Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Psychologická podpora v období koronaviru

Aktuálně čelíme v souvislosti s obdobím koronaviru nové a neznáme situaci, která v nás přirozeně může vyvolávat pocity nejistoty a strachu. Tyto pocity jsou běžnou reakcí na zátěž. Jak lidské tělo reaguje na stres a jaké jsou jeho přirozené obranné reakce popisuje nový čtyřdílný cyklus s názvem „Poznejme své emoce“, který vznikl v rámci činnosti psychologické služby HZS ČR. Cílem cyklu je ukázat lidem, že naše reakce na stres jsou normálními, tedy fyziologickými reakcemi na nenormální situaci a není potřeba se za ně stydět nebo je vytěsňovat. 

Čtyři krátká čtyřminutová videa, jsou zpracována atraktivním audiovizuálním způsobem, včetně použití 3D modelace mozku. Na čtyřdílnou teoretickou část navazuje série seberegulačních cvičení, tzn. jednotlivých technik, jež mohou pomoci člověku lépe se vyrovnat s negativními symptomy, které stres provázejí. „Popsaná seberegulační cvičení si může každý snadno vyzkoušet sám či ve dvojici, doma nebo kdekoliv jinde. Videa jsou k dispozici na youtube kanále HZS Karlovarského kraje, kde lze lehce dohledat i další materiály nejen z oblasti poskytování psychosociální pomoci“, říká kpt. Mgr. Simona Kozlová, psycholožka HZS LK.

Poznejme své emoce 1. část - anatomie emocí:

Poznejme své emoce 2. část - trojjediný model mozku:

Všechny materiály a další informace jsou k dispozici rovněž na webu HZS ČR: https://www.hzscr.cz/clanek/jsme-v-tom-spolu-aneb-covid-19-trochu-jinak.aspx.

Rádi bychom také upozornili na iniciativu Dělám, co můžu“, kde více než 600 odborníků z řad psychologů, psychiatrů, terapeutů, sociálních pracovníků, duchovních i pedagogů nabízí po dobu epidemie online psychologické konzultace zdarma“, řekla psycholožka. Psychologická podpora je určena jak nejširší veřejnosti, tak pracovníkům v první linii formou supervize a debriefingu po náročných směnách. Projekt #delamcomuzu vznikl ve spolupráci s Českou asociací pro psychoterapii https://www.delamcomuzu.cz/.

Pokud máte pocit, že jste z mnoha stran přesyceni a zahlceni informacemi a fámami o koronaviru, stáhněte si mobilní aplikaci Koronavirus Covid-19, kde najdete přehled klíčových a ověřených informací, týkajících se aktuální situace v této oblasti“, doplnila psycholožka. Aplikace je centrální bod, kde na jednom místě a včas máte k dispozici klíčové aktualizované informace, pocházející z důvěryhodných zdrojů (Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Univerzita Karlova, Masarykova Univerzita a experti). Aplikace je zaštítěna Univerzitou Karlovou a vznikla ve spolupráci řady subjektů - psychologického pracoviště MV ČR a GŘ HZS, Psychologického ústavu AV ČR, kateder psychologie FF UK a FSS MUNI, Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, společnosti APPISTO, s.r.o. a dalších.

Některé události kolem nás nemůžeme změnit, můžeme však ovlivnit sebe a své prožívání. Nezapomeňte, každá krize je příležitostí“, uzavřela kpt. Mgr. Simona Kozlová.

Autor: por. Bc. Lucie Hložková,tisková mluvčí a kpt. Mgr. Simona Kozlová, psycholožka

dělám co můžu

dělám co můžu

Print  E-mail