Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Co dělat, když se pod někým propadne led?

K zimním radovánkám neodmyslitelně patří sportovní aktivity. Jakmile se hladiny rybníků, vodních nádrží při delších a silnějších mrazech pokryjí vrstvou ledu, vyrážíme si zabruslit nebo se procházet po zamrzlém rybníce či přehradě. Nezapomeňme ale na to, že vstup na zamrzlou vodní plochu může být riskantní. Co dělat, když se pod někým led propadne? 

Brusle (ilustrační foto)

Bruslení na ledu v přírodě. To, co se jeví na první pohled jako zábava, se rychle může změnit v boj o život. Před vstupem na led musíme ověřit jeho pevnost, nejlépe dupnutím na okraj vodní plochy. Na zamrzlou ledovou vodní plochu je vhodné vstupovat, pokud se celodenní teploty drží pod bodem mrazu alespoň po dobu deseti dnů a tloušťka ledu je nejméně dvacet centimetrů. Pokud přeci jenom uslyšíme praskání, vraťme se ihned na břeh. Totéž platí pro trhliny, praskliny v ledu.

K ledovému propadlišti nikdy ne vestoje!

Jestliže se někdo propadne ledem, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením, na pomoc si vezměte delší větev, případně hokejku, bundu, opasek nebo lano. Je dobré, aby někdo zůstal na břehu a měl u sebe nabitý mobilní telefon a dokázal popsat, kde se nachází (název vodní plochy, nejbližší ulice, číslo domu, pouliční lampy, GPS souřadnice aj.).

Zachráněnému se po vytažení z vody snažme zajistit teplo a suché oblečení. V případě šoku nebo silného podchlazení přivolejme zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo hasiče na lince 150 či 112. Při selhání základních životních funkcí zahajte okamžitě resuscitaci zachraňovaného a pokračujte v ní až do příjezdu záchranářů.


Foto: Pixabay.com

Hasiči radí občanům: Co dělat, když se pod někým propadne ledHasiči radí občanům: Co dělat, když se pod někým propadne led

Print  E-mail