Likvidace přes 400 tun drůbeže v takovémto čase nemá v České republice obdobu
V úterý v odpoledních hodinách zasedl opět štáb velitele zásahu. Velitel shrnul před všemi členy štábu dosud provedené úkony. Zástupci veterinární správy poděkovali za dosavadní spolupráci s hasiči. Epizootolog MVDr. Radek Axman z Krajské veterinární správy Pardubického kraje podotkl, že likvidace přes 400 tun drůbeže v takovémto čase nemá v České republice obdobu a takové množství drůbeže nelikvidoval nikdo ani v celé Evropě.
Na zásahu se podílejí profesionální hasiči z HZS Pardubického kraje a Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína a Jihlavy. Nechybí dobrovolné jednotky se podílejí zejména na dopravě vody k dekontaminaci osob a techniky
Metoda zaplynování hal oxidem uhličitým byla úplně poprvé v České republice vyzkoušena při ptačí chřipce v Pardubickém kraji, a to v roce 2007 v Kosoříně. Jelikož se metoda osvědčila, hasiči ji ihned nasadili i na likvidaci mimořádné události ve Slepoticích.
Hasičům se během odpoledne podařilo zcela vyvézt všechnu drůbež z první haly a začít mohla desinfekce haly i podestýlky. Pozdě odpoledne bylo započato s odvětráváním druhé zamořené haly oxidem uhličitým. V 17.15 hodin vstoupili hasiči v ochranných oděvech prvně do haly číslo dvě a započali s vyvážením krůt usmrcených oxidem uhličitým. Velitel zásahu by rád dokončil během večera vyklizení druhé haly.
Ve středu 19. února čekají na hasiče další dvě haly. A postup likvidace bude stejný.
Po provedené likvidaci drůbeže a vyvezení do kafilerie budou všechny objekty postupně vydezinfikovány. Poběží zde 24hodinová lhůta. A poté nastane vyklizení podestýlky ze všech hal. Následovat bude závěrečné mytí a dezinfekce objektu. Práce by měly být na velkochovu skončit pravděpodobně v pátek.
Od této chvíle se začne počítat i tzv. pozorovací doba ve třicetidenní ochranné lhůtě.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí