Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 12/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA si můžete přečíst nejen rozbor požáru průmyslové a skladovací haly v Hostivaři, ale také detailní analýzu vlivu dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se mimo jiné dozvíte, jak probíhalo cvičení na Ukrajině, kterého se zúčastnil český CBRN odřad v rámci projektu EU‑CHEM‑REACT 2018. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s dvěma taktickými cvičeními a instruktážně metodickými zaměstnáními, které se uskutečnily v jihočeské Bechyni. V INFORMACÍCH shrnujeme výsledky Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018. Dále si připomeneme oslavy vzniku československé republiky v Praze. Prosincové číslo uzavírá článek o předávání pamětních medailí u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Celkem bylo vyznamenáno přes tři sta osob jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR. 

  • OBSAH č. 12/2018 ROČNÍKU XVII
  • Statečnost je hasičům vlastní
  • Požár skladovací haly v Hostivaři
  • Hasiči využili bývalé závody v Bučovicích pro praktický výcvik
  • Lesní požáry, celosvětový problém ze země, vzduchu i oběžné dráhy
  • Vliv dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska
  • Slavnostní převzetí zodolněných cisternových automobilových stříkaček
  • Český CBRN odřad se zúčastnil cvičení v rámci projektu EU­ CHEM­ REACT 2018
  • Rozvojová spolupráce HZS ČR s Moldavskem
  • Bechyně 2018
  • Mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie
  • Pás a stezka zprostředkuje mezinárodní spolupráci
  • Nejlepší dobrovolní hasiči
  • Lotyšská delegace
  • Oslavy vzniku republiky
  • Nadace policistů a hasičů. Významné akce v roce 2018
  • Pamětní medaile HZS ČR u příležitosti 100. výročí vzniku republiky

OBSAH č. 12/2018 ROČNÍKU XVII

POŽÁRNÍ OCHRANA

Požár skladovací Haly v Hostivaři,
s. 4
Hasiči využili bývalé závody v Bučovicích pro praktický výcvik ,
s. 7
Lesní požáry, celosvětový problém země, vzduchu i oběžné dráhy,
s. 8
Vliv dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska,
s. 10

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

Slavnostní převzetí zodolněných cisternových stříkaček,
s. 16
Český CBRN odřad se zúčastnil cvičení v rámci projektu EU-CHEM-REACT 2018,
s. 18
Rozvojová spolupráce HZS ČR s Moldavskem,
s. 20

OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ

Bechyně 2018,
s. 22
Mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie,
s. 25
Pás a stezka zprostředkuje mezinárodní spolupráci,
s. 26

INFORMACE

Nejlepší dobrovolní hasiči,
s. 28
Lotyšská delegace ,
s. 29
Oslavy vzniku republiky,
s. 30
Nadace policistů a hasičů. Významné akce v roce 2018 ,
s. 32

PŘÍLOHA

Medaile a plakety HZS ČR udělené u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu

Statečnost je hasičům vlastní

U příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu byly jako každoročně v Muchově sále na zámku Zbiroh oceněny osobnosti za výjimečné činy, projevy statečnosti, příkladnou pomoc při rozvoji integrovaného záchranného systému a dlouhodobě svědomitě vykonávanou práci u HZS ČR.

Po hudebním úvodu Intrády číslo 1 a 2 Jiřího Ignáce Linka v podání žesťového kvinteta Hudby Hradní stráže a Policie ČR přivítal všechny přítomné generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Poděkoval oceňovaným a také jejich rodinám, které jim k činnosti poskytují dobré zázemí.

Medaili „Za zásluhy o bezpečnost“ in memoriam udělil generální ředitel bývalému starostovi Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Karlu Richterovi, který celý život zasvětil rozvoji požární ochrany, výchově a vzdělávaní dětí a mládeže v hasičských sdruženích i podpoře hasičského sportu. V posledních letech spolupracoval s MV­ generálním ředitelstvím HZS ČR, aby získal prostředky ke zlepšení podmínek pro práci hasičů v dobrovolných jednotkách požární ochrany, včetně kvalitní požární techniky a také se zasloužil o vyšší úroveň péče o dobrovolné hasiče v sociální oblasti.

Genmjr. Ing. Drahoslav Ryba dále uvedl: „Pro hasiče je posláním záchrana životů, které nekončí odchodem z práce. Často i ve volném čase odpovědně plní svou záchranářskou roli. Toho jsou příkladem i dva právě ocenění příslušníci.“

Dvě medaile Za statečnost
Nprap. Oldřich Laufke z HZS Libereckého kraje zachraňoval i v době své dovolené v Tunisku. Hned po příletu cestoval s manželkou autobusem po šestikilometrové „římské cestě“, která spojuje ostrov Djerba s pevninou. V nejužším místě cesty se protijedoucímu autobusu náhle otevřela dvířka postranního prostoru pro zavazadla a došlo k mohutnému nárazu. Z oken se vysypalo sklo, které poranilo cestující, a jedna žena na předním vyvýšeném sedadle utrpěla závažnou ránu na hlavě, spadla a zůstala v bezvědomí. Od střepů byl pořezaný i nprap. Laufke. Vyprávěl: „Požádal jsem, aby někdo zavolal záchranku, a ihned jsem začal s resuscitací raněné ženy. Zvědaví spolucestující se nahrnuli k nám, ale nikdo nedokázal zavolat pomoc. Až mojí ženě se podařilo spojit se s hotelem, do něhož jsme cestovali, a náš delegát konečně přivolal zdravotníky. Asi po dvaceti minutách se zachraňovaná probrala, krvácela z poraněné hlavy a špatně dýchala. Všichni jsme trpěli nesnesitelným vedrem dalších 20 minut, než přistavili jiný autobus a poraněnou odvezli do nemocnice. Nejhezčí bylo, když se zachráněná v pořádku vrátila užívat si dovolenou.“

Také nprap. Zdeněk Putna z HZS Jihomoravského kraje poskytoval první pomoc, a to kamarádovi, staršímu muži, který nečekaně zkolaboval při volejbale v tělocvičně sokolovny v Mělčanech u Ivančic. „Asi patnáct přítomných dávalo odlišné rady, jak pomoci našemu spoluhráči, ale já jsem mu masíroval hrudník. Střídal jsem se s jeho synem, a mezitím volal záchranku i místo nejbližšího automatického externího defibrilátoru v Bratčicích, o kterém jsem věděl. Měl jsem velký strach, abych kamarádovi nezlomil žebro. Přibližně po 20 minutách se dostavila pomoc a dnes je již pacient po složité operaci v pořádku a zotavuje se,“ řekl nprap. Putna.

Ke stému výročí vzniku samostatného československého státu bylo předáno celkem sto medailí Za zásluhy o bezpečnost, čestných medailí, plaket generálního ředitele HZS ČR a medailí Za věrnost I. stupně.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto František ŠPAČEK, MV- generální ředitelství HZS ČR

Požár skladovací haly v Hostivaři

Dne 8. května 2018 krátce před jednou hodinou odpolední přijal operátor tísňové linky informaci o požáru průmyslové a skladovací haly v ulici U Pekáren v pražské Hostivaři.

Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy (KOPIS) ve 12.55 hodin vyhlásilo poplach jednotkám požární ochrany (PO) v I. stupni požárního poplachu. Celkem v prvním sledu vyslalo pět jednotek HZS hl. m. Prahy a tři jednotky SDH obcí. Dále byl na místo vyslán velicí důstojník směny.

Popis objektu
Skladovací hala byla objektem o rozměrech 60 × 150 m s naskladněným větším množstvím neznámého materiálu převážně na bázi textilu a plastických hmot. Tato část tvořila jeden požární úsek. Převážná část tohoto úseku se již nacházela ve třetí fázi rozvoje požáru. Konstrukce objektu byla ze železobetonového skeletu s kovovou střešní konstrukcí pobytou dřevěnými prkny (sendvičová střecha) a asfaltovou lepenkou. Na střeše haly bylo několik světlíků. Vstup do objektu byl přes plechová vrata. Veškeré okenní otvory byly osazeny dřevěnými okny a mřížemi. Podlahy byly betonové. Hala byla vnitřně rozdělena jednou dlouhou chodbou přes celou délku a dále na pět segmentů po jedné straně. Tyto prostory se uzavíraly plechovými vraty. Šlo pouze o vnitřní dělení haly z cihel a ocelových sítí bez požární odolnosti. V objektu byly instalovány rozvody elektrické energie, plynu a kompresorovna s rozvodem vzduchu. Hala byla ze tří stran obestavěna pneuservisem, truhlářskou a zámečnickou dílnou a množstvím drobných skladů pro pronájem. Tyto objekty tvořily samostatné požární úseky s vlastními vchody.

Průběh zásahu
Při příjezdu první jednotky ze stanice Strašnice (CAS-20, CAS-30, AZ-30) ve 13.02 hodin na místo události bylo zřejmé, že se jedná o požár velkého rozsahu. Intenzivním hořením byla zasažena podstatná část haly včetně střešní konstrukce. Informace předala na KOPIS, a to na místo vyslalo další jednotky PO podle požárního poplachového plánu.

V prvním sledu na místo události přijely jednotky ze stanic Chodov (CAS-20), Krč (CAS-24, CAS-24/9000), Holešovice (CAS-30, CAS-24, AZ-40) a Sokolská (CAS-24, TA­ L3 Cobra). Dále jednotky SDH obcí Horní a Dolní Měcholupy (CAS-24, CAS-30, CAS-32) a Chodov (CAS-32).
Velitel zásahu (VZ) dostal informaci, že se v objektu mohou nacházet osoby. Následně vydal rozkaz k vytvoření dopravního vedení na tři proudy C a jeden proud po AZ-30. Hasiči zahájili průzkum bojem s vyhledáváním osob s termokamerami. Zásah vedli hlavním vstupem do objektu.

Ve 13.11 hodin byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Po příjezdu na místo přebral velicí důstojník směny velení zásahu a zřídil štáb VZ v ulici Sklářská. O dané situaci na místě události informoval Operační a informační středisko MV­ generálního ředitelství HZS ČR, Operační středisko krizového štábu Magistrátu hl. m. Prahy, krajského řídicího důstojníka, ředitele HZS hl. m. Prahy. Místo zásahu rozdělil na tři úseky:
Úsek č. 1 - Ulice U pekáren
Zásah byl vedený vstupními vraty. V další fázi ze střechy přilehlé budovy celkem na pět proudů C. Jednotky se stanic Strašnice, Chodov a Krč hasily s použitím pěny pro zmírnění intenzity hoření. Dále jednotka naváděla vrtulník Letecké služby (LS) Policie ČR na místo shozu. Na vnitřní hašení se použil hasicí robot z HZS podniku Škoda Auto Mladá Boleslav.

Úsek č. 2 - Křižovatka ulic U továren x U pekáren
Zásah byl vedený po AZ-30 a AZ-40 a dvěma proudy C. Jednotky ze stanic Strašnice, Holešovice a Sokolská nasadily zařízení Cobra převážně k ochraně přilehlé truhlárny. Poté použily speciální CAS z HZS podniku Škoda Auto se systémem One Seven.

Úsek č. 3 - Ulice U továren
Zásah probíhal na dva C proudy a jeden proud z AP-40 převážně k ochraně pneuservisu. Jednotky ze stanic Sokolská, Petřiny a Modřany násilně vstoupily přes mříže do části haly. Z prostoru pneuservisu hasiči evakuovali asi 300 uskladněných pneumatik.

Policie ČR uzavřela ulici U továren a přilehlé okolí. Jednotky SDH obcí zřídily dvě čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody. Následně další čerpací stanoviště pro LS Policie ČR na plnění bambi vaku v ulici Rabakovská. Ve 14.08 hodin byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Z důvodu rychlého šíření požáru a kvůli četným výbuchům na místě zásahu vydal VZ zákaz vstupu do objektu. Krátce na to došlo k částečnému zřícení střešní konstrukce. V té době byla již požárem zasažena celá plocha haly. VZ rozhodl o zásahu pouze z vnější strany objektu a na místo si vyžádal vrtulník LS Policie ČR. V daný okamžik bylo nasazeno 12 proudů C, z toho čtyři výškovou technikou. Práce probíhala v dýchacích přístrojích. Ve 14.30 hodin vznesl VZ požadavek na vyslání hasicího robota LUF - 60 z HZS podniku Škoda Auto. Zároveň se ukázalo, že čerpací stanoviště jsou neefektivní a hydrantová síť začala kolabovat. Na místo tedy povolal další CAS kvůli dopravě vody.

Na místo vyjely CAS z dalších stanic HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, vojenská hasičská jednotka Letiště Kbely, chemická laboratoř HZS Středočeského kraje Kamenice, HZS podniku Mitas a další jednotky SDH obcí. Pro zázemí štábu byl na místo události přepraven týlový kontejner. Do objektu byly odpojeny veškeré energie. Během zásahu proběhla evakuace historických vozidel z přilehlého objektu garáží. Ze vzduchu probíhalo hašení bambi vakem LS Policie ČR.

Těsně před 15.00 hodinou byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Na místě pracovala chemická laboratoř Kamenice, která po dobu zásahu měřila škodliviny v ovzduší a naměřila zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Leteckým průzkumem se zjistilo šíření zplodin hoření na městské části Prahy 10, 11 a 4. Tato informace byla předána starostům městských částí. Po poradě štábu VZ bylo rozhodnuto o svolání příslušníků směny B do zálohy na jednotlivé stanice HZS hl. m. Prahy. Na místo události se ve 21.00 hodin dostavil řídicí důstojník MV­ generálního ředitelství HZS ČR, který byl obeznámen s průběhem zásahu.

Příslušníci odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení zajistili informování dotčených obyvatel. V součinnosti s Magistrátem hl. m. Prahy byla vyhlášena informace o zákazu větrání.

Zdravotnická záchranná služba přijela se speciálním vozem Atego využívaným pro likvidaci následků mimořádných událostí a na místě ošetřila jednoho příslušníka kvůli celkovému vyčerpání organismu. Na místo zásahu se dostavil radní pro bezpečnost Bc. Libor Hadrava. Byl aktivován Český červený kříž (ČČK), který zajistil pitný režim a stravu pro zasahující jednotky PO.

Lokalizace požáru
V 01.03 hodin byl požár lokalizován a došlo k redukci na pět proudů C. V 02.20 byly zrušeny úseky a štáb VZ. Následně se redukovaly síly a prostředky na místě události. Dohašovala se skrytá ohniska až do ranních hodin. V 06.30 hodin místo zásahu přebrala směna B, která na místo povolala statika. Ten vydal zákaz vstupu do středových částí místa zásahu kvůli nestabilitě konstrukce.

Pokračovala dohlídka místa zásahu směnou B a následně směnou C, která dne 10. května 2018 ve 14.52 hodin ukončila zásah a místo předala Policii ČR.

Příčina vzniku požáru
Na místě požáru proběhla celkem tři došetření spolu s Kriminalistickým ústavem a Technickým ústavem požární ochrany. Na základě vyhodnocení expertíz a dalšího šetření nebyla příčina požáru jednoznačně stanovena. Nebylo totiž možné zcela vyloučit technickou závadu elektroinstalace.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • zabránění přenosu požáru na vedlejší budovy včasným nasazením sil a prostředků,
  • nedošlo k žádnému závažnému zranění zasahujících hasičů,
  • vysoké nasazení zasahujících hasičů a dalších složek IZS zejména v počátku zásahu,
  • dobrá součinnost všech složek IZS při organizaci místa zásahu,
  • dobrá spolupráce s KOPIS, s ČČK Praha 1 a starosty městských částí,
  • nasazení prostředků z HZS podniku Škoda Auto Mladá Boleslav,
  • bezchybná činnost štábu a velitelů úseků a spolupráce s laboratoří Kamenice.

Negativa

  • pozdní ohlášení na KOPIS,
  • chybějící veškerá dokumentace k objektu,
  • rychlý rozvoj a šíření požáru,
  • velké množství uskladněného materiálu včetně tlakových láhví,
  • fyzicky náročný zásah,
  • exploze tlakových nádob,
  • destrukce a pády střešní konstrukce,
  • nedostatek hasební vody, slabá hydrantová síť,
  • šíření zplodin hoření.

Shrnutí

  • celkem na místě zasahovalo deset pražských profesionálních jednotek PO, dvě jednotky HZS Středočeského kraje, čtyři jednotky HZS podniku, jednotka Armády ČR, 27 jednotek SDH obcí a LS Policie ČR,
  • celkem nasazeno 12 proudů C včetně čtyř proudů po výškové technice,
  • provedeno 90 shozů LS Policie ČR,
  • nasazen hasicí robot LUF - 60 a cisterna s pěnou One Seven,
  • použito celkem 247 izolačních dýchacích přístrojů,
  • škoda 45 000 000 Kč,
  • uchráněno 15 000 000 Kč.

nprap. Pavel SCHNURPFEIL, nprap. Blažej UHRINČAŤ, ppor Bc. Pavel ČERVENKA, HZS hl. m. Prahy, foto prap. Jan KOSTÍK, HZS hl. m. Prahy

Hasiči využili bývalé závody v Bučovicích pro praktický výcvik

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje (HZS JmK), Územní odbor Vyškov využil nabídky města Bučovice k dočasnému užití prostor a prostranství dřívějších závodů uměleckého průmyslu (UP). Jde o šestihektarový komplex budov, který chátrá od roku 1995, kdy v něm skončila nábytkářská výroba. Začátkem léta tohoto roku začala první fáze demolice a v následujících letech budou postupně zbourány téměř všechny budovy.

V návaznosti na demolici v průběhu tohoto léta v komplexu probíhaly výcviky střelmistrů, kynologů se specializací na sutinové vyhledávání a kolektivní výcviky místních profesionálních hasičů ze stanice Bučovice společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů (SDH) z místně příslušných obcí s rozšířenou působností. Ze strany střelmistrů proběhlo v areálu UP Bučovice společné instrukčně metodické zaměstnání hasičů s oprávněním střelmistr zařazených v opěrném bodu Morava pro trhací práce doplněných o příslušníky vycvičené pro výkon funkce pomocník střelmistra a specialistů z Výzkumného uhelného ústavu Radvanice a Fakulty bezpečnostního inženýrství Technické univerzity Vysoké školy báňské Ostrava.

Akce měla dva základní cíle:

  • praktické ověření účinků speciálních usměrněných náloží určených k průstupům vertikálními stavebními konstrukcemi při minimalizaci účinků na okolí,
  • procvičení praktických dovedností hasičů­ střelmistrů a pomocníků během přípravy a realizace celkové destrukce rozsáhlejšího objektu výbušninami.

Celková destrukce budovy
Část věnovaná výzkumnému projektu proběhla v prvních dvou dnech. Členové „řešitelského“ týmu prakticky odzkoušeli několik typů kumulativních náloží, přičemž sbírali technická data potřebná pro vyhodnocení účinnosti nasazených prototypů a jejich další optimalizaci. Paralelně s těmito testy se konala příprava odstřelu dvoupodlažního zděného výrobního objektu. Jeho destrukce probíhala v několika fázích. V první řadě bylo třeba odstranit ocelové konstrukce včetně nákladního výtahu, vybourat nenosné příčky a přerušit schodiště. Přestože to jsou poměrně komplikované činnosti, areál UP ­poskytl střelmistrům jedinečnou příležitost se v nich zdokonalit. Poté mohli hasiči přistoupit k celkové destrukci budovy obnášející mimo jiné zhotovení přibližně 300 vývrtů v různých typech zdiva, přípravu odpovídajícího počtu náloží, jejich adjustaci rozněcovadly, vložení do připravených vývrtů, utěsnění a zapojení roznětné sítě. To vše na základě předem vypracovaného technologického postupu. Výsledkem vynaloženého úsilí byla nejen precizní demolice objektu, kterou převzala stavební firma, ale zejména získání zkušeností, které hasiči vyškolení v používání výbušnin při mimořádných událostech budou moci v případě nasazení využít k bezpečnému a efektivnímu zásahu. Veškerá tato činnost se konala pod vedením zkušeného střelmistra plk. Ing. Martina Červenky, ředitele Územního odboru Hodonín z HZS JmK.

Od teorie k praxi
Po výcviku a vykonané práci střelmistrů využili prostor k výcviku také kynologové se psy specializovanými na vyhledávání osob v sutinách. Byli to členové Záchranné brigády kynologů České republiky z Jihomoravského a Olomouckého kraje a dále také členové Kynologické záchranné organizace Sirius, z.s. Výcvik probíhal v průběhu července a srpna, a to nejen ve dne, ale i v noci za umělého osvětlení. Celkem se cvičení zúčastnilo téměř 70 kynologů v 11 termínech. Nutno dodat, že pro snadnější a efektivnější průběh výcviku se do sutin vpouštěli pouze majitelé psů s atesty na sutinové vyhledávání, případně psi, kteří se na tyto atesty připravují. Pro výcvik s jednotkami SDH obcí se vybíraly takové situace, ve kterých se dobrovolní hasiči v praxi nejčastěji ocitají, a dále takové, jež dobrovolní hasiči požadovali procvičit. A jak probíhal výcvik jednotky SDH obce kategorie JPO III? Vždy po teoretickém výkladu došlo na praktický výcvik na jednotlivých stanovištích. Na prvním se hasiči zdokonalili v práci s nastavovacím žebříkem. Otestovali si nejen, jak ho správně a bezpečně sestavit, ale také si prakticky osvojili postupy, jak ho zajistit. Dále si vyzkoušeli zajištění sebe sama a jak bezpečně natáhnout hadicové vedení po žebříku, aby pro ně bylo hašení střešních a výškových prostor bezpečné. Na dalším stanovišti si zopakovali práci a základní zásady při používání dýchacích přístrojů. Důležité a zajímavé bylo stanoviště s prohledáváním a pátráním po zraněných a nezvěstných osobách v neznámých a uzavřených prostorách. Tady se hasičům ukázalo, jak se správně pátrá a prozkoumává neznámý prostor. Následně si tuto činnost mohli všichni hasiči opět prakticky vyzkoušet pod dohledem profesionálních hasičů. Abychom výcvik přiblížili alespoň částečně reálným podmínkám, byly všem cvičícím během průzkumu a prohledávání neznámých prostor zakryty zorníky ochranných masek, což imitovalo silné zakouření během požáru. Neméně atraktivní bylo cvičení s proudnicemi. Dobrovolní hasiči měli možnost si osvojit možnosti tvarovat proud tak, aby jej účelně využili u požáru. Vyzkoušeli si tak ochranu sebe tzv. „clonou vějířem“ a také zajištění kultury hašení a nastavení různých průtoků proudnicemi k minimalizaci následných škod u požáru. Při výcviku jednotek SDH obcí kategorie JPO V byly hlavními tématy práce s agregáty a nastavovacím žebříkem a další činnosti podle požadavků. V současné době se aktivně jedná o zrušení dvou tzv. „likusáků“ – jednoduchých přízemních domů. Také tyto budovy chtějí hasiči využít nejen pro získání praktických zkušeností, ale také pro vědecké účely formou sledování šíření a rozvoje ohně uvnitř budovy, chování budovy a ohně za přítomnosti hořlavých a výbušných plynů v lahvích a podobně. Vše by samozřejmě probíhalo s ohledem na životní prostředí.


npor. Ing. Jiří BOHUSLAV, nprap. Milan ŇOREK, HZS Jihomoravského kraje, foto archiv HZS Jihomoravského kraje
 

Lesní požáry, celosvětový problém ze země, vzduchu i oběžné dráhy

Rok 2018 byl nejen v České republice co do počtu požárů nadprůměrný. Velký nárůst zaznamenaly požáry v přírodním prostředí. Jak vyplývá ze statistik, nejčastější příčinou jsou každoročně lidská nedbalost a technické závady nejrůznějšího charakteru.

Zda bylo letošní sezónní počasí atypické, je spíše otázka úhlu pohledu. Se suchem se naše území potýká několik let a historicky přichází v pravidelných intervalech. Celkové podmínky pro vznik lesních a polních požárů jsou logicky z velké míry ovlivněny stavem vegetace a vlhkostí půdy, stejně jako intenzivními pracemi na polích. Zároveň částečně charakterem porostu, to je rozsahem souvislých ploch a přístupností pro pohyb osob. Dostupností meteorologických modelů a map zveřejňovaných Českým hydrometeorologickým ústavem lze názorně hodnotit závažnost rizika vzniku lesních požárů prakticky v aktuálním čase. Nejzávažněji se situace v průběhu roku jevila v pásu od Ústeckého kraje přes střední Čechy, Pardubický kraj až po jižní Moravu. Jižní Morava je zejména v oblasti tzv. Moravské Sahary tradičně oblastí s velkým množstvím požárů lesního a travního porostu a také ji lze spojovat s historicky nejrozsáhlejšími událostmi tohoto typu. Ani rok 2018 nebyl výjimkou.
Oblast s tradičně vysokou úrovní požárního nebezpečí zdroj Akademie Věd ČR projekt CzechAdapOblast s tradičně vysokou úrovní požárního nebezpečí zdroj Akademie Věd ČR projekt CzechAdap
Zajímavá byla požární sezona 2018 zejména při pohledu do zahraničí. Nejenže došlo k několika tragickým událostem v tradičních lokalitách, jako je Řecko, Portugalsko, Francie nebo Kalifornie s velkým počtem obětí a astronomickými hmotnými škodami, ale mediální zájem a rozsáhlou mezinárodní pomoc si vyžádaly také události v severněji položených oblastech světa, jako je Švédsko, kde nejsou požáry lesních porostů tak obvyklým jevem. Místní hasičské sbory nejsou běžně personálně ani technicky připravené zvládat požáry lesů na enormních plochách. Plochy jsou často nedostupné a v období sucha umožňují souvislé porosty v řádech stovek až tisíců hektarů prakticky nezvladatelné šíření požáru. I přes významnou mezinárodní pomoc nakonec švédským hasičům musela pomoci sama příroda. K lokalizaci tak mohlo dojít až s příchodem vydatného deště. V jiných severských oblastech, jako jsou Kanada nebo Rusko, každoročně plameny pohltí mi­liony hektarů lesního a travního porostu, často bez jakékoli mediální pozornosti. V porovnání s ČR se jedná o nepředstavitelné plochy, u kterých se nedá ani tak hovořit o hašení jako spíše o provádění nejnutnějších opatření v oblasti evakuace a humanitární pomoci. Je tedy zřejmé, že o závažnosti požárů vegetace nerozhoduje pouze klimatický pás nebo průměrné roční teploty, ale i velikost souvislých ploch porostů bez vytvořených proluk nebo předvídavost obyvatel při výstavbě obydlí ve zranitelných oblastech zalesnění. Z českých podmínek víme, že k šíření a závažnosti následků velkou měrou přispívá přítomnost rizikových činností a okolností (např. zvýšený výskyt osob, práce na poli, období pálení klestu, výskyt železničních tratí, charakter porostu a půdy). Velký význam je třeba přikládat preventivním opatřením. Vytváření proluk v porostu a vnímání přirozených přírodních útvarů jako možných bariér při šíření požáru nebo jakákoli podoba hlídkové činnosti mohou být pro efektivní zdolání událostí klíčové.

Oblast hlídkové činnosti upravuje v českých podmínkách § 7 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Ukládá vlastníkům nebo uživatelům lesů v souvislých lesních porostech o celkové výměře vyšší než 50 ha povinnost zabezpečit v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru opatření pro včasné zjištění požáru v lesích a proti jeho rozšíření pomocí hlídkové činnosti s potřebným množstvím sil a prostředků požární ochrany, pokud tak neučiní Ministerstvo zemědělství. To v současné době zajišťuje na základě existující koncepce pouze leteckou hasičskou službu, tedy možnost provedení hasební činnosti vrtulníky Letecké služby Policie ČR nebo letouny soukromého provozovatele, a to bez hlídkové činnosti. Díky technologickému pokroku se dá snad do budoucna uvažovat také o využívání jiných prostředků hlídkové činnosti, jako jsou bezpilotní letadla, drony a kamerové a družicové systémy. U tohoto typu je žádoucí využívat zkušenosti států s velkou historickou zkušeností v oblasti monitoringu.

Alpy, Lugano
Díky českému zastoupení v mezinárodní komisi CTIF zabývající se problematikou lesních požárů máme jedinečnou možnost učit se od mnoha států Evropy. V roce 2018 bylo hostitelskou zemí uvedené komise Švýcarsko. Jednání probíhalo ve městě Lugano, které těsně sousedí s pohořím Alp a je tedy typickou lokalitou s extrémním terénním převýšením lesního porostu s často až absolutně nedostupnými oblastmi.

ARGO 8x8 Avenger v provedení velitelského vozidlaARGO 8x8 Avenger v provedení velitelského vozidla Vrtulník Super Puma s podvěsemVrtulník Super Puma s podvěsem

Zástupci států se shodli na zjevné přítomnosti probíhajících klimatických změn, které se významně projevují na stavu vegetace, průběhu požární sezony a následné obnově porostu, s citelným dopadem na obyvatelstvo. Předsednictvo komise zdůraznilo, že účelem komise není primárně výzkum, nýbrž sběr a sdílení informací v oblasti zásahové činnosti, technického vybavení, technologického pokroku i hodnocení využívaných taktických postupů a preventivních opatření napříč státy celého světa. Součástí setkání komise byly návštěvy místních hasičských stanic s prezentací průběhu a zdolávání nejzávažnějších lesních požárů v jejich hasebním obvodu v rámci několika posledních let. Z důvodu specifického horského prostředí plní při hašení důležitou roli prostředky pro letecké hašení. Často jsou využívány vrtulníky samosprávy s podvěsnými vaky na vodu o objemu 1 100 l. Běžnou vyžádanou pomocí jsou také armádní vrtulníky S­ Puma nesoucí podvěsné vaky o objemu 2 000 l vody. Je zcela běžné, že v těchto lokalitách představuje jeden požár vegetace plochu kolem 400 ha s nutností nasazení několika vrtulníků na dobu až 150 letových hodin. V souvislosti s leteckým hašením byl švýcarským zástupcem vyzdvižen význam technologií umožňujících hašení také v nočních hodinách a za snížené viditelnosti bez přerušení zásahu.

Lesní požáry v horských oblastech mají kromě specifik z oblastí hašení ještě další závažné důsledky, které přicházejí mnohem později. Jedná se o následnou intenzivní destabilizaci a degradaci půdy v místech spáleniště, její erozi a snížení schopnosti zadržovat vodu. V případě vydatnějších srážek dochází k bleskovým povodním a sesuvům půdy z prudkých svahů, které mohou ohrozit níže položená obydlí. Tento problém místní samospráva vnímá a intenzivně řeší spoluprací se správci lesů a agenturami ochrany lesa, zejména monitorováním obnovy zasažených oblastí a řízenou výsadbou. Ke speciálním prostředkům pozemních jednotek lze zařadit „osmikolky“ nesoucí agregát a zásobu vody a prostředky pro prvotní rychlý zásah jednotky. Tyto jsou navíc k dispozici i ve verzi velitelského vozidla. Větší soupravy jsou na místo dopravovány v podvěsu prostřednictvím vrtulníků. K nejmenším prostředkům patří soupravy určené k nošení na zádech. Ty slouží zejména k dohašování ohnisek předurčenými spe­cialisty z řad jednotek požární ochrany.

V oblasti Alp se využívají technologie, kterým se v českých podmínkách zatím nedostávalo příliš mnoho pozornosti. V nedostupném rozsáhlém terénu je zásadní otázkou včasná detekce. Málo obydlené horské oblasti nemohou spoléhat na náhodné pozorování a ohlášení obyvatelstvem. Tam na řadu přichází vyspělé kamerové systémy a družice snímkující vybrané území z oběžné dráhy. Systémy jsou vyvíjeny a testovány mnoho let napříč vědeckými institucemi celého světa a dnes dokáží nabídnout velmi přesné údaje o začínajícím nebo probíhajícím požáru. Mezi ně patří i evropský projekt Copernicus. Kromě včasné detekce představují i pomocníky v predikci dalšího šíření a celkového vývoje situace. Mezi používané kamerové systémy patří systém Forest Ranger. Ten dokáže při správném rozmístění kamer detekovat vznikající požár na vzdálenost desítek kilometrů, a to na základě průběžné analýzy procentuální změny zabarvení v jednotlivých pixelech obrazu.

Je zcela evidentní, že lesní požáry budou, ruku v ruce s proměnou klimatu, představovat v dalších letech nepřehlédnutelné téma pro bezpečnostní sbory i instituce ochrany a obnovy lesa a bude nutné se na tyto nové výzvy připravovat z pohledu výcviku i vybavení, taktických postupů, organizačních opatření i systému lesního hospodářství.


kpt. Ing. et Ing. Jan PECL, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto autor, zdroj Akademie věd ČR

Vliv dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska

Základy „nové filozofie“ při vyhodnocování stop požáru a ohniskových příznaků při požárech v uzavřeném prostoru, získané na tréninkovém kurzu pro příslušníky zjišťování příčin vzniku požáru (vyšetřovatele požáru) v roce 2017 (112, 6/2017) byly čtenářům prezentovány v článku, který se zabýval souvislostmi mezi ventilací a ohniskovými příznaky (112, 11/2017). V letošním roce proběhla služební cesta vyšetřovatelů požárů do Spojených států amerických (112, 6/2018), jejíž druhá polovina byla připravena a následně realizována tak, aby se k uvedenému tématu získalo co nejvíce teoretických, ale i praktických poznatků.

Obr. 1 Příklad Hourgless Patternu - čistá plochaObr. 1 Příklad Hourgless Patternu - čistá plochaČást obdržených informací byla nastíněna v semináři organizovaném MV­-generálním ředitelstvím HZS ČR (112, 9/2018). Článek si klade za cíl téma dále rozpracovat a publikovat nejnovější výzkum získaný ze služební cesty v USA.

Shrnutí již prezentovaných poznatků
Určení polohy kriminalistického ohniska je významnou a nedílnou součástí procesu zjišťování příčin vzniku požáru (vyšetřování). Každá nová informace, zkušenost, výzkum či metoda představuje posun v této komplikované oblasti a vyšetřovatelům může přinést zvýšení jistoty při interpretaci závěrů jejich práce.

Z pohledu dynamiky jsou požáry v uzavřeném prostoru specifické zejména z pohledu sdílení tepla. Vznikající teplo při nich neuniká do okolního prostředí (jako u požárů ve volném prostranství), ale dochází k jeho kumulaci a posléze ke sdílení se stavebními konstrukcemi a dalšími hořlavými předměty, které se nacházejí v daném prostoru. Tyto požáry jsou pak charakteristické svým nelineárním průběhem tepelného výkonu v čase. V závislosti na daných podmínkách pak mohou nastat jevy typu flashover, flameover, backdraft, rollover, které jsou projevem zmiňované nelinearity. Svým principem jsou ale také nebezpečné z pohledu hasičského zásahu, podstatné při navrhování stavebních konstrukcí a v neposlední řadě důležité z hlediska vyhodnocování vzniklých stop požáru při určování kriminalistického ohniska.

V minulém článku (112, 11/2017) byla shrnuta základní fakta o dynamice požáru samotné místnosti s jedním stavebním otvorem – dveřmi, a to v případě, že požár měl trvale přístupný ventilační otvor (dveře byly otevřené) po celou dobu jeho trvání. Za těchto podmínek byly definovány jeho jednotlivé fáze (I. fáze rozvoje, II. plně rozvinutá fáze a III. fáze dohořívání). Z pohledu vyšetřování byl zmíněn okamžik přechodu z I. do II. fáze, kdy v zasaženém prostoru může dojít k tzv. celkovému vzplanutí (flashover), které je doprovázeno (až deseti) násobným zvýšením tepelného výkonu. Byl zmíněn fakt, zjištěný v rámci experimentálních měření, že tento nárůst neprobíhá v celém objemu uzavřeného prostoru, ale v oblastech ventilačních cest, kde čerstvý vzduch může vstupovat stavebními otvory do místnosti. V těchto prostorech je pak hoření nejaktivnější, naopak v oblastech nedostatečně ventilovaných (přístup vzduchu je vlivem vzdálené polohy stavebních otvorů, či přítomností překážek limitován) dochází k poklesu intenzity hoření, a tudíž také k poklesu tepelného výkonu požáru. Z hlediska vyšetřování je tento fakt důležitý proto, že v oblastech ventilačních cest je možné pozorovat intenzivní výskyt stop požáru, kdy je možné tyto stopy nesprávně interpretovat jako ohniskové příznaky, a tudíž je nesprávně relativizovat k poloze kriminalistického ohniska. Na závěr byl zmíněn základní postup při šetření uvedených typů požárů, který sestával z těchto bodů:

1. stanovení podmínek na místě požáru – došlo při požáru před jeho uhašením k celkovému vzplanutí v místnosti, po jakou dobu požár probíhal ve II. fázi, tedy v plně rozvinutém režimu,
2. zmapování místa požáru zaměřené na přítomnost, polohu a velikost ventilační cesty (či cest),
3. vyhodnocení přítomnosti stop po šíření požáru s použitím znalostí dynamiky požáru, tedy pokud se nachází charakteristické stopy požáru mimo zmapovaný prostor ventilačních cest, lze deduktivně usuzovat, že tyto stopy musely vzniknout v počáteční fázi požáru a může se jednat o ohniskové příznaky, tedy stopy relevantní k poloze kriminalistického ohniska.

Přetrvávají ohniskové příznaky i v případě plně rozvinutého požáru?
To je základní otázka, kterou je třeba si při uplatnění uvedeného postupu položit. Je možné, v případě požáru, který přejde do plně rozvinuté fáze, popř. v této fázi je po určitou dobu, než dojde k jeho uhašení, nalézt původní ohniskové příznaky, tedy stopy požáru, které se vytvořily v okolí kriminalistického ohniska krátce po iniciaci? Abychom na otázku mohli odpovědět, je třeba si tyto ohniskové příznaky definovat.

Systém a princip vytváření stop požáru definuje příručka NFPA 921 (příručka). V kapitole 6 jsou uvedeny účinky požáru (např. ztráta materiálu, zuhelnatění, odlupování – u betonových konstrukcí, oxidace, změna barvy, tavení materiálu, teplotní deformace materiálu, ukládání kouře na površích, čisté plochy, kalcinace, účinky na skleněné materiály, mechanismus zranění obětí). Ve stejné kapitole pak dále definuje stopy požáru jako viditelné či měřitelné změny v nebo na materiálu jako důsledek účinků požáru. Jde o stopy vzniklé:

  • plamenem,
  • ventilací (dále jen ventilační stopa),
  • neutrální rovinou,
  • celkovým vzplanutím místnosti,
  • hašením
  • a další.

Vzhledem k principu jejich vzniku lze říci, že naší definici ohniskového příznaku, tedy stopy požáru, která nám dává relevantní informaci k poloze kriminalistického ohniska, odpovídá první jmenovaná, a to stopa vzniklá působením plamene. Tato stopa představuje viditelnou linii působení plamene na materiálu či na stavebních konstrukcích. Určitým způsobem ji lze připodobnit k našemu ohniskovému kuželu [1]. Příručka navíc uvádí její různé varianty, které se rozlišují podle tvarů, které vytváří a na kterých konstrukcích (popř. dalších objektech v místnosti) jsou čitelné. Pokud se zaměříme na stěny, příručka uvádí tyto základní stopy požáru:

  • V – Pattern (stopa ve tvaru V)
  • U – Pattern (stopa ve tvaru U)
  • Inverted Cone Pattern (stopa ve tvaru A)
  • Hourglas Pattern (kombinace A a V).

Tyto stopy jsou často viditelné na stěnách v blízkosti kriminalistického ohniska v podobě usazených zplodin hoření, také v podobě „čistých ploch“, nebo jejich kombinací – obr. 1. Čisté plochy jsou ohraničené plochy, na které nedošlo usazení zplodin hoření. Na jejich mechanismus vytváření proběhlo v USA několik výzkumů, v současné době existují dva závěry, jakým způsobem jsou vytvářeny. Zažitý způsob vytváření pomocí vysoké teploty plamene, který se nachází v blízkosti této plochy a způsobí vyhoření sazí a kondenzátu kouře na daném místě [2], současné výzkumy doplňují také teorii tzv. teplotních gradientů [3].

Ventilační stopy nám nemusejí dávat relevantní informaci o poloze kriminalistického ohniska
Jak již bylo zmíněno, mohou být patrné v oblastech ventilačních cest či v okolí ventilačních otvorů a jejich přítomnost je podmíněna přechodem požáru do plně rozvinuté fáze, tedy do režimu požáru řízeného ventilací. Tvar těchto stop není zatím nijak konkrétně definován; pokud jde o stěny, nejčastěji bývají popisované jako rozsáhlé (oproti stopám způsobeným plamenem) „vymyté“ čisté plochy, tedy plochy bez usazených zplodin hoření, zasažené silnou termickou degradací – obr. 4, 6 a 9.

Výzkum trvanlivosti ohniskových příznaků v podmínkách plně rozvinutého požáru
Pro účely další studie vlivu požární dynamiky s ohledem na trvanlivost ohniskových příznaků při požárech, které přejdou do plně rozvinuté fáze, byly provedeny desítky testovacích požárů. Tento výzkum [4] byl principiálně prováděn tak, že ve vybavené místnosti byly inicio­vány vždy v odpadkovém koši s papírem. Po iniciaci došlo k volnému rozvoji požáru v daném prostoru, vždy při stejných podmínkách ventilace, a to otevřenými dveřmi. K uhašení vždy došlo až v plně rozvinuté fázi požáru. Zdrojem paliva pro iniciaci byl odpadkový koš vybrán úmyslně, a to proto, že se jedná o palivový soubor s relativně malým špičkovým tepelným výkonem (peak HRR 4-40 kW [5]) oproti dalšímu vybavení v dané místnosti, např. pohovka (peak HRR až 3 MW [5]). Proto bylo možné zkoumat to, zda tento relativně malý zdroj paliva dokáže produkovat identifikovatelné ohniskové příznaky, které přetrvají jednak v přítomnosti většího zdroje paliva (pohovka), a také v podmínkách plně rozvinutého požáru. Vlastní iniciace pak proběhla vždy plynovým hořákem, tedy otevřeným plamenem. Pro účely tohoto výzkumu byly použity zkonstruované testovací buňky, ale také i hotel určený na demolici, kde bylo možné využít několik reálných identických místností. Všechny místnosti, kde testy probíhaly, měli sádrokartonové stěny. Každý test pak byl opakován tak, aby dosažené výsledky bylo možné potvrdit.

Výsledky testovacích požárů
Požár 1
Tento test byl proveden v místnosti, která byla vybavena komerčním nábytkem. Jak již bylo uvedeno, iniciace proběhla otevřeným plamenem v odpadkovém koši nacházejícím se vedle křesla (obr. 2). K uhašení došlo 55 sekund poté, co požár přešel do plně rozvinuté fáze. Hasební zásah byl proveden jedním mlhovým proudem s uplatněním principu kultury hašení, s účelem, co nejlepším zachováním stop požáru.

Obr. 2 Požár 1 půdorysObr. 2 Požár 1 půdorysPři ohledání byly na stěnách patrné tepelné účinky požáru a usazený kouř. Vpravo od křesla, tedy v místě kriminalistického ohniska, byla čitelná stopa požáru (obr. 3) v podobě čisté plochy do tvaru obráceného kužele. Ta byla způsobena odhořením vrchního papíru sádrokartonové stěny a její kalcinací. Tvar tohoto ohniskového příznaku odpovídal tomu, jak se požár v počáteční fázi šířil na přilehlou stranu křesla, z hlediska definice NFPA 921 šlo o Inverted Cone Pattern, tedy stopu požáru způsobenou plamenem.

Další stopa požáru byla pozorována vlevo od křesla. Jednalo se o větší plochu, na které odhořel vrchní papír sádrokartonové desky a došlo k její intenzivní kalcinaci (obr. 4). Ostatní stěny místnosti nevykazovaly účinky požáru, které by bylo možné vyhodnotit jako stopu.

Při porovnání obou zmíněných stop bylo zjištěno, že stopa vpravo od křesla byla drobnější, jiného tvaru a kvality. Na jejím povrchu se stále nacházely části spáleného vrchního papíru sádrokartonové desky a dá se říci, že povrch této čisté plochy nebyl tak „čistý“ jako povrch stopy vzniklé vlevo od křesla. Stopa vlevo od křesla se nacházela v přímém směru ventilační Obr. 3 Ohniskový příznakObr. 3 Ohniskový příznakcesty. Nutno poznamenat, že v jejím prostoru se původně nacházel větší palivový soubor (velký koš s drceným papírem), který její charakter také mohl ovlivnit. Nicméně, vzhledem k její konzistentní podobě shodné s ventilačními stopami pozorovanými v přechozích testovacích požárech lze říci, že na její vznik neměla větší význam přítomnost tohoto většího palivového souboru a že byla primárně formována výrazným vlivem ventilace – tj. šlo se o ventilační stopu.

Závěrem tohoto testu lze říci, že stopa vpravo od křesla byla způsobena radiační energií plamene v jeho počáteční fázi, jde o ohniskový příznak. Byla detekovatelná bez použití speciálních pomůcek a přetrvala i v podmínkách plně rozvinutého požáru.

Požár 2
Vzhledem k výsledkům prvního testovacího požáru byly navrženy podmínky druhého testovacího požáru tak, aby bylo možné zodpovědět následující otázku:
Přetrvá ohniskový příznak, který se nachází v oblasti ventilační cesty i v podmínkách plně rozvinutého požáru?

Pro tento záměr bylo kriminalistické ohnisko přesunuto vlevo od pohovky, přímo naproti vstupním dveřím (obr. 5). Požár byl opět iniciován otevřeným plamenem v malém odpadkovém koši naplněném papírem. Požár byl od iniciace pozorován od dveří. V jeho počáteční fázi došlo k rozšíření na přilehlou stranu pohovky, bylo také možné pozorovat formování stopy požáru na stěně, za ohniskem (konkrétně Inverted Cone Pattern). Místnost přešla do celkového vzplanutí, požár byl uhašen poté, co 55 sekund probíhal v plně rozvinuté fázi.

Ohledáním bylo zjištěno, že stopa, která se formovala v průběhu požáru na stěně za kriminalistickým ohniskem, již po uhašení požáru znatelná nebyla. Místo ní bylo možné pozorovat charakteristickou čistou plochu, několikanásobně větší než stopa vznikající v průběhu požáru (obr. 6). Při detailním ohledání této čisté plochy byla v jejím prostoru nalezena velmi slabě znatelná linie původní stopy požáru, způsobená plamenem v průběhu I. a na počátku II. fáze požáru (ohniskový příznak), nicméně vzhledem ke slabé čitelnosti toto zjištění nelze v praxi použít.

Závěrem tohoto testu lze říci, že pokud se kriminalistické ohnisko nachází v místě ventilační cesty, v případě plně rozvinutého požáru, může dojít ke znehodnocení stop, které požár způsobí v jeho počáteční fázi, tedy ke znehodnocení ohniskových příznaků.

Požár 3
Obr. 4 Čistá plocha zpúůsobená ventilacíObr. 4 Čistá plocha způsobená ventilacíV dalším testu byla navržena dvě místa iniciace, v obou se nacházely identické iniciační soubory – opět odpadkové koše naplněné papírem. Jedno místo se nacházelo v oblasti ventilační cesty, druhé mimo ni (obr. 7). Iniciace proběhla dálkově v obou místech současně. Po iniciaci se požár začal šířit na přilehlou pohovku a v plném rozvoji byl požár zhruba za 50 sekund.

Při ohledání byla zřetelně identifikována stopa požáru způsobená plamenem, a to na pravé straně pohovky (obr. 8), opět Inverted Cone Pattern. Její tvar a velikost zůstala stejná, jako byla pozorována v počáteční fázi požáru. Na levé straně pohovky, naproti vstupním dveřím, byla opět zjištěna velká čistá plocha způsobená ventilací (ventilační stopa – obr. 9), která se však nacházela nejen na protější stěně, ale i na stěně vlevo od dveří. Pravá a přední stěna byla bez výrazných stop. V místě druhého kriminalistického ohniska, vlevo od pohovky, tedy v oblasti ventilační cesty, nebyla znatelná žádná původní stopa způsobená plamenem, v jeho počáteční fázi (ohniskový příznak).

V uvedeném případě se potvrdily závěry z požárů 1 a 2, že stopy ­požáru způsobené plamenem (ohniskové příznaky) přetrvávají pouze, pokud se kriminalistické ohnisko nachází mimo polohu ventilační cesty. Pokud se kriminalistické ohnisko nachází v poloze ventilační cesty, dochází ke znehodnocení jeho ohniskových příznaků stopami, které vzniknou ventilací (velké čisté plochy).Bylo zjištěno, že na stopy požáru způsobené ventilací má vliv mimo jiné poloha nábytku v prostoru. V případě požárů 1 a 2 nebyla na levé stěně od dveří vytvořena ventilační stopa, protože přístup vzduchu k této stěně byl omezen polohou nábytku, která způsobila odstínění. V případě požáru 3 se pak u levé stěny nábytek nenacházel, což umožnilo Obr. 5 Požár 2 půdorysObr. 5 Požár 2 půdorysvytvoření ventilační stopy i na této stěně.

Požár 4
Další série testů probíhala v opuštěné hotelové budově tak, aby bylo možné ověřit zjištěné skutečnosti v reálných podmínkách rezidenčních budov. Jednalo se o pokoje vybavené malým kuchyňským koutem a sociálním zázemím v oddělené místnosti. Požáry byly opět iniciované v odpadkovém koši, který se nacházel v jihovýchodním rohu stěny, v těsné blízkosti manželské postele, mimo oblast ventilační cesty. Tyto testy měly i další cíl, a to zjistit, zda identické palivové soubory, které se nacházejí v dané místnosti, mohou při postupném šíření požáru vytvořit stejnou stopu požáru jako palivový soubor, který byl prvně iniciovaný. Pro tyto účely byly po místnostech rozmístěny stejné odpadkové koše naplněné totožným množstvím papíru (obr. 10 – červené tečky). Místnosti byly iniciované vždy ve stejném místě a uhašené v rozmezí 90 až 120 sekund po celkovém vzplanutí místnosti.

V každém testu primárně iniciovaný odpadkový koš vytvořil na stěnách v jihovýchodním rohu místnosti jasně identifikovatelnou stopu požáru, způsobenou plamenem (ohniskový příznak). Plamenné hoření se vždy Obr. 6 Čistá plocha způsobená vnetilacíObr. 6 Čistá plocha způsobená ventilacípostupně rozšířilo i na další rozmístěné odpadkové koše, které však již podobnou stopu nevytvořily.

Prováděné testy opět potvrdily, že pokud se kriminalistické ohnisko nachází mimo prostor ventilační cesty, dochází i při požárech uhašených v plně rozvinuté fázi k zachování ohniskových příznaků. Také s ohledem na zaznamenaný fakt, že identické koše zasažené až v průběhu rozvoje požáru nevytvořily identifikovatelnou stopu požáru, bylo zjištěno, že na vytváření ohniskových příznaků v podobě stopy požáru způsobené plamenem nemá významný vliv tepelný výkon daného iniciačního souboru (HRR), ale spíše specifické podmínky v době iniciace, např. dostupnost kyslíku, teplota povrchů, absence usazených sazí aj.

Závěry z testů
V sérii zmiňovaných testů byla klíčová minimální vzdálenost iniciačního palivového souboru od stěn místnosti. Proto také na nich docházelo k vytváření velmi dobře znatelných stop. Pokud dochází k oddalování iniciačního souboru od stěn, klesá i jejich zřetelnost. Jako logické vysvětlení se zdá být pokles přenosu tepla vyzařovaného plamenem (radiační složka tepla).

Obr. 7 Požár 3 půdorysObr. 7 Požár 3 půdorysJak již bylo zmíněno, testy potvrdily hypotézu, že pokud se kriminalistické ohnisko nachází mimo prostor ventilační cesty, jeho ohniskové příznaky přetrvávají i v případě, že požár přejde do plně rozvinuté fáze. Pokud je však kriminalistické ohnisko v poloze ventilační cesty, může dojít k „překrytí“ jeho charakteristického ohniskového příznaku ventilační stopou v podobě rozsáhlých čistých ploch.

Bylo také zjištěno, že požár krátce po iniciaci v místě vzniku vytváří opravdu jedinečné stopy (ohniskové příznaky), které jsou v následujících fázích požáru nereprodukovatelné, a to i když se v místnosti nachází identický palivový soubor či palivový soubor násobně větší (posuzováno podle špičkové HRR). Proto přítomnost definovaných ohniskových příznaků dává opravdu relevantní informaci k poloze kriminalistického ohniska. Výzkum také ukázal, že jedinečnost ohniskových příznaků je dána specifickými podmínkami v době iniciace, které se v relativně krátké době, vzhledem k dynamice požáru v uzavřených prostorách, změní, a tím je znemožněno vytváření podobných stop v dalším průběhu požáru.

Zjištěno bylo také, že existují tři majoritní faktory, které ovlivňují vytváření ventilačních stop požáru:
1. poloha – tento faktor je dán základním principem vzniku ventilačních stop, a to, že vznikají pouze v prostorách ventilačních cest. Mimo tyto prostory jejich výskyt není možný – obr. 11.
2. krytí – vznik ventilačních stop může být limitován polohou nábytku či stěn, které omezí či změní průtok čerstvého vzduchu v oblasti ventilační cesty – obr. 12.
3. vzdálenost – vzduch přitékající ventilační cestou má určitou hybnost, pokud je však místnost ve směru ventilační cesty příliš dlouhá, omezená hybnost vzduchu neumožní proudění v celé délce místnosti – obr. 13.

Transformace zjištěných závěrů do formy uzpůsobené pro praktické použití
Obr. 8 Ohniskový příznakObr. 8 Ohniskový příznakNedílnou a neméně významnou součástí každého výzkumu, a to nejen v oblasti vyšetřování příčin vzniku požáru, je transformace získaných dat do podoby, která je možná pro praktické použití. Nejinak je tomu i v případě dynamiky požáru a jejího vztahu na vyhodnocování stop požáru. Pro tyto účely v USA efektivně funguje technická komise (Technical Committee on Fire Investigations [5]), zřízená pro pravidelnou tříletou aktualizaci příručky NFPA 921. První zmínky o vlivu dynamiky požáru tato příručka obsahovala již před deseti lety a nové informace jsou pravidelně doplňovány. Například v roce 2017 proběhla aktualizace, která doplnila Maticovou analýzu místa vzniku požáru (Origin Matrix Analysis [5]). Obecně je příručka z pohledu vyhodnocování (nejen) ventilačních stop požáru systémově rozdělena na tři části:
1. část (Chapter 5) – základní principy požární dynamiky, popis jednotlivých fází požáru aj.,
2. část (Chapter 6) – mechanismus vzniku stopy způsobené ventilací, stanovení podmínek pro její vznik, grafické příklady aj.,
3. část (Chapter 18) – způsob, jakým se stopy vzniklé ventilací vyhodnotí při procesu určování kriminalistického ohniska (např. zmiňovaná Origin Matrix Analysis).

Vyšetřovatel požárů má díky tomu k dispozici komplexní nástroj, kterým může uplatnit základní filozofii příručky – vědeckou metodu (scientific method) [6] při vyhodnocování získaných stop z místa požáru a dedukcí správně stanovit kriminalistické ohnisko a posléze i příčinu vzniku požáru.

Origin Matrix Analysis
Jde o analýzu, která slouží k určení kriminalistického ohniska požáru místnosti s jedním ventilačním otvorem. Při jejím použití se vyhodnocují tyto zjištěné skutečnosti:
1. úroveň vzniklého poškození, které svou povahou můžeme připodobnit např. míře termické degradace. Toto poškození je v matici vyjádřeno barevně – Damage Scale obr. 15.
2. fáze požáru, ve které byl požár uhašen. Mohou nastat čtyři případy:

  • Obr. 9 Čistá plocha způsobená ventilacíObr. 9 Čistá plocha způsobená ventilacíPre­ Flashover – 1. fáze rozvoje, požár řízen palivem,
  • Flashover – okamžik celkového vzplanutí mezi 1. a 2. fází požáru, požár začíná být řízen ventilací,
  • Short duration after post­ flashover – požár krátce probíhal ve fázi plného rozvoje,
  • Long duration after post­ flashover – požár dlouhou dobu probíhal ve fázi plného rozvoje.

V rámci této analýzy je uvažovaná místnost rozdělena do čtyř kvadrantů, kde je úroveň termické degradace jednotlivě posuzována (obr. 14).

Uvedená matice (obr. 15) pak ukazuje všechny možnosti kvadrantového rozložení úrovně termické degradace, jaké mohou nastat v závislosti:

  • na poloze kriminalistického ohniska v daném kvadrantu (vodorovná osa 1. řádek),
  • fázi, ve které byl požár uhašen (svislá osa čtvrté oblasti: Pre­ flashover, Flashover, Short duration after post­ flashover, Long duration after post­ flashover).


Každý kvadrant každé místnosti dále obsahuje informaci, zda v něm v dané fázi požáru probíhá hoření. Tato informace je vyjádřena požárním trojúhelníkem; pokud hoření probíhá, má červenou barvu, pokud ne, je barva trojúhelníku modrá – chybějícími popisky na stěnách je pak vyjádřen důvod absence hoření – obr. 14. Dveřní otvor se nachází vždy v pravém spodním kvadrantu, proto je tento kvadrant uvažován jako kvadrant ventilační cesty.

Obr. 10 Požár 4 půdorysObr. 10 Požár 4 půdorysZjednodušeně řečeno z uvedené maticové analýzy vyplývá několik faktů:

  • pokud je požár uhašen v jeho první fázi, či v okamžiku celkového vzplanutí (1. a 2. řádek), dá se předpokládat největší termická degradace v kvadrantu kriminalistického ohniska,
    • pokud je požár uhašen krátce po celkovém vzplanutí (3. řádek), dá se předpokládat největší termická degradace:
    • pouze v kvadrantu ventilační cesty (tj. kvadrant přilehlý ke stavebnímu otvoru) – pokud je kvadrant ventilační cesty shodný s kvadrantem kriminalistického ohniska,
    • v kvadrantu ventilační cesty a v příslušném kvadrantu kriminalistického ohniska,
  • pokud je požár uhašen po delší době plného rozvoje (4. řádek), pak je termická degradace nejintenzivnější vždy v kvadrantu ventilační cesty nezávisle na poloze kriminalistického ohniska.

Maticovou analýzu můžeme také vysvětlit a zjednodušit českou terminologií. Pokud uvažujeme definici požárního ohniska jako místo nejintenzivnějšího hoření [1] potažmo místo největší termické degradace, můžeme deduktivně říci, že:

  • u požáru uhašeného v jeho první fázi či v okamžiku celkového vzplanutí je kriminalistické ohnisko shodné s požárním,
  • u požáru uhašeného v jeho plném rozvoji pozorujeme vždy jedno požární ohnisko v prostoru ventilační cesty; pokud pozorujeme další požární ohnisko mimo ventilační kvadrant, je toto pak shodné s ohniskem kriminalistickým, pokud ne, nachází se kriminalistické ohnisko ve ventilační cestě,
  • u požáru, který byl uhašen za delší dobu po jeho plném rozvoji, pozorujeme vždy požární ohnisko ve ventilační cestě, tato informace nám však nedává žádnou relevantní informaci k poloze ohniska kriminalistického.
     
    Obr. 11 Factor polohyObr. 11 Factor polohy Obr. 12 Faktor krytíObr. 12 Faktor krytí Obr. 13 Faktor vzdálenostiObr. 13 Faktor vzdálenosti

Obr. 14 Rozdělení místností do kvadrantuObr. 14 Rozdělení místnosti do kvadrantuS touto tabulkou má vyšetřovatel požárů k dispozici jednoduchý přehled vlivu dynamiky na míru termické degradace v jednoduché místnosti.
Samozřejmě vlivem zjednodušení pak tato matice neřeší některé další případy, které mohou nastat, a to např. neobvyklé rozměry místnosti, polohu kriminalistického ohniska na rozhraní kvadrantů, více ventilačních otvorů aj. Nicméně se to jeví jako jednoduchý nástroj pro pochopení vlivu dynamiky požáru při vyhodnocování místa požáru.

Závěr
Vzhledem k tomu, že znalost místa původu požáru je v téměř všech případech nezbytná k určení příčiny, měla by být kladena vysoká priorita na nové, nebo vylepšené metody pro identifikaci tohoto místa nebo oblasti. Znalosti v oblasti požární dynamiky mohou vyšetřovateli požárů přinést lepší pochopení účinků požáru a pomoci při vyhodnocování stop požáru.

Publikováním Maticové analýzy místa vzniku požáru podle našeho názoru dochází v USA určitým způsobem k uzavírání jedné kapitoly dynamiky požáru ve vztahu k vyšetřování, a to dynamiky požáru jedné (samostatné) místnosti. Současný trend výzkumu v USA, jak jsme měli možnost teoreticky a prakticky poznat při zmiňované služební cestě, se nově ubírá dynamikou požáru komplexních prostor – tedy dynamikou požáru v rámci více místností, např. domu či bytu o více místnostech.

Obr. 15 Origin matrix anylysisObr. 15 Origin matrix anylysis
Samozřejmě tento nový výzkum je postaven na výsledcích získaných z dynamiky požáru jedné místnosti. Jde však o komplikovanější oblast, protože při plánování testů a vyhodnocování závěrů je třeba uvažovat mnohem více proměnných nežli u požárů jednoduché místnosti. Nicméně, několik ucelených výstupu již bylo uveřejněno a nám prezentováno a rádi bychom se s vámi o ně podělili v některém z dalších článků.

Citované zdroje
[1] K. autorů, Zjišťování příčin požárů I., Praha: Ministerstvo vnitra, Ředitelství Hasičského záchranného sboru, 2000.
[2] ICOVE, David J, Gerald A HAYNES a Paul L KIRK. Kirk’s fire investigation. Eighth edition. NY, NY: Pearson, [2018]. ISBN 978-0134237923
[3] Steven W. Carman, IAAI­ CFI, ATF­ CFI (Retired), Carman & Associates Fire Investigations, Dunsmuir, CA“Clean Burn“ Fire Patterns – a New Perspective for Interpretation.
[4] Chad D Campanell, Senion Special Agent, CFI, Fire Origin Pattern Persistance in Post­ Flashover Compartment Fires.
[5] National Fire Protection Association. Technical Committee on Fire Investigations, Guide for fire and explosion investigations, NFPA 921, ed. 2017.
[6] Wikipedie. Vědecká metoda [online]. [cit. 2018-10-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bdeck%C3%A1_metoda.


kpt. Ing. Stanislav KOPECKÝ, HZS Plzeňského kraje, pplk. Mgr. Jakub ŠKODA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, plk. Ing. Jiří HOŠEK, HZS hl. m. Prahy, foto autoři a [5] [4]

Slavnostní převzetí zodolněných cisternových automobilových stříkaček

Dne 10. října 2018 byla v Jihlavě slavnostně předána a představena dvojice zodolněných cisternových automobilových stříkaček (CAS). Do výbavy Záchranného útvaru HZS ČR tak přibyla další speciální požární technika. Jedná se totiž o cisterny v modifikaci, jaká nemá v česku obdoby.

Předání nových CAS byla kromě příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR přítomna řada významných hostů z ministerstev vnitra a financí, HZS ČR, pyrotechnické služby Policie ČR a společností THT Polička, s.r.o., a Tatra Trucks, a.s. Nechyběli náměstek ministra vnitra Ing. Vilibald Knob, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten, předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter a další.

Velitel Záchranného útvaru HZS ČR plk. Ing. Radim Řehulka na úvod poděkoval zejména zástupcům obou ministerstev a generálnímu řediteli HZS ČR za podporu a možnost pořízení těchto dvou pancéřovaných CAS a vyjmenoval, k jakým typům zásahů jsou primárně určeny. Ocenil práci příslušníků, kteří se podíleli na tvorbě technické specifikace automobilů a dohlíželi na postupnou realizaci. V neposlední řadě zmínil i dobrou spolupráci jak s dodavatelskou firmou THT Polička, a.s., tak výrobcem podvozkové části společnosti Tatra Trucks, a.s. Náměstek ministra vnitra Knob vyzdvihnul práci všech hasičů, vyjádřil jim podporu a popřál příslušníkům záchranného útvaru, ať jim nové CAS slouží co nejdéle. Předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten zmínil hlavně jedinečnost představených CAS, které podle jeho slov nemají v České republice, ale ani v okolních státech, obdoby.

Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba rovněž poděkoval zástupcům Ministerstva vnitra za podporu činností celého sboru, a to nejen formou chystaného navýšení tabulkových míst o 450 pozic v následujících třech letech, ale například i navyšováním mzdových a provozních prostředků nebo realizací nákupů potřebné techniky. Dále poděkoval příslušníkům Záchranného útvaru HZS ČR za jejich činnost, popřál jim, ať se nejen s novými CAS, ale s veškerou technikou vždy vrátí v pořádku na základnu a také označil útvar za „výkladní skříň HZS ČR“.

Ředitel společnosti THT Polička, a.s., uvedl, že realizace zodolněných CAS pro ně byla velkou výzvou, které se ale rádi zhostili, a že věří, že požární automobily se při reálném nasazení osvědčí a splní veškeré předpoklady, pro něž byly zkonstruovány. Ocenil vzájemnou spolupráci při realizaci cisteren, která vedla k nastavení veškerých funkcionalit přesně podle požadavků zadavatele.

CAS zaujmou na první pohled, a to nejen svými rozměry (délka 11 m), ale i nezaměnitelným vzhledem, který jim dávají zejména použité vojenské kabiny odolávající balistickým a výbušným hrozbám podle armádní standardizační dohody STANAG. Krom mohutné konstrukce kabin jsou v oknech použita zodolněná pancéřová skla, která jsou chráněna venkovními mřížemi. Čtyřmístné kabiny jsou hermeticky uzavíratelné těžkými vzduchem ovládanými dveřmi, přetlakové a vybavené filtroventilací, která dokáže ochránit posádku před nebezpečnými látkami. Uvnitř kabiny jsou čidla pro kontrolu hladiny kyslíku a oxidu uhličitého a izolační dýchací přístroje, která lze využít jak v kabině, tak při nouzovém opuštění vozidla. Chráněná však není jen kabina, ale i podvozek a nástavba požárních automobilů. Rozvody vzduchu jsou vedené převážně v kovových trubkách. Veškeré nekovové rozvody vzduchu, elektřiny a hydrauliky v podvozkové části jsou opatřeny ohnivzdornými návleky a podvozek je kompletně zakrytován a chráněn proti mechanickému poškození. Jak pneumatiky, tak nástavbu lze skrápět vodou sadou trysek rozmístěných po obvodu cisteren. Dalším ochranným prvkem jsou pak automatická hasicí zařízení, jež jsou schopna v případě potřeby uhasit motorový prostor. Konstrukce CAS umožňuje jízdu klidnou vodou do výšky hladiny 1 200 mm.

Ochrana posádky a samotné CAS ale není jediným unikem těchto požárních automobilů. V nástavbě, která tvoří s kabinou jednu linii, jsou zabudovány nádrž na vodu s objemem 12 000 l, čerpadlo s výkonem 4 000 l/min, teleskopický stožár s kamerou, lafetová proudnice a požární příslušenství. Jak stožár s kamerou, tak střešní lafetová proudnice jsou v transportní poloze schovány v útrobách nástavby a chráněny střešními poklopy. Během transportu tak nehrozí mechanické poškození těchto zařízení a rovněž se nenavyšuje celková výška automobilu (3,3 m). Střešní otočná lafeta ALCO APF 3 má maximální průtok 4 000 l/min a lze ji ovládat přímo z kabiny osádky. Kromě směru a úhlu natočení má obsluha k dispozici ovládání průtoku a tvaru vodního proudu. Střešní lafetu doplňuje druhá (ALCO APF 2), umístěná na předním nárazníku vozidla. Ta disponuje stejnými funkcemi jako střešní lafeta, jen maximální průtok je poloviční. Nárazníkovou lafetu je navíc možno vybavit nástavcem pro aplikaci pěny. Pěnotvornou směs je v takovém případě nutno k cisterně dopravovat hadicemi z externího zdroje. Posledním vodou napájeným zařízením je soustava trysek rozdělená do dvou větví, z nichž první zabezpečuje skrápění a ochlazování pneumatik a podvozku a druhá kabiny a nástavby CAS. K požárnímu zásahu lze rovněž využít po jednom výstupu B75 na obou bocích automobilu. Nádrž, která je vybavena automatickým systémem regulace hladiny, lze plnit třemi hrdly B75 umístěnými na zádi vozidla.

CAS je vybavena šesti kamerami. Čtyři z nich jsou určené především řidiči ke sledování situace v okolí vozidla a pátá je umístěna na střešní lafetě, čímž poskytuje obsluze přehled o směru jejího natočení. Tyto kamery se mohou použivat ve dne i v noci. Obrazy z těchto pěti kamer jsou trvale zobrazeny na centrálním 13’’ monitoru. Řidič, velitel i obsluha nástavby si je však mohou zobrazit i přímo u sebe na tabletu či ovládacím panelu. Každý člen posádky tak například může sledovat obraz z jiné kamery. Poslední kamera je umístěna na teleskopickém stožáru a lze ji z nástavby vysunout do výšky přes pět metrů nad zem. Díky možnosti otáčení o 360°, naklápění a funkci zoomu s ní lze sledovat celé blízké i vzdálenější okolí vozidla. Kamera navíc plní funkci termokamery a poskytuje obsluze důležité informace například pro účinné nasazení vodních proudů. Součástí je i laserový dálkoměr, kterým lze měřit vzdálenost od zobrazovaných objektů. Instalované paměťové zařízení umožňuje ukládat záznam z kamery pro pozdější využití a díky LTE modemu je možné obrazy z veškerých použitých kamer přenést i na libovolné zařízení s přístupem k internetu. Důležitá obrazová data je tak možno sledovat a vyhodnocovat například ve štábu velitele zásahu.

V kabině osádky, kterou tvoří řidič, velitel a obsluha nástavby, se nachází veškeré ovládací prvky a není ji tak nutné během zásahu vůbec opouštět. Většinu funkcí nástavby lze ovládat ze všech tří sedaček obsluhy, čtvrté sedadlo je určené pro nouzovou evakuaci. Nárazníková lafeta může být ovládána jak řidičem, tak velitelem, střešní lafeta a kamera na teleskopickém stožáru pak velitelem i obsluhou nástavby. Kromě ovládacích prvků v kabině nechybí ani výjezdový tablet pro velitele, digitální terminál a analogová radiostanice, GPS navigace a displeje zobrazující teplotu motorového prostoru a povrchu CAS. V kabině jsou umístěny i izolační dýchací přístroje a ruční svítilny pro obsluhu vozidla a nouzový kyslíkový přístroj pro evakuovanou osobu.

O pohon automobilu se stará vodou chlazený řadový šestiválec Cummins o objemu 10,8 l a výkonu 373 kW, který přenáší točivý moment ke všem osmi kolům za pomoci plně automatické převodovky Allison s hydrodynamickým měničem. Sestava je doplněna o setrvačníkový pomocný pohon, který umožňuje chod požárního čerpadla nezávisle na otáčkách motoru (pump & roll). Pro lepší manipulovatelnost jsou do rychlosti 30 km/h řiditelné všechny čtyři nápravy, což zmenšuje vnější průměr otáčení na 22 m. Všechna kola jsou osazena pneumatikami velikosti 16,00 R 20 a vybavena centrálním huštěním.

Parametry a vlastnosti zodolněných CAS je předurčují pro požární zásahy zejména v místech s očekávaným výskytem nevybuchlé munice či tlakových lahví, v chemických a petrochemických provozech, při odstraňování následků teroristických útoků, rozsáhlých přírodních požárech, nebo například při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí. Jejich nasazení lze očekávat u typově obdobných událostí, jakými byly například exploze muničních skladů ve Vrběticích (2014), požár s následným výbuchem v Poličských strojírnách (2017), požár a výbuch automobilových cisteren v areálu skladu pohonných hmot v Loukově na Kroměřížsku (2018), výbuch v semtínské Explozii (2011), exploze a následný požár v areálu podniku Unipetrol v Litvínově (2014), požár lesa v Bzenci (2012) a další.


pplk. Ing. Ivo ADÁMEK, Záchranný útvar HZS ČR, foto archiv Záchranného útvaru HZS ČR

Český CBRN odřad se zúčastnil cvičení v rámci projektu EU­ CHEM­ REACT 2018

Ve dnech 25. až 28. září 2018 probíhalo na Ukrajině, v areálu vojenského výcvikového areálu Javoriv, nedaleko polsko­ ukrajinských hranic, FsX – Full Scale Exercise – cvičení s názvem EU­ CHEM­ REACT 2018. Cvičení bylo závěrečnou částí stejnojmenného projektu EU­ CHEM­ REACT 2018 a Hasičský záchranný sbor České republiky se do něj aktivně zapojil svojí účastí.

Projekt EU­ CHEM­ REACT 2018 byl podpořen grantem Evropské komise v roce 2017, jeho cílem bylo především rozvinutí interoperability mezi zúčastněnými zeměmi Evropské unie a Ukrajinou.

Koordinátorem celého projektu byla polská společnost ICCSS - International Centre for Chemical Safety and Security. Partnery projektu a současně účastníky cvičení byly následující organizace:

  • Lviv State University of Life Safety (Ukrajina),
  • Organization for Security and Co­ operation in Europe, koordinační kancelář v Kyjevě,
  • State Fire and Rescue Service of Latvia,
  • Fire Safety Works and Services Association (Lotyšsko),
  • Voluntary Fire Service HQ’s and Polish Red Cross Society (Polsko),
  • Management of Civil Protection Exercises EU Commission
  • a samozřejmě i příslušné ukrajinské úřady zodpovídající za organizační zabezpečení cvičení.

HZS ČR se do projektu zapojil účastí nejen na zmiňovaném zářijovém cvičení, ale i na štábním cvičení v únoru, současně se účastnil několika koordinačních jednání.

Projekt EU­ CHEM­ REACT 2018 byl zaměřen na procvičení plánování a přípravy na CBRN (chemická, biologická, radiologická) havárie. Projekt EU­ CHEM­ REACT se pro rok 2018 skládal z následujících událostí/činností: Table Top Exercise (TTX) – štábní cvičení s účastí zástupců odboru operačního řízení (MV­-generálního ředitelství HZS ČR) proběhlo v únoru 2018 ve Lvově, dále následovaly plánovací konference za účelem představení scénářů pro cvičení a rozdělení kompetencí jednotlivým účastníkům cvičení. Hlavní část projektu tvořilo tzv. Full Scale Exercise (FsX) – taktické cvičení ve výcvikovém vojenském areálu nedaleko města Javoriv (Lvovská oblast).

Samotné cvičení proběhlo v termínu 25. až 28. září, praktické nasazení ve dnech 26. a 27. září 2018.

MV­-generální ředitelství HZS ČR vyslalo na taktické cvičení s názvem EU­ CHEM­ REACT 2018 jednotku, která se skládala ze CBRNDET modulu (modul pro detekci chemických, biologických, radiologických a jaderných látek a odběr vzorků) a dále pak logistické části Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR). Zatímco chemická část jednotky plnila na cvičení úkoly související s jednotlivými scénáři cvičení (např. analýza vzorků či dekontaminace osob), logistická část jednotky zajistila transport humanitární základny se dvěma kontejnery nouzového přežití a vytvořila tak ubytování pro bezmála 80 účastníků cvičení.

Modul CBRNDET se skládal z příslušníků HZS hl. m. Prahy a HZS Středočeského kraje – Školicího střediska a chemické laboratoře Kamenice, logistická část byla složená z příslušníků ZÚ HZS ČR. Čeští hasiči vyrazili společně 25. září 2018 směr Javoriv, který leží ve Lvovské oblasti na Ukrajině. Jednotku tvořilo celkem 22 osob a sedm kusů speciální techniky, která byla zastoupena například mobilní chemickou laboratoří či zmiňovanými kontejnery nouzového přežití. Při cestě po území Polska byla česká kolona doprovázena polskými profesionálními hasiči, kteří zajistili bezproblémový průjezd mýtnými branami a po domluvě také tankování u předem vytipovaných čerpacích stanic akceptujících palivové karty. Spolupráce s polskými profesionálními hasiči je uskutečňována na základě dohody a recipročně ji poskytují i čeští hasiči zahraničním jednotkám, které přes území České republiky jen projíždějí nebo zde poskytují pomoc či se účastní cvičení.

Cesta týmu byla zkomplikovaná celními procedurami na polsko­ ukrajinské hranici při cestě na cvičení, které zabraly bezmála deset hodin čekání, tým popojížděl stejně s ostatními kamiony. A pro změnu při zpáteční cestě čtyřhodinovým zdržením tentokrát na polské hranici. Tato situace byla způsobena i tím, že do cvičení nebyly zapojeny oficiální struktury na úrovni ústředního řízení Polska a Ukrajiny. Negativní aspekty cvičení, ale i jeho kladné stránky byly rozebrány a hodnoceny v průběhu Lessons Learned Meeting (vyhodnocovací konference) na konci listopadu ve Lvově.

Až na cestovní komplikace a nízké noční teploty proběhlo cvičení v souladu s připravovanými scénáři organizačního týmu. Kromě simulované chemické havárie čelily zahraniční jednotky požáru výškové budovy, analyzovaly chemické vzorky při objevení drogové varny, dekontaminovaly osoby a techniku nebo odstraňovaly následky po úniku nebezpečné chemické látky do jezera.

Scénář cvičení po úvodních několika málo vzorcích pro detekci přinesl na závěr cvičení analýzu dalších 30 vzorků, které laboratoř zpracovávala až do úplného zakončení cvičení, kdy všichni ostatní byli již na základně. Po české jednotce byla požadována dekontaminace nad deklarovanou úroveň dekontaminace vlastních členů týmu. Modul je ovšem na tuto eventualitu připraven, protože v reálné situaci k tomuto může dojít a disponuje lidskými zdroji a technickými prostředky.

Kromě českých profesionálních hasičů se cvičení účastnil společný tým lotyšských a litevských hasičů, dobrovolní hasiči a zdravotníci z Polska a samozřejmě místní jednotka požární ochrany z města Lvov a také jednotka z partnerské lvovské univerzity. Součástí cvičení evropského formátu, kterého organizátoři chtěli docílit, byla účast EUCPT (Tým civilní ochrany Evropské unie), pozorovatelů z řad evropských států a v neposlední řadě tzv. evaluátorů, jejichž úkolem bylo průběh cvičení sledovat a hodnotit. Jednou z výzev celého projektu bylo deklarovat spolupráci všech zúčastněných složek při cvičení, tento aspekt byl splněn i přes částečnou jazykovou bariéru.

Čeští hasiči jsou mezi svými evropskými kolegy považování za skutečné profesionály, což na cvičení potvrdili nejen analýzou odebraných vzorků, nacvičenými postupy při dekontaminaci za využití prověřené techniky, ale i poskytnutím nadstandardního zázemí a ubytování.

Na základě zkušeností spojených s účastí příslušníků HZS ČR ve zmiňovaném projektu rozhodl generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba o aktivním zapojení MV­ generálního ředitelství HZS ČR do evropského projektu EU­ CHEM­ REACT 2.

Evropský projekt EU­ CHEM­ REACT 2 s podtitulem „Improving prevention, preparedness and response to chemical and natural disasters simultaneously affecting the participating countries, through a series of exercises, to test and enhance national capacities, use of the Union Civil Protection Mechanism, and international cooperation“ – Zlepšení prevence, připravenosti a reakce na chemickou a přírodní katastrofu současně postihující účastnické státy, prostřednictvím několika cvičení otestovat a zlepšit národní kapacity, za využití Mechanismu civilní ochrany Unie a mezinárodní spolupráce – navazuje na projekt EU­ CHEM­ PROJECT 2018. Zásadní rozdíl vyplývající z role HZS ČR ve druhém projektu je ten, že zde bude působit jako partner, a tedy i příjemce grantu. Kromě organizací, které se účastnily prvního projektu, byly přizvány i další: Hlavní velitelství pro mimořádné situace Ministerstva vnitřních věcí Moldavské republiky a Univerzita civilní ochrany Ministerstva mimořádných událostí Běloruské republiky.

Scénář projektu a souvisejících cvičení bude opět reagovat na vzrůstající reálnou hrozbu chemické havárie a přírodní katastrofy a vzrůstající hrozbu chemického terorismu. Zdůrazněna bude důležitost rychlé reakce na katastrofu a potřeba koordinace na různých úrovních. Na základě potvrzené účasti UN OCHA (The United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs/Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí) a OPCW (The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons/Organizace pro zákaz chemických zbraní) v projektu budou tyto organizace aktivně zapojeny do scénáře. Zásadními výstupy projektu budou dvě štábní cvičení a jedno taktické cvičení, kde by měla být prověřena, stejně jako v prvním projektu, schopnost spolupráce mezi všemi partnerskými organizacemi projektu při mimořádné události.


ppor. Mgr. Petr VODIČKA, HZS hl. m. Prahy, kpt. Mgr. Alena HORÁKOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto nstržm. Jiří FERENCEI, HZS hl. m. Prahy

Rozvojová spolupráce HZS ČR s Moldavskem

Závěrem letošního roku bude ukončena realizace druhého projektu zahraniční rozvojové spolupráce s Úřadem pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska. Projekt je realizován na základě dlouhodobé spolupráce HZS ČR a Úřadu pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska a je financován Českou rozvojovou agenturou.

Situace v Moldavsku
Moldavsko je země ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem a do roku 1991 byla součástí Sovětského svazu. Území Moldavska zabírá rozlohou asi polovinu území České republiky a žije v něm 3,5 mil. obyvatel. Země je administrativně rozdělena do 32 okresů, tří městských autonomních celků a dvou částečně autonomních regionů. V zemi je nejrozšířenějším odvětvím zemědělství. Z hlediska ekonomického se jedná o jednu z nejchudších zemí Evropy.

Moldavsko je jednou ze zemí ucházejících se o členství v EU a v souladu se Strategií zahraniční rozvojové spolupráce České republiky na období 2018–2030 patří Moldavsko mezi prioritní partnerské země ČR s programem spolupráce. Toto postavení odráží výsledky předchozí rozvojové spolupráce i přetrvávající rozvojové potřeby partnerské země.

Organizace požární ochrany a ochrany před mimořádnými událostmi funguje na podobném principu jako v České republice a dalších zemích bývalého východního bloku. Na národní úrovni je zřízen Úřad pro civilní ochranu a mimořádné události spadající do působnosti ministerstva vnitra. V jednotlivých okresech a autonomních oblastech jsou zřízeny územní divize, pod které spadá celkem 56 požárních stanic. Dále jsou na území Moldavska zřízeny celkem tři speciální jednotky s rozšířenou působností.

Ekonomická situace v zemi se odráží i v úrovni vybavenosti záchranných složek. Ze státního rozpočtu jsou vyčleňovány prostředky pouze na mzdy a nezbytný provoz. Neprobíhá žádná obnova techniky nebo vybavení.

Díky zájmu evropských zemí a Spojených států amerických a samozřejmě snahou vedení moldavských hasičů je v zemi realizován velký počet rozvojových projektů. Cílem těchto rozvojových projektů je alespoň částečná modernizace vybavení a zvýšení úrovně připravenosti moldavských hasičů na záchranné práce při mimořádných událostech.

Spolupráce HZS ČR a Úřadu pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska
V letech 2012 až 2015 byl HZS ČR realizován projekt s názvem „Zlepšení akceschopnosti a odborné způsobilosti moldavských hasičů“. Projekt byl zaměřen především na výcvik hasičů na hašení požárů uvnitř budov. Úřad pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska a Česká rozvojová agentura na základě této úspěšné spolupráce požádaly HZS ČR o realizaci dalšího projektu. Podle analýzy projektového týmu byl vytvořen nový projekt s názvem „Zlepšení akceschopnosti a odborné způsobilosti moldavských hasičů II“. Realizace projektu probíhala od poloviny roku 2015 a předpokládané ukončení bylo na konci roku 2017, ale projekt byl prodloužen do konce roku 2018.

Tento projekt byl primárně zaměřen na zvýšení připravenosti a akceschopnosti moldavských hasičů při zásazích s výskytem nebezpečných látek. Přestože v Moldavsku není rozvinut chemický průmysl, může zde dojít k úniku nebezpečných látek, jako je chlor nebo amoniak například z úpraven vody a chladírenských zařízení. Na území Moldavska se nachází několik skladů, ve kterých jsou uloženy pesticidy z doby bývalého Sovětského svazu.

V roce 2018 se aktivity projektu zaměřily na protipovodňovou ochranu. V Moldavsku je několik řek, které se pravidelně rozvodňují a zaplavují rozsáhlá obydlená území. Nejvíce postiženým územím bývá okolí města Vadul­ lui­ Voda, kde se nachází velké rekreační středisko, okolo kterého protéká řeka Dňestr. Dněstr je řeka na Ukrajině a v Moldavsku, přičemž částečně tvoří hranici mezi oběma státy. V Moldavsku se východní břeh mezi řekou a hranicí nazývá Transnistrie nebo Podněstří. Řeka je 1 352 km dlouhá. Povodí má rozlohu 72 100 km².

V rámci projektu byly zařazeny i další aktivity, jako je spolupráce psychologických služeb.

Realizace projektu v roce 2016
Hlavním cílem projektu v tomto roce bylo vybudovat funkční výcvikový program, provést školení a výcvik moldavských hasičů na zásahy s výskytem nebezpečných látek a pořídit moldavským hasičům věcné prostředky pro bezpečné provádění zásahů. Výcvikový program včetně pořízení věcných prostředků byl zaměřen na základní činnosti v případě zásahu s přítomností nebezpečných látek, zejména chloru, amoniaku a výbušných plynů a par. Vybavení bylo nakupováno pro všechny stanice v Moldavsku, aby byla zajištěna jednotná vybavenost všech jednotek. Moldavským hasičům byly pořízeny jednoduché detektory nebezpečných látek s kalibračními sadami, protichemické obleky, sady pro utěsnění úniků z poškozených armatur či prasklin na zařízení a dále také kompresory a automatické externí defibrilátory. Přímo v Moldavsku byl také vybudován trenažér pro nácvik taktických postupů při úniku nebezpečné látky. Trenažér umožňuje simulaci úniku nebezpečné látky například z poškozeného potrubí, ventilů a trhlin v pláštích nádob.

Další částí projektu byla pomoc v oblasti psychologické služby. V průběhu roku probíhaly konzultace a školení v oblasti poskytování psychologické podpory v České republice a Moldavsku.

Realizace projektu v roce 2017
V roce 2017 se aktivity projektu zaměřovaly také na operační střediska, především na správné vytěžování informací od volajících a vysílání sil a prostředků v případě havárie s výskytem nebezpečných látek. Dále aktivity projektu směřovaly k poskytování první pomoci. Pro lepší poskytnutí první pomoci byly moldavským hasičům pořízeny další automatizované externí defibrilátory a proběhlo školení pro jejich používání.
Další z aktivit byla zaměřena na požární prevenci. Především na zásady správného chování občanů v případě havárie s výskytem nebezpečných látek, včetně zplodin hoření, soubor doporučení pro osoby nakládající s nebezpečnými látkami pro eliminaci vzniku mimořádné události a informační podporu zasahujících. V rámci této aktivity byly pořízeny detektory požáru a oxidu uhelnatého pro preventivně výchovnou činnost.

Do projektu byla také dodatečně zařazena účast CBRNDET modulu (detekce chemických, biologických, radiologických a jaderných látek a odběr vzorků) na cvičení, které bylo organizováno v rámci projektu EU PPRD East 2. Projekt je organizován za účelem zvýšení připravenosti, prevence a odezvy na mimořádné události ve východních státech Evropy. Námětem cvičení bylo zemětřesení ve východní části Rumunska, jehož následkem došlo v Moldavsku ke zřícení budov a protržení přehrady s následným zaplavením oblasti. Součástí scénáře byla také nehoda dopravních prostředků přepravující nebezpečný chemický materiál. Moldavsko mobilizovalo všechny národní síly a prostředky a požádalo o mezinárodní pomoc. Český CBRNDET modul byl zapojen do tří mimořádných událostí. První byla dopravní nehoda autobusu, nákladního automobilu a cisterny převážející čpavek, druhou událostí byl únik nebezpečné látky na sídlišti s postižením většího množství obyvatel a poslední událostí byla havárie v chemické továrně, kde došlo k úniku 30 tun nebezpečných látek, zranění 46 osob a úmrtí 15 osob. Český tým provedl odběr kapalných a plynných vzorků v nebezpečné zóně a jejich analýzu. Nad rámec svých úkolů provedl i dekontaminaci záchranářů z jiných států.

V rámci plnění svých úkolů český tým spolupracoval s moldavskými záchranáři a také dalšími zahraničními týmy.

Realizace projektu v roce 2018
V roce 2017 nás moldavská strana požádala, abychom další aktivity směřovali na protipovodňovou ochranu. S Českou rozvojovou agenturou bylo dohodnuto, že stávající projekt bude prodloužen o jeden rok realizace. Již ke konci roku byla zpracovávána odborníky HZS ČR technická specifikace na mobilní protipovodňové zábrany. Byly vybrány zábrany mobilního typu, aby se daly použít na více místech v Moldavsku. Na začátku roku byla vypsána Českou rozvojovou agenturou veřejná zakázka. Toto výběrové řízení vyhrála švédská firma Geodesign. Tato firma vyrábí mobilní protipovodňové zábrany s ocelovou konstrukcí. Postavení zábran je v celku nenáročné a rychlé a zábrany lze použít vícenásobně.

V červenci přijelo 10 moldavských hasičů do České republiky, aby se seznámili se systémem zábran. Týdenní kurz, zaměřený jak všeobecně na protipovodňovou ochranu, tak na praktickou výstavbu zábran, proběhl ve Zbirohu. Na podzim se čeští hasiči vydali do Moldavska, kde proběhl obdobný kurz už přímo v místních podmínkách a pro větší skupinu moldavských hasičů. Obou kurzů se zúčastnili také zástupci Geodesign, kteří vedli praktickou část výcviku.

Touto aktivitou byla realizace projektu ukončena. Celkový rozpočet projektu byl 18 120 400 Kč.


pplk. Ing. Iva BREJZOVÁ, foto autorka, MV­-generální ředitelství HZS ČR

Bechyně 2018

V důsledku nabytí účinnosti nového atomového zákona (zákon č. 263/2016 Sb.), pořízení a modernizace technických a věcných prostředků bylo nutné nastavit součinnost a prověřit účinnost nové techniky a prostředků HZS krajů, Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR), Armády ČR (AČR), Policie ČR (PČR) zařazených do Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín (VHP JE Temelín) pro řešení kontroly kontaminace radioaktivními látkami a dekontaminace obyvatelstva po nařízení evakuace velkého počtu obyvatel při simulované radiační havárii na JE Temelín. Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) se ke cvičení připojil se svou detekcí radioaktivního jódu ve štítné žláze, která by se v reálné situaci prováděla po vykonání neodkladných ochranných opatření.

Za tímto účelem se v září 2018 uskutečnily dvě akce, které na sebe bezprostředně navazovaly a jejichž ústředním námětem bylo třídění a dekontaminace osob a techniky při evakuaci po radiační havárii na JE Temelín. Jednalo se o dvě akce na místech, která jsou ve VHP JE Temelín označená jako místa dekontaminace:

  • taktické cvičení Bechyně 2018 konané dne 4. září 2018, hlavním organizačním článkem cvičení byl HZS Jihočeského kraje (HZS JČK), místo dekontaminace na křižovatce U Sloupu na silnici II/603 mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví, u odbočky na Jindřichův Hradec (místo dekontaminace U Sloupu),
  • instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) Bechyně 2018 – konané dne 5. září 2018, hlavním organizačním článkem zaměstnání bylo MV­generální ředitelství HZS ČR, místo dekontaminace na letišti v Bechyni 15. ženijního pluku AČR (místo dekontaminace letiště Bechyně).

Námět taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání
Na JE Temelín došlo k radiační havárii s únikem radioaktivních látek. Vládou byl vyhlášen „nouzový stav“ a byla zahájena ústřední koordinace záchranných a likvidačních prací. Po ukončení úniku byla nařízena evakuace více než 7 000 osob. Vzhledem k rozsahu evakua­ce bylo rozhodnuto o rozšíření kapacity dekontaminačních linek na místo dekontaminace U Sloupu a místo dekontaminace letiště Bechyně.

Byly povolány síly a prostředky s přenosnými rámovými (portálovými) detektory gama záření (označované rovněž zkratkami detekční rámy, portálové detektory nebo jednoduše portály) pro kontrolu kontaminace osob a techniky, stanovišti dekontaminace osob (SDO) a stanovišti dekontaminace techniky (SDT), odřady HZS ČR k provedení kontroly kontaminace a nasazení systému osobní dozimetrie, technika a věcné prostředky pro dodávku vody, kontejnery nouzového přežití, technika potřebná pro evakuaci osob a transport zasahujících a dalších věcných prostředků potřebných pro zásah.

Po rozvinutí stanovišť dekontaminace osob a techniky přijíždějí evakuační autobusy a osobní vozidla z evakuovaných obcí. Na detekčních rámech jsou evakuované osoby (figuranti) roztříděny na kontaminované a nekontaminované osoby, označeny příslušným barevným páskem na zápěstí (zelený, červený), kontaminované osoby jsou zaevidovány a následně dekontaminovány a nakonec je provedena kontrola účinnosti dekontaminace.

Provedení cvičení
V rámci systému osobní dozimetrie obdrží všichni zasahující osobní dozimetr. Druh osobních ochranných prostředků závisí na tom, v jaké části místa dekontaminace se bude zasahující pohybovat. Místo dekontaminace bylo proto rozděleno na špinavou (červenou) a čistou (zelenou) část. Ve špinavé části jsou všichni zasahující vybaveni minimálně jednorázovým protichemickým ochranným oděvem typu 3 nebo 4 s filtračním dýchacím přístrojem bez nuceného přívodu vzduchu, opatřeným kombinovaným filtrem. Použijí se dvě vrstvy rukavic a pryžové holínky. Zasahující v čisté části jsou vybaveni zásahovým oděvem pro hasiče. Obsluha portálů, SDO, SDT a stanoviště dekontaminace zasahujících bude vybavena stanovenými osobními ochrannými prostředky bez ohledu na to, zda jsou ve špinavé nebo čisté části místa dekontaminace.

Osobní ochranné prostředky si zajistila každá složka sama. HZS Jihomoravského kraje vybavil osobními dozimetry AČR. HZS Kraje Vysočina vybavil dozimetry PČR, MV­ generální ředitelství HZS ČR a ZÚ HZS ČR. Odpočinek pro zasahující stanovuje velitel úseku a oznamuje tuto skutečnost veliteli zásahu. Doba nepřetržité práce v osobních ochranných prostředcích se stanovuje na základě intenzity práce a teploty okolí, nesmí však překročit dvě hodiny. Před opuštěním svého pracoviště na odpočinek projdou zasahující portálem pro kontrolu osob. Zasahující budou odpočívat ve stanu, který je součástí kontejneru nouzového přežití. Evakuované osoby (figuranti) budou po odchodu z portálů, popř. SDO odpočívat ve stanu určeném pro evakuované osoby (figuranty).

Účastníci a úkoly
Taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018 se zúčastnily následující složky IZS s těmito úkoly:

  • MV­ generální ředitelství HZS ČR – koordinace nasazených sil a prostředků na místě dekontaminace, velení zásahu a složkám IZS, velení na úseku dozimetrické služby a úseku rozehry akcí,
  • HZS JČK – koordinace nasazených sil a prostředků na místě dekontaminace, zajištění služby osobní dozimetrie a kontroly kontaminace techniky, včetně označování osob a techniky a provádění evidence osob a techniky, zajištění regulace pohybu osob na místě dekontaminace, doplňování a týlového zabezpečení,
  • HZS Kraje Vysočina (HZS KVYS) a HZS Jihomoravského kraje (HZS JMK) – zajištění služby osobní dozimetrie a kontroly kontaminace osob, včetně označování osob a provádění evidence osob,
  • HZS hl. m. Prahy (HZS HMP) – zajištění dekontaminace techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • HZS Ústeckého kraje (HZS ÚK) – zajištění dekontaminace osob s následnou kontrolou kontaminace,
  • ZÚ HZS ČR – zajištění dekontaminace osob a techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • chemické laboratoře HZS ČR – zajištění plánu rozehry obou akcí určením osob a techniky, které jsou kontaminovány a které nikoli,
  • AČR – zajištění dekontaminace osob, dekontaminace raněných a techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • PČR – zajištění silničních uzávěr, jejich hlídkování a zajištění veřejného pořádku,
  • SÚRO – zajištění kontroly kontaminace štítné žlázy po dekontaminaci osob.

Tabulka 1 Propustnost portálů

Akce

Doba cvičení

Spotřeba vody

Portály proměřeno celkem/kontam.*

Propustnost portálů osoby**

Propustnost portálů technika**

osoby

technika

nekontam.

kontam.

nekontam.

kontam.

TC U Sloupu

3 h

12 m3

127/29

180/11

120 os/h
2 os/min

36 os/hod
0,6 os/min

120 ks/hod
2 ks/min

54 ks/hod
0,9 ks/min

IMZ letiště

3,75 h

28 m3

592/119

133/73

138 os/h
2,3 os/min

42 os/h
0,7 os/min

nezaznam.

nezaznam.

*   Celkový počet osob a techniky, které byly proměřeny na portálech pro kontrolu kontaminace osob (HZS JMK, HZS KVYS) nebo techniky (HZS JČK) za dobu taktického cvičení (TC) nebo IMZ s uvedením počtu kontaminovaných osob, resp. techniky (133/73 = 133 ks technicky celkem, z toho 73 kusů bylo kontaminováno).
**  Propustnost portálů pro kontrolu kontaminace osob a techniky (počet odbavených nekontaminovaných nebo kontaminovaných osob a počet odbavené nekontaminované nebo kontaminované techniky za jednotku času) za běžných podmínek.

Tabulka 2 Počet dekontaminovaných osob za dobu cvičení

Akce

SDO-3*

SDO AČR**

SDT***

A

B

osoby

ranění

HZS ČR

AČR

TC U Sloupu

29

-

-

-

11

-

IMZ letiště

40

29

48

2

31

42

*   Počet osob dekontaminovaných za dobu TC na stanovišti dekontaminace osob SDO-3. HZS ÚK působil na místě dekontaminace U Sloupu, ZÚ HZS ČR na místě dekontaminace letiště. Navíc na místě dekontaminace letiště byla použita dvě SDO-3: A (vlevo ve směru postupu) a B (vpravo ve směru postupu).
**  Počet osob dekontaminovaných za dobu cvičení na stanovišti dekontaminace osob SDO AČR na zařízení určeném pro osoby a raněné.
*** Počet kusů techniky dekontaminované na SDT ZÚ HZS ČR, resp. HZS HMP a AČR.


Technika a statistické údaje
Obou akcí se zúčastnilo dohromady 175 cvičících, 75 rozhodčích, pozorovatelů a hostů a 150 figurantů. Na místo dekontaminace byla povolána tato technika:

  • 2x portálové detektory gama záření pro kontrolu kontaminace osob (HZS JMK, HZS KVYS),
  • 1x portálový detektor gama záření pro kontrolu kontaminace techniky (HZS JČK),
  • 5x stanoviště dekontaminace osob (2x ZÚ HZS ČR, 1x HZS ÚK, 2x AČR),
  • 3x stanoviště dekontaminace techniky (HZS HMP, ZÚ HZS ČR, AČR),
  • 4x CAS (HZS JČK) a další technika a věcné prostředky pro dodávku vody,
  • 3x autobus (2x PČR,1x HZS JČK) pro evakuaci a dopravu osob (figurantů),
  • 4x kontejner nouzového přežití (HZS JČK, HZS JMK, HZS KVYS, HZS HMP),
  • 25x nákladní a osobní vozidla pro kontrolu kontaminace techniky a případné dekontaminace, kterou poskytl zejména HZS JČK, AČR a ZÚ HZS ČR,
  • odřady HZS ČR k provedení kontroly kontaminace, skupina rozehry a nasazení systému osobní dozimetrie – notebooky se SW SEOD, osobní dozimetry, radiometry,
  • další technika nutná pro transport zasahujících a věcných prostředků potřebných pro zásah,
  • věcné prostředky, které jsou součástí dekontaminačních zařízení, portálů, kontejnerů nouzového přežití, komunikační prostředky a další prostředky potřebné pro zásah.

Na základě údajů, které ukazuje tabulka 2, byly stanovena propustnost SDO-3 na 30 osob za hodinu za předpokladu, že jsou v provozu oba koridory (muži/ženy) a proud osob stanovištěm je nepřetržitý a bezproblémový. To znamená, že provoz nebyl ovlivněn např. poruchou, panikou osob nebo dekontaminací malých dětí ani seniorů. V těchto případech je třeba počítat s významným snížením propustnosti zařízení.
Propustnost SDT HZS ČR byla stanovena na 6 až 8 vozidel za hodinu v závislosti na velikosti vozidla za předpokladu, že proud vozidel projíždějících stanovištěm je nepřetržitý. Instalací druhého portálu pro kontrolu kontaminace techniky za SDT a doplněním vybavení o čtvrtou záchytnou vanu se propustnost zvýší min. dvojnásobně, tj. na 15 vozidel za hodinu.

Spojení
Spojení na místě dekontaminace U Sloupu bylo navazováno na taktické úrovni v místě dekontaminace (MD), na operační úrovni s OPIS HZS JČK. Pro účely cvičení nebylo spojení na strategické úrovni realizováno. Spojení na místě dekontaminace Bechyně bylo navazováno pouze na taktické úrovni v MD.

Mezi členy štábu velitele zásahu (veliteli sektorů), veliteli úseků byly používány ruční radiostanice s analogovým spojením. Radiostanice si pro účely akcí zajistila každá zúčastněná složka. SÚRO byl vybaven radiostanicemi MV­ generálního ředitelství HZS ČR. Spojení v místě nasazení jednotek požární ochrany bylo organizováno na kmitočtech „N“, „I“, „S“, PČR byla na kmitočtu „I“, SÚRO na kmitočtu „N“. Konkrétní určení kanálů a jednotlivých sektorů bylo součástí plánu spojení.

Cíle taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání byly splněny
Taktické cvičení U Sloupu proběhlo za plného silničního provozu.

Z hlediska organizace, velení a koordinace se úspěšně procvičil způsob velení a koordinace sil a prostředků na MD prostřednictvím velitele zásahu s pomocníkem na místě dekontaminace U Sloupu a štábu velitele zásahu na místě dekontaminace Bechyně, zjistila se náročnost administrativních úkonů na MD a ověřila se dostatečnost plánovaného personálního zabezpečení.

Podařilo se prověřit logistické zajištění a týlové zabezpečení MD, zjistit prostorové uspořádání jednotlivých pracovišť, jejich propojení a návaznost, prověřit spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS a zabezpečit MD vodou.

Poprvé byly na cvičení použity přenosné portálové detektory gama záření, které umožňují velice rychle a spolehlivě třídit osoby a techniku na kontaminované a nekontaminované radioaktivními látkami. Detekční portály tak výrazným způsobem zvyšují efektivitu všech činností v MD, zejména na dekontaminačních stanovištích, protože těmito zařízeními procházejí jen osoby a technika, které jsou skutečně kontaminované. V současné době HZS ČR disponuje třemi soupravami portálů, ale do konce letošního roku budou výrobcem (NUVIA, a.s.) předány HZS krajů v zóně havarijního plánování tři kontejnery, které budou obsahovat každý šest souprav s možností postavit celkem 36 portálů pro kontrolu kontaminace osob a techniky. Propustnost portálů je zanesena v tabulce 1.

Na taktickém cvičení a instrukčně metodickém zaměstnání se podařilo vyzkoušet portály pro třídění kontaminovaných osob a techniky, prověřit účinnost a kapacitu portálů, srovnat efektivitu portálů a tradičních dozimetrických prostředků pro kontrolu kontaminace a prověřit systém vedení evidence kontaminovaných osob a techniky.

Dále se podařilo prověřit propustnost a kapacitní možnosti SDO a SDT, kontrolu účinnosti dekontaminace a možnosti zařízení pro stanovení vnitřní kontaminace osob s využitím měřicích přístrojů na kontrolu kontaminace štítné žlázy (SÚRO), prověřit systém označování kontaminované techniky, kontaminovaných osob a jejich osobních věcí. Zároveň byl prověřen systém osobní dozimetrie pro zasahující síly, který sleduje obdržené dávky prostřednictvím osobních dozimetrů a speciálního softwaru.

Výstupy a opatření
V následujícím přehledu jsou uvedeny zásadní výstupy a opatření z taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018, které by se měly promítnout do dokumentace (VHP JE, vnitřních předpisů, pokynu generálního ředitele HZS ČR, metodických listů a znalostí) s uvedením termínu a zodpovědnosti realizace. Dále jsou uvedena poučení pro následující cvičení a návrhy na doplnění věcnými prostředky.
Připomínky a nedostatky uvedené rozhodčími byly rozděleny do dvou skupin. První skupinou jsou individuál­ní nedostatky nebo pochybení, které byly zaznamenány, ale stanou se předmětem odborné přípravy. Druhou skupinou jsou nedostatky systémové, které zahrnují nové poznatky, náměty na zlepšení vybavení nebo pracovního postupu a úpravu nebo zpracování uvedené dokumentace. Těchto námětů – poučení, výstupů a opatření – bylo zaznamenáno celkem pro taktické cvičení a instrukčně metodické zaměstnání více než dvě desítky, z nichž uvádíme pro ilustraci ty nejdůležitější:

  • zabezpečit personálně všechny úseky tak, aby bylo umožněno střídání každého příslušníka po dvou hodinách práce. Každý úsek bude mít dvě směny a každá směna bude mít dvě formace,
  • zřídit systém velení po linii velitel zásahu – velitelé sektorů – velitelé úseků pro MD s více než pěti úseky,
  • označit jednotlivá stanoviště MD, trasu techniky a směr pohybu osob a čistou a špinavou část vytyčovacími prostředky, lépe logisticky uspořádat úseky a vzdálenosti mezi jednotlivými úseky optimalizovat,
  • inovovat postupy činností na detekčních rámech pro kontrolu kontaminace osob a techniky a doplnit vybavení podle vzoru HZS JMK a s ohledem na nově pořízené portály,
  • detekční rám na kontrolu kontaminace techniky instalovat nejen na začátku procesu, ale rovněž po absolvování dekontaminace techniky, čímž se výrazně zvýší efektivita kontroly a dekontaminace techniky,
  • inovovat postupy dekontaminace osob a techniky na MD s ohledem na získané poznatky a nové portály,
  • pořídit filtrační jednotku pro úpravu užitkové vody tak, aby byla tato voda použitelná pro dekontaminaci a bylo vyloučeno ucpávání trysek,
  • zřídit na MD pohotovostní sklad jako součást úseku týlového zabezpečení se zásobou věcných prostředků, např. osobních ochranných prostředků, náhradního oblečení, riban, holínek, občerstvení apod. a využít pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv,
  • začlenit kontrolu kontaminace štítné žlázy do VHP JE s uvedením místa působení kontroly a určením cílové kapacity – množství přístrojů a počet a umístění pracovišť a podmínky působení,
  • SDT AČR mají velkou spotřebu vody. Armádní systém je řešen pro polní podmínky a neřeší jímání odpadní vody. Dalším nedostatkem je vysoký průjezdní profil linky (SDT AČR) znemožňující dekontaminovat osobní automobily,
  • SDO AČR lze rozdělit na zařízení s jímáním odpadní vody a zařízení, která nejsou vybavena systémem pro jímání odpadní vody. Do VHP JE musí být zařazena pouze SDO AČR, která dokážou odpadní vodu jímat.

Hodnocení jednotlivých úseků
Úseky štábu velitele zásahu, regulace a organizace, kontroly kontaminace štítné žlázy, dozimetrické služby, kontroly kontaminace techniky (portály) a dekontaminace osob HZS ČR byly hodnoceny rozhodčími známkou výborně.

Úseky týlového zabezpečení a nasazení sil a prostředků, kontroly kontaminace osob (portály) a dekontaminace osob HZS ČR byly rozhodčími hodnoceny známkou velmi dobře.

Úseky dekontaminace techniky HZS ČR a AČR a dekontaminace osob AČR byly rozhodčími hodnoceny známkou dobře.

Závěr
V únoru roku 2019 se sejde pracovní skupina zřízená k aktualizaci VHP JE, jejímž úkolem bude zavést poznatky, poučení a opatření z taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018 do systému s realizací do konce roku 2019.

Taktické cvičení a instrukčně metodické zaměstnání Bechyně 2018 byly úspěšné, protože byly splněny stanovené cíle a stanovena opatření na zlepšení systému. Zásadním úspěchem taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání je fakt, že se podařilo získat podklady pro zavedení opatření, která pomohou:

  • zlepšit současný stav organizace na MD a součinnost složek IZS,
  • zlepšit systém týlového zabezpečení na MD,
  • zjednodušit a zvýšit efektivitu třídění na portálech a dekontaminace osob a techniky,
  • doplnit vybavení potřebnou technikou a věcnými prostředky,
  • zapracovat poznatky do příslušné dokumentace, zejména vytvořit nový pokyn generálního ředitele HZS ČR o předurčenosti jednotek požární ochrany pro dekontaminaci v zóně havarijního plánování jaderných elektráren, vytvořit nový metodický list Bojového řádu jednotek požární ochrany „Činnost na místě dekontaminace při třídění a dekontaminaci osob a techniky při evakuaci po radiační havárii na jaderné elektrárně“ a zapracovat zásadní systémové poznatky do VHP JE.

Závěrem je nutné zdůraznit, že všechna stanoviště dekontaminace osob, stanoviště dekontaminace techniky a přenosné rámové portálové detektory gama záření jsou ve vlastnictví Správy státních hmotných rezerv a HZS krajů plní ochranitelskou úlohu těchto zařízení.

Podobný ucelený systém umožňující provádění ochrany obyvatelstva, které žije a pracuje v zóně havarijního plánování, není ve světě obvyklý.

Obdobné cvičení, tentokrát v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany, se uskuteční na podzim 2020. Hlavními organizátory cvičení budou HZS Jihomoravského kraje a HZS Kraje Vysočina.


pplk. Ing. Jiří MATĚJKA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, plk. RNDr. Helena MAJZLÍKOVÁ, HZS Jihočeského kraje, por. Ing. Pavel KLEIN, HZS Jihočeského kraje, foto Ing. Ivana BOŠKOVÁ

Mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie

Rok 2018 se pro několik světových zemí stal rokem přírodních katastrof, který si vyžádal tisíce lidských životů. Ať hovoříme o hurikánech, které postihly Ameriku, o lesních požárech v Evropě či o vulkanické činnosti a zemětřeseních v jihovýchodní Asii, události s nimi spojené zanechaly velkou jizvu na přírodním i společenském bohatství těchto oblastí. Indonésie patří do pásma tzv. ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek a série zemětřesení, která v červenci, srpnu a září zasáhla indonéské ostrovy, si vyžádala téměř 2 600 mrtvých a více než 6 000 zraněných. Díky mechanismu civilní ochrany Unie (Mechanismus), který umožňuje zúčastněným státům poskytovat pomoc při katastrofách uvnitř i mimo Evropskou unii (EU), byla prostřednictvím Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) Indonésii zaslána odborná, materiální i finanční pomoc.

Zemětřesení a tsunami v Indonésii
Dne 28. září 2018 byla indonéská provincie Sulawesi zasažena ničivým zemětřesením o velikosti 7,4 stupňů Richterovy stupnice, jehož epicentrum se nacházelo 10 km v podzemí na severu města Palu. Toto zemětřesení bylo následováno stovkami menších otřesů a vyvolalo vlnu tsunami, sérii sesuvů půdy a také tzv. zkapalňování, kdy půda ztrácí soudržnost, chová se jako kapalina a dochází tak k jejím propadům. K nejvíce zasaženým oblastem patří města Palu, Balaroa, Patobo, Kabobona, Lolu, Landaleso a celá pobřežní oblast mezi městy Palu a Donggala.

Podle oficiálních informací indonéské národní agentury pro řízení katastrof (BNPB) si k 10. listopadu 2018 zemětřesení a tsunami vyžádalo 2 096 obětí, 4 438 zraněných osob a 1 373 pohřešovaných. Poškozeno či zničeno bylo 68 451 budov, v důsledku toho se ocitlo 206 494 osob bez střechy nad hlavou.

Na základě požadavku indonéského Ministerstva pro zahraniční věci došlo 2. října 2018 k aktivaci Mechanismu s žádostí o nasazení týmu civilní ochrany EU a zaslání materiální pomoci v podobě stanů, středních a velkých elektrocentrál, zařízení pro čištění a následné dodávky pitné vody a leteckých kapacit. Tým civilní ochrany EU byl do postiženého území vyslán 13. října 2018 a skládal se z francouzského experta, který zaujal pozici vedoucího skupiny, dále finského odborníka pro oblast logistiky a dvou technických expertů z Nizozemska. Tento tým spolupracoval se styčnými důstojníky ERCC nasazenými v indonéských městech Jakarta a Balikpapan. Jejich mise byla ukončena 3. listopadu 2018. Do Palu byly vyslány dva moduly pro čištění vody, a to z Dánska a Francie. Francouzský modul se skládal ze 43 odborníků a produkoval 150 000 litrů pitné vody denně až do 3. listopadu 2018, kdy se vrátil zpět do Francie. Dánský modul složený z osmi odborníků produkoval okolo 200 litrů pitné vody denně, a to v součinnosti s indonéským společenstvím Červeného kříže až do 20. listopadu 2018. V období 5. až 11. října 2018 byla do postiženého území doručena následující materiální pomoc:

  • Rakousko – 10 elektrocentrál,
  • Dánsko – 1 elektrocentrála,
  • Francie – 2 208 tablet na čištění vody, 18 elektrocentrál, 465 stanů,
  • Německo – 43 elektrocentrál,
  • Itálie – ubytovací tábor, jednotka na čištění vody, elektrocentrála, sítě proti hmyzu,
  • Slovensko – 12 stanů,
  • Španělsko – 255 stanů,
  • Velká Británie – 1 728 sad pro ukrytí.

V rámci finanční pomoci putovalo do Indonésie 1 500 000 eur z rozpočtu EU a z ostatních členských států celkem 18 000 000 eur. Systémem Copernicus bylo Indonésii prostřednictvím ERCC zasláno 18 satelitních snímků, z nichž 17 vyznačovalo nejzávažněji zasažená území, a jeden snímek zobrazil detailní náhled epicentra zemětřesení.

Na základě hodnotících zpráv styčných důstojníků ERCC a týmu civilní ochrany EU lze konstatovat, že koordinace pomoci všech zainteresovaných subjektů, a to jak z národních, tak mezinárodních zdrojů, neprobíhala příliš efektivně. Důkazem toho je například fakt, že zahraniční pomoc byla soustředěna primárně do nejvíce zasažených oblastí, z těchto oblastí se ovšem velké množství postižených osob přemístilo do bezpečnějších míst ve vnitrozemí, kde potřebnou pomoc postrádaly, protože jsou tyto oblasti velice obtížně přístupné. Indonéská vláda navíc stanovila 26. říjen 2018 dnem ukončení činností odezvy a odstartováním fáze obnovy, tyto fáze se ovšem v případě indonéského zemětřesení musejí prolínat. Je totiž nezbytné, aby poskytování základních služeb a pomoci nadále pokračovaly, a to i přesto, že v některých oblastech začíná obnova území po katastrofě. Podle posledních zpráv agentury BNPB zůstává více než 17 000 rodin bez střechy nad hlavou, nedostatek úkrytů však setrvává, stejně tak nedostatek potravin (jejichž kvalita je na velice nízké úrovni) a pitné vody. Nejméně dva tábory v Palu nemají zřízené sprchy ani toalety (poměr v ostatních táborech je 100 osob na jednu toaletu a sprchu), v důsledku nedostatečné hygieny tedy hrozí i možné šíření nákaz. Moduly pro čištění vody navíc nemohou produkovat více, než je kapacita vozového parku místních orgánů pro převoz pitné vody, která je nedostatečná, a tím je jejich práce limitována.

Civilní ochrana EU a jejích členských států, stejně tak jako další zainteresované subjekty (nevládní organizace, ostatní mezinárodní organizace) hrály klíčovou roli při poskytování pomoci v Indonésii, jelikož národní kapacity se projevily jako nedostatečné, a to jak v rámci nedostatku materiálních zásob, tak z hlediska neefektivní koordinace reakce na katastrofu.

V době tvorby tohoto článku došlo na území Indonésie k dalšímu zemětřesení, o jeho průběhu a dopadech budete informováni v dalším čísle časopisu 112.


kpt. Mgr. Šárka MINTUCHOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR

Pás a stezka zprostředkuje mezinárodní spolupráci

Konference s názvem „40 let reforem: od otevření se světu k novým hedvábným stezkám“, která se konala 25. září 2018 v Praze ve Vlasteneckém sále Carolina Univerzity Karlovy, představila názory na čínský projekt z pohledu České republiky i z pohledu Evropské unie.

„Pás a stezka“ nebo také „Jedno pásmo, jedna cesta“ (One Belt, One Road, zkráceně OBOR), propojení Evropy, Asie a Afriky, je jedním z nejvýznamnějších infrastrukturních projektů v historii. Měl by zajistit bezpečnost, lepší koordinaci politik a finanční integraci, a vytvořit tak prostředí pro dynamičtější rozvoj ekonomických vztahů a sblížení národů za účelem spolupráce v přátelském prostředí.

V úvodním příspěvku PhDr. Miloš Balabán, Ph.D.,ze Střediska bezpečnostní politiky IPS FSV UK uvedl, že projekt obnovení starodávné hedvábné stezky je projekt spolupráce, míru a porozumění mezi národy, který vybudováním obrovské dopravní sítě podpoří obchod mezi Evropou, Asií a Afrikou. Iniciativa Pásu a Stezky (zkráceně znamená Ekonomický pás podél Hedvábné stezky a Námořní hedvábná stezka 21. století) je v souladu se záměry a principy Úmluvy Spojených národů. Podporuje pět principů mírové koexistence. Vzájemný respekt pro suverenitu a teritoriální integritu bez vzájemné agrese, oboustranné nevměšování se do vnitřních záležitostí, rovnost a reciproční prospěch. Iniciativa je otevřena všem zemím, mezinárodním a regionálním organizacím, aby se zapojily a společné úsilí bylo prospěšné i pro širší oblasti. Jak čínská ekonomika expanduje, snaží se o budování potřebné dopravní infrastruktury, kterou potřebuje i řada dalších zemí v regionu. Obrovský ekonomický projekt pro globální ekonomiku by měl nakonec prospět všem. Hledáním společných zájmů se mění i světové uspořádání.

Čínská výzva k ekonomické a obchodní spolupráci Evropy a Asie
Prof. Wu Shenkuo z pekingské univerzity seznámil s vývojem čínské ekonomiky posledního úspěšného období, kdy se daří zvyšovat i životní úroveň v zemi a k dalším cílům patří prosazování mezinárodních obchodních vztahů. Čínská lidová republika (Čína) chce být ochráncem světového míru a nová „hedvábná stezka“ (kdysi se po ní vozilo z Číny hedvábí) má být symbolem tolerance, vzájemnosti a zprostředkování kontaktů ke spolupráci. Za pět let uzavřela Čína 118 dohod se zeměmi a městy o společném budování „stezky“. Jak ukázal letošní šanghajský importní veletrh, usiluje o prohloubení důvěry i s dalšími partnery. Také Česká republika má s Čínou čilé obchodní vztahy a je jednou z prvních zemí, které v roce 2016 podepsaly s Čínou v rámci iniciativy Pás a stezka dohodu o dvoustranné spolupráci (Memorandum o porozumění).

Doc. Ing. Ivan Hodač, z Aspen Institute Central Europe, o.p.s., hovořil o prudkém vzrůstu automobilového průmyslu v Číně a o zvyšující se poptávce jejích obyvatel po automobilech, tak jak roste v Číně celková spotřeba. Řada evropských technologií se do Číny stěhuje a přesouvá se i do dalších asijských zemí. „Světová továrna“ se však mění také na společnost 4. 0. s prvky umělé inteligence. Důležité je, aby výroba i dodavatelské vztahy měly jasná pravidla a čínské zákony uznávaly ochrannou známku, chránily duševní vlastnictví, strategicky důležitá data a právní prostředí přijalo i další uznávané direktivy.

Mel Carvill z ředitelství Home Credit Group potvrdil, že Čína má špičkové odborníky a například v čínském automobilovém průmyslu již rozvíjejí propojenou dopravu. Síťové propojení neboli konektivita znamená, že každý komunikuje s každým a všechno se vším a všichni účastníci v tomto systému obdrží správné informace ve správnou dobu a na správném místě.

He Dexu z čínské Národní akademie pro ekonomickou strategii se zaměřil na sektor bankovnictví a kapitálový trh. Osvětlil, jak se Čína postupně otvírá světu a jakých pokroků dosáhla její ekonomika ve srovnáním s nejvyspělejšími světovými ekonomikami. V současné době rozvíjí vztahy se 36 bankami světa, ale zahraniční banky a pojišťovny fungují i na území Číny, stejně jako řada zahraničních investorů. Čínská strategie prosazuje bezpečnou mezinárodní spolupráci a vzájemnou rovnoprávnost institucí, usiluje o standardizaci v kyberprostoru a jednotnou digitální komunikaci společenství budující infrastrukturu Pásu a stezky. Také zavádí nové zákony, které konzultuje s veřejností i se zástupci zahraničních podniků v zemi, uplatňuje regulaci toku dat, nový přístup předávání informací mediím a ekologické předpisy. Procedurou společného rozhodování směřuje k mezinárodní harmonizaci obchodního práva.

Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.,z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy řekl, že Čína se snaží vyhnout obchodní válce s USA prostřednictvím Iniciativy Pás a stezka. Za příznivých podmínek zapojuje malé i střední podniky, všichni jsou přizváni do transparentního procesu společného budování. Tarify, které zavedl americký prezident Trump na čínské zboží, donutily Čínu reagovat obdobným opatřením na americký dovoz a vzrůstá tak zbytečná nedůvěra, která brání rozvoji obchodních styků.

Prof. Kerry Brown z Institutu Lau China v King’s College v Londýně položil otázku, zda se my Evropané máme bát Číny, která se stává světovou mocností. Vyjmenoval řadu úspěchů, kterých tato asijská nejlidnatější země světa dosáhla. Je až neuvěřitelné, jakým tempem předstihla v řadě ukazatelů Velkou Británii, Německo, Japonsko i USA, jak zavádí robotizaci a je schopna zpracovat obrovské množství dat. Postupně se vyrovnává s nedostatky, inovuje a pomáhá pozvednout z chudoby i některé další zaostalé asijské země.

Dong Manyuan z Čínského institutu mezinárodních vztahů reagoval na předchozí příspěvky a ubezpečil, že Čína jde kupředu mírovou cestou, proto se nepovažuje za supervelmoc, ale největší rozvojovou zemi světa. Má ještě mnohé rezervy a chce se dále rozvíjet prostřednictvím logiky příležitostí bez násilí, mnohostranného přístupu a sdílení. Řekl, že Čína je jiná než ostatní socialistické země. Je založena na tradiční kultuře života v míru, toleranci a inkluzivnosti. Ve svém vývoji se nemůže izolovat od ostatního světa, chce si udržet rovnováhu a obhajovat spravedlivé ekonomické i politické uspořádání.

Euroasijské vztahy v současném globálním rozvoji
Richard Thomas Griffiths z nizozemské univerzity v Leidenu naznačil, z jakých částí se projekt Pásu a stezky skládá a kterými zeměmi prochází, jejichž infrastruktura musí být modernizována. Každá země má svoje specifika včetně kulturních aspektů, které je nutné respektovat. Propojí se tak charakteristické prvky globalizace s národními zvláštnostmi jednotlivých regionů. Pro realizaci projektu vznikají nové instituce a firmy, ale přidala se i některá sdružení, která existovala již dříve a byla založena pro uspokojení lokálních potřeb, a nyní pomáhá místnímu obyvatelstvu nabídkou pracovních příležitostí.

Prof. Alexej A. Maslov z Fakulty světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Školy asijských studií v Moskvě vyzdvihl Pás a stezku jako originální možnost nového politicko­ obchodního propojení. Tento nový model vyvolává diskuze a může být pozitivním impulzem, zvláště v době, kdy jsou na Rusko uvaleny sankce, a napětí mezinárodních vztahů ze zvýšilo. Jednotlivé země mají své vlastní zájmy a podmínky, které nemusí být přijatelné pro druhou stranu. Ruské ministerstvo dopravy chce modernizovat Transsibiřskou magistrálu vedoucí z Moskvy do Vladivostoku, 9 288 km dlouhou železniční trať, náklady však budou nemalé. O budoucí spolupráci s Čínou probíhá zatím dialog.

Bývalý ministr zahraničních věcí a člen Poslanecké sněmovny PhDr. Lubomír Zaorálek kladně hodnotil výměnné studijní pobyty a vzdělávání českých a čínských mladých odborníků. Zamýšlel se nad složitou změnou myšlení a rozptýlením nedůvěry Evropy vzhledem k odlišnostem jednotlivých účastníků projektu Pás a stezka v mnoha různých aspektech. Podporou mírových vztahů čelí vyzyvatelé obavám, aby projekt nebyl rizikový. Kapitálem je pochopení a důvěra. Jeho udržitelnost lze dosáhnout rovným přístupem a sdílenou odpovědností. Dominance Číny je nepřijatelná pro prezidenta USA, chová se konfrontačně a neefektivně, což brání evropským státům v dynamičnosti a schopnosti se sjednotit ke spolupráci. Také Česká republika bohužel investovala velké prostředky do neúspěšných projektů. Pás a stezka je příležitost, kterou bychom měli lépe využít.

JUDr. Richard Hlavatý z odboru zahraničně ekonomických politik Ministerstva průmyslu a obchodu je přesvědčen, že právě způsob centrálního řízení ekonomiky je pro Čínu velice výhodný a je zřejmě klíčem k rychlému vzestupu. Referoval, že spolupráce s Českou republikou probíhá téměř ve všech oborech. V současné době se realizuje v různých fázích procesu na 30 projektů. Převažuje podpora malých a středních podniků, jejichž zboží a služby pronikají do čínských provincií a napomáhají jejich industrializaci. Export z České republiky má dlouhodobě se zvyšující tendenci, za posledních pět let vzrostl asi o 70 %. Do Číny vyvážíme automobily, letadla, součásti motorových vozidel, čerpadla, rozvaděče, elektroniku, pneumatiky, sklo, porcelán, kočárky, pivo a další průmyslové a spotřební zboží.

Česká republika využívá příležitostí výměnného obchodu a spolupráce
Bývalý eurokomisař Mgr. Štefan Füle z CEFC Group Europe Company, a.s., vyslovil názor, že hranice mezi politikou a obchodem je stále zřetelnější. Čínská digitální ekonomika chce prostřednictvím inovací uspět v globální konkurenci, nasadila rychlé tempo v rozvoji nových technologií a otevírá investiční možnosti i zahraničním subjektům. Vztahy s Českou republikou nejsou institucionalizovány, proto strategie jejich řízení zatím chybí. Česko­ čínské investiční fórum napomáhá u nás rozvoji bezhotovostní společnosti, ale je nutné dbát na bezpečnost informačních systémů.

Jan Růžička, poradce společnosti Home Credit China, přiblížil běžný život čínských lidí, kteří jsou nesmírně pracovití a cílevědomí. Největší současné téma je vzdělávání, ochrana životního prostředí a zdravotnictví. Například pražští záchranáři pomáhají v Číně budovat leteckou záchrannou službu s nepřetržitým provozem a přípravu posádek na zabezpečení zimních olympijských her po stránce zdravotnické asistence.

Ing. Pavel Cesnek z české strojírenské společnosti ŽĎAS (ze Žďáru nad Sázavou) mluvil o velmi dobrých zkušenostech v oblasti obchodování s Čínou. V pavilonu České republiky, který byl letos otevřen v Šanghaji s cílem prezentovat českou kulturu, vzdělání a průmysl, akciová společnost ŽĎAS vystavovala své výrobky vedle dalších celosvětově uznávaných českých firem, jako je například Škoda Auto. Vzájemná spolupráce mezi oběma zeměmi se značně rychle rozvíjí.

Prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc., z Právnické fakulty Univerzity Karlovy zpřehlednil také vývoj čínského práva, které se neustále modernizuje a dotváří. Přijato je přibližně 90 procent světových norem. Snahou je vyhledávat ze světového práva to nejlepší, důležité však je, aby byl zřejmý také jeho výklad. Určité rozpory jsou zatím v pravidlech hospodářské soutěže. Právní aspekty Pásu a stezky mají rozhodující význam pro ekonomickou spolupráci a prohlubování vztahů Evropy a Číny.

Prof. Dong Qi z pekingské univerzity na závěr sdělil, že Čína má ještě mnoho problémů. Dá se říci, že se například vypořádala za cenu vysokých trestů s korupčním chováním, a to i ve smyslu protislužby (protiplnění). Protikorupční mechanismy spolehlivě dohledají zcizená aktiva, prohřešky vysokých úředníků řeší soudy jiných provincií. Stát se zabývá sociální politikou, například péčí o tělesně postižené občany nebo pomocí lidem žijícím pod hranicí chudoby. S rostoucí ekonomikou se životní úroveň čínského lidu zvyšuje a čínský člověk chce dobře pracovat, aby mohl lépe žít. Čína neusiluje o mocenský vliv, ale o spolupráci se všemi národy v míru.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka

Nejlepší dobrovolní hasiči

Celkem 50 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a sborů dobrovolných hasičů (spolků) z České republiky obdrželo ve středu 14. listopadu 2018 ocenění Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018, které nominovala odborná porota. Stalo se tak při slavnostním vyhlášení VIII. ročníku ankety na brněnském výstavišti. Prestižní ocenění převzali zástupci jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří se při veřejném hlasování umístily na prvním až třetím místě.

Finalisté na prvním místě navíc získali skleněnou zásahovou helmu, která je prestižním symbolem ankety. Dobrovolní hasiči na podporu další činnosti obdrželi finanční a věcné dary v hodnotě přes 2 400 000 korun. Na slavnostním večeru zazpívali patronka ankety Ilona Csáková, Meky Žbirka a Petr Kolář. Vyhlášení ankety a udělená ocenění dobrovolným hasičům je důstojným poděkováním za jejich aktivní přístup, profesionalitu při zásazích a preventivní a výchovnou činnost. „Předali jsme ocenění medailistům ankety. Velice si však vážíme práce každého dobrovolného hasiče. Při zajištění spolehlivého fungování naší distribuční sítě se s dobrovolnými hasiči potkáváme a spolupráce s nimi je pro nás velmi důležitá. Víme, jak výborně pracují. Oceňujeme jejich odhodlání pomoci,“ řekl Pavel Káčer, zástupce generálního partnera ankety společnosti GridServices ze skupiny innogy.

Propagace dobrovolných hasičů
Jedním z cílů ankety je zvýšit veřejné povědomí o nenahraditelnosti 360 000 aktivních členů dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému. Díky působnosti jsou to často právě oni, kdo řeší prvotní zákroky při požárech, dopravních nehodách nebo povodních. „Rostoucí počet přihlášek potvrzuje, že anketa je vhodným nástrojem, jak propagovat činnost dobrovolných hasičů a že naše dlouhodobá podpora ankety má smysl. O to složitější je role poroty a veřejnosti při výběru těch nejlepších, jelikož činnost všech dobrovolných hasičů, kteří nezištně pomáhají v rozmanitých oblastech a při různých událostech, leckdy extrémních, si zaslouží náš respekt a ocenění,“ dodal Radek Benčík, člen poroty a jednatel společnosti NET4GAS, která zajišťuje přepravu zemního plynu.

Bezprostředně po vyhlášení a převzetí cen měla většina oceněných jasnou představu, jak s finančními i věcnými dary naloží. „Výhru využijeme na vybavení, které bude pomáhat při naší práci, záchraně životů a majetku spoluobyvatelů,“ uvedl místostarosta městyse Komárov ve středních Čechách Radim Šíma. Obdobně podle velitele jednotky SDH obce Tadeáše Hlinky využijí osmdesátitisícový dar i dobrovolní hasiči v Horním Maršově ve východních Čechách, kteří se zaměří na výbavu pro dopravní nehody a osvětlovací techniku. Současně prostřednictvím ankety představujeme největší podporovatele a partnery dobrovolných hasičů, kteří jim poskytují finanční i věcnou podporu. Těmito partnery jsou GridServices, člen innogy, NET4GAS, Lesy České republiky, Česká pošta, Nadace ČEZ, Ford Motor Company, Andreas Stihl a DCom a společnosti, ČEPS, Gina Software, E.ON, ZP MV ČR, Techsport, Brnocar, KOBIT, Scania, Teleskopické stožáry společně se spolupracujícími organizacemi, jako jsou HZS ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Moravská hasičská jednota a Česká hasičská jednota. Přesnou představu o využití darů měl Michal Mlčák, velitel jednotky SDH Osvětimany ze Zlínského kraje. „Už teď víme, že budeme mít v dubnu novou cisternu, kterou potřebujeme dovybavit a budeme se také podílet na pořízení defibrilátoru a transportních prostředků,“ ­uvedl Michal Mlčák. Naopak v jihočeských Žabovřeskách ještě zvažují, jak finanční prostředky použijí. „Přemýšleli jsme o pořízení člunu a defibrilátoru,“ uvedl velitel družstva Josef Král. Celým slavnostním večerem provázel herec a moderátor Petr Rychlý, díky kterému bylo předávání důstojné i zábavné zároveň. Účastníkům letošního ročníku ankety blahopřejeme.

SDH

kraj

počet hlasů

jih Moravy

1.

Lomnička

JMK

1409

2.

Velká Bíteš

VYS

1176

3.

Křepice

JMK

1014

4.

Babice nad Svitavou

JMK

941

5.

 HSŠlapanice

JMK

935

sever Moravy

1.

Ratiboř

ZLK

1258

2.

Mosty u Jablunkova

MSK

1068

3.

Karlovice

ZLK

940

4.

Roštění

MSK

921

5.

Dolní Marklovice

MSK

858

východ Čech

1.

Kunratice

LIK

1455

2.

Bystré v Orlických horách

KHK

1104

3.

Peklo nad Zdobnicí

KHK

1094

4.

Široký Důl

PAK

982

5.

Tanvald Šumburk

LIK

819

střed-sever Čech

1.

Březové Hory

SČK

1691

2.

Dobroměřice

ÚSK

1145

3.

Dolní Poustevna

ÚSK

1114

4.

Háj u Duchcova

ÚSK

1088

5.

Telnice

ÚSK

954

jih-západ Čech

1.

Žernovice

JČK

1332

2.

Chodov

KAK

1241

3.

Kralovice

PLK

1209

4.

Střelské Hoštice

JČK

1183

5.

Hamr

JČK

995

JSDHO

kraj

počet hlasů

jih Moravy

1.

Jimramov

VYS

1072

2.

Letovice

JMK

1061

3.

Bobrová

VYS

1018

4.

Strážnice

JMK

993

5.

Prušánky

JMK

791

sever Moravy

1.

Osvětimany

ZLK

1131

2.

Studénka

MSK

1087

3.

Kunovice

ZLK

892

4.

Mosty u Jablunkova

MSK

708

5.

Petrovice-Závada

MSK

653

východ Čech

1.

Horní Maršov

KHK

1209

2.

Březiny

PAK

1141

3.

Stráž pod Ralskem

LIK

1086

4.

Adršpach

KHK

1030

5.

Mlázovice

KHK

807

střed-sever Čech

1.

Komárov

SČK

1070

2.

Litvínov

ÚSK

988

3.

Turkovice

SČK

973

4.

Rožmitál pod Třemšínem

SČK

937

5.

Všetaty

SČK

892

jih-západ Čech

1.

Žabovřesky

JČK

998

2.

Touškov

PLK

955

3.

Lenora

JČK

897

4.

Ostrov

KAK

860

5.

Nepomuk

PLK

793

Ing. Jiří BEZDĚK, Svatý Florián – Dobrovolní hasiči roku, z.s., foto archiv spolku

Lotyšská delegace

V rámci prohlubování spolupráce s představiteli krizového řízení na všech úrovních státní správy Lotyšska se uskutečnila ve dnech 5. až 9. listopadu 2018 na MV­ generálním ředitelství HZS ČR pracovní návštěva, kterou vedl ředitel hasičského záchranného sboru Lotyšska generál Oskars Âboliňđ.

Lotyšští odborníci projevili zájem seznámit se se systémem HZS ČR, a proto oslovili velvyslance České republiky v Rize, který setkání zprostředkoval. Na základě toho generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba pozval ředitele HZS Lotyšska s doprovodem. Delegaci zastupoval generál Oskars Âboliňđ, ředitel HZS Lotyšska, pplk. Dzintars Lagzdiňđ, ředitel státního požárního dozoru, Zane Lunta, vedoucí odboru lidských zdrojů, mjr. Normunds Jçkabsons, inspektor odboru civilní ochrany, pplk. Jânis Grînbergs, vedoucí odboru operativního řízení a Marita Masule z oddělení EU a mezinárodní spolupráce. Celou dobu pobytu je provázela a tlumočila pplk. RNDr. Milena Bohuslavská z MV-generálního ředitelství HZS ČR. V účelovém zařízení Na Lysině v Praze probíhaly prezentace a pracovní setkání s dalšími služebními funkcio­náři HZS ČR. Diskutovala se témata, o která lotyšská strana projevila sama zájem, a to zejména z oblasti civilní ochrany, operačního řízení, lidských zdrojů a státního požárního dozoru.

Návštěva Zbirohu
Ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR (ŠVZ) ve Zbirohu návštěvu přivítali generální ředitel HZS ČR společně s náměstkem pro řízení lidských zdrojů plk. doc. JUDr. Františkem Vaverou, Ph.D., LL.M., a vedoucí pracoviště ŠVZ mjr. Ing. Josef Daníček. Náměstek Vave­ra informoval o složení HZS ČR, legislativě a o personální oblasti. V areálu si prohlédli speciální techniku Záchranného útvaru HZS ČR s dálkovým ovládáním a praktické ukázky sacího bagru. V právě probíhajícím nástupním kurzu nacvičovali příslušníci sebezáchranu a základy lanové techniky. Ukázka výcviku lezců všechny zaujala profesio­nalitou a výkonem a následně se k tématu vraceli a projevili zájem o možný výcvik vlastních lezců­ instruktorů. V závěru si prohlédli Expozici požární ochrany HZS ČR.

Prezentace HZS ČR
Následující den byl program věnován požadovaným tématům požární prevence a ochrany obyvatelstva. Plk. Mgr. Radek Kislinger vystoupil s tématem požární prevence. Vysvětlil její systém a principy, zmínil se o statistice požárů a preventivně výchovné činnosti a v neposlední řadě o legislativě v této oblasti. Popsal také problematiku vyšetřování příčin vzniku požárů, v ČR s dlouholetou tradicí, ale v Lotyšsku opomíjenou, resp. v pravomoci policie; zmínil nově ustavenou komisi CTIF pro vyšetřování příčin požárů, (kterou ČR letos hostila) a přizval lotyšskou stranu k další spolupráci.

Následně pplk. Mgr. Magda Koutková nastínila problematiku krizového řízení. Na ni navázal plk. Ing. Luboš Votípka s přednáškou o ochraně obyvatelstva. Seznámil zástupce Lotyšska se zákonem č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a souvisejícími prováděcími právními předpisy. Dále popsal organizační a technická opatření ochrany obyvatelstva a strategické priority, zmínil také Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030. Jako další téma popsal systém varování a vyrozumění v rámci ČR a jeho pokrytí, druhy koncových prvků a zkoušky sirén.

Vojenský technický ústav
Na základě nabídky Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem byla v areálu VTÚ v Praze­ Kbelích připravena prezentace a praktické ukázky firem z oblasti bezpečnostního průmyslu (Gumotex, Del­INFO, Agados).

Prohlídka stanice v pražských Modřanech
Velitel stanice HS 11 HZS hl. m. Prahy npor. Bc. Radek Kužel provedl delegaci stanicí, zavedl hosty i do zázemí, kde si prohlédli techniku, kterou používají. Delegaci zaujala technika pro potápěče (stanice je jednou ze čtyř opěrných bodů potápěčských skupin v rámci HZS ČR), zejména vozidlo se zabudovanou barokomorou, jelikož Lotyšsko má velký počet hasičů­ potápěčů, vzhledem k poloze u moře i k rizikům na vodních plochách ve vnitrozemí (např. oblíbený rybolov na ledu).

Návštěva Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu
Ve čtvrtek odpoledne delegace navštívila Hasičský útvar ochrany Pražského hradu (HÚOPH), a mohla tak porovnat specifika úkolů této stanice s běžnou stanicí. Plk. Mgr. Jan Schreiner, zástupce velitele HÚOPH, zavedl návštěvníky do garáží umístěných v Tereziánských hradbách a krátce je provedl hradním areálem.

Prezentace HZS Lotyšska
Poslední den návštěvy, který probíhal v zasedací místnosti Krizového štábu na OPIS MV­-generálního ředitelství HZS ČR, představili také hosté systém požární ochrany. Porovnání rozdílů systémů obou zemí generovalo další diskuzi dané problematiky. Následně vedoucí oddělení operačního a informačního střediska plk. Ing. Zdeněk Merta seznámil hosty s problematikou IZS a jednotného čísla tísňového volání 112, operačního řízení HZS ČR a úkoly OPIS MV­-generálního ředitelství HZS ČR jako kontaktního místa ČR v oblasti katastrof a zapojení se do mezinárodních záchranných humanitárních operací. Vznik a vývoj sběru statistických dat požární ochrany prezentoval pplk. Ing. Pavel Lukeš. Komentoval jednotlivé druhy událostí se zásahy jednotek požární ochrany, kdy klesá počet zásahů u požárů a naopak se navyšuje počet zásahů u technických havárií a dopravních nehod.

Lotyšská republika je prostřední ze tří pobaltských zemí na jihovýchodním pobřeží Baltského moře a jeho Rižského zálivu. Na rozloze jen o něco menší než ČR přibližně 65 tisíc km2 žije okolo dvou milionů obyvatel (HZS má 92 stanic a 3 000 hasičů). Hlavní město Riga je srovnatelné s Prahou (asi 900 000 obyvatel, 11 stanic). I Lotyšsko letos oslavilo 100 let samostatnosti, a to 18. listopadu.


Ing. Ivana BOŠKOVÁ, Lenka NOVÁKOVÁ, pplk. RNDr. Milena BOHUSLAVSKÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto redakce
 

Oslavy vzniku republiky

Celý rok jsme si na různých akcích připomínali vznik samostatného československého státu. Vrcholem oslav byla 27. října slavnostní přísaha vojáků, policistů a hasičů na Hradčanském náměstí v Praze. Následující den pak více než 1 700 vojáků Armády České republiky a téměř 300 příslušníků dalších složek IZS pochodovalo Evropskou třídou při velkolepé přehlídce.

V sobotu v 11.00 hodin se uskutečnil na Hradčanském náměstí slavnostní slib příslušníků Armády ČR, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR. Od ranních hodin se v blízkosti pražského hradu trousily hloučky návštěvníků, rodičů a známých, kteří si tuto výjimečnou akci nechtěli nechat ujít. Za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra obrany Lubomíra Metnara, ministra vnitra Jana Hamáčka a dalších významných představitelů státní správy i bezpečnostních sborů složilo 900 vojáků, 240 policistů a 120 hasičů slavnostní přísahu. Na tribuně byl přítomen i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

„Vítám ve službě nové policisty a hasiče. Dnes složili přísahu, děkuji jim, že jsou připraveni riskovat životy. Přeji mnoho úspěchů, a aby se vždy ve zdraví vrátili domů ke svým blízkým,“ popřál ministr vnitra Jan Hamáček, dále ocenil, že Hasičský záchranný sbor ČR se v historii výrazně proměnil, pracuje na sobě a těší se respektu obyvatel.

Mezi nastoupenými vojáky a policisty bylo 120 nových příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, kteří za zvuků symfonické básně Vltava Bedřicha Smetany vyslechli slavnostní slib. Sváteční chvíli zakončila státní hymna a výstřely ze salvových kanónů z Petřínských sadů, které byly pro slavnostní příležitosti upraveny a jsou určeny výhradně k vypálení čestných salv.

Přehlídka složek IZS
Přehlídka začala přesně ve 14.00 hodin hlášením náčelníka generálního štábu armádního generála Ing. Aleše Opaty prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Pro prezidenta byla přehlídka demonstrací připravenosti státu bránit své zájmy. „Vojáci, večer bude do Vladislavského sálu vnesen meč Milana Rastislava Štéfánika, prvního ministra obrany. Ponese ho veterán z Afghánistánu. Toto spojení překlenuje 100 let dějin země i armády. Armády, která chtěla bojovat, a nebylo jí to umožněno. Armády, která byla armádou satelitního státu, ale i armády svobodné společnosti, která plní závazky v boji proti největšímu nepříteli, kterým je mezinárodní terorismus,“ uvedl Miloš Zeman v úvodu. Poděkoval všem lidem, kteří se na přípravě přehlídky podíleli.

Před přítomnými, mezi nimiž byl i premiér Andrej Babiš, americký ministr obrany James Mattis, či slovenský premiér Peter Pellegrini, defilovalo několik kilometrů pochodujících a techniky. Z tribuny přihlížel i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba a další významní představitelé HZS ČR.

V čele přehlídky byl velitel armádních pozemních sil, poté ho následovali vlajkonoši se státními vlajkami, dále historické prapory jednotek, které vznikly po roce 1918. Za armádní jednotky se zařadili policisté včetně těch jízdních, hasiči, celníci a pražští městští strážníci. Novinkou byla účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států amerických, Velké Británie a Itálie.

Přehlídce předcházely dva roky příprav a více než měsíc tvrdého nácviku, teprve pak mohly v pražských Dejvicích vyjet dvě stovky vozidel a napochodovat dva tisíce účastníků. Naposledy se podobná akce odehrála před deseti lety. Vybraní příslušníci HZS ČR již několik týdnů nacvičovali například v Brně či ve Zbirohu pochodová cvičení. Po Evropské třídě pochodovalo celkem 108 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR. Šlo o výjezdové hasiče ze všech HZS krajů, mezi kterými byli například hasiči-lezci, potápěči, pyrotechnici nebo chemici. Každý z příslušníků musí být všestranně zaměřen. Rozsah jejich zásahů je velmi široký – od požárů přes dopravní nehody, úniky nebezpečných chemických látek až po technickou a technologickou pomoc. Řady profesionálních hasičů doplnilo 15 praporečníků ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Profesionální a dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí jednoho systému a denně se potkávají u zásahů. Přihlížející mohli vidět ukázku techniky, kterou běžně používají při práci, například velitelské automobily Škoda Yeti a Ford Ranger, dopravní automobil Ford Transit, cisternovou automobilovou stříkačku Mercedes Benz, Volvo, Tatra Terrno se čtyřkolkou na přívěsu, Scania s dekontaminačním přívěsem, Tatra Terrno s pevným plavidlem na přívěsu, Scania s nafukovacím plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík Iveco Magirus, vyprošťovací automobil Tatra a Scania. Speciální technika jako jsou nákladní automobil s hydraulickou rukou Tatra, sklápěcí nákladní automobil Tatra, sací bagr Man, požární kontejnerový nosič Tatra s ISO kontejnerem a nákladní automobily Man s pásovým rypadlem Cat, víceúčelovým strojem Huddig, obojživelným pásovým transportérem a s vyprošťovacím tankem na návěsech.

Poslední pochodová četa v zásahových oděvech byla složena z 36 příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ), který působí v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu. Záchranné roty ZÚ řeší především mimořádné události velkého rozsahu, živelní pohromy, přírodní kalamity, rozsáhlé požáry a technické zásahy s nutností využití speciální techniky, kterou disponuje. Mezi nejznámější poslední zásahy patřilo vloni vytažení Trojské lávky v Praze nebo vyproštění lodě Albis v Drážďanech v roce 2016. Vojáci představili například obojživelná kolová bojová vozidla pěchoty Pandur II či modernizované tanky T-72M4 CZ, policisté na přehlídku vyslali čtyřkolky Gladiátor X8 a nechyběla ani technika Útvaru rychlého nasazení.

Gripeny v oblacích
Oproti původním plánům výrazně zeštíhlila letecká část přehlídky, a to vzhledem k počasí. Původně armáda počítala s průletem deseti formací. Nad hlavami návštěvníků přeletěla jen dvě stíhací letadla Gripen, které návštěvníci kvůli špatnému počasí nemohli vidět. V průběhu přehlídky diváci viděli vrtulníky W-3 A Sokol, MI 24 a Bell 412 včetně tří slovenských UH-60 Blackhawk. Definitivní tečku za přehlídkou učinil průlet tří bojových vrtulníků, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách. Vojenská přehlídka se uskutečnila teprve podruhé v moderní historii České republiky.

Letenská pláň
Součástí oslav byla také přehlídka techniky Armády ČR a složek IZS na pražské Letenské plání. Od pátku 26. října do neděle 28. října byla k vidění technika od historie až po současnost. Z historických kousků si hosté mohli prohlédnout ruční zápřahovou stříkačku z roku 1897, dřevěný hasičský žebřík, motorizované zápřahové stříkačky z muzejní Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu nebo automobilovou stříkačku Praga z roku 1918, které vlastní jednotky sborů dobrovolných hasičů z celé ČR a mnoho jiných rarit. Moderní technikou se pochlubil například HZS Karlovarského kraje, který předvedl automobilový žebřík Iveco Magirus s dosahem 40 m, HZS Libereckého kraje představil pásové vozidlo Hagglinds, HZS hl. m. Prahy vystavil kontejner nouzového přežití. Za zmínku stojí i nová zodolněná cisternová automobilová stříkačka Titan Záchranného útvaru HZS ČR.

V třídenním doprovodném programu měly složky IZS připravené dynamické ukázky spolupráce při dopravní nehodě. HZS hl. m. Praha, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy předvedla komentovanou ukázku zásahu při vyproštění zraněných osob z havarovaného vozidla. Diváci kromě ukázky reálného zásahu, který byl živě přenášen na velkoplošné obrazovce, měli možnost slyšet, jak fungují tísňové linky od přijetí prvotní informace od ohlašovatele a jakým způsobem operátoři odesílají složky IZS k události.

Mimo statické a dynamické ukázky bylo možné navštívit náborové a propagační stánky, které byly umístěné v tzv. klidové zóně. Návštěvníci měli možnost pohovořit si s profesionály a získat cenné rady a informace i různé propagační předměty všech složek. Dětem ochotně hasiči oblékali zásahové obleky, ve kterých si mohly připadat jako opravdoví hasiči a na památku se v nich vyfotit. Starší děti se zúčastňovaly krátkého kvízu týkajícího se znalostí požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva v rámci preventivně výchovné činnosti. Za splnění kvízu získaly odměnu, která charakterizovala příslušný sbor.


Ing. Ivana BOŠKOVÁ, Lenka NOVÁKOVÁ, foto autorky

Nadace policistů a hasičů. Významné akce v roce 2018

Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni (Nadace) vznikla s cílem zlepšit životní podmínky dětem policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu služby, nebo v přímé souvislosti s ní, nebo pro její výkon, a policistům a hasičům těžce tělesně postiženým následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby. Od roku 2018 pomáhá policistům a hasičům, případně jejich rodinám k překlenutí nepředpokládané tíživé životní situace, vzniklé ze zdravotních či sociálních příčin nebo v důsledku živelní katastrofy.

Každoroční péče o rodiny s dětmi zahynulých policistů a hasičů a těžce tělesně postižených bývalých příslušníků v nadační péči zahrnuje příspěvky na stavební spoření a životní pojištění, lázně, zdravotní pomůcky, léčebně ozdravné pobyty v tuzemsku i zahraničí a nezbytnou finanční podporu. Důležitá je pomoc v oblasti sociální, zdravotní a právní. Nadace se v případě potřeby stala pro všechny pevným zázemím. V předvánočním čase se rodiny setkávají na dva dny v Praze při pietním aktu, aby uctily památku padlých policistů a hasičů. Během slavnostního odpoledne za přítomnosti členů správní a dozorčí rady v příjemné předvánoční atmosféře dostávají rodiny dárky od sponzorů a mají možnost si při této příležitosti popřát hodně štěstí a zdraví v novém roce.

Bez podpory přátel Nadace a především bez pomoci policistů, hasičů a zaměstnanců rezortu, kteří z platů přispívají finanční částkou na účet Nadace, by Nadace nemohla poskytovat tak významnou komplexní péči zasaženým rodinám. A nejsou to pouze přátelé a příslušníci, kteří jí pomáhají. Jsou to také organizační složky rezortu Ministerstva vnitra, sponzoři, firmy a jednotlivci, kteří se spolupodílejí na pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí v její prospěch. Představte si, že již 16 let Nadace působí v České republice a její společenství čítá téměř 300 osob.

Španělské pobřeží pomerančovníkového květu
Pro letošní léčebně ozdravný pobyt u moře pro sirotky po zahynulých policistech a hasičích při výkonu služby a jejich maminky Nadace vybrala poklidné přímořské letovisko Alcoceber. To leží ve Španělsku v oblasti Costa del Azahar, což ve španělštině znamená „pobřeží pomerančovníkového květu“, a má charakter klimatických lázní. Vzhledem k tomu, že v současnosti Nadace pečuje především o menší děti, výběr lokality tak byl ideální. Romantický areál v zahradách na břehu mořské zátoky, téměř žádné vlny, teplá voda a pozvolné písčité dno. Za dozoru maminek byly děti, kromě stravování, snad celý den v moři. Kaž­dý den byl cenný i tím, že si maminky s dětmi našly čas odpoledne společně posedět. Mnohdy za poslechu hudební produkce v režii hotelu. Strava byla tradičně nejen výborná, ale i zdravá. A večerní život na pobřeží? To byl pro suchozemce nezapomenutelný zážitek. Stejně tak tradiční týdenní trhy. Pro všechny byl pobyt všestranně pohodlný a pohodový. V rámci něho byl i malý výlet turistickým vláčkem Alcoceberem kolem přírodního pobřeží a druhý výlet do historického města Peňiscola nazývaného Perla pobřeží.

Léčebně ozdravný pobyt v Řecku
Ve dnech 19. až 26. září 2018 proběhl další nadační léčebně ozdravný pobyt těžce tělesně postižených bývalých policistů a hasičů, kteří utrpěli při služebním nasazení těžkou zdravotní újmu s trvalými následky, které jim znemožňují prožít plnohodnotný život. Již devátý společný pobyt se letos uskutečnil v Řecku na ostrově Rhodos v hotelu Eden Roc. Zájezd pro nadační rodiny zajistila CK Kovotour Plus, s.r.o. Při výběru hotelu se přihlíželo k jeho přednostem. Důležité byly například bezbariérové přístupy, pozvolný vstup do moře, přístup do bazénu a pohodlí na pokojích. Velký vliv při výběru lokality měla také skutečnost, že hotel stojí 80 metrů od pláže s mírným vstupem do průzračného moře. V rámci pobytu využívali bývalí policisté a hasiči s partnery především venkovní bazény a možnost ranních procházek po pláži s dechovým cvičením za přítomnosti lékaře. Všichni měli možnost odpočinku, posezení s přáteli a každodenní rehabilitace v bazénu. Po celý pobyt byl s nadační skupinou přítomen lékař a delegát. Ředitel Nadace plnil funkci psychologa, která je pro léčebně ozdravný pobyt nezbytná, stejně tak pracovnice Nadace plnila roli zdravotní sestry. Pobyt splňoval všechny požadavky kladené na léčebně ozdravný pobyt tělesně postižených bývalých policistů a hasičů. Většina nadačních rodin odjížděla s úsměvem na tváři a radostí ze setkání. A co bylo nejdůležitější – společným pobytem se utužilo přátelství mezi rodinami, které se vracely domů s pocitem, že mají v Nadaci pevné zázemí.
Svatováclavský koncert, Poullain a Jackson.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR uspořádala 22. září 2018 ve víceúčelovém prostoru La Fabrika – Studio 1 v Praze 7 šansonový charitativní koncert spolu s česko­ francouzskou herečkou Chantal Poullain a Triem Štěpána Markoviče, který je český saxofonista a skladatel.
V předvečer národního svátku svatého Václava, patrona České země, se 27. září 2018 konal v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě slavnostní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky na téma České nebe. Náročného cyklu duchovních kantát o českých patronech a světcích se s nevšední profesionalitou zhostily dvě sopranistky, varhanní doprovod, dva komorní sbory a již zmíněný orchestr. Během koncertu Nadace převzala darovací šek od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky a od České podnikatelské pojišťovny, a.s., Vienna Insurance Group.

O několik dní později, 3. října 2018, při příležitosti 60. výročí narození amerického zpěváka Michaela Jacksona se ve Forum Karlín konal originální Symphony koncert s jeho hity, který byl oslavou krále popu a jeho nedožitých narozenin. S největšími šlágry vystoupili zpěváci Dušan Kollár z uskupení 4TET a Dušan Marko ze skupiny Support Lesbiens, zpěvačky Dasha a Naďa Wepperová z Moondance Orchestra. Výtěžek ze vstupného byl věnován Nadaci.

Díky, přátelé Nadace!
Poděkování patří všem přátelům Nadace, především policistům, hasičům a zaměstnancům rezortu za jejich pravidelné i nepravidelné finanční dary či jinou pomoc. Také například sponzorům – Ministerstvu vnitra, Nezávislému odporovému svazu Policie ČR, Odborovému svazu hasičů, Veteránu Policie ČR, Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR, Nadaci ČEZ, Čepru, a.s., České poště, s.p., CK Kovotour Plus, s.r.o., České podnikatelské pojišťovně, a.s., Vienna Insurance Group, Pražské plynárenské, a.s.,
O2 Family, Europlazmě, Bes spol. s r.o. Bez jejich solidarity by nemohla být nadační péče v takovém rozsahu možná. Díky, přátelé Nadace!
Pokud chcete také přispět, finanční prostředky můžete zasílat na číslo účtu:
175 787 001/0300.

Dražba fotografií ve prospěch Nadace
V rámci dvoudenního již tradičního setkání nadačních rodin se v hotelu Ambassador - Zlatá Husa uskutečnil slavnostní předvánoční večer Nadace za přítomnosti rodin a přátel Nadace. V rámci večera proběhla dražba pěti nejlepších fotografií, které policisté a zaměstnanci Policie České republiky zaslali do soutěže Kriminalistika ve fotografii 2, kterou uspořádal Kriminalistický ústav Policie ČR při příležitosti 60. výročí jeho existence. Expozice, která potrvá do 21. prosince 2018, zahrnuje jak snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů, tak snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval. K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky nebo práci kriminalistů, makrofotografie z odvětví daktyloskopie, biologie, botaniky, chemie, stejně tak zajímavé fotografie zachycující oblast trasologie, balistiky nebo mechanoskopie. „Nejsou to jen snímky dokumentující místo činu, ale mnohdy máte pocit, že jde o skutečná umělecká díla, kde prvek kriminalistiky ani nehledáte,“ vyzdvihl na vernisáži jedinečnost fotografií a nadání autorů náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Ing. Jaroslav Vild. Zisk z dražby byl poukázán na konto Nadace.


Nadace, foto archiv Nadace
 

Pamětní medaile HZS ČR u příležitosti 100. výročí vzniku republiky

V kinosále Národního archivu v Praze 4 na Chodovci se ve čtvrtek 8. listopadu 2018 uskutečnilo slavnostní předávání pamětních medailí HZS ČR. Vyznamenány byly osoby jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR.

„Lide československý! Tvůj odvěký sen se stal skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa.“ – Těmito slovy začíná proklamace, kterou večer 28. října 1918 Národní výbor doprovodil první zákon o zřízení samostatného československého státu. Tento rok si připomínáme stoleté výročí jeho vzniku. Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba se rozhodl k tomuto jubileu udělit unikátní vyznamenání – pamětní medaile HZS ČR. Ocenění si převzali nejen zástupci státní správy, spolupracujících organizací a samosprávy, ale i představitelé Policie České republiky a Armády České republiky. Namátkou předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Ing. Andrej Babiš, první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, náčelník Generálního štábu Armády České republiky arm. gen. Ing. Aleš Opata nebo předseda Správy státních hmotných rezerv Ing. Pavel Švagr, CSc.

„Přijměte tyto medaile jako naše poděkování za vaši práci ve prospěch HZS ČR a hlavně občanů této země. Vy všichni máte velkou zásluhu na tom, že integrovaný záchranný systém České republiky funguje na vysoké úrovni. Chtěl bych vám poděkovat nejen za tuto práci, ale i za podporu, kterou hasičům věnujete. Jsem plně přesvědčen, že vám dnešní ocenění právem náleží. Věřím, že HZS ČR zachováte nadále přízeň,“ uvedl v projevu generální ředitel HZS ČR.

Hasičská historie
Ačkoli Národní výbor vyhlásil samostatný československý stát v roce 1918, ve všech velkých českých městech již působily placené sbory hasičů. První profesionální sbor byl založen v březnu roku 1853 v Praze, následně pak také v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a dalších městech. Novodobá historie českých hasičů se začala psát 1. ledna 2001, kdy nabyla účinnosti nová právní úprava, která znamenala zásadní změnu v postavení, působnosti a organizaci HZS ČR. Dosavadní okresní uspořádání nahradilo krajské. Také díky tomu má Česká republika velmi dobře nastavený systém, který prověřila řada velkých mimořádných událostí, ať už to byly povodně, orkány nebo sucho. Všechny tyto události se daří dobře zvládat s minimálními ztrátami na životech a hasiči jsou schopni poskytovat profesionální, koordinovanou, rychlou a účinnou pomoc.

Jubilejní medaile
Jde o vyznamenání, které nechalo MV­ generální ředitelství HZS ČR speciálně vytvořit k příležitosti oslav vzniku Československé republiky. Stužka pamětní medaile je v barvách trikolory a medaile samotná je ve zlaté barvě. Na čelní straně je vyobrazený český dvouocasý lev a část Československa včetně části Slovenska. Na zadní straně je znak HZS ČR.

Správně nastavené procesy
Přestože nejsme velká země, máme integrovaný záchranný systém, který je nastavený tak kvalitně, že se od nás stále učí mnoho našich kolegů ze zahraničí. To, že si umíme poradit v řadě situací, dokazují mimo jiné zásahy za našimi hranicemi. Dokázal to například USAR tým (Urban Search and Rescue – vyhledávání a záchrana v obydlených oblastech) naposledy při zásazích v Nepálu. Dokazují to experti, které jsme vyslali do míst neštěstí, jako bylo ničivé zemětřesení v Japonsku nebo uvíznutí skupiny chlapců v jeskyni v Thajsku. Jsou to experti pořádající pod hlavičkou mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní kurzy ochrany před účinky chemických zbraní, které v minulosti proběhly například v Paraguayi nebo Ugandě. Ukázal to také specializovaný Záchranný útvar HZS ČR například při vyproštění lodi Albis v Drážďanech. V současnosti je HZS ČR plně profesionální sbor, ve kterém působí 10 000 příslušníků s více než 120 000 zásahy ročně.
Život měříme příliš jednostranně – podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti,“ uzavřela celou akci citátem prvního československého prezidenta prof. PhDr. Tomáše Garrigue Masaryka tisková mluvčí HZS ČR kpt. Mgr. Nicole Zaoralová. Ta slavnostní předávání také moderovala a všem přítomným připomněla, aby se snažili žít tak, aby byli „hrdým příkladem pro budoucí generace“.


David HARTMANN, DiS., kpt. Mgr. Nicole ZAORALOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto David HARTMANN, DiS., Hynek MOJŽÍŠ, Ministerstvo vnitra

Print  E-mail