Parní stříkačka je klenotem dobrovolných hasičů v Uherském Brodě
(10.01.2019) Brodští hasiči velmi střeží a opečovávají svou vzácnou krásku. Řeč je o koňské potahové tříválcové parní stříkačce, která v loňském roce reprezentovala hasiče a své město při mnoha příležitostech.
Stříkačka byla pro sbor dobrovolných hasičů v Uherském Brodě zakoupena v roce 1912 od firmy Karel Řezáč a spol. Praha za cenu 9.400,- korun.
Stříkačka nezasahovala jen v Uherském Brodě, ale i v blízkých vesnicích. Sloužila až do roku 1945, kdy byla při bombardování spojeneckými vojsky zasažena i hasičská zbrojnice. Tlaková vlna převrátila stříkačku a tím ji nenávratně poškodila. Do roku 2005 byla udržována, ale bohužel nefunkční. Až v roce 2006 parní stříkačku hasiči odvezli do České Velenice k opravě. Finanční nároky na opravu byly nad možnosti sboru dobrovolných hasičů, a tak bylo o pomoc s financováním opravy požádáno město Uherský Brod, Zlínský kraj a sponzoři. Oprava trvala 5 měsíců. Avšak čekání se vyplatilo.
První slavnostní zprovoznění po více jak 60-ti letech před obyvateli města Uherský Brod a okolí se uskutečnilo na Kateřinském jarmarku v listopadu roku 2006. Zde začala tradice ukázky parní stříkačky na Kateřinském jarmarku. Od té doby je stříkačka předváděna na různých výročích a vzpomínkových akcích ve městě, ale i mimo něj.
Nejvýznamnější událostí, kam za hranice Uherského Brodu hasiči se svou kráskou vyráží, jsou Hasičské slavnosti v Litoměřicích, výstava hasičské techniky ve Slovenském Šamoríně nebo ukázka při netradičních hasičských závodech v Budapešti.
Parní stříkačka je zároveň držitelkou dvou rekordů v dálkové dopravě vody se zápisem do Guinessovy knihy rekordů z roku 2007 ve Svojanově a 2008 v Semilech. Při soutěži parních stříkaček v Praze se umístila na krásném 2. místě.
V současné době se o parní stříkačku starají vybraní členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Uherský Brod, kteří touto historickou a plně funkční parní stříkačkou dělají dobré jméno nejen městu Uherský Brod, ale celému Zlínskému kraji.
Technický popis: výrobce - Karel Řezáč a spol. , Praha
výrobce kotle a podvozku - R. Czermak Teplice v Čechách, Vídeň
pracovní tlak- až 10atm
výkon - cca 1.800 - 2.000l/min
počet vyrobených kusů - 4 , dochována 1
Jak parní stříkačka pracovala při vyhlášení požáru?
Jakmile byl ve městě trubkou tzv. polnicí vyhlášen požární poplach, seběhli se určení členi sboru dobrovolných hasičů v požární zbrojnici. Zde kočí už zapřahal koně za parní stříkačku, topič zapálil v předem připraveném kotli parního stroje a na povel velitele se vyjelo i s ostatními muži k zásahu. Při jízdě k ohni proudil vzduch přes rošt do ohniště, přičemž toto působilo jako výheň a parní stroj byl za cca 8 - 10 minut natlakován parou a připraven k čerpání a zásahu. Po příjezdu k nejbližšímu zdroji vody (zpravidla řeky, kašny, domácí studny) u hořícího stavení velitel zavelel a kočí zabrzdil, odpřáhl koně, eventuálně kola založil klíny, stroj při chodu - čerpání musel pokud možno stát ve vodorovné poloze. Dva muži natáhli sací vedení a další dva muži rozvinuli dva proudy - pravý a levý. Strojník při natlakování kotle na 10 atmosfér dal parní píšťalou znamení mužům u proudnic a parní stříkačka mohla hasit.
V letošním roce tuhle krásku čeká opět účast na mnoha akcích jako například v obci Nezdenice, v Hodoníně a jako každoročně v Uherském Brodě na Kateřinském jarmarku.
Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje