Žhavý popel nepatří do popelnice
Úterý, 25. října 2022 – V letošním roce evidujeme desítky požárů, které mají stejnou příčinu - nesprávnou manipulaci se žhavým popelem. Škody jsou v milionech korun.
Od začátku letošního roku až do dnešního dne evidujeme 30 požárů, u kterých lze jako příčinu stanovit manipulaci se žhavým popelem. Od roku 2019 jde o nejvyšší počet v tomto období. Letos u těchto požárů vznikla celková škoda přesahující 2,2 mil. korun a jeden člověk se zranil.
S blížící se zimou proto připomínáme a upozorňujeme, že žhavý a teplý popel do (plastových ani kovových) popelnic nepatří. I když se může zdát, že popel už není žhavý, v kontejneru se akumuluje teplo, které roztaví plastovou nádobu a může způsobit požár. Takto dochází k požárům fasád rodinných domů, přístavků, hospodářských stavení a dalších objektů. V případě, že se žhavý popel dostane do svozového vozu na odpad, může snadno dojít k požáru uvnitř vozu a vysokým škodám.
Pro bezpečnou manipulaci s popelem je potřeba nechat jej zcela vychladnout (popel může žhnout i několik dní) a uložit do nehořlavých nádob (např. z kovu), které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot.
Do kontejnerů na odpad lze popel umístit až po několika dnech, kdy už bude vyhaslý a studený.
Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK