Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Na Mistrovství HZS ČR v disciplínách TFA si borci z Pardubic vedli skvěle

 

Naprosto skvělé výkony podávali během pátého zářijového dne profesionální hasiči z Pardubického kraje na IX. Mistrovství HZS ČR v disciplínách TFA (z anglického Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Mistrovství se konalo v Plzni na náměstí Republiky.

Republikového klání se účastnil Marek Víšek, Daniel Knápek a Petr Plaček z Pardubic, dále Zdeněk Král a Aleš Tichý ze Svitav a v neposlední řadě také závodník z Ústí nad Orlicí Michal Pelikovský.

Nejrychlejším hasičem ve čtvrté disciplíně ve výstupu na věž byl na mistrovství Marek Víšek z Pardubic (kategorie B). Tento úsek musel soutěžící od startu úseku oběhnout po obvodu katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni a následně vystoupat po schodišti na věž do výšky 10. NP, kde se nacházel cíl. Připomínáme, že Marek Víšek hájil barvy českých hasičů také na Mistrovství Evropy v Německu. Z 21. Mistrovství Evropy, které se konalo v německém Mönchengladbachu, přivezl bronzovou medaili.

V nejnáročnějších disciplínách ale bodoval Petr Plaček (kategorie A), který si při závěrečném vyhlášení výsledků stoupl na stupně vítězů. Domů si z mistrovství Petr Plaček odváží bronzovou medaili.

Na čtvrtém místě ve stejné kategorii skončil Zdeněk Král ze Svitav a Daniel Knápek z Pardubic skončil dvanáctý.

V kategorii B skončil na 5. místě Marek Víšek, který si dlouho držel pozici nejrychlejšího „běžce“ v poslední disciplíně do 10. N.P. věže katedrály sv. Bartoloměje. Nakonec byl o dvě vteřiny rychlejší kolega z HZS Moravskoslezského kraje.

Na 7. místě v této kategorii pak skončil Michal Pelikovský (Ústí nad Orlicí) a Aleš Tichý (Svitavy) se umístil na 21. místě.

V kategorii družstev se HZS Pardubického kraje umístilo na úžasném 2. místě!

Za úžasné sportovní výkony profesionálním hasičům gratulujeme!

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

kompletní výsledky naleznete zde: https://tfa.hzscr.cz/mcr/vysledky.php?kategy=0&useky=0

Disciplíny, které musel zvládnout na MČR v TFA každý závodník:

Úsek číslo 1:

Disciplína „Běh s požárními hadicemi“ – spočívá v rozvinutí dvou hadicových vedení s proudnicemi na vzdálenost 60m, každé vedení je určeno 3-mi hadicemi B, hadice jsou předem připraveny, složeny do harmonik, ve vymezeném prostoru, každé vedení je tvořeno spojenými hadicemi B ø 75 mm a proudnicí B, spoje jsou jištěny proti rozpojení, např. lepicí páskou.

Disciplína „Sbalení dvou hadic B“ – spočívá ve smotání dvou hadic B ø 75 mm a jejich vložení do boxu.

Průběh úseku 1 – od startovní čáry soutěžící běží na stanovenou vzdálenost k přistavené přenosné stříkačce, k ní na výstupy připojí dvě hadicová vedení půlspojkami B. Následně obě hadicová vedení, uchopí za proudnice a bez rozpojení rozvine tak, aby mohl položit obě proudnice na značky umístěné ve vzdálenosti 60m od přenosné stříkačky. Jednotlivá vedení lze rozvinout samostatně. Poté se přesune po trati a smotá dvě hadice B, položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádnou částí nepřečnívaly přes půdorys boxu, a potom doběhne do cíle úseku.

Úsek číslo 2:

Disciplína „Hammer box“ – spočívá v provedení 80 úderů palicí v Hammer boxu (40 nahoru, 40 dolů).

Disciplína „Tunel“ – spočívá v pronesení 20 kg závaží překážkou se sníženým profilem oběma směry.

Disciplína „Figurína“ – spočívá v uchopení figuríny v podpaží a jejím přemístěním pohybem pozpátku na vzdálenost 60 m.

Disciplína „Bariéra 3 m“ – spočívá v překonání 3 m bariéry s lanem, seskoku a doběhu do cíle.

Průběh úseku 2 – bez izolačního vzduchového dýchacího přístroje, od startovní čáry soutěžící běží k Hammer boxu, uchopí obouruční palici a provede 80 úderů do jeho konstrukce (střídavě nahoru a dolů), poté palici odloží na určené místo na zem, běží k tunelu, uchopí 20 kg závaží a pronese ho tunelem, oběhne kužel 5 m vzdálený od konce tunelu a stejnou trasou vrátí závaží zpět na místo, doběhne k figuríně, uchopí ji a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti (30 m) a kolem kuželu zpět a položí ji na stanovené místo, běží k 3 m bariéře, překoná ji a doběhne do cíle úseku.

Úsek číslo 3:

Disciplína „Žebříky“ – spočívá v přenesení a postavení 4 ks nastavovacích žebříků k lešení, výstupu na lešení, vytažení břemene na lešení pomocí lana a sestupu na zem.

Disciplína „Monitor“ – spočívá ve spojení proudnice B s monitorem.

Průběh úseku 3 – soutěžící po startu postupně dopraví 4 ks žebříků spojených po 2 ks k lešení, o které je opře, připne se karabinou k jistícímu lanu (bude jištěn hasičem lezcem), vystoupá po pevném žebříku do určeného nadzemního podlaží, pomocí lana vytáhne a odloží břemeno na plošinu lešení a sestoupí zpět na zem a odepne se od jistícího zařízení. Běží k monitoru a spojí proudnici B s monitorem. Poté pokračuje do cíle úseku.

Úsek číslo 4:

Disciplína „Výběh po schodišti“ – spočívá ve výstupu po schodech do určeného 10. NP katedrály sv. Bartoloměje.

Průběh úseku 4 – soutěžící od startu úseku oběhne po obvodu katedrálu sv. Bartoloměje a následně provede výstup po schodišti na věž do výšky 10. NP, kde se nachází cíl.

Print  E-mail