Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Na letišti v Pardubicích spadl vrtulník s devíti pasažéry, naštěstí cvičně

 

Dnešní taktické cvičení na letišti Pardubice ověřilo připravovaný letištní pohotovostní plán a nové směrnice pro vojenskou hasičskou jednotku na Letišti Pardubice.

„Jedná se vyhlašování signálů "Asistence", "Místní pohotovost" a "Plná pohotovost",“ říká mjr. Ing. Pavel Bér, vedoucí pracoviště IZS HZS Pardubického kraje, územního odboru Pardubice.

Hasiče dnes, 5. listopadu, dopoledne prověřila letecká nehoda vrtulníku MI 17 s devíti osobami na palubě. Ve chvíli, kdy vrtulník hlásil problémy na motoru, byl ihned vyhlášen pro vojenskou hasičkou jednotku letiště Pardubice „Místní pohotovost“, která následně přešla na „Plnou pohotovost“ a na místo se tak soustředily složky integrovaného záchranného systému.

Jednotky hasičů na místě události zejména zachraňovaly osoby z vrtulníku, které měly opravdu různá zranění – jakými jsou spáleniny, zlomeniny, krvácení, ale i bezvědomí. Jednotky dále zabezpečily místo nehody a třídily raněné podle metody START *). pro další činnost zdravotnické záchranné služby. Profesionální jednotka hasičů spolu s vojenskou hasičskou jednotkou prováděly v prvé řadě hašení požáru trosek vrtulníku a vyteklého paliva. Svolán byl krizový řídící štáb letiště.

Za posledních 5 let evidujeme na území Pardubického kraje 15 dopravních nehod leteckých (malé letadlo 7x, větroň 1x, rogalo 1x, paraglide 1x, vrtulník 3x, vojenský výcvikový vrtulník 1x, vojenské výcvikové letadlo 1x). Během těchto 15 událostí došlo ke zranění 9 osob a usmrcení 2 osob. Z toho bylo 1x nouzové přistání ultralightu na letišti Pardubice.

Cílem tohoto taktického cvičené bylo prověřit dojezdové časy jednotlivých záchranných složek do prostoru letiště Pardubice, prověřit činnost na signály „MÍSTNÍ, PLNÁ POHOTOVOST“ a „LETECKÁ NEHODA“ v souladu se zavedenými postupy. Prověřit informační tok při mimořádné události mezi jednotlivými složkami letiště a složkami IZS. Důležité bylo také prověření činnosti velitele zásahu, koordinace činnosti jednotek Vojenské hasičské jednotky a profesionální jednotky HZS Pardubického kraje. Nepochybně se též zjišťovalo, zda je dostatek technických prostředků a ověřila se také komunikační možnost všech zasahujících jednotek.

Cvičení se účastnily:

Vojenská hasičská jednotka Letiště,

HZS Pardubického kraje – stanice Pardubice,

JPO IV – HZSP – Paramo Pardubice,

JPO III – Chrudim – DA + stan ZZS, 

JPO II – Heřmanův Městec – CAS 16,

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje,

Policie ČR.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

*) Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostí v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je vždy stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby.

Print  E-mail