Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Varování obyvatelstva

Slyšíte občas zvuk sirény a nevíte, co to znamená nebo co byste měli dělat? Máte pocit, že Vás „houkání“ obtěžuje a že je k ničemu? Pojďme si společně osvětlit význam varování obyvatelstva. 

 

Varování obyvatelstva je prvořadým opatřením ochrany obyvatelstva. Jeho účelem je informování o hrozícím nebezpečí a předání informací o neodkladných opatřeních k zajištění Vašich životů a zdraví. K varování se využívají rotační a elektronické „mluvící“ sirény, místní rozhlasy, mobilní vyhlašovací prostředky (např. mobilní sirény, výstražná rozhlasová zařízení na vozidlech zasahujících složek). Dále může být varování provedeno přímo, varováním občanů příslušníky zasahujících složek a prostřednictvím rozhlasového a televizního vysílání.

K varování obyvatelstva slouží jeden varovný signál, a to „Všeobecná výstraha“. Vyhlašuje se kolísavým tónem sirény po dobu 140 s. Kolísavý tón může zaznít 3x po sobě v tříminutových intervalech. U elektronických sirén, místních rozhlasů a mobilních sirén po zaznění všeobecné výstrahy následuje tísňová informace o charakteru ohrožení (např. „Nebezpečí zátopové vlny“, „Chemická havárie“ „Radiační havárie“…). Všeobecná výstraha je vždy pokynem pro ukrytí v budovách a pro získání dalších informací o příčině vyhlášení tohoto varovného signálu.

Další signály, které můžete slyšet, nejsou varovnými signály! Signál „Zkouška sirén“ slouží k ověřování provozuschopnosti varovného systému. Provádí se zpravidla každou první středu v měsíci ve 12.00 hodin a je vyhlašována nepřerušovaným tónem sirény po dobu 140 sekund. U elektronických sirén po provedení signálu následuje informace: „Zkouška sirén“. Často pak můžete slyšet signál „Požární poplach“. Ten slouží ke svolání jednotek požární ochrany k výjezdu na zásah. Je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 60 sekund. U elektronické sirény napodobuje zvuk trubky: „HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ“.

A teď už jen pár rad, jak se chovat po zaznění varovného signálu Všeobecná výstraha:

  • Co nejrychleji se ukryjte v budově (i tehdy, když jedete autem, zastavte a vyhledejte úkryt).
  • Dejte přednost místnostem ve vyšších patrech, nezdržujte se ve sklepních prostorech.
  • Uzavřete dveře a okna, vypněte větrání či klimatizaci, utěsněte ventilační otvory a prostory pod okny a dveřmi, např. použitím izolační pásky nebo deky.
  • Nezdržujte se v blízkosti oken.
  • Nezatěžujte zbytečně telefonní linky
  • Poskytněte vlastní úkryt všem, kteří jej potřebují.
  • Zapněte si rádio nebo televizi a sledujte další informace.
  • Dbejte pokynů příslušníků zasahujících složek.
  • Bez pokynu neopouštějte úkryt.

Autor: kpt. Mgr. Michaela Stará

Print  E-mail