Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Požáry komínů v uplynulé topné sezóně 2022/2023

 

Chladná rána nutí ještě nejednoho majitele domu přitápět, i proto pozorujeme ne zcela obvykle požáry i v období mimo hlavní topnou sezónu, která je běžně od října do března. V té evidujeme celkem 78 požárů komínových těles, z toho bylo ve většině případů důvodem zahoření sazí. Více lidé topí ale i během dubna a května, do dnešního dne (10. 5. 2023) jsme tak zaznamenali od začátku topné sezóny celkem 91 požárů komínů, z toho zahořely v 86 případech saze.

Topná sezóna

Počet v období
1. 10. – 31. 3.

Zastoupení požárů komínů k celkovému počtu požárů období 1. 10. – 31.3.   (%)

Počet
požárů sazí
v období
1. 10. – 31.3.

2017/2018

78

21,85

71

2018/2019

56

12,23

51

2019/2020

70

18,09

67

2020/2021

96

26,30

85

2021/2022

72

13,80

65

2022/2023

78

18,79

74

Škody, které požáry v komínech v celkovém součtu napáchaly, jsou vyčísleny asi na 720 tisíc korun. Tento druh požáru nebývá zpravidla důvodem, aby plameny zničily celý objekt. Na druhou stranou se dá podobným událostem lehce předcházet pravidelnou údržbou komínových těles.

Horší následky mohou mít události, které do běžných požárů komínů neřadíme, ale na vině je nesprávná instalace spalinových cest. Takové požáry evidujeme v Královéhradeckém kraji v uplynulém období jen dva, ale způsobily celkové škody za 4,5 milionu korun:

Ze statistiky hasičského sboru lze vyčíst, že počet požárů spalinových cest je stále relativně vysoký, a to jak v absolutních číslech, tak i v procentuálním zastoupení vztaženém k celkovému počtu požárů ve sledovaném období.

Při těchto událostech pozorujeme čtyři nejčastější příčiny:

  • nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin,
  • zazděný nebo přizděný trám v komíně,
  • spáry v komíně, nezajištěná komínová dvířka,
  • jiskry z komína a zažehnutí sazí.

Převládající příčinou požárů je zažehnutí sazí v komíně. Ty jsou přitom přirozenou součástí produktů hoření. Větší množství sazí vzniká především spalováním nekvalitních paliv (uhlí a dřevo), v případě dřeva hraje velkou roli také jeho vlhkost. Množství sazí se může tvořit i vlivem spalování látek, které do kotle nebo kamen nepatří (plasty, textil, obaly od nápojů – tetrapak, apod.). Důležité je také vybrat vhodný spotřebič a dbát na provozování (např. při škrcení výkonu dochází k větší tvorbě sazí nebo i dehtu). Je-li pak dostatečně silná vrstva sazí, je jen otázkou času, kdy některá z jisker saze zapálí. Po skončení topného období a je čas na poslední vyčištění, ale také na kontrolu spalinové cesty a případnou opravu či rekonstrukci.

Proč máme tolik požárů a kdo za ně může?

Za všemi těmito požáry je lidská nedbalost. Pokud budeme dodržovat návody výrobců k topidlům (je zde stanoveno jaké palivo máme použít, např. u dřeva i jeho vlhkost), pak snižujeme tvorbu sazí. Dodržujeme-li i lhůty čištění komínů, pak není šance, aby k požáru došlo. Problematiku spalinových cest řeší aktuální právní předpisy – zákon o požární ochraně a vyhláška o spalinových cestách. V těchto předpisech najdeme základní principy pro čištění, kontrolu a revize spalinových cest.

Připomeňme si zde některá ustanovení uvedených předpisů:

Čištění a kontrola spalinové cesty

               (1) Čištění nebo kontrolu spalinové cesty provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví (dále jen „oprávněná osoba“).
               (2) Čištění používané spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně nebo spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od náhradních zdrojů elektrické energie (dieselagregáty) je možné provádět svépomocí. Čištění nebo kontrola spalinové cesty podle tohoto zákona u spalinové cesty pro spotřebiče na plynná paliva, kde odvod spalin je podle návodu nebo technických podmínek výrobce nedílnou součástí spotřebiče, se provádí podle návodu výrobce.
               (3) Lhůty čištění a kontrol, způsob čištění spalinové cesty a způsob kontroly spalinové cesty stanoví prováděcí právní předpis.

čištění komín.jpg

Hasiči dobře radí – informace k dané problematice máme zahrnuty do několika materiálů, které HZS Královéhradeckého kraje vydal:

  • záložka – komíny a topidla,
  • skládačka bezpečná domácnost,
  • publikace pro občany a seniory.

V rámci preventivně výchovné činnosti (PVČ) spolupracujeme s obcemi, které jsou dalším subjektem, který má v zákoně o požární ochraně stanovenu povinnosti provádět PVČ pro své obyvatele. Významně nám v této činnosti pomáhají i členové spolků působících na úseků požární ochrany – dobrovolní hasiči.

Martina Götzová, tisková mluvčí

FOTO: HZS KHK

Print  E-mail