodneme na tom, že Česká republika potřebuje moderní armádu. Musíme znát všechny aktuální trendy a mít dostatek informací o sofistikovaných zbrojních systémech. S ohledem na to je platforma tohoto fóra jedna z nejideálnějších,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. „Jsem rád, že z dvou set vystavovatelů jsou dvě třetiny české firmy, protože abychom mohli mít kvalitní obranu České republiky, musíme mít i konkurenceschopný obranný průmysl,“ dodal a popřál FFF mnoho úspěchů do dalších let.

Future Forces Forum 2018

FFF představuje novou koncepci akcí a aktivit zaměřených na dlouhodobou podporu domácího průmyslu, vědy, výzkumu a vzdělávání v oblasti obrany a bezpečnosti, a to nejen ve vojenské, ale i civilní rovině. Jde o široce podporovaný soubor aktivit, které mají za cíl podpořit konkurenceschopnost a obchodní potenciál českého průmyslu a výsledků vědy a výzkumu. Tyto aktivity probíhají kontinuálně a vrcholí ve dvouletém cyklu sérií autonomních odborných akcí s různou tématikou společně se statickými a dynamickými ukázkami.

Hasiči na fóru
HZS ČR na mezinárodní výstavě reprezentoval IOO, což je účelové zařízení MV­-generálního ředitelství HZS ČR, které slouží především pro vzdělávací a vědecko­ výzkumnou činnost v oblasti ochrany obyvatelstva, civilního nouzového plánování a krizového řízení. Tento institut disponuje stacionárními i mobilními laboratořemi v oblasti ochrany proti CBRN látkám a v oblasti zjišťování příčin vzniku požárů. V roce 2016 se IOO stal vítězem Národní ceny kvality České republiky v programu Excelence veřejného sektoru. Až do pátku 19. října 2018 mohli návštěvníci výstaviště PVA Expo Praha zavítat do stánku HZS ČR, kde jim odborníci představili tři základní oblasti, kterým se IOO věnuje. Předvedli detekční techniku, která zkoumá vzorky z hlediska chemické, biologické a radiační ochrany. Mezi detektory k identifikaci nebezpečných látek na místě události patří jak jednoduché detekční trubičky, tak i složitější přístroje, jakými jsou spektrometry.

Prostorový skener
Novinkou pro veřejnost byl prostorový skener, jenž se používá k dokumentaci a digitalizaci míst požárů. Jaký je konkrétní postup práce se skenerem? Po rekognoskaci terénu odbornými pracovníky je skener umístěn na několik míst na požářišti, aby zadokumentoval celý prostor zasažený požárem. Po návratu na základnu se prostorová data zpracují, vytvoří se prostorový model a zpracuje se požárně technická expertíza. Její součástí je topografická dokumentace, 2D plánky i 3D modelace, pohledy, měření zájmových objektů a podobně. Finálním výstupem jak pro samotné hasiče, tak například také pro Policii České republiky, je virtuální prohlídka místa požáru, kde je možné realizovat další potřebná měření.

Návštěva ministra vnitra
Dominantou stánku byl automobil s mobilní chemickou laboratoří TACHP. Vůz je vedle chemických detektorů a analyzátorů vybavený zásahovými dozimetry, přenosnými gama spektrometry, monitory kontaminace a přístroji, které jsou schopné měřit alfa a beta záření v kapalném scintilátoru nebo odparku na misce. Nejcennějším přístrojem je elektricky chlazený mobilní gama spektrometr, který přesně identifikuje radionuklidy a umožňuje stanovit stupeň obohacení uranu. V oblasti biologické ochrany umožňuje vybavení laboratoře základní průzkum včetně odběru vzorků dýchatelného aerosolu, detekci například antraxu nebo moru. Po slavnostním zahájení si expozici HZS ČR přišel prohlédnout také ministr vnitra Jan Hamáček. Práci hasičů mu osobně představil generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. „FFF je globální platformou, kde si všechny zúčastněné strany mohou vyměňovat informace a představovat nejnovější technologie, materiály a postupy v oblasti bezpečnosti. FFF rovněž představuje mezinárodní odbornou platformu setkávání odborníků z oblasti bezpečnosti a obrany, představitelů bezpečnostních sborů a složek a zástupců státní a veřejné správy,“ uvedl generální ředitel HZS ČR.

Pracovních skupin a diskusních fór v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení se na FFF také zúčastnili odborníci z řad HZS ČR. Například v diskuzním panelu Civilně­ vojenská spolupráce a krizová připravenost vystoupila pplk. Ing. Ladislava Navrátilová, Ph.D., z pracoviště protichemických opatření IOO. Diskutující se věnovali současným hrozbám a možnostem jejich řešení. Jelikož se téma týkalo civilně­ vojenské spolupráce, diskutovalo se především o kooperaci s armádou. Navrátilová zmínila spolupráci složek v rámci integrovaného záchranného systému (IZS). Konkrétně nastínila funkčnost organizací různých typových činností. Dalšími diskuzními tématy byly vysoce nebezpečné nákazy a připravenost států na ochranu před nimi – a to jak celosvětově, tak v rámci EU. Diskuzního fóra se účastnilo větší množství odborníků na biologické hrozby, proto se diskuze z větší části odebírala směrem k nákazám a biologii obecně. Hlavní slovo v tématu biologie měl BG Dr. Stefan Kowitz (MD), MBA, z NATO. V oblasti chemické hrozby a ochrany před nimi Navrátilová diskutovala na téma ochrany před chemickým útokem. Jako příklad uvedla typovou činnost složek IZS – Reakce na chemický útok v metru. Vysvětlila, jak funguje koordinace jednotlivých složek a zároveň poděkovala jejich zástupcům za příkladnou spolupráci.

Připravenost – minimální dopady
V oblasti Jaderné a radiační hrozby a ochrana před nimi vysvětlila zásady ochrany v Česku Ing. Dana Drábová, Ph.D., předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V diskuzi zdůraznila, že pro případný teroristický útok bude nejpravděpodobněji použita chemická látka vzhledem k její relativně snadné přípravě a jednoduchému nákupu surovin. V oblasti Výcviku zaměřeného na připravenost před hrozbami Navrátilová zdůraznila, že je důležité vycvičit specialisty na ochranu před CBRN látkami. Pokud totiž budeme umět rychle reagovat, účinek bude minimální. Do diskuze se také vložila Mgr. Veronika Stromšíková, zástupkyně Organizace pro zákaz chemických zbraní, která podtrhla důležitost výcviku a poděkovala týmu instruktorů z IZS za výcviky, které konají ve východoafrickém regionu. Popřála jim mnoho úspěchů a šťastnou cestu do Ugandy, kam odletěli v sobotu 20. října 2018, a kde budou cvičit instruktory regionu na ochranu před chemickými látkami. Posléze Navrátilová diskuzi nasměrovala k informovanosti obyvatel v tématu ochrany před různými typy hrozeb. V minulosti byli žáci škol informováni a trénováni především na ochranu před chemickým a jaderným útokem. Současné hrozby jsou však pravděpodobnější a informovanost na školách menší. Na plénu vyzdvihla skutečnost, že v České republice se zavedlo vzdělávání žáků základních a středních škol v oblasti ochrany obyvatelstva, což je úspěch. IOO se také snaží o zavedení krátkých instruktážních pořadů do veřejnoprávní televize, ve kterých by se obyvatelstvo informovalo o ochraně před různými typy hrozeb. Tento záměr se ale dosud nepodařilo naplnit a videa se vysílají pouze v regionálních zpravodajstvích. Zajímavá byla také diskuze na téma ochrany před různými typy nákaz, a to jak by reagovala unie a zda je možné distribuovat léky za jednotnou cenu po celém jejím území. V této oblasti to není jasné vzhledem k odlišné úrovni zdravotnictví a ekonomiky v zemích EU. „Přínos fóra je v setkání expertů různých oborů ve stejné problematice CBRN. Přestože odborníci byli z různých oblastí, téma bylo stejné, a to ochrana před všemi typy hrozeb. Myslím, že si rozšířili obzory jak diskutující, tak posluchači,“ odpověděla Navrátilová na otázku, v čem podle ní bylo FFF 2018 přínosné. Zároveň zdůraznila, že ačkoli jsme v podstatě na hrozby připraveni, pokud by k nim došlo, reálnou situaci bude velmi obtížné řešit a nebude vyřešena dokonale.


David HARTMANN, DiS., kpt. Mgr. Nicole ZAORALOVÁ, pplk. Ing. Ladislava NAVRÁTILOVÁ, Ph.D., MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto David HARTMANN, DiS.
 

Teorie, zásahová praxe a krizový management

Ve dnech 17. až 18. října 2018 hostil Horský hotel Sepetná v Ostravici členy Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků, z.s., (AV HZSP) při příležitosti konání tradičního, již dvacátého ročníku odborného semináře a XVII. konference asociace. Záštitu nad seminářem převzal děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB­ TU) doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA.

Odborný seminář

Zahajovacího slova se v úvodu semináře ujal prezident asociace Ing. Oldřich Lukš, který pronesl: „Tradice, tímto slovem by se dalo nazvat výroční, dvacáté setkání zástupců hasičských záchranných sborů podniků, jejichž cílem je prosazovat u orgánů státní správy zájmy podnikových hasičů a poskytovat těmto orgánům aktuální informace o jejich podnětech a potřebách bez ohledu na jejich členství ve sdružení. Přejme si, aby se tento cíl nadále dařilo asociaci prosazovat.“

Doc. Ing. Vilém Adamec, Ph.D., z VŠB­ TU Ostrava, nastínil téma vzdělávání hasičů pro prostředí čtvrté průmyslové revoluce. Co může pro hasiče znamenat? Co přinese? Jaké možnosti, či hrozby? Trendy 4.0? Kdo nebo co bude nejslabším článkem? Hledejme odpovědi. Mimo jiné se také zabýval oborem technika požární ochrany v průběhu padesáti let (1968 až 2018).

Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků, z.s., je spolek fyzických a právnických osob, zabývajících se problematikou požární ochrany v průmyslových i neprůmyslových podnicích, pracovními a sociál­ními podmínkami zaměstnanců hasičských záchranných sborů podniků, vzděláváním zaměstnanců HZSP a publikační činností.

S neméně zajímavým vystoupením se představil doc. PaedDr. Peter Polakovič, PhD., z Technické univerzity ve Zvolenu, který se s týmem zabýval problematikou pohybových a fyzických předpokladů hasičů. Hlavním cílem tohoto výzkumného úkolu bylo zkonstruovat a standardizovat testovací baterii pro přijímání nových uchazečů k hasičskému záchrannému sboru.

Bezpečná jízda složek IZS k zásahu, tuto vizi prezentoval prof. Ing. Pavel Poledňák, PhD., z VŠB­ TU Ostrava. V současné době je částečně realizovaná u HZS ČR v projektu bezpečnostního výzkumu Bezpečná jízda zásahové požární techniky k zásahu. Základním úkolem je stanovení základních technických podmínek a zkušebních metod pro zásahová vozidla jednotlivých složek IZS a novelizace právních předpisů i vnitřních předpisů v této oblasti.

Virtuální realita ve výcviku hasičů, průběh havárie etylenové jednotky, ekologické limity pěnotvorných hasiv či experimentální ověřování parametrů ventilátorů pro přetlakovou ventilaci, která se u nás objevila v 90. letech, přičemž základní princip pochází z USA, kde je ventilace objektů základním taktickým postupem zlepšující přístup k ohnisku požáru. Tyto a mnohé další zajímavé poznatky a zkušenosti byly v rámci semináře diskutovány.

Součástí semináře byly také prezentace produktů a služeb výrobců a dodavatelů působících v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva, kterými letos například byli DEVA­ FM s.r.o., Luing Pyrex, spol. s r.o., Dräger Safety, s.r.o., Shaper, s.r.o.

Ocenění
Při slavnostním večeru předali viceprezident AV HZSP Metoděj Popov, DiS., a tajemník AV HZSP Ing. Ivan Korbelář plakety za dlouholetou a obětavou práci s AV HZSP. Jedním z oceněných byl také Ing. Luděk Jaterka, který společně s Metodějem Popovem a Jaroslavem Kluzem stál u zrodu vzniku pořádání odborných seminářů pro podnikové hasiče a dlouhé roky se aktivně podílel na jejich přípravě.

Konference
Následující den se konala XVII. konference AV HZSP, v rámci které bylo kromě jiného zvoleno nové vedení asociace. Konferenci zahájil a vedl tajemník asociace Ing. Ivan Korbelář, který všechny přítomné přivítal a seznámil s navrženým programem.

V úvodu vystoupil prezident asociace Ing. Oldřich Lukš, který přednesl zprávu o činnosti asociace za uplynulý rok a poté seznámil přítomné s návrhy činnosti asociace v dalším období. Zdůraznil zejména vzrůstající spolupráci se státními orgány na úseku požární ochrany, s dalšími organizacemi působícími na poli požární ochrany, s jednáními se zástupci Parlamentu ČR v uplynulém období, a stále se rozšiřující působení asociace v těchto oblastech. Rovněž zdůraznil aktivity zástupců asociace při sportovních soutěžích, zejména na mistrovství v požárním sportu nebo při soutěži ve vyprošťování u dopravních nehod. Při stanovení programových cílů na další období se zaměřil zejména na rozvíjející se spolupráci s obdobnými organizace v zahraničí, na účast zástupců asociace při projednávání novelizací a úprav právních předpisů na úseku požární ochrany, na udržení vysoké úrovně organizačního zajištění sportovních aktivit a na další prohlubování spolupráce na úrovni krajů a jednotlivých sborů při společných zásazích a cvičeních s HZS ČR, na zajištění informovanosti o nejnovějších událostech a trendech na úseku požární ochrany a na pokračování a dalším rozvíjení spolupráce a vzájemné podpory při jednáních s orgány státní správy a Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska.

V dalším bodu programu přednesli zprávu o hospodaření ekonomický tajemník asociace Mgr. Pavel Holý a zprávu kontrolní komise Josef Myška. Zprávu o sportovních aktivitách prezentoval viceprezident asociace Metoděj Popov, DiS., který vyzdvihl zejména účast zástupců asociace na mistrovství ČR v požárním sportu a mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod. Dále ocenil vzorné organizační zajištění soutěží pořádaných pod hlavičkou asociace a poděkoval všem organizátorům za pečlivou a obětavou činnost při zajištění těchto akcí.

V následující rozsáhlé diskuzi byly projednávány aktuální otázky oblastí souvisejících s činností HZSP, zejména dodržování přestávek na jídlo a oddych podle zákoníku práce, výkon a provádění pohotovostí pro zajištění výjezdu a aktuální stav v oblasti vzdělávání a přípravy nových adeptů ve studijních oborech požární ochrany.

V další části konference proběhla volba nových členů do výkonného výboru a kontrolní komise asociace. Prezidentem pro další volební období byl zvolen Metoděj Popov, DiS.

V závěru vyslovil poděkování všem členům odstupujícího výkonného výboru a kontrolní komise, zejména Ing. Oldřichu Lukšovi, který vedl asociaci jako prezident po celých sedmnáct let a obětavě a nezištně prosazoval a hájil potřeby a zájmy HZSP na všech úrovních a zasloužil se tak o její začlenění do řad uznávaných a respektovaných organizací na úseku požární ochrany.


REDAKCE, Metoděj POPOV, DiS., AV HZSP, foto Ing. Adam THOMITZEK, VŠB­ TU Ostrava

Klasici znají mistry republiky

V pátek 28. září 2018 se na Letní stadion ve Dvoře Králové nad Labem sjela družstva mužů a žen na Mistrovství České republiky v klasických disciplínách CTIF 2018. Nad akcí převzali záštitu hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., a generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, předseda českého národního výboru CTIF.

Soutěžilo se podle soutěžního řádu pro mezinárodní hasičské soutěže v klasických disciplínách CTIF. V něm je přesně popsáno pořadí a provedení jednotlivých úkonů každého člena soutěžního týmu v disciplínách požární útok a štafeta. Tím nejpodstatnějším rozdílem od požárního sportu je tedy to, že jde v první řadě o preciznost provedení všech úkonů a až na druhém místě je rychlost.

Provedení disciplín
Při požárním útoku si devítičlenné družstvo na ochranný koberec připraví materiál - rozdělovač, hadice, proudnice, vazáky, tašku s hadicovými objímkami, savice, sací koš, klíče na spojky a vaky s lany, přičemž už jeho umístění má jasně daná pravidla. Po podání hlášení hlavnímu rozhodčímu (od této chvíle až do vyhodnocení pokusu nesmí soutěžící mluvit) družstvo po zaznění startovního povelu vyrazí k plnění útoku. Velitel družstva a spojka se odeberou k místu odložení rozdělovače a sledují průběh pokusu. Útočná skupina vytváří dopravní vedení z hadic B a C. Vodní a hadicová skupina se přesune ke čtyřem savicím, které v přesně daném pořadí spojí, naváží na ně savicové a ventilové lanko a připojí hotové sací vedení k přenosné motorové stříkačce. Pokus končí, když jsou provedeny všechny úkony a vedoucí hadicové skupiny vypne časomíru.

Ve štafetě CTIF soutěží osm členů. V kategorii mužů třetí závodník překoná šest metrů dlouhou a 60 cm vysokou kladinu, sedmý pak přeskočí jeden a půl metru vysokou bariéru a osmý projede či se proplazí rourou o průměru 70 až 80 cm, dlouhou osm metrů. Ostatní soutěžící běží „čisté“ úseky. V kategorii žen jsou na třetím a čtvrtém úseku kladiny a na osmém roura.

Hodnocení je zcela odlišné od požárního sportu. Každý tým obdrží 500 základních kladných bodů (k nimž se v kategorii B připočítají věkové body) a od tohoto základu se odečítají záporné body - tedy čas provedení obou disciplín a trestné body za chyby.

               Mistři republiky v klasických disciplínách CTIF:

               Muži A (do 30 let): SDH Frýdek
               Muži B (nad 30 let): SDH Zibohlavy
               Ženy A (do 30 let): SDH Písková Lhota
               Ženy B (nad 30 let): SDH Nová Paka
               Muži B profi: HZS Královéhradeckého kraje
               Absolutní vítěz – ženy: SDH Písková Lhota
               Absolutní vítěz – muži: HZS Královéhradeckého kraje

Mistrovské klání
Ve Dvoře Králové nad Labem závodila tři družstva žen (Nová Paka, Velké Meziříčí, Písková Lhota) a šest družstev mužů (Frýdek, Chlumec nad Cidlinou, Michálkovice, Vlčnov M3, Zibohlavy, HZS Královéhradeckého kraje) a hosté z Polska - Krzeslavice (ženy) a Roczyny (muži).

Litovel liga CTIF
Součástí slavnostního vyhodnocení mistrovství bylo také vyhlášení celkových výsledků Litovel ligy CTIF 2018, série pěti závodů, které se postupně uskutečnily v Hradci Králové, Ostravě, Vlčnově, Praze a Velkém Meziříčí. Vítězi se v kategorii mužů stal tým HZS Královéhradeckého kraje a kategorii žen ovládlo družstvo SDH Velké Meziříčí.


Jaroslava ČEČRDLOVÁ, Ph.D., Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, foto Irena ŠPAČKOVÁ
 

Sportovec Ministerstva vnitra 2018

V letošním roce kraloval na první příčce ankety Sportovec Ministerstva vnitra stejně jako minulý rok biatlon. Ve čtvrtek 4. října 2018 proběhl dvanáctý ročník soutěže Sportovec roku Olymp Centra sportu Ministerstva vnitra (Olymp CS MV). Ve velkém sálu kongresového centra České národní banky na pražském Senovážném náměstí se předávaly ceny nej­úspěšnějším sportovcům uplynulé sezony z řad profesionálů, ale také z řad hasičů a policistů.

První místo obsadil biatlonista a držitel stříbrné medaile z korejské olympiády Michal Krčmář, který si převzal cenu se stylovým motýlkem na krku v národních barvách. „Ocenění Sportovcem Ministerstva vnitra je pro mě obrovskou poctou,“ uvedl vítěz ankety. Ani rychlobruslařská disciplína nezůstala pozadu. Druhou příčku vybojovala Martina Sáblíková, která sportovní trůn dokázala v minulých letech ovládnout čtyřikrát za sebou. Třetí místo patřilo rychlobruslařce Karolíně Erbanové.

A kdo vešel do síně slávy Olympu CS MV? Do Síně slávy byla uvedena lyžařka Šárka Strachová. „Takovéto chvíle jsou pro mě vždy krásnou příležitostí zavzpomínat na celou svou kariéru,“ uvedla. Zařadila se tak mezi sportovce, jako jsou sportovní střelkyně Kateřina Emons, která má kompletní sadu olympijských medailí, nebo rychlostní kanoista Martin Doktor. Ocenění Juniorka roku si převzala biatlonistka Markéta Davidová a Cenu ministra vnitra získal biatlonista Jaroslav Soukup.

             Výsledky ankety

             1. Michal Krčmář – biatlon
             2. Martina Sáblíková – rychlobruslení
             3. Karolína Erbanová – rychlobruslení
             4. Veronika Vítková – biatlon
             5. Adam Ondra – horolezectví
             6. Jiří Orság – vzpírání
             7. Eva Vrabcová Nývltová – běh
             8. Ondřej Teplý – jachting
             9. Jiří Lipták – střelba
           10. Jakub Tomeček – střelba

Sportovcem Policie ČR v kategorii jednotlivkyň je Klára Kalendová, sportovkyně ve střelbě a v jiu­ jitsu, v jednotlivcích pak Miroslav Zapletal za střelbu, týmovou cenu si odvezl reprezentační fotbalový tým Policie ČR.

Sportovcem Hasičského záchranného sboru ČR je Michal Přecechtěl a týmem hasičů je reprezentační tým HZS ČR v požárním sportu. Reprezentace HZS ČR v požárním sportu přivezla zlaté medaile z XIV. mistrovství světa v požárním sportu v Bánské Bystrici. Češi se mistry světa v požárním sportu stali poprvé v historii.

Ocenění titulem Sportovec Ministerstva vnitra si Michal Přecechtěl z HZS Olomouckého kraje vydobyl za své skvělé výsledky. Ten přivezl zlatou medaili ze Světových hasičských her v Jižní Koreji. Michal Přecechtěl dominuje na poli disciplín v TFA od roku 2008, kdy nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru ČR. Mezi jeho největší úspěchy kromě letošního zlata patří například druhé místo na Mistrovství Evropy nebo titul Mistra ČR v disciplínách TFA.


REDAKCE, foto archiv MV- generálního ředitelství HZS ČR

 

Charitativní koncert Chantal Poullain

Šansonový koncert Chantal Poullain s doprovodem jazzově laděné kapely Tria Štěpána Markoviče se uskutečnil letos 22. září v komorním prostředí divadla La Fabrika – Studio 1 v pražských Holešovicích. Výtěžek z akce byl celý předán Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni.

Populární česko­ francouzská divadelní a filmová herečka zazpívala příjemným hluboko posazeným hlasem několik tradičních francouzských šansonů a také vlastních písní, které se svým typickým šarmem vtipně uváděla specificky roztomilou „frančeštinou“. Temperamentní Francouzka žijící v Česku vyprávěla o tom, co ji trápí a co miluje. V atmosféře sladké Francie předala v závěru koncertu ředitelka odboru marketingu Mgr. Denisa Kalousková za Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra České republiky symbolický šek na 70 000 korun do rukou místopředsedy Správní rady Nadace policistů a hasičů JUDr. Milana Štěpánka.

Příspěvek má pomoci zkvalitnit život rodinám s dětmi policistů a hasičů, kteří zahynuli při výkonů služby, a bývalým policistům a hasičům, kteří při výkonu služby utrpěli vážnou újmu na zdraví.


REDAKCE

České nebe – Svatováclavský koncert

Na podporu Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni (Nadace) a k 100. výročí založení republiky se uskutečnil 27. září 2018 v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě Svatováclavský koncert. Pod dirigentským vedením autora skladeb plk. Jana Zástěry zazněl cyklus duchovních kantát o českých patronech a světcích, České nebe.

Koncert se stal tradicí, kde nezaznívají jen kvalitní díla, ale myslí se i na potřebné. Slavnostní koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR pod vedením plk. Jana Zástěry se sólisty Miroslavou Česarovou a Bronislavou Smržovou Tomanovou uvedl v premiéře cyklus České nebe, na texty Marie Dolistové, například Svatý Zikmund, Anežka Česká, Vojtěch Slavníkovec, Kníže Václav. Koncert Hudby Hradní stráže je trvale spojen s pomocí Nadaci policistů a hasičů pečující již 16. rokem o děti policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu služby, a policistů a hasičů těžce tělesně postižených následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby. Nadační rodinu tvoří přibližně 250 osob, které mají podobné životní osudy, spojuje je radost, navazují nová přátelství. Od roku 2018 Nadace pomáhá policistům a hasičům, případně jejich rodinám k překlenutí nepředpokládané tíživé životní situace, vzniklé ze zdravotních, či sociálních příčin nebo v důsledku živelné katastrofy.

Je řada problémů, které nejsou lidé sami schopni řešit, například když shoří dům nebo pečují o postiženého člena rodiny a potřebují osobní automobil, aby ho mohli dopravit do nemocnice nebo na různé rehabilitace. Nově proto Nadace pomáhá i v těchto situacích a letos již přispěla v těchto případech nadačním rodinám částkou 375 000 korun.

Ředitel Nadace PhDr. Vladimír Šutera, CSc., přijal symbolický šek od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky na částku 400 000 korun a od České podnikatelské pojišťovny, a.s., na 300 000 korun. Ten byl věnován právě na pomoc policistům a hasičům, kteří se dostali do tíživé životní situace a na léčebně zdravotní pobyty pro děti a těžce tělesně postižené bývalé policisty a hasiče, kterým Nadace pomáhá.

Slavnostního večera se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, členové nadačních rodin, přátelé a přispěvatelé Nadace.


REDAKCE
 

Print  E-mail