Zásahy v protichemických oblecích jsou nejnáročnější stejně tak, jako výcvik
Hasiči Pardubického kraje v loňském roce zasahovali u 106 událostí na nebezpečné látky. Často se jedná o zásahy na silnici při přepravě nebezpečné látky a často jsou nebezpečné látky nalézány v opuštěných objektech. Zásahy v přetlakových oblecích jsou považovány za nejnáročnější. Je to dáno i tím, že samotný protichemický oblek váží přibližně 10 kg, může v něm dojít i k přehřátí organismu a ukáže se zde i fyzická zdatnost hasičů.
Jak jsou hasiči připraveni na zásahy, při nichž přijdou do styku s nebezpečnou látkou, si ověří při pravidelném výcviku. Takový hasiči absolvovali přímo na stanici. A aby to nebylo jednoduché, cvičný zásah byl navíc v nočních hodinách.
Tímto náročným výcvikem se zjistí fyzická zdatnost jednotlivých hasičů. Současně si hasiči vyzkouší, jak se v takovém obleku mohou pohybovat apod. V obleku je zhoršená viditelnost, motorika jednotlivých činností je silně omezena a ovlivněna právě oblekem. Ověří se i to, jakou snesou hasiči zátěž a jakou mají spotřebu vzduchu.
Hasiči museli při cvičení zjistit o jakou se jedná nebezpečnou látku pomocí přístrojů. Tady si ověřili motoriku. Zajištěn musel být kontejner, ze kterého unikala nebezpečná látka. Poté hasiči zamířili do dekontaminační sprchy.
Přetlakové protichemické obleky jsou vyrobeny z 5 až 7 vrstev dle typu a výrobce. Obvykle oblek tvoří tyto vrstvy: viton – butyl – polyester – viton – butyl. Přetlakové obleky jsou odolné proti velké většině nebezpečných látek. Každý výrobce uvádí prostupnost některých látek jednotlivými obleky. Doba odolnosti se u každé nebezpečné látky liší – rozmezí je od 10 do 480 minut.
Pro příklad uvádíme odolnost obleku u nebezpečných látek:
Dichlormetan (rozpouštědlo) 60 minut, chlor 120 minut, kyselina sírová 480 minut.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí