Rizika spojená (nejen) s adventními věnci
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy se na adventním věnci zapaluje první svíčka. Připomínáme proto rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně v domácnostech spojená.
Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří, jsou nebezpečné a mohou způsobit značné materiální škody.
Mezi časté příčiny „vánočních“ požárů patří ty, které způsobily svíčky, často právě na adventních věncích. K takovému požáru dojde velmi snadno. Svíčky na věnci při dohořívání zapálí chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu.
Pozor při umísťování svíček a věnců v bytech by si měli dávat zvláště majitelé domácích mazlíčků, především koček. Zvířata mohou svícen snadno převrhnout a může tak dojít k požáru.
Rizikové jsou z našeho pohledu také věnce, které si lidé dělají sami doma. Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovou by se s ní mělo zacházet.
Nabízíme pár užitečných rad, které je dobré dodržovat:
- Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.
- Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).
- Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že věnec vzplane, je velké.
- Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň.
- Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.
- Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
- Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, která mohou hořící svíčku převrhnout.
- Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.
Přejeme příjemný a bezstarostný advent.
Jaroslav Mikoška – tiskový mluvčí HZS JmK