Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 7/2022
V červnu se v Betlémské kapli v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ankety Hasič roku za rok 2021. Hasičem roku 2021 byl vyhlášen kpt. Ing. Richard Franc. V sobotu 15. ledna 2022 v 18.26 hodin byl oznámen požár panelového domu v Kralupech nad Vltavou. Hasiči zachránili celkem 25 obyvatel domu a pět zvířat. Během dubna absolvovali příslušníci HZS Olomouckého kraje nedaleko Náchoda, jeden z nejnáročnějších výcviků. Instruktoři vodní záchrany cvičili na řece Úpě. Generální ředitelství HZS ČR organizovalo v Praze 18. až 22. května 2022 již 59. zasedání CTIF HazMat komise. MV-generální ředitelství HZS ČR hostilo zasedání TRINS. Příslušníci HZS Olomouckého kraje s Krajským úřadem Olomouckého kraje v uplynulých dvou letech zpracovali a vydali čtyři publikace k tématu preventivně výchovné činnosti. Zaměřili se jak na děti a jejich rodiče, tak na seniory.
- OBSAH č. 7/2022 ROČNÍKU XXI
- VÝSLEDKY ANKETY HASIČ ROKU 2021
- POŽÁR V PANELOVÉM DOMĚ
- ZÁCHRANA OSOB Z VODY
- GENERÁLNÍ ŘEDITELSTVÍ HZS ČR HOSTILO MEZINÁRODNÍ ZASEDÁNÍ CTIF HAZMAT KOMISE
- VÝROČNÍ ZASEDÁNÍ TRINS
- PUBLIKACE Z OBLASTI PREVENTIVNĚ VÝCHOVNÉ ČINNOSTI
OBSAH č. 7/2022 ROČNÍKU XXI
Výsledky ankety Hasič roku 2021
s 6
Požár v panelovém domě
s 10
Záchrana osob z vody
s 12
S motorovými pilami se zasahuje i soutěží
s 15
Generální ředitelství HZS ČR hostilo mezinárodní zasedání CTIF HAZMAT komise
s 18
Expertní mise potápěčů v Bosně a Hercegovině
s 21
Výroční zasedání TRINS
s 24
Odstartovaly sportovní soutěže hasičů
s 26
Anketa Dobrovolní hasiči roku proběhne letos již podvanácté
s 28
Publikace z oblasti preventivně výchovné činnosti
s 30
Mimořádné události řešené na úrovni EU
s 33
VÝSLEDKY ANKETY HASIČ ROKU 2021
Ve čtvrtek 2. června 2022 od 18.00 hodin se v Betlémské kapli na Starém Městě v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ankety Hasič roku za rok 2021. Tu od roku 2009 vyhlašuje ministr vnitra a oceňuje profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok. Do letošního ročníku odborníci zaslali celkem 56 nominací.
Hasič roku 2021 – kpt. Ing. Richard Franc
Slavnostní akce se mimo jiné zúčastnili 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Mgr. Bc. Vít Rakušan, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, náměstek generálního ředitele HZS ČR pro integrovaný záchranný systém (IZS) a operační řízení plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost brig. gen. Ing. Daniel Miklós, MPA, nebo náměstek generálního ředitele HZS ČR pro řízení lidských zdrojů plk. doc. JUDr. František Vavera, Ph.D., LL.M. O hudební doprovod se staral Big Band Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Večerem provázela moderátorka Lucie Křížková.
Zásah roku
Na 1. místě se umístili příslušníci HZS Jihomoravského kraje. Ti byli oceněni za likvidaci následků tornáda, které v červnu 2021 ničilo Českou republiku. Hasiči HZS Jihomoravského kraje jako první sledovali, jak během pár minut tento větrný živel vzal život šesti lidem, a přes 1 200 rodin přišlo o střechu nad hlavou. Během následujících 28 dní se pak na jihu Moravy vystřídalo 556 jednotek požární ochrany z celé republiky, více než 7 500 hasičů a téměř 3 000 kusů zásahové techniky.
2. místo – Hašení lesních požárů v Řecku – odřad MV-generálního ředitelství HZS ČR.
3. místo – Železniční dopravní nehoda u Milavče – HZS Plzeňského kraje.
Velitel/vedoucí roku
Skleněnou přilbu získal por. Bc. Jan Kulhánek, jenž slouží v Praze jako velící důstojník směny A, a zároveň je členem USAR (Urban Search and Rescue Team – Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí) týmu a instruktorem vyprošťování u dopravních nehod. Uznání si vysloužil mimo jiné za zásahy během požáru tržnice Sapa, požáru Vinohradského pivovaru nebo požáru hotelu Eurostars David. Letos byl oceněn za velení odřadu 65 příslušníků HZS hlavního města Prahy, který byl nasazen při likvidaci následků ničivého tornáda na jižní Moravě.
2. místo – npor. Ing. Jiří Brzobohatý z HZS Jihomoravského kraje.
3. místo – ppor. Ing. Pavel Thin, MBA, z HZS Olomouckého kraje.
Projekt roku
Za projekt Tísňová SMS obdrželi uznání příslušníci MV-generálního ředitelství HZS ČR z odboru operačního řízení. Jeho počátky sahají do roku 2018. Komunikace v tísni standardními textovými zprávami SMS s operačními a informačními středisky HZS ČR bez nutnosti registrace výrazně zvyšuje bezpečnost občanů České republiky. Tato služba byla uvedena do ostrého provozu na začátku letošního roku a od té doby zachránila několik životů.
2. místo – On-line preventivně výchovná činnost v podmínkách pandemie – projekt HZS Moravskoslezského kraje.
3. místo – Seriál „Hýbej se s hasiči“ – projekt HZS Pardubického kraje.
Zaměstnanec roku
Zaměstnancem roku byl vyhlášen Ing. Miroslav Hudeček. Ten se svým profesionálním přístupem a cílevědomou prací významně podílí na rozvoji Záchranného útvaru HZS ČR v celé jeho třináctileté historii. Působí jako vedoucí oddělení provozního a správy majetku. Dokáže jasně definovat cíle, určit jejich priority a rozdělovat úkoly, aby jeho pracovní tým dosahoval očekávaných výsledků. V letech 2010 až 2015 spolupracoval na vzniku Záchranné roty Zbiroh a Záchranné roty v Jihlavě.
2. místo – Ing. Ivana Řeháčková, DiS., z HZS Moravskoslezského kraje.
3. místo – Kateřina Krupková z HZS Jihočeského kraje.
Kolektiv roku
Nejlepším kolektivem byla vyhlášena Psychologická služba HZS ČR, která zabezpečuje podklady pro personální práci a výkon služby, poskytuje péči příslušníkům a zaměstnancům HZS ČR a zajišťuje psychosociální pomoc osobám zasaženým mimořádnou událostí. Byla nominována za skvělou práci odvedenou při koordinaci psychosociální pomoci v oblasti postižené tornádem na jižní Moravě. Obsahem této činnosti bylo zejména vytvoření podmínek pro jednotlivé poskytovatele této pomoci, monitorování potřeb zasažených obyvatel, psychosociální triáž a také zabezpečení první psychické pomoci a krizové intervence (například během demolic domů).
2. místo – Oddělení veřejných zakázek odboru provozního a správy majetku z MV- generálního ředitelství HZS ČR.
3. místo – Oddělení IZS HZS Moravskoslezského kraje.
Hasič roku
Skleněnou přilbu získal kpt. Ing. Richard Franc z HZS Moravskoslezského kraje, který je příslušníkem oddělení IZS a kromě jiného styčným důstojníkem USAR a WASAR (Water Search And Rescue – Vodní pátrání a záchrana) odřadů. Velel týmu 36 hasičů a byl vyznamenán především za činnost velitele odřadu České republiky, jenž byl vyslán likvidovat rozsáhlé lesní požáry, které vypukly v Řecku.
2. místo – nprap. Mgr. František Hovad z HZS Pardubického kraje.
3. místo – pprap. Jan Mojcher z HZS Karlovarského kraje.
Závěrečné poděkování
„V prvé řadě bych chtěl poblahopřát všem oceněným. Je to večer díků nejenom pro ty, co obdrželi ceny, ale samozřejmě pro jejich rodiny a blízké. Protože bez rodinného zázemí by těžko mohli odvádět tak kvalitní práci, jakou odvádějí,“ uvedl generální ředitel HZS ČR Vlček a připomněl, že ze všech 11 537 hasičů a zaměstnanců HZS ČR si toto poděkování zaslouží všichni. Na jedné straně jsou totiž ocenění, a na straně druhé je tu plejáda těch, kteří s nimi spolupracují, a musejí jim k jejich práci připravovat náležité podmínky. „HZS ČR má u společnosti vysoký kredit a já bych si samozřejmě přál, aby zůstal nejenom na současné úrovni, ale i nadále stoupal,“ uzavřel galavečer Vlček a předal moderátorce květiny.
David HARTMANN, DiS.,foto archiv MV-generálního ředitelství HZS ČR
POŽÁR V PANELOVÉM DOMĚ
Na telefonní centrum tísňového volání 112 Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje (HZS SČK) byl v sobotu 15. ledna 2022 v 18.26 hodin oznámen požár ve společných prostorech osmipodlažního panelového domu v ulici sídliště V Zátiší v Kralupech nad Vltavou.
Popis objektu
Dům stojí uvnitř sídliště ze sedmdesátých let minulého století. Na severní a západní straně domu je parkoviště pro šikmé, resp. kolmé stání osobních automobilů. Na jižní straně pak chodník a hřiště. Jediná přístupová komunikace vede za parkovištěm severně od objektu.
Panelový dům s osmi nadzemními podlažími o půdorysu 55 × 12 m a výšce 24 m byl postaven z prefabrikovaných panelů v roce 1972. Pro vstup do objektu slouží tři samostatné vchody na východní straně. Celkem je v budově 65 bytových jednotek různé velikosti. V požárem zasaženém prostředním vchodu je 21 bytových jednotek. Na střeše budovy jsou tři strojovny výtahů. Celý dům byl v roce 2019 zateplen a nová je i barevná fasáda. Budova je napojena na plyn, vytápění je centrální dálkové (s kotelnou mimo objekt).
Průběh zásahu
Krajské operační a informační středisko (KOPIS) přijalo během tří minut tři hovory od různých oznamovatelů. Operační důstojník k události vyslal jednotku HZS SČK ze stanice Kralupy nad Vltavou, jednotky Sboru dobrovolných hasičů (SDH) obce Kralupy nad Vltavou, Kralupy nad Vltavou-Minice, jednotku HZS podniku Správy železnic Kralupy nad Vltavou a velitele čety ze stanice Mělník. Současně byla ke spolupráci vyžádána zdravotnická záchranná služba (ZZS), Policie ČR a městská policie. Během jízdy k zásahu bylo odbaveno dalších pět telefonátů s informacemi od lidí, kteří byli uvězněni v bytových jednotkách. Otevřenými okny se zplodiny hoření dostaly do několika bytů nad místem požáru. Ve čtvrtém nadzemním podlaží byl s rodinou tělesně postižený muž na invalidním vozíku.
Jednotka ze stanice Kralupy nad Vltavou byla na místě sedm minut od příjmu prvního hovoru na KOPIS. Při příjezdu bylo patrné intenzivní zakouření celého schodišťového prostoru a zplodiny hoření se šířily po obou stranách vně objektu. Několik osob se nacházelo v otevřených oknech a lodžiích, kde upozorňovaly na svoji přítomnost.
Vzhledem k dispozici domu nebylo možné efektivně ustavit ani jednu ze dvou povolaných automobilových plošin.
Velitel zásahu průzkumem zjistil, že jde o rozvinutý požár sklepních kójí v prvním nadzemním podlaží domu. Byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu. K události byly povolány další síly a prostředky (SaP) ze stanice Mělník, HZS podniku Synthos Kralupy nad Vltavou, HZS podniku Aero Vodochody Aerospace a jednotka SDH obce Veltrusy.
Na západní straně plameny šlehaly z okna a bezprostředně ohrožovaly dvě bytové jednotky nad ním. Družstvo bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina vedla zásah vně objektu pomocí vysokotlakého proudu do hořícího prostoru a k ochlazení nad místem požáru, druhá skupina prováděla průzkum zakouřeného schodiště. Současně byly přistaveny tři díly nastavovacího žebříku k lodžii ve druhém nadzemním podlaží, kde se nacházela mentálně postižená osoba s rodiči. Osoby byly zkontrolovány, poučeny a ponechány k pozdější záchraně vnitřními prostory domu.
Na východní straně byly zachráněny dvě osoby z druhého nadzemního podlaží za využití nastavovacího žebříku. Současně byla vyslána skupina hasičů k vytvoření odváděcího otvoru v osmém podlaží. Následně došlo k nasazení přetlakového ventilátoru k odvedení horkého kouře a vodního proudu C do hořící místnosti. Kovové, požárně odolné dveře byly před zásahem otevřené a v důsledku deformace způsobené požárem nešly zavřít. Kvůli tomu došlo k zakouření únikových cest. Šest osob z nejvíce ohrožených bytových jednotek bylo zachráněno pomocí vyváděcích masek.
Dům byl odpojen od plynu a elektřiny. Požár byl lokalizován za sedm minut od příjezdu první CAS.
Pro zvýšení intenzity přetlakového větrání únikového schodiště byly nasazeny další dva ventilátory. Vytvořený přetlak zároveň bránil šíření kouře z místa požáru do přilehlého schodišťového prostoru.
Operačním a informačním střediskem byl vyrozuměn řídící důstojník (ŘD) územního odboru Mělník, který vyjel na místo zásahu.
Po odvětrání schodiště byly postupně vyváděny z bytů zbývající osoby. Prostřednictvím zachráněných osob bylo zjištěno, že se v šestém nadzemním podlaží, v bytě mimo ohrožení kouřem, nachází muž, který nereaguje na výzvu k otevření dveří. Při pokusu o násilné vniknutí otevřel a byl také odveden mimo objekt. Hasiči zachránili celkem 25 obyvatel domu a pět zvířat. Šest osob bylo předáno ZZS s podezřením na intoxikaci zplodinami hoření. Dvě z nich byly odvezeny k hospitalizaci do nemocnice.
Na místo byl povolán zástupce města Kralupy nad Vltavou, který nabídl nouzové ubytování. Ve 21.57 hodin byla provedena likvidace požáru. K obnovení dodávky plynu byl povolán pohotovostní technik. Zástupkyni společenství vlastníků jednotek bylo předáno místo zásahu a přítomným byl umožněn návrat do jejich bytových jednotek.
Zjišt‘ování příčiny vzniku požáru
Ohnisko požáru se nacházelo v prvním nadzemním podlaží u předposlední sklepní kóje poblíž okna na západní straně objektu. Vyšetřovatel stanovil příčinu vzniku požáru jako neprokázané zavinění. Přímá škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 750 000 korun, hasiči uchránili hodnoty ve stejné výši. Místo zásahu ohledali také technici Policie ČR – Služby kriminální policie a vyšetřování.
Specifika zásahu
Pozitiva
- rychlý dojezd první jednotky PO i dalších složek integrovaného záchranného systému (IZS),
- rychlé uhašení plamenného hoření,
- efektivní využití přetlakové ventilace,
- dobrá spolupráce s uživateli bytových jednotek při jejich záchraně,
- výborná spolupráce všech zasahujících složek IZS.
Negativa
- psychicky a fyzicky náročný zásah,
- vysoké požární zatížení sklepního prostoru,
- nedostatečné nástupní plochy pro ustavení výškové techniky,
- intenzivní zakouření únikových cest.
Shrnutí
Požáry objektů určených k bydlení většího počtu osob jsou vždy velmi náročné pro zasahující i zachraňované. Především díky včasnému zpozorování, dostatku SaP s krátkým dojezdovým časem a vzniku požáru mimo bytovou jednotku nedošlo ke ztrátám na životech.
Milým ohlédnutím za tímto náročným zásahem bylo písemné poděkování obyvatel domu s vyjádřením obdivu k naší práci.
plk. Ing. Jaroslav GABRIEL, nprap. Tomáš FRIČ, HZS Středočeského kraje, foto archiv HZS Středočeského kraje
ZÁCHRANA OSOB Z VODY
Rychlost a efektivnost. Dva základní faktory, které výrazně ovlivňují záchranu tonoucích z vody. Rovněž hraje roli čas, adrenalin a stres, navíc zásadní rozhodnutí musejí velitelé učinit během zlomků vteřin. Vždy také nesmí opomenout skutečnost, že v příštím okamžiku se mohou podmínky pro záchranu a stav zachraňovaných změnit, a to většinou k horšímu. Zohlednit při tomto typu zásahu musí též bezpečnost zasahujících hasičů. Proto jsou pravidelné výcviky na vodě pro výjezdové jednotky naprosto nezbytné.
Jeden z nejnáročnějších kurzů záchrany z vody absolvovali během dubna letošního roku příslušníci HZS Olomouckého kraje nedaleko Náchoda. Instruktoři vodní záchrany cvičili na řece Úpě specifický typ, a to konkrétně záchranu z jezu. Jde o velice nebezpečný zásah pro tonoucího i zachránce, příslušníci jej proto běžně trénují při odborné přípravě na vytipovaných jezech v našem kraji. Na Náchodsko se ovšem vydalo 26 instruktorů, kteří si díky specialistům z Vodácké školy záchrany prohloubili znalosti z této problematiky, aby poté mohli školit kolegy na svých stanicích.
Čtení vody
Záchrana z jezu je velice náročná disciplína. Průběh zásahu totiž ovlivňuje velké množství faktorů, které mohou situaci na místě ztížit. Hasiči si proto musejí zautomatizovat mnoho postupů a zároveň prohloubit znalosti o vodě, jejím chování při větších průtocích, o jezech, jejich vlastnostech, tvarech i konstrukčních řešeních. „Musejí se takzvaně naučit číst vodu. Není to jednoduchá disciplína, při rozdílných průtocích vody se projevuje řeka jinak, což pak ovlivňuje její chování v podjezí. Na správném vyhodnocení aktuálního stavu však mnohdy závisí životy, takže je potřeba tyto dovednosti procvičovat,“ popisuje zkušený instruktor Tomáš Otruba, velitel čety z olomoucké stanice.
Podle něj jde o jeden z nejvíce nebezpečných zásahů pro hasiče vůbec. Je proto potřeba vyzkoušet různé možnosti záchrany, například pomocí záchranných prostředků ze břehu či z lanovky, popřípadě přímo z plavidla. Vždy však musejí hasiči dbát na to, aby se ze zachránce nestal zachraňovaný. „Proto se připravujeme i na sebezáchranu. Abychom byli schopni pomoci sami sobě v případě, kdy se cokoli pokazí,“ vysvětluje.
Hasiči jsou obecně při mnoha zásazích pod obrovským časovým tlakem. Při záchraně z jezu je ale právě čas zásadní veličinou, a tak jde vždy o velice stresující proces, kdy musí každý z týmu vědět, co, jak a kdy má dělat. „Jde o sekundy, je to nebezpečné, každá drobnost může záchranu ztížit, roli hraje i teplota vody, na závažná rozhodnutí máme jen minimum času. Zhruba po minutě, kdy stráví tonoucí v jezu bojem o život, je fyzicky tak vyčerpaný, že už většinou není dalšího výkonu schopen. Proto je zásadní prvotní laická pomoc,“ říká velitel.
Rady pro laiky
Dnes jsou u většiny jezů instalované záchranné podkovy, kruhy nebo jiné prostředky usnadňující záchranu. Když tedy vidíte, že se někdo v jezu topí, volejte tísňovou linku. „Zároveň na sebe upozorněte tonoucího. Zavolejte na něj a hoďte mu záchrannou podkovu, použijte obě ruce. V jedné držte podkovu, ve druhé lano, aby se vám lépe odvíjelo. Jakmile se tonoucí chytí, ihned tahejte šikmo ke břehu. Dbejte samozřejmě na vlastní bezpečnost,“ doplňuje Tomáš Otruba. Po vytažení tonoucího mu poskytněte první pomoc. Uvolněte dýchací cesty, u podezření na poranění krční páteře předsuňte dolní čelist (otevřete ústa bez záklonu hlavy), prohlédněte dutinu ústní a vyčistěte ji, zahajte resuscitaci, zajistěte tepelný komfort. Pacienty při vědomí uložte do polosedu, sundejte jim mokrý oděv a rovněž zajistěte tepelný komfort. Při všech případech tonutí je nutné transportovat pacienty do lékařského zařízení, může totiž dojít k dalším komplikacím.
Místa výcviků záměrně vybíráme tak, abychom byli připraveni na ty nejvíce rizikové lokality s velkým pohybem turistů, vodáků, plavců či návštěvníků. Během dubna například absolvovali hasiči HZS Olomouckého kraje instruktáž u jezu, kde v roce 2011 zahynuli čtyři lidé. Nejprve matka, která skočila pro svého jedenáctiletého syna, jenž sklouzl do vody a začal se v jezu topit. V podjezí utonula. Tři měsíce na to pak přišli na stejném místě o život tři lidé při splouvání Moravy na školním výletě. „Ty případy si samozřejmě vybavujeme. Proto trénujeme tam, kde je to rizikové a kde víme, že se může něco stát,“ připomíná velitel.
Způsoby pomoci
Záchrany z jezu jsou specifické. Způsobů záchrany je ovšem celá řada. Hasiči je na jednotlivých stanicích procvičují pravidelně v rámci odborné přípravy či při tematicky zaměřených výcvicích. Využívají většinou jezera či řeky v okolí, například řeku Moravu, vodní nádrž Nemilka, přehradu Plumlov či Krásno, pískovnu Náklo a další. Během května navíc hasiči z jednotlivých stanic absolvovali speciální výcvik, kde si kromě manipulace s plavidlem prověřili svoje schopnosti a dovednosti při záchraně tonoucího ze břehu pomocí házecích pytlíků či záchranné podkovy. Procvičili také záchrany z plavidla – jak z divoké, tak z klidné vody – a zaměřili se i na lanové techniky. Jako perličku si vyzkoušeli nestandardní postupy při záchraně člověka z jezu a zásahy s osobním nasazením hasiče. Vše za přítomnosti a pod odborným dohledem našich instruktorů, kteří jim předávali praktické zkušenosti.
por. Mgr. Lucie BALÁŽOVÁ, HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje
GENERÁLNÍ ŘEDITELSTVÍ HZS ČR HOSTILO MEZINÁRODNÍ ZASEDÁNÍ CTIF HAZMAT KOMISE
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) organizovalo v pořadí již 59. zasedání CTIF HazMat komise, které se uskutečnilo ve dnech 18. až 22. května 2022 v Praze. Komise je složena z expertů na problematiku CBRNe a HazMat z řad hasičů, zástupců civilní ochrany a vzdělávacích a výcvikových institucí, kteří reprezentují jednotlivé členské evropské země. S úspěchem řadu let slouží zejména ke sdílení a získávání aktuálních informací a trendů v oblasti zásahů na nebezpečné látky, výcviku, detekce, dekontaminace nebo osobních ochranných prostředků. CTIF HazMat komise rovněž disponuje nástroji, s jejichž pomocí může ovlivňovat evropskou legislativu například v oblasti Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR). Nejvýznamnějším tématem zasedání byla diskuze k technické realizaci přechodu na novou generaci bezfluorových hasicích pěnidel.
Zkratky
CTIF (Comité Technique International de prevention et d’extinction de Feu) je v překladu Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů, který sdružuje hasiče již od roku 1900. Posláním organizace CTIF je pracovat na neustálém zlepšování pracovních podmínek hasičů prostřednictvím průběžného dialogu, analýzy a sdílení zkušeností získaných ze zásahové činnosti po celém světě. Většina výsledků je poskytována zdarma ve formě zpráv, příruček a manuálů. CTIF je známý také pořádáním mezinárodních hasičských soutěží a podporou mládeže. V současné době existují tři pracovní skupiny a dvanáct CTIF komisí, z nichž jednou z nich je CTIF HazMat komise.
HazMat (Hazardous Materials) je termín používaný ve spojení s průmyslovými událostmi vzniklými neúmyslně například při úniku chemikálií v rámci jejich transportu či jako důsledek průmyslového požáru, kdy zasahující mají k dispozici informace o nebezpečné látce nebo jsou schopni tuto informaci rychle získat (dokumentace, identifikátory v podobě UN kódu atd.).
CBRNe (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear and Explosives) zkratka označuje širokou škálu nebezpečných látek použitých úmyslně při agresivním činu se specifickým záměrem podněcovat teror nebo způsobit fyzickou či enviromentální újmu, a záchranáři zasahují na neznámé látky s větší nutností jejich identifikace. Mezi CBRNe a HazMat může být někdy tenká hranice v návaznosti na rozsah, rizika a záměr ve vyvolání události.
Průběh zasedání
Jednání se zúčastnilo čtrnáct expertů z Rakouska, Estonska, Nizozemska, Švýcarska, Belgie, Polska, Finska, Německa, Slovinska, Francie a České republiky.
Každý měl připraven národní report informující o aktuálních problémech, plánech, pořádaných akcích či neobvyklé zásahové činnosti s tematikou HazMat. Program byl doplněn rovněž o přednášky předních českých expertů týkající se dekontaminace B-agens a CBRNe detekce u plynů, kapalin a pevných látek.
Majoritní část diskutovaných odborných témat zahrnovala řešení zásahů na nebezpečné látky a věci v souvislosti se silniční a železniční dopravou či v rámci výroby, skladování či náhodném nálezu těchto látek. V rámci zásahů byly diskutovány očekávané a neočekávané skutečnosti, taktika zásahu a zjištěná poučení (tzv. lessons learned). Debata byla směřována k porovnávání taktiky zásahu mezi jednotlivými členskými zeměmi.
V rámci dalšího odborného programu byla připravena rovněž exkurze do Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč, kde se účastníci seznámili s činností stacionární chemické, radiologické a biologické laboratoře a rovněž s úkoly mobilní výjezdové laboratoře s důrazem na prezentaci sofistikované detekční techniky používané při specifických typech událostí nebo v rámci preventivní činnosti při dohledu nad akcemi s vysokým počtem osob (například mistroství světa v ledním hokeji či při předsednictví ČR v Radě EU). Zástupci jednotlivých členských států byli překvapeni širokou škálou detekčních přístrojů a erudovaností obsluhy při demonstrativních ukázkách.
Mezinárodní jednání CTIF HazMat komise zavedlo účastníky také na požární stanici Letiště Václava Havla Praha, kde byla rovněž zajištěna prohlídka techniky, věcných prostředků a prostor stanice. Při této příležitosti diskuze směřovala k podrobnějšímu rozboru činnosti a kooperaci v případě profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů v ČR, protože úloha, úkoly a kooperace těchto hasičů jsou v jednotlivých účastnických zemích odlišné.
Pro odlehčení v rámci reprezentativního programu a poznání české kultury byla pro účastníky zajištěna prohlídka Pražského hradu a historické části Prahy.
Národní reporty
Dirk Geens z Belgie informoval o specificích zásahu při úniku karbidu vápenatého uniklého ze železničního vagónu v množství 30 t, který byl určen k odsíření surového železa. Další téma belgického zástupce spočívalo v rozboru postupu first responderů v případě nálezu a resuscitace osob, u kterých došlo k sebevraždě za použití vysoce toxických chemikálií. Sebevraždy spojené s vysoce toxickými chemikáliemi (např. kyanid draselný, fentanyl, carfentanil) jsou v celoevropském měřítku stále častější a představují zvýšená rizika pro zasahující složky integrovaného záchranného systému zejména s ohledem na možnou intoxikaci zasahujících.
Ksenia Vihrina informovala o změnách v barevném značení požární techniky v Estonsku z důvodu lepší viditelnosti na větší vzdálenosti. Současně byla prezentace zaměřena na ukázku nových sedmi přívěsů s vybavením určeným pro CBRN a HazMat týmy a na představení HazMat kurzu pro uvedené týmy. V souvilosti s posledním tématem byla diskuze směřována na porovnání a provozování obdobných kurzů v jednotlivých zemích.
Denis Giordan rozebíral statistiku zásahů na nebezpečné látky ve Francii za poslední roky, novinky z Mezinárodní agentury pro atomovou energii či aktualizace francouzských operačních postupů a příruček v případě zásahů na CBRN a HazMat.
Jan Jacob z Nizozemska prezentoval strategii kompletního přechodu na bezfluorová pěnidla v nadcházejících letech. Současně popsal zásah v obci Bilthoven, kde došlo ke dvěma explozím zemního plynu, při nichž bylo zraněno pět hasičů a dva policisté. Další exemplárním zásahem byl požár kovového šrotu o rozloze několik tisíc čtverečních metrů, u kterého byly nasazeny dva armádní vrtulníky a několik požárních lodí. Jeho specifikem byl silný zápach identifikovaný až do okruhu 50 km po směru větru a velké množství znečištěné vody.
Zdzisław Salamonowicz diskutoval zásah při nálezu chemické miny WP-MP 1938 s yperitem. Při této příležitosti představil rovněž polský systém používaný při zásazích na nebezpečné látky, který na různých úrovních využívá 502 hasičských stanic.
Martin van de Watering z Nizozemska přispěl do diskuze rozborem tří zásahů s požárem kovového šrotu za posledních šest měsíců a prezentací nového vybavení v podobě požárních monitorů instalovaných na malém přívěsu nebo na pásovém vozidle s výkony 40 000 l/min, resp. 8 000 l/min.
Zástupce Hasičského a záchranného sboru CERN Olivier Deschamps ze Švýcarska informoval o technicky náročném zásahu při úniku kapalného dusíku z vědecko-výzkumné technologie, kde bylo s ohledem na cenu zařízení nutné zajistit šetrnost zásahu bez další ztráty provozních tekutin.
Předseda CTIF HazMat komise Roman Sykora z Rakouska, který je rovněž generálním tajemníkem organizace CTIF, se zabýval zásahem při zajištění bromidu fosforitého, oxidu sírového a únikem většího množství rtuti, při němž bylo nutné provést důkladnou dekontaminaci obydlí a zahrady.
Timo Kuossari z Finska představil aktualizovaný model operačního řízení při úniku ropy ve Finském zálivu, který má za cíl zrychlit reakci na případný únik v blízkosti pobřeží, zlepšit připravenost jednotek požární ochrany, kdy hlavním výsledkem je operační manuál.
Tomaž Vilfan prezentoval zásah při dopravní nehodě cisterny plné propan-butanu a další zásahovou činnost ve slovinské chemické výrobně dodávající výrobky pro lakýrnický a gumárenský průmysl, kde lidskou chybou došlo k silné explozi při přečerpávání chemikálií.
Jean-Marc Vaucher ze Švýcarska informoval o rozsáhlém plánu dekontaminace mitholzského muničního skladu a nálezu 500 kg kokainu v rámci transportu kávy z Brazílie.
Lucia Wickert představila systém radiační ochrany v Německu spolu s aktualizovanými přípustnými expozičními radiačními limity.
Jiří Matějka z MV-generálního ředitelství HZS ČR prezentoval informace potřebné k realizaci úplného, úspěšného a rychlého přechodu na bezfluorová pěnidla při jejich pořizování, skladování a používání. Současně český zástupce upozornil na technologická úskalí, s nimiž je nutné počítat při implementaci této nové generace pěnidel. V neposlední řadě se pozornost soustředila na diskuzi k velmi krátkým přechodným obdobím navrženým Evropskou agenturou pro chemické látky a Evropskou komisí. CTIF HazMat komise se proto rozhodla v rámci veřejných konzultací zahájit dialog s Evropskou agenturou pro chemické látky pro dosažení optimálního řešení v této otázce.
Závěr
59. jednání CTIF HazMat komise se setkalo s kladnou odezvou. Přispělo ke sdílení a získání informací napříč všemi zúčastněnými hasičskými záchrannými sbory. Po sérii videokonferencí a jednáních s přísnými protiepidemickými opatřeními šlo o první zasedání bez omezení, které tak proběhlo ve velmi uvolněné atmosféře. Setkání se zpravidla koná dvakrát ročně a další je plánované na podzim letošního roku. Jubilejní 60. jednání bude význačné pro CTIF HazMat komisi rovněž z důvodu chystané obměny předsedy komise, kdy pomyslné žezlo převezme pan Nigel Blumire z Velké Británie. Jeho předchůdci Romanu Sykorovi, který byl předsedou komise ve dvou funkčních obdobích a významnou měrou přispěl a přispívá k rozvoji a propagace celé organizace CTIF, patří velké poděkování za odvedenou práci.
kpt. Ing. Jiří MATĚJKA, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autor
VÝROČNÍ ZASEDÁNÍ TRINS
Ve dvouletých cyklech se scházejí zástupci jednotlivých Hasičských záchranných sborů (HZS) krajů, MV-generálního ředitelství HZS ČR a Svazu chemického průmyslu České republiky (SCHP ČR) na výročních zasedáních Transportního informačního a nehodového systému (TRINS), kde hodnotí činnost za uplynulé období. Ne jinak tomu bylo i letos. Zasedání se uskutečnilo v úterý 24. května 2022 v zasedací místnosti MV-generálního ředitelství HZS ČR.
Úvodní slovo pronesli zástupci obou stran dohody. Za MV-generální ředitelství HZS ČR přítomné přivítal plk. Mgr. Michal Žůrek, vedoucí oddělení Národního operačního a informačního střediska, který omluvil nepřítomnost náměstka generálního ředitele pro integrovaný záchranný systém a operační řízení plk. Ing. Petra Ošlejška, Ph.D., a dále připomněl důležitost partnerství, které dohoda TRINS přináší z pohledu HZS ČR a význam informační podpory při zásazích na chemické látky. Poté byl o úvodní slovo požádán i ředitel SCHP ČR Ing. Ivan Souček, Ph.D. I on všechny přítomné přivítal.
V úvodním příspěvku Ing. David Gabriš, Ph.D., z národního centra TRINS při společnosti Unipetrol, zrekapituloval, co obnáší dohoda TRINS, kdy ji lze využít a jaké typy zásahů podle metodického pokynu pod TRINS spadají. Následovala informace o počtu zásahů za roky 2020 a 2021, které proběhly v rámci spolupráce. Za tyto dva roky bylo evidováno celkem 13 zásahů. Z toho sedm z nich bylo zaznamenáno v roce 2020 a šest v roce 2021. V obou letech proběhlo po jednom zásahu ve 3. stupni pomoci, tedy vyslání a nasazení sil a prostředků členských společností TRINS. Zbývající zásahy byly zatříděny v 1. stupni, kdy se využívá pouze telefonická konzultace se společností.
Jako další se slova ujal kpt. Ing. Jakub Boček z MV-generálního ředitelství HZS ČR, který informoval přítomné o problematice evidence zásahů spadajících pod TRINS, a to jak z pohledu HZS ČR, tak SCHP ČR. Při vyhodnocování zásahů v rámci TRINS je v posledních dvou let neshoda mezi tím, které zásahy jsou vykazovány v rámci spolupráce u HZS ČR a zásahy evidovanými SCHP ČR. Proto bylo po jednání iniciovaném SCHP ČR, zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR a národním centrem TRINS dohodnuto, že k vyhodnocování bude docházet kvartálně. Přítomní byli požádáni, aby zásahy spadající pod TRINS, hlásili neprodleně.
V rámci posledního bloku před přestávkou se řešila problematika obsahu perfluorovaných a polyfluorovaných látek, takzvaných PFAS látek v hasicích pěnách, o které nás informovala Ing. Alena Krejčová ze SCHP ČR. Hasicí pěny s obsahem těchto látek čeká v následujících letech zákaz používání, a tím vyvstává otázka náhrady a likvidace stávajících zásob. K této problematice již proběhlo na SCHP ČR první setkání se zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR.
O informace z prvotního testování likvidace těchto pěnidel se podělil Bc. Tomáš Havlín, zástupce společnosti Dekonta IC, s. r. o., která se zatím jako jediná touto tematikou zabývá.
Po přestávce byl přítomným představen studijní obor Požární ochrana vyučovaný na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích. Slova se ujala garantka oboru Mgr. Markéta Oprchalská. V několika minutách seznámila účastníky se zaměřením studia, ve kterém se žáci mohou orientovat buď na požární prevenci a bezpečnost práce, nebo chemii požární ochrany. Žáci nejsou v rámci programů vzděláváni pouze teoreticky, ale v průběhu studia absolvují také několik kurzů a praxí u HZS krajů a HZS podniků. Žáci mohou dále absolvovat mezinárodní stáže v několika partnerských školách se zaměřením na požární ochranu.
Druhý blok zasedání
Další část zasedání již byla zaměřena na poznatky z praxe. Nejprve prezentoval mjr. Mgr. David Kirsch z HZS Jihomoravského kraje rozbor zásahu na nález fosforu v areálu bývalých stavebnin v Rajhradu, který se řešil ve dnech 9.–13. června 2020. Detailně nás seznámil s postupem likvidace skladu několika tun fosforového kalu nevhodně uskladněného firmou, která měla provést jeho likvidaci. Je až zarážející bezohlednost některých osob při nakládání s nebezpečnými látkami.
Posledním příspěvkem bylo seznámení s činností HZS podniku skupiny ORLEN Unipetrol v letech 2020 a 2021 od Ing. Petra Králerta velitele sboru ORLEN Unipetrol RPA. Příspěvek byl rozdělen na dvě části. V té první byly prezentovány problémové oblasti v boji s pandemií covidu-19 u HZS podniku. Ani zde se nepodařilo zabránit rozšíření nákazy mezi členy jednotky PO, v rámci čehož musel být upraven režim služeb a byla zavedena opatření k zamezení šíření nákazy. Mimo jiné se jednotka HZS podniku Orlen Unipetrol podílela na rozvozu dezinfekčních prostředků.
V druhé části byl prezentován zásah během železniční dopravní nehody nákladních vlaků ČD Cargo a ORLEN Unipetrol Doprava, která se stala v úterý 5. dubna 2021 u obce Světec. Opět proběhlo detailní seznámení s činností u zásahu a postupem přečerpání kapalné fáze propan-butanu, který jeden z vlaků převážel.
Závěrem výročního zasedání kpt. Ing. Jakub Boček poděkoval přítomným za účast a za spolupráci na všech úrovních TRINS. Popřál, aby se i nadále pokračovalo minimálně na stejně vysoké úrovni jako dodnes a popřál zúčastněným bezpečný a klidný návrat domů. Další výroční zasedání by mělo proběhnout v roce 2024.
kpt. Ing. Jakub BOČEK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto MV-generální ředitelství HZS ČR
PUBLIKACE Z OBLASTI PREVENTIVNĚ VÝCHOVNÉ ČINNOSTI
Oblast vzdělávání a s tím související preventivně výchovná činnost (PVČ) se za poslední dobu v určitých věcech změnila, a to zejména s ohledem na vývoj a nové možnosti u jednotlivých věkových kategorií obyvatelstva, kdy takovým příkladem mohou být senioři. Ti dnešní umějí velmi dobře ovládat chytrý mobilní telefon, jsou často velmi zvídaví a mají snahu o další vzdělávání. Právě tyto aspekty je v současné době potřeba využít i v rámci PVČ a předávání informací z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Obdobný vývoj lze zaznamenat i u jiných věkových kategorií.
Na základě získaných podnětů od občanů a dlouhodobých zkušeností z PVČ HZS Olomouckého kraje, kterou provádíme jak ve školských zařízeních, tak prostřednictvím různých akcí pro veřejnost a specifické skupiny osob, jsme ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje v uplynulých dvou letech zpracovali a vydali čtyři publikace. Jejich témata jsme zaměřili jak na děti a jejich rodiče, tak na seniory, ale i na bezpečnost z pohledu užívání bytů nebo upozornění na rizika v domácnosti.
„30 dotazů, na které jste se měli
zeptat před příjezdem hasičů“
Jedním z impulzů ke vzniku publikace „30 dotazů, na které jste se měli zeptat před příjezdem hasičů“ byla událost úmyslného založení požáru na ubytovně nedaleko Olomouce. Po této události měli nejen nájemníci, ale i majitelé celou řadu dotazů právě z oblasti prevence, požární ochrany a ochrany obyvatelstva.
Samotná publikace se zabývá širokým okruhem témat napříč požární ochranou i ochranou člověka za mimořádných událostí. Je psaná formou 30 dotazů, které vycházejí ze zkušeností a jsou často pokládané ať už v rámci řešení nějaké události, nebo v rámci PVČ. Na jednotlivé otázky je současně odpovídáno, takže si čtenář na 30 stranách formátu A5 jednoduše najde odpovědi právě na to, co ho zajímá.
Obsahem publikace mimo základní informace o hasičích a tísňovém volání je část „Dopravní nehoda“, kde jsou například odpovědi na otázky „Co mám udělat, když vidím dopravní nehodu?“ nebo „Musím poskytnout první pomoc… Co když nevím, jak to udělat?“. Další části jsou „Živelní pohromy“ a „Požár“, které zodpovídají kupříkladu otázky „Jak mám zabezpečit svůj majetek před větrnými smrštěmi a přívalovými dešti?“ nebo „Kvůli čemu hoří v domácnosti nejčastěji?“. Mezi další části patří „Hasicí přístroje“, „Požární hlásiče“ a „Bezpečné teplo“, kde se čtenář dozví například „Jaký hasicí přístroj si má pořídit domů a jaká je jeho cena?“, „Je povinné mít doma nainstalovaný požární hlásič a kam bych ho měl umístit?“ nebo „Jak se mám starat o topidla, komíny a spalinové cesty?“. V závěru publikace je řešeno „Správné parkování“ a „Záchranářská ulička“, kde se řeší otázky typu „Jak mám správně parkovat, abych nebránil průjezdu hasičské techniky?“ nebo „Jak mám vytvořit záchranářskou uličku?“. Pro jednodušší vysvětlení jsou jednotlivé části doplněny obrázky, fotkami a grafikou.
„Stalo se, a co teď? … aneb Cesta
k průkazu hasiče“
Nejen dospělí, ale i zvídavé děti mají spoustu otázek na hasiče, a proto jsme vytvořili krásnou ilustrovanou publikaci právě pro ně ve formátu A4 s názvem „Stalo se, a co teď? … aneb Cesta k průkazu hasiče“.
Jde o pracovní sešit, kde na 40 stranách provedou čtenáře dva kamarádi Ema a David. Na ty úspěšné čeká v cíli „Průkaz hasiče“. Při plnění jednotlivých úkolů s využitím přiložené fixy se děti dozví, jak vypadají hasiči a kde pracují, jakou techniku a vybavení používají. Malí čtenáři často nevědí, kam volat a co říci do telefonu, velmi často se i stydí, proto si v jednotlivých úkolech mohou ověřit své znalosti a posílit svoji odvahu. Setkáváme se také se schováváním dětí pod postel nebo do skříně při požáru, nevědí, jak se mají správně zachovat, a proto se Ema s Davidem snaží provést malé čtenáře i úkoly týkajícími se chování před požárem, při požáru a po požáru. Oba kamarádi navádějí děti hravou formou, jak se zachovat, pokud zpozorují kouř, co je hlásič požáru a kdy může pomoci. V rámci dalšího úkolu zpracují domácí únikový plán, a zapamatují si tak postup pro případ nouze. Mezi další zadání patří i vypořádání se s nebezpečím, které na děti číhá venku. Na závěr si prověří své získané znalosti v testu, jenž si pro ně Ema s Davidem připravili, a pokud jsou v něm úspěšní, zaslouží si „Průkaz hasiče“. S jednotlivými úkoly jim mohou pomoci rodiče a tak čas strávený nad publikací se může stát zábavou pro celou rodinu.
Zpracované publikace poradí čtivou a poutavou formou všem věkovým kategoriím, jak například zvládnout požár nebo velkou vodu, ale také upozorní na rizika v domácnostech.
„Klíč k bezpečnému bydlení“
Bezpečný domov a požární bezpečnost v rámci bytových domů je další z témat, která jsou v současné době velmi aktuální a žádaná. Třetí publikace „Klíč k bezpečnému bydlení“ tak cílí především na majitele objektů pro bydlení, bytová družstva nebo společenství vlastníků jednotek. Cílem příručky je seznámit čtenáře s protipožární ochranou již stávajícího objektu, ale také upozornit na potřeby požární prevence ještě před nebo při samotné výstavbě objektu. Mimo jiné vysvětluje základní pojmy a problematiku požární prevence v návaznosti na bydlení, kde také upozorňuje na problematiku preventivních požárních kontrol nebo povinnosti fyzických osob, tedy majitelů bytů, v oblasti požární ochrany. Publikace tak například poskytuje informace, jaké dokumentace z pohledu požární ochrany je potřeba mít a co je jejich obsahem, jak je to s únikovými cestami v domě nebo jak udržovat a kontrolovat spalinové cesty. Část publikace je rovněž zaměřena na zajištění bezpečného domova a chování obyvatel a v závěru je uvedena legislativa a doporučená literatura k rozšíření obzorů čtenáře.
Po přečtení publikace si každý musí říct, že požární prevence se vyplatí každému z nás.
„Příručka pro seniory“
Jak je napsáno v úvodu, při výchově a vzdělávání obyvatelstva cílíme i na seniory. Starší lidé jsou vděčnou skupinou posluchačů, kteří často ve volných chvílích rádi čtou, vyplňují různé kvízy, křížovky a doplňovačky. Poslední zpracovaná publikace ve formátu A5 je určena právě této skupině obyvatel a má název „Příručka pro seniory“.
Obsah se snaží reagovat na současný život seniorů, který se za poslední léta v určitých oblastech změnil a přizpůsobil se době. Jedním z témat je například orientace v přírodě nebo ve městě. Při procházkách, vyjížďkách na kole nebo cestování autem se může běžně stát, že je potřeba poskytnout pomoc při nenadálé události pro čtenáře v neznámém prostředí. V tomto případě je pak o to více důležité správně popsat místo operátorce tísňové linky, aby pomoc proběhla co nejrychleji. Dalším důležitým tématem je bezesporu požár. Spousta seniorů způsobí požár z důvodu neopatrnosti při používání otevřeného ohně (svíčky) nebo při vaření. I tato problematika má své místo v publikaci. Čtenář se dozví, jak správně zabezpečit domácnost proti požáru pořízením detektorů, hasicích přístrojů, zachováním průchodnosti únikových cest a jak se správně zachovat při této mimořádné události. Dalšími tématy je pak předcházení nebezpečí v domácnosti, co dělat při živelních pohromách nebo jak se zachovat při evakuaci. Veškeré náměty jsou doplněny o reálné příklady z naší praxe, které ještě více zvýrazní důležitost uvedených informací.
S publikací může čtenář i relaxovat a ověřit si své znalosti na konci každé kapitoly vyplněním křížovky, osmisměrky, sudoku nebo kvízu. Příručka vznikla ve spolupráci se zástupci Krajské rady seniorů Olomouckého kraje a ve spolupráci s koordinátorem Ministerstva práce a sociálních věcí za Olomoucký kraj. Vzhledem k velmi kladné odezvě na tuto publikaci a jejich nedostatku proběhne cestou Krajského úřadu Olomouckého kraje v letošním roce dotisk.
Všechny uvedené příručky byly zpracovány příslušníky HZS Olomouckého kraje a vydány ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje. Mimo tištěné podoby, které jsou k dispozici pro potřeby preventivně výchovné činnosti, je možné tyto publikace stáhnout v elektronické podobě na stránkách HZS Olomouckého kraje nebo Olomouckého kraje.
por. Klára BERANOVÁ DiS., HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje