Generální ředitel předal v Národním muzeu nejvyšší ocenění Hasičského záchranného sboru České republiky
V pondělí 28. listopadu 2022 se v Národním muzeu v Praze konal slavnostní akt předání medailí Hasičského záchranného sboru České republiky. Celkem generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček udělil 82 ocenění.
Udílení medailí Hasičského záchranného sboru České republiky patří mezi nejvýznamnější události roku. Mezi oceněnými jsou každoročně kromě hasičů i osobnosti z oblasti státní správy a samosprávy, politiky, IZS či z jiných oborů, které spolupracují s HZS ČR, nebo se podílí na pomoci druhým.
Ministr vnitra Vít Rakušan při svém projevu zmínil zásluhy hasičů v době pandemie i válečné krize na Ukrajině. "Váhali jsme všichni. Jediní, kdo nesměl zaváhat, jste byli vy. Obrátili jsme se na vás a byli jste to vy, kdo byl spoluzodpovědný za řízení neznámých krizí. Vy jste se zasloužili za to, že bezpečnost není prázdným pojmem."
Genpor. Vladimír Vlček poděkoval všem za jejich obětavou práci, odvahu, osobní nasazení, a především odhodlanost sloužit naší vlasti. „Těší mě, že se dnes mohu setkat s tolika významnými, výjimečnými a odvážnými lidmi, kteří neváhali pro záchranu životů nasadit svůj vlastní, kteří mají velké zásluhy na tom, že v naší vlasti žijeme v bezpečí, a těmi, kteří dlouhodobě spolupracují s hasičským záchranným sborem.“
Kromě medailí za statečnost udělil generálporučík Vladimír Vlček medaile Za zásluhy o bezpečnost, čestné medaile i plakety MV-GŘ HZS ČR. Na závěr slavnostního ceremoniálu genpor. Vladimír Vlček ocenil medailemi Za věrnost I. stupně 43 příslušníků HZS ČR.
Mezi nimi byli i dva příslušníci z HZS Pardubického kraje.
Medaili Za věrnost I. stupně převzal ppor. Jiří Bureš, který slouží u profesionálních hasičů 30 let, a to na stanici v Chrudimi. Pro své osobnostní předpoklady a odborný rozhled byl v roce 2003 jmenován do funkce velitele družstva a od roku 2011 vykonává funkci velitele čety. Absolvoval řadu specializačních a vzdělávacích kurzů v oblasti požární ochrany a řízení lidských zdrojů. Od roku 2012 je členem posttraumatického intervenčního týmu Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Patří mezi nejzkušenější hasičské velitele s dostatkem teoretických znalostí i potřebných praktických zkušeností získaných výkonem velitelských funkcí. Při řízení jednotek požární ochrany a složek integrovaného záchranného systému u mimořádných událostí je vždy rozhodný, má výborné organizační a komunikační schopnosti. Při rozborech společných zásahů dává velitelům zúčastněných jednotek adekvátní zpětnou vazbu.
Druhým oceněným byl npor. Bc. Milan Pazourek, který taktéž je profesionálním hasičem HZS Pardubického kraje 30 let. Nyní pracuje jako operační důstojník na Krajském operačním a informačním středisku HZS Pardubického kraje. Patří mezi nejzkušenější příslušníky s dostatkem teoretických znalostí i potřebných praktických zkušeností získaných výkonem vedoucí funkce na operačním středisku a v jednotce požární ochrany. Má výborné organizační a komunikační schopnosti. Odbornou přípravu příslušníků vede s plným využitím svých kompetencí na směně. Podílí se také na odborné přípravě jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí.
Text: HZS ČR a por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí